Reportažai

MACHINE HEAD Vilniuje – pirmas kartas nokautavo visus

2015.09.17 12:50, Birutė

Ingos Šileikaitės nuotr. (https://www.facebook.com/ingaphoto)

Jei prieš rugsėjo 11-osios įvykius (ne, tai ne terorizmo aktas, JAV perduotas Lietuvai) kas nors būtų pasakęs, kad būtent Vilniuje patirsiu geriausią vienos grupės koncertą per ilgametę patirtį, turbūt iškalbingai pasukiočiau smilių prie smilkinio. Tačiau ta 11-oji diena išaušo penktadienį, ir nors „Forum Palace“ rūmai tebestovi, jų sienos, rodos, dar ir dabar skleidžia ten įmūrytus galingus amerikiečių metalistų MACHINE HEAD (MH) muzikos akordus. Prireikė 24 metų, kad ši viena žymiausių groove metalo (tiesa, sumaišyto su kitokiais „sunkiaisiais“ stiliais) komandų apsilankytų mūsų parapijoje. Per tą laiką labai panorėję mūsiškiai galėjo MH pamatyti svetur (pati buvau jų tarpe), bet juk savos sienos, na, patys suprantate…

MACHINE-HEAD1Prieš 1,5 val. iki koncerto pradžios atsidariusios durys atrodė keistokai, kai neveikė restoranas. Nebent norėjai iki valiai prisižiūrėti į visai neuždengtą grupės scenografiją, kuri kartu su aparatūra tilpo tik į sunkvežimį. O šioji buvo tikrai įspūdinga. Nors pačiai ir pusvalandžio užteko. Kadaise MH pamačius dideliame festivalyje, kur įspūdžius dar užkrovė krūva kitų grupių, ir stebėjus juos vėlyvą metą, prisiminimai beveik išsitrynė. Todėl buvo dvigubai smalsu pamatyti juos čia, dabar, ir vienus.

Lygiai 20:30 bumbtelėjo įvadiniai akordai, užtemo scena, o galingas garsas pasufleravo sprukti iš po balkonų į viršų. Ten sėkmingai užsiėmiau iš kažkur atsiradusį fotelį netoli vieno iš barų – priešais scena kaip ant delno, ir neišvengiamuose Machineheadų provokuojamuose mosh pituose nereikės maltis :). Taigi 2,5 valandos trukmės koncertas – tokiu atveju jokia apšildanti grupė nebereikalinga, ar ne taip? Sako, kai kur garso atrodė per daug – mano ausys toje vietoje, kurioje teko būti, jokio protesto nereiškė. Užtat tai, kas vyko scenoje, verta atskiro tomo. Ir kalbant ne vien apie tai, kad girdėjome faktiškai visus geriausius įvairių MH veiklos periodų kūrinius. Kadangi tame 24 metų kelyje jie nevengė visokių eksperimentų, ši programa turėjo įtikti įvairiems skoniams. Atskiro pagyrimo vertas apšvietimas, kuris tiesiog idealiai sustiprino ir vizualiai perteikė kiekvienos dainos įtaigą. O kai solo partijų metu prožektoriai kaskart susikoncentruodavo į jų atlikėją, įspūdis tiesiog nepakartojamas.

MACHINE-HEAD6Tentas ir šoninės dekoracijos taip pat buvo labai į temą. O kiekvieno muzikanto savotiškas ir dažnas bendravimas su publika turbūt papirko ir didžiausius skeptikus. Ypač vokalisto Robbo, kuris vienu metu pasikabinęs elektrinę ir akustinę gitaras, pritardamas pastarąja, rodos, pasakojo žiūrovams grupės istoriją. O ji nužymėta virš 3 milijonų parduotų albumų. Ir dar pasirodo, MH buvo vieni iš britų muzikinio judėjimo amerikietiško analogo „New Wave Of American Heavy Metal“ pradininkų.

Galima būtų prisiminti ir skandalingą grupės priartėjimą prie iširimo slenksčio, kai 2001 metais, praėjus vos 3 savaitėms po pagarsėjusių rugsėjo 11-osios įvykių, pasirodė jų albumas „Supercharger“. Dėl tų įvykių albumo dainos „Crashing Around You“ vaizdo klipas buvo pašalinti iš visų žiniasklaidos priemonių, o dar prisidėjo sankirta su leidybos kompanija. Bet verčiau prisiminti „Forum palace“ sceną ir techniškus gitarinių rifų tandemus sukryžiavus instrumentus, patrakusius būgnininko solo, bei viena už kitą efektingesnes kompozicijas, privertusias išlieti devynis prakaitus (bent jau tuos, kurie siautėjo prie scenos). O jų, turint 8 studijinius darbus, tikrai nepritrūks.

Žodžiu, tos 2,5 valandos prabėgo kaip viena, žiūrėk, jau 23:00. Kažkas dar tikėjosi biso, bet galima sakyti, kad išėjimai po kelių trumpų pauzių buvo kažkas panašaus į tai. Viena aišku – rašant šią apžvalgą ir vis dar aiškiai prisimenant to vakaro emocijas, pasitvirtina asmeninė nuostata: tai geriausias matytas vienos grupės koncertas ever. Net nepagavus gausiai pamėtytų būgnų lazdelių ar mediatorių. Aišku, kiekvienam pagal savo skonį – juk kažkas pasirinko tą patį vakarą kitoje Konstitucijos prospekto pusėje vykusį „provokacinį“ koncertą „Bučkis, miau“ su MCLOUD ir ANTONIO PIDR herojais…

MACHINE-HEAD10

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
odium
2015.10.05 12:58

2,5 valandos tai čia turi būti dievinamos grupės koncas nebent. Kitu atveju – smarkiai per ilgas. MH pasirodė labiau alternative, nei metal. Nors 2-3 geriausių šmotų gal ir buvo verta sulaukt.

Vindicator
2015.09.19 21:08

https://en.wikipedia.org/wiki/New_Wave_of_American_Heavy_Metal

Iš principo, visa “metalo” muzika, prasidėjusi Panteros skambesio rip-off’inimu, taigi varijuoja nuo Machine Head iki Mastodon, nuo Nu-Metal – iki Black Label Society.

LP kolekcija
2015.09.19 19:06

New Wave Of American Heavy Metal“? Koks laikotarpis? Kokie žymiausi atstovai?

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus