Straipsniai

KREATOR – ekstremalai, agresoriai, eksperimentatoriai ir revoliucionieriai

2009.01.31 00:00, Birutė

Panorus bet ką sužinoti apie vokiečius, kurių pavadinimą neabejotinai žino kelios metalistų kartos, jokių problemų. Informacija apie KREATOR mirga krūvoje internetinių svetainių, nors žodynas ir nepatenkintas tąja „K“, vis rodo klaidą. Tik bėda tame, kad norint kažką apibendrinti apie šiuos jau 27 metus gyvuojančius ir mirti dar nesiruošiančius piktus trešerius, tas informacijos srautas ne padeda, o greičiau glumina. Bet prisiminus, kaip seniai susidomėjau šia komanda, ir kiek laiko tik pavydžiai sekiojau žinias apie jų pasirodymus festuose, ryžtuosi šiai misijai. Visų tų, kurie kadaise paišė grupės logotipą, rankiojo sunkiai prieinamus plakatus ir nuotraukas, prašė dėdžių iš užsienio parvežti trokštamus vinilus, antsiuvus, ženkliukus ar turėjusių laimės anksčiau negu aš pati pamatyti grupę „gyvai, vardu. Taigi dar prieš sėsdami prie Kreatorių stalo, kas įvyks netrukus, prisiminkime, su kuo valgoma jų muzika…

Visi argumentai byloja, kad KREATOR yra viena įtakingiausių trešo grupių Europoje, viena pirmųjų brutalesnių senojo žemyno grupių, sėkmingai prasiskynusių kelią už Atlanto, viena ilgiausiai gyvuojančių šio stiliaus komandų, tegul vienu laiku ir nukrypusių nuo grynakraujo skambesio. Na o jeigu jau taip, tai turbūt reikėtų už ištvermę padėkoti Mille Petrozzai, kuris vienintelis pastoviai laikė grupės „frontą“. Tiek džiaugsme, tiek varge, taip sakant, tarsi būtų ją vedęs.

KREATOR – ekstremalai, agresoriai, eksperimentatoriai ir revoliucionieriaiSakoma, kad grupė iš pramoninio Eseno, gimusi 1982 m. ir tada besivadinusi TYRANT, o vėliau TORMENTOR, dar kūdikystėje sumaišė METALLICA thrasho naujoves, VENOM bliako užuomazgų vaizdinius, MOTÖRHEAD šelmišką greitumą, heavy metalo nihilizmą, o taip pat idėjų sėmėsi iš SLAYER, BATHORY. Kaip bebūtų, vokiečiai ilgainiui surado savitą skambesį, pradedant vokalo tembru, baigiant instrumentinėmis vingrybėmis. Na o su tautiečiais DESTRUCTION ir SODOM sudarė vadinamąjį vokišką trešerišką trejetą, kuris oi kaip plačiai nuskambėjo! Kartais net užsimenama, kad ši trijulė, bent jau Europoje, lėmė thrash metalo estafetės perdavimą death metalui. Turbūt dėl pykčio ir ekstremalios agresijos. Nors grupės nenumirė, greičiau jau pačios žudo savo skambesiu. O šios istorijos herojai – ypač.

KREATOR gimimas buvo lengvas ir be komplikacijų. Tais kitais vardais naujagimį pavadino pats Mille, bosistas Robas Fioretti ir būgnioras Jürgenas Reilis (aka Ventor). Pirmieji kūdikio demonstraciniai vystyklai su užrašais „Blitzkrieg“ (1983) ir „End of the World“ (1984) pateko nemažam skaičiui metalo gerbėjų, kurie jais labai apsidžiaugė. Netrukus gandai apie perspektyvų vaiką pasiekė ir vietinės „Noise Rec.“ valdytojų ausis, kurie tuoj pat pasiūlė kontraktą ir, nelyginant kadaise tėvas mažutį Mocartą prie instrumento, pasodino vaikinus tiesiai į studiją pirmojo albumo įrašymui. Vos per dešimt dienų paruoštas „Endless Pain“ (1985) nuskambėjo nuožmiu, niokojančiu, ekstremaliu trešo ritmu, bet tuo ir sukėlė metalo gerbėjų susižavėjimą. Antrasis gitaristas Wulfas prigriebtas turui, kuris netrukus ir prasidėjo, ir fanai graibstyte graibstė koncertų bilietus.

Po metų sunkiąją rinką išvydo ir „Pleasure to Kill“, kuris laikomas pirmu „klasikiniu“ KREATOR disku. Jame daugiau skambesio įvairovės, geresnė grojimo technika, tačiau niekur nedingo pirmapradis nuožmumas ir dar speed metalui būdingas tempas. „Flag of Hate“ EP užbaigė 1986-uosius. „Jaučiantys malonumą žudymui“ tapo ekstremalų įvaizdžio nešėjai. Gana ilgam. Jau kitais metais pasirodė ir „Terrible Certainty“, po kurio grupė vėl leidosi į turą ir važinėjosi taip ilgai, kad net pelnė „kelio karių“ titulą. Tiesa, turui KREATOR vėl tapo kvartetu – prisijungė antrasis gitaristas Jörge Trebziatowski. O netrukus po to išleistas EP „Out of the Dark, Into the Light“ tapo vienu labiausiai visais laikais pageidaujamų „mažylių“.

Kaip nebūtų keista, lenkų „Metalmania“ festivalyje, kur nemažai grupių nuo 1986 m. grojo po keletą kartų, KREATOR pasirodė tik dusyk. Ir seniai. Pirmasis buvo 1988-aisiais, feste Nr. 3. Na o antrasis, 1990-aisiais, mena laikus, kai asmeniškai jau kelis metus besidomėdama šia grupe, užmačiau juos afišoje ir apskritai sužinojau apie šį renginį. Bet tada buvo šaukštai po pietų, nors vos po poros mėnesių įvyko pirmoji išvyka į ta patį „Spodeką“, kur tuokart reikėjo tenkintis pamatant antruosius iš trijulės – Sodomus.

KREATOR – ekstremalai, agresoriai, eksperimentatoriai ir revoliucionieriaiO tuo metu darėsi vis aiškiau, kad KREATOR stovykloje bręsta perversmas. Grupė visais požiūriais pranoko savo statusą ir laukė kažkokio persilaužimo. Šis stuktelėjo, kai grupės kompanija pasirašė sutartį su „Epic Rec.“ dėl albumų platinimo JAV. Mille čia užmatė puikų šansą šuoliui grupės karjeroje. Kodėl gi netapus agresoriais? Taigi skrydis Amerikon, Los Andželas, „Music Grinder Studios“, garsusis prodiuseris Randy Burnsas… „Extreme Aggression“ (1989). O tada sėkmės ženklai, kaip galima buvo numatyti, ėmė piltis kaip iš gausybės rago. Tai ir geriausias disko pardavimas iki tol, ir nemažai hitais tapusių kūrinių, ir „ekstremalios agresijos“ video, daug kartų suktas ir mums pažįstamo „Headbanger’s Ball“ eteryje, ir turas po Šiaurės Ameriką, sutraukęs gerbėjų minias, ir tuo metu grupės gretose pasirodęs talentingas gitaristas Frankas “Blackfire” Gosdzikas (grupėje visada veikė internacionalas).

Prasidėjo 90-ųjų laikmetis ir netikėtai atėjo KREATOR nuosmukio laikai. „Tiesa, „Coma of Souls“ dar buvo gana stiprus diskas, nors jau buvo juntamas savotiškas kartojimasis ir stagnacija, kas vėliau komandą įklampino vos ne į dešimtmetį trukusį „liūną“. O dar nereikia užmiršti, kad tuomet ėmė įsigalėti death metalas, taigi ir visam Kreatorių ir bendrininkų visame pasaulyje propaguotam stiliui atėjo sunkmetis. Nelyginant Hamletui, iškilo dilema: būti ar žūti…

KREATOR nežuvo, tačiau tą dešimtmetį ir nebuvo. Nebuvo būtent grynakrauje trešo komanda. Sulig „Renewal“ (1992) prasidėjo eksperimentatorių dekada. Šiame diske, kuris galbūt turėjo panašėti į deferišką (pasitelktas net garsusis Tomas Morrisas iš „Morrisound Studios“), nemažai nukrypta į industrinį skambesį. Senieji gerbėjai pradėjo nusivilti. Novatoriškumo šalininkai tikriausiai liko patenkinti. Turas po Pietų Ameriką turėjo džiuginti, tačiau jo metu grupė taip išseko fiziškai, kad Mille skambino pavojaus varpais ir paskelbė trijų metų pertrauką. Poilsiui nuo visko.

„Cause for Conflict“ (1995) turėjo reikšti sėkmingą sugrįžimą po relaksacijos, tačiau parodė tik grupės sąmyšį, įkvėpimo stoką, nežinojimą ko iš tiesų griebtis. Karaliauja death ir dar black metalas, išeina Fioretti ir Ventor (pakeitimas – Christian Giesler ir Joe Cangelosi), pakeičiama įrašų kompanija. Atrodo, thrash metalui atgimti visai neparanku, taigi albume vėl girdime velniai žino ką. Tokioje sunkioje situacijoje senoji kompanija tarsi meta gelbėjimosi ratą ir išleidžia rinkinį „Scenarios of Violence“, nors tai reiškia tik nelabai veiksmingą injekciją į šlyjančią grupės padėtį metalo scenoje. Tuomet išeities ieško pats Petrozza ir pasikviečia buvusį CORONER gitaristą, tikrą savo meno žinovą Tommy Vetterli. Eksperimentai tęsiasi, nuo šaknų tolstama…

„Outcast“ (1997) ir „Endorama“ (1999) pasirodymą galima pagirti bent už pastangas, tačiau iš esmės tai tam tikra duobė KREATOR kūryboje. Jeigu nepasakysime, kad tiesiog klystkelis. Gotika, avangardas, ambiento elementai, net pakeistas Mille vokalas. Pripratusiems prie senojo skambesio, kuris buvo grupės išskirtinis bruožas, turėjo būti skaudu, apmaudu, pikta. Kaip žiūrint į skęstantį nuosavą laivą. Pastariesiems nuotaiką kažkiek praskaidrinti turėjo retrospektyvos – „Voices of Transgression (1999) ir „Past Life Trauma“ (2000).

Sugrįžta Ventor, Vetterlį pakeičia suomių kilmės gitaristas Sami Yli-Sirnio ir komandoras Mille nusprendžia: gana tų odisėjų, laikas grįžti prie ištakų. O būtent prie thrash metalo, kuris XXI a. pradėjo renesansu. Laikas revoliucijai. Taigi tokioje šviesoje sužiba „Violent Revolution“ (2001), išleidžiamas jau „Steamhammer / SPV“, kuris išties pasuka rodyklę link KREATOR šlovės laikų. O kad jau grįžta prie stipraus, dinamiško, techniško ir įdomaus skambesio, reikia ir turo. Šįkart jis išties grandiozinis. Pagaliau nusišypso sėkmė ir asmeniškai – sulig debiutine išvyka į Wackeno festivalį baigiasi ilgametė laukimo epopėja – KREATOR pamatomi scenoje! Revoliucionieriai su kaupu atsiėmė už nesėkmių periodą – jų komanda vėl imta tituluoti stipria, perspektyvia, įtakinga metalo scenos atstove. Šįkart jau ir senbuve. Tą reikėjo atžymėti, o atžyma – CD/DVD rinkinys „Live Kreation/Revisioned Glory“, pasirodęs porą metų vėliau.

KREATOR – ekstremalai, agresoriai, eksperimentatoriai ir revoliucionieriaiŠioje vietoje tikriausiai laimingai baigtųsi kokia nors TV romantinė drama, tačiau ne KREATOR istorija. Po keturių metų grupė pasirodo su „Enemy of God“, kuris gal net „perspjovė“ ankstesnį leidinį dinamika, įvairove, gitarų technika, nors vis tik pratęsė gerus sugrįžimo požymius. Sugrįžta jie ir į WOA, kur dar kartą grupę pamatyti progos nepraleidžia ir šių eilučių autorė. Na o 2008 m., dar tik besiruošiant naujo albumo įrašams, tame pačiame festivalyje suruošiamas toks puikus šou, pradedant kone įspūdingiausiu kada nors matytu apšvietimu, baigiant energijos pliūpsniu. Tiesa, čia visu pajėgumu pasireiškė ir politiniai/antirasistiniai/religiniai motyvai, kuriais taip mėgsta manipuliuoti ponas Petrozza (tiek tekstuose, tiek kalbėdamas scenoje).

Laikas nesulaikomas, taigi jau ir sausis, kuomet oficialiai pasirodo „Hordes of Chaos“, net trejomis skirtingomis versijomis. Su šiuo albumu, kuris jau pažįstamas ir tikrai nuteikiantis maloniai, atkeliauja sunkusis jomarkas ir į mūsų kiemą. Nusičiupę tris visai skirtingų stilių komandas ir prisidengę „Chaos Over Europe“ turo vėliava, Kreatoriai atidunda ir į Vilnių. Galbūt nušluoti vienų iš rūmų, kol kitų dar nesugriovė SOULFLY. Bet svarbiau, kad dabar kas tik norės, galės pamatyti trešo veteranus ir pabujoti jų šou akivaizdoje. Patikėkit, scenoje jie tikri velniai. Štai Mille sako: „Šiandien mes grojame senoviniu stiliumi, kaip prieš gerą dvidešimtmetį. Reikalas, tame, jog dabar bet kokio lygio grupė gali skambėti gerai dėka visokių efektų, modernios technikos ir panašių dalykų. Mes nenorime tokios kosmetikos. Norime skambėti natūraliai ir taip pat tikroviškai įrašinėti savo albumus“. Galėsime įsitikinti tuo patys. Laukti liko neilgai net patiems nekantriausiems…

KREATOR „Violent Revolution“
Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Metalistas
2009.02.23 12:27

Nuo kuklumo dar nieks nenumire, bet geriau nerizikuot ane ?

Birutė
2009.02.22 18:31

“Geras? Eilinė grupės biografija pagražinta keliomis skambiomis frazėmis.”

Ir vis tiek geras, kad ir kaip tamstai nepatinka. Nemėgstu viskuo nepatenkintų individų.

trashystas
2009.02.20 11:33

Gal kam bilietuko reik i konca – 83Lt.869841666

Beatričė
2009.02.17 14:41

Oj laukiam laukiam ;-) Gražus straipsnis. Ačiū.

theTruth
2009.02.07 12:32

Kad užbaninti jo acc. :) :)

s2
2009.02.05 17:16

pasigendu Vytuko parafrazių iš serijos „KLEATOR“ ir pan. :) :) :)

Remigijus
2009.02.04 21:05

Ačiū už straipsnį. Tik mano nuomone visai geri tie eksperimentiniai albumai. Ypač man patinka Renewal ir kaip nekeista Endorama. Tuo man šita grupė ir patinka, kad nėra išleidusi nei vieno prasto ar neįdomaus albumo, netgi eksperimentavo labai smagiai. Vienintelis kiek silpnesnis, man asmeniškai nelimpantis- Cause For Conflict. Tiesa, taigi svarbiausias dalykas ir nepaminėtas straipsniuke, kad tai be abejo geriausia ir viena techniškiausių Europos thrash grupių, be to pasižyminti ypač kokybiškais “be chaltūros” koncertais. Pats mačiau juos ir kitiems primygtinai rekomenduoju pamatyt.

SynnRyder
2009.02.02 17:41

Geras? Eilinė grupės biografija pagražinta keliomis skambiomis frazėmis.

shpy
2009.02.01 12:01

Geras straipsnis :)

Savioras
2009.01.31 14:41

Pamirsau linka ideti:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e6/Queen_Queen_II.png

Savioras
2009.01.31 14:40

Ta KREATOR fotke, kuri yra pradiniame puslapyje man kelia klausimu. Ar jie cia specialiai vaidino QUEEN II sesija? :)

ThrashEmAll
2009.01.31 13:59

Kreator!!! Geras straipsnis! :) Labai laukiu konco!

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus