Straipsniai

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samane

2012.11.29 00:00, Gedas (Seniukas)

Foto: Crazytes ir iš grupės archyvo

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneViena iš ypač negausiai Lietuvoje atstovaujamo progresyvaus metalo grupių KIELWATER šiemet išleido debiutinį albumą „Flirting With Disaster“. Ironija ir sportiniu zapadlo trykštančio gyvenimo įvairių šposų mėtyta ir vėtyta KIELWATER tiesiog darė tai, kas jiems patiko, o mes – klausytojai – turėjome laukti net dešimt metų, kol mūsų grotuvuose nuskambės oficialus KIELWATER įrašas. Kaip tik šį šeštadienį, gruodžio 1 d. KIELWATER „Metro“ klube pristatys savo naujausią diską Vilniaus publikai. Apie tai, kodėl Lietuvos progresyvo fanatikai buvo taip ilgai kankinami ir kodėl pasirodžius „Flirting With Disaster“ nebuvo jokios promocijos, radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laidos „Audronaša“ vedėjas Gedas pradėjo pokalbį su KIELWATER gitaristu ir idėjiniu varikliu Mariumi Būda.

Su jumis laidoje kalbėjomės prieš 2 metus, kai dalyvavote „Wacken Metal Battle“ nacionalinėje atrankoje, kurią laimėjote. Tuomet linkėjome, kad galiausiai išleistumėte savo albumą, ir štai tas momentas atėjo. Pirmas klausimas labai natūralus ir net vulgarus – albumas „Flirting With Disaster“ pasirodė dar birželio mėnesį, tačiau žinia apie jo pasirodymą plačiau taip ir nenuskambėjo. Kodėl pasirinkote tokią tylos taktiką?

Kad net nežinau. Visi didesni vasaros festivaliai jau buvo suplanuoti, o mūsų organizatoriai taip ir nepakvietė, nes jau buvo suformuoti festivalių sąstatai. Taip išėjo, kad albumo pristatymas įvyko svetur, kai išvykome į mini turą po Europą: dalyvavome „Triel“ festivalyje Prancūzijoje ir koncertavome Belgijoje.

Visi Lietuvos undergrounde esame pažįstami. Ar nebuvo prašymų iš tinklalapių, kad pasidalintumėte savo CD, kad būtų galima parašyti recenziją ir pan.?

Draugams, pažįstamiems albumus padalinome, bet profesionaliai vadybai neturime laiko. KIELWATER – nekomercinis projektas, todėl motyvuotą žmogų, kuris galėtų tai atlikti, surasti yra sunku. Būtų smagu, jei toks žmogus atsirastų. Jo mes ieškom. Patys, deja, esam užsikasę kituose darbuose, reikia duonai užsidirbti (šypsosi).

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneKIELWATER scenoje yra perkūniškai ilgai – jau dešimt metų, bet „Flirting With Disaster“ yra tiktai pirmas jūsų albumas. Kodėl taip ilgai užtruko išleisti debiutinį diską?

Problema buvo ta, kad mes grojome kitose grupėse: aš su boso gitaristu Aurimu grojome grupėje ŽALVARINIS, ir KIELWATER ilgą laiką buvo mums kaip antras projektas, sukurtas grynai dėl savęs. Antra priežastis, dėl kurios viskas strigo, buvo vokalistų kaita. Viena programa buvo paruošta su Sigitu Vėlyviu, bet jis pasitraukė iš grupės ir kurį laiką išvis negrojome koncertuose, kol neprisijungė Donatas Abrutis. Bet su juo vėlgi tas pats – pakoncertavome ir jis išvyko iš Lietuvos. Teko parengti naują programą su Sigita, su kuria nusistovėjo ilgiausia ir stabiliausia KIELWATER sudėtis.

Visi trys jūsų vokalistai – Sigitas, Donatas ir Sigita – yra išskirtinės asmenybės bei išskirtinių balsų savininkai. Netgi Donatas, nors ir tikrai nėra operos solistas, jo vokalas turbūt yra su niekuo nesumaišomas. Visgi klausimas, ar du buvę vokalistai nebuvo tapę stabdančiąja priežastimi įrašyti albumą?

Ne. Tiesiog nebuvo bendro jausmo, kad viskas yra galutinai išbaigta ir paruošta. Sigitas tiesiog norėjo visas savo jėgas skirti savo projektui GOETHEANUM, ir KIELWATER kurį laiką skendėjo stagnacijoje. Su Donatu irgi buvo taip, kad jis pranešė, jog išvažiuoja, ir viskas. Nesinorėjo tą muziką, tuos rifus užfiksuoti, kai jau žinojome, kad keisis vokalistas ir viskas bus kitaip. Muzika vis tik daug metų kurta, kiekvienas kūrinys yra lipdytas iš dalių, kurios gimdavo po ilgų girtuokliavimo periodų ir buvo padiktuotos iš Apačios paties Šeimininko (juokiasi).

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneTurbūt nesate susiėdę nei su Sigiu, nei su Donatu :) Galbūt teko girdėti jų komentarus apie „Flirting With Disaster“?

Ne. Tiesa, Sigiui daviau kompaktą, bet po to dar nešnekėjom (interviu darytas spalio 1 d., – aut. past.).

Jei teisingai suprantu, ne visos „Flirting With Disaster“ dainos yra sukurtos jau po to, kai į KIELWATER atėjo Sigita. Kiek šios dainos yra pakitusios nuo jų pirminio varianto.

Iš seniausio laikotarpio su Sigiu yra likusios keturios dainos, bet jos gerokai pasikeitė. Esant Donatui buvo suformuotas pagrindinis albumo skeletas. Atėjusi Siga visas vokalines partijas perdarė iš naujo, nes ji grupėje yra labiausiai muzikaliai raštingas žmogus.

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneKiek Sigita, būdama labiausiai muzikaliai išsilavinusi grupės narė, privertė jus – senus kelmus – pakeisti kompozicijas, kad jos tiktų Sigos balsui?

Beveik nieko nekeitėme. Sigita pati pritaikė savo balsą prie muzikos, rado reikalingus sprendimus. Dabar, kai kuriame naujus gabalus, ji ne visur sutinka su mūsų sprendimai, vyksta dialogas, bet atėjusi prie senųjų kūrinių ji prisitaikė. Sigita atėjo negirdėjusi, ką mes buvome padarę su Donatu, ką jis buvo įdainavęs, todėl ji paėmė švarius muzikinius gabalus ir per save pertransliavo.

Kiek muzikinį išsilavinimą turinti Sigita jus pačius pastūmėjo pirmyn? Kiek jūs patys, kaip muzikantai, paūgėjote Sigitai atėjus į KIELWATER?

Malonu groti su žmogumi, kuris pataiko į natą, yra ritmiškas, kas yra labai retas dalykas Lietuvos muzikinėje scenoje, jau nekalbant apie metalinę sceną. Aišku, metale yra kiti standartai, kai dainininkas kriokia, nusidainavimo problema nėra tokia aktuali, bet kai dainuoja švariu vokalu, situacija visoje lietuvių scenoje yra baisi. O dabar groji ir nebaisu, kad bus praspjauta pro šoną (šypsosi).

Kitas gana žymus pokytis KIELWATER sudėtyje – gerai žinomo būgnininko Lino Būdos atėjimas. Kiek jo prisijungimas pakeitė KIELWATER muziką ir „Flirting With Disaster“ muziką? Visgi jis Lietuvoje – būgnininkas iš didžiosios B.

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneDidžioji B, nes Būda (juokiasi). Linas tarsi „išsiuvinėja“ visus kūrinius. Jis mėgsta gausą, tikrai nėra lakoniškas muzikantas. Lakoniško darymo „kas reikia“ jis turi sočiai su kitais projektais (juokiasi). Kylvoteriuose jis groja grynai savo malonumui, aš net specialiai jį skatinau, suteikdamas būgnams soluočių kai kuriose dainose. Tegu pajaučia tikrą roką ir metalą po visų chaltūrų (juokiasi).

Dainoje „Waste To Dust“ girdime gitaristo Aleks Ten soluotę. Kas yra Aleks Ten ir kodėl jį nusprendėte pakviesti įrašyti soluotę būtent šiam gabalui?

Jis yra mano ir Sigitos labai geras draugas. Jis yra genialus muzikantas. 1994 metais Lietuvoje lankėsi hard roko grupė SMITH & WESSON. Šiaip jis yra sesijinis muzikantas, Lietuvoje yra grojęs soluotes įvairiems komerciniams projektams, nors širdyje yra rokeris. Norėjosi įamžinti jo meistriškumą, todėl išėjo toks mini projektukas.

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneLaikant „Flirting With Disaster“ rankose į akis krinta jo viršelis. Jis nėra labai įprastas lietuviškam metalui, bet nuo progresyvaus metalo koncepcijos irgi netoli atitolęs. Disko pakuotėje radau informaciją, kad nuotraukos albumo viršeliui yra darytos tavo paties. Kur radai tą vaiduoklišką namą?

Jis yra Liepojoje, Latvijoje. Tai yra jūros nuskalautas vokiečių dzotas. Taip sakant, destrukcijai skirtas architektūrinis šedevras, pats sugraužtas destrukcijos. Aš ten pasivaikščiojau ir nutariau, kad jis būtų geras veidas albumui.

Ir tas dzotas albumo viršelyje yra įmurkdytas į kruviną jūrą. Ar tai buvo albumo viršelio autoriaus Pauliaus sumanymas nudažyti jūrą raudona spalva?

Dizainą kūrėme mes abu. Tiesiog metalo tematika yra susijusi su nebūtimi, todėl, manau, ta spalva tikrai tinka (juokiasi).

Jau minėjai, kad tik išleidę „Flirting With Disaster“ išvykote į festivalį Prancūzijoje. Lietuviškų grupių pasirodymai užsienio festivaliuose šiaip jau yra gana retas reiškinys, bet KIELWATER grojimas svetur praėjo bemaž nemačiomis. Kaip jūs ten atsidūrėte, kaip buvote pakviesti groti tame festivalyje?

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneMes jau antrą kartą važiuojame į Prancūziją. Abu kartus mus kvietė tas pats koncertų organizatorius, su kuriuo mes susipažinome „Wacken Open Air“ festivalyje, kuriame mes atstovavome Lietuvai „Wacken Metal Battle“ konkurse. Tai buvo „Triel“ festivalis netoli Paryžiaus, jame buvo daug gerų grupių. Gal dėl negausios reklamos žmonių nebuvo labai daug, bet tikiuosi, kad jis išaugs į kažką didelio. Buvo trys scenos, kokybiškas garsas ir mums to užteko.

Antrąsyk lankydamiesi susitikome pažįstamų žmonių iš pirmojo vizito Prancūzijoje, kurie prisiminė mus grojant. Prancūzams patiko mūsų muzika, moteriškas vokalas. Be to, susiderinome kelionę taip, kad kartu pavyko ir pakeliauti, pasidžiaugti Prancūzija, jis tikru sausu sidru (juokiasi), pasivažinėjome po Normandijos pajūrį, kur įvyko D diena, pasivaikščiojom vėlgi po dzotus (šypsosi).

Paskui užkabinome ir Belgiją, kur sugrojome sename rokui skirtame klube. Buvo labai šiltas priėmimas, mes kaip tik vežėmės naminės, todėl visi labai džiaugėsi žemaitiškos samanės stiprumu (juokiasi). Paskui belgai lūžinėjo (juokiasi).

Kaip KIELWATER belgus džiugino žemaitiška samaneKas vyksta su naujų gabalų kūryba?

Aš pats namie turiu įsirengęs mažą studiją ir naujus gabalus po truputį brandinu. Medžiagos turiu pilnam albumui. Reikia tik prisėsti. Repeticijose bendrai prisėsime ir pažiūrėsime – gal gims nauji kūriniai.

Išduok paslaptį: ar leisi ritmo gitaristui Pauliui įrašyti nors kokį nors varganą intro? :)

Jeigu jis pats norės, nes dabar jis užsiima labiau muzikos teorija… prie alaus bokalo (juokiasi). O juk be to metalo nebus (juokiasi).

Labai linkiu KIELWATER iki antro albumo nepratempti dešimties metų! Lauksime naujienų ir sėkmės!

Visiems metalistams linkiu sėkmės ir sveikatos! Kad pagirios lengvos būtų (juokiasi). Ir kad smagiai klausytųsi „Audronaša“!

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
XIII
2013.01.04 15:14

jau užkniso

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus