Straipsniai

JB Christofferssonas mano, kad GRAND MAGUS yra velniškai gera grupė

2017.03.01 12:13, Gedas (Seniukas) ir Tomas

GM3Vytenio Jurevičiaus nuotr.

Gruodį į Vilnių atvykusiems groti švedams GRAND MAGUS, deja, teko pakiūtoti savo tautiečių AMON AMARTH šešėlyje. Pinigai kalba. Deja, taip jau sudėliotas šis pasaulis. Prisipažinsime, kad mums asmeniškai GRAND MAGUS su savo kūryba kur kas labiau rūpi ir virpina metalinę širdį nei „amonai“. Aukštai į orą iškėlęs kumštį, garsiai ir nebodamas pašaipų deklaruojantis ištikimybę heavy metalui GRAND MAGUS lyderis JB Christofferssonas buvo ne tik nuostabus muzikantas scenoje, bet ir puikus pašnekovas radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laidai „Audronaša“.

Pradėkime pokalbį nuo fenomeno, kuris supa jūsų grupę: GRAND MAGUS propaguoja visų pirma gryno heavy metalo muziką, taip pat ir įvaizdį, ir būtent tai šiandien išskiria GRAND MAGUS iš tūkstančių kitų metalo grupių. Grojate heavy metalą, bet dėl to metalo pasaulyje esate išskirtiniai. Ką apie tai manai?

Įdomus pastebėjimas. Nesistengiame būti kažkuo, kuo nesame. Viską darome visa širdimi. Mano nuomone, yra daugybė grupių, kurios daro tai, kuo patys visiškai netiki. Žmonės viską mato ir pastebi, kurios grupės yra dirbtinos, o kurios palaiko savo įvaizdį. Nors, tiesą sakant, apie tai per daug ir negalvojame, tiesiog darome savo darbą.

GRAND MAGUS tenka groti daugybėje festivalių tarp daugelio kitų grupių ir turbūt jūs pastebite tas jaunas grupes, kurios bando atkurti, iš naujo išrasti 9-ojo dešimtmečio NWOBHM įvaizdį ir skambesį. Kokia tavo nuomonė apie taip vadinamą heavy metalo „atgimimą“?

Visi šie atsikūrimai nuolatos kartojasi. Viskas juda ratu. Kai sukūrėme grupę, tada buvo 8-ojo dešimtmečio muzikos (BLACK SABBATH ir panašių grupių) atgimimas. Paskui tai nuslūgo, bet ir vėl sugrįžo. Kad ir kokią muziką tu grotum, ji vis tiek vėl taps populiari, na, gal su mažais atnaujinimais. Visa tai yra susiję su kartų kaita.

Jūsų tekstai yra kupini nuotykių ir heavy metalo. Nors tokie dainų tekstai dažnai susilaukia daug pašaipų iš kitų grupių ir iš klausytojų, vis dėlto jūs sugebate nepavirsti pajuokos verta grupe. Kur slypi jūsų paslaptis?

GM2Kaip jau ir minėjau, mūsų paslaptis yra ta, kad mes viską darome nuoširdžiai ir nesuvaidintai. Mums tai nėra koks nors žaidimas, mes to nedarome, kad mums būtų linksma. Visi, klausantys tokį metalą, kokį mes grojame, tai supranta, nes jie jaučiasi lygiai taip pat. Jiems nepatinka „šmaikščios“ grupės, jiems reikia tikros muzikos. Būtent tokia muzika mane žavėjo, kai aš buvau paauglys ir kai klausydavausi JUDAS PRIEST „Metal Gods“, „Jawbreaker“ ar panašių dainų. Man jos niekada nebuvo juokingos, man jos buvo labai kietos! Jos mane priversdavo sugniaužti kumštį, kratyti galvą. Kalbant apie mūsų dainas, mes jose nedainuojame apie heavy metalo muziką (nors kai kurios grupės tai daro ir daro labai gerai), mūsų dainose dominuoja kitos temos, kurios žmonėms patinka ir klausytojai supranta, kad jose yra sudėta kur kas daugiau, nei įprastos klišės.

Pritariamieji priedainiai yra neatsiejama heavy metalo muzikos dalis. Neatsiejami jie ir nuo GRAND MAGUS kūrybos. Ar kurdami naujas dainas galvojate, kuriose vietose sudėliosite pritariamuosius priedainius arba kaip jie skambės jūsų koncertų metu?

Tikrai taip. Tokie priedainiai buvo labai svarbūs, kai aš tik atradau metalą. Man darydavo didelį įspūdį melodijos, kurias girdint tiesiog norėdavosi joms pritarti. Tai nereiškia, kad visose dainose tokių priedainių turi būti, tačiau kai kurios to prašosi. Man svarbu yra sukurti muziką, kuri yra melodinga, bet nėra per saldi, nes pastaruoju atveju persistengiama. Heavy metale negali daryti ką panorėjęs. Yra tam tikros taisyklės, todėl, jei jų nesilaikai, tu groji jau nebe heavy metalą. Galima šiek tiek nuo taisyklių nukrypti, bet reikia tai daryti delikačiai. Žinoma, tai mano asmeninė nuomonė. Yra dalykų, kurių negalima daryti ir kuriuos ne tik kad gali, bet ir turi padaryti. Taigi ir melodiją sukurti yra labai svarbu, bet ji turi būti savo vietoje.

Kurios dainos pritariamąjį priedainį įvardytum kaip ryškiausią pavyzdį heavy metale?

Tokių dainų yra daug. Kai buvau labai jaunas, prisimenu, viena pirmųjų išgirstų tokių dainų buvo JUDAS PRIEST „United“. Žinau, kad daug žmonių šią dainą laiko tiesiog juokinga, bet man ji tokia nėra. MANOWAR „Warriors Of The World United“ priedainis yra fantastiškas, visas tas albumas yra puikus. Galima surasti daugybę tokių dainų.

GRAND MAGUS įrašai neskamba steriliai. Kaip, įrašinėdami naujas dainas, išvengiate perdėto technologijų naudojimo?

Mums niekada nerūpėjo sukurti kažką, kas skambėtų lyg senas įrašas arba kad tai skambėtų lyg būtų įrašyta 9-ajame dešimtmetyje. Labai norime įrašyti muziką, kuri skambėtų kiek įmanoma natūraliau. Naudojame geriausią techniką, kokią tik galime sau leisti, bet tai reiškia, kad mes naudojame gerus mikrofonus, gerus instrumentus, stiprintuvus ir panašius dalykus, tačiau nenaudojame jokių įrašų studijos triukų įrašinėjimo metu. Šiandien visa aparatūra ir instrumentai yra tokie geri, kad tau sukūrus gerą muziką, ją įrašyti labai lengva. Mes nenaudojame būgnų trigerių, sukurto skambesio ir panašių dalykų, viską įrašinėjame natūraliai, nors tikrai nenorime skambėti senoviškai. Norime skambėti tikroviškai.

Žinoma, aš įrašuose dubliuoju gitaras. BLACK SABBATH visada tai darė, tai kodėl ir mums to nedaryti? Grojant gyvai viskas skamba kiek kitaip, nes yra didelis garsas, nustatymuose galima iškelti bosinę gitarą, tačiau įrašuose, mano galva, antros gitaros reikia.

GRAND MAGUS dirba kaip laikrodis – naują albumą išleidžiate kas dvejus metus. Kaip jums pavyksta viską sudėlioti, kai tiek daug gastroliuojate, paskui ilsitės ir t.t.?

Mums tiesiog taip išeina, nededant kokių nors ypatingų pastangų. Įtariu, kad iki kito albumo teks palaukti daugiau nei dvejus metus. Nors ką gali žinoti. Gal mes pradėsime kurti naujas dainas tik grįžę iš šių gastrolių? Niekada neturime sudaryto plano ar taisyklių, kaip turime gyventi. Kai jaučiame, kad atėjo metas, tuomet ir imamės kūrybos.

GM1Žurnalui „Zero Tolerance“ minėjai, kad esi ganėtinai tingus žmogus. Tad kas gi yra tas žmogus ar tas dalykas, kuris tave priverčia kurti?

Aš jaučiu, kada atėjo metas kurti. Kol neateina toks metas, apie muziką net nesusimąstau, užsiimu visiškai kitais dalykais. Man tai patinka, kūrybai prasidėjus, jaučiuosi pailsėjęs ir jos pasiilgęs. Pavyzdžiui, gastrolių metu aš niekada nekuriu dainų, nes visas dėmesys būna sutelktas į mūsų koncertus. Kai kuriu muziką, aš niekuo kitu negaliu užsiimti.

GRAND MAGUS iš pradžių grojo BLACK SABBATH primenančią muziką su doom prieskoniu, kuri vėliau tapo ir iki šiol išlieka gana populiari. Kaip manai, ar grynas heavy metalas, kurio link pasukote po kelių albumų, irgi taps populiarus?

Nenumanau. Savo trečiajame albume „Wolf‘s Return“ mes atradome savo naująjį stilių ar kaip jį pavadinsi. Tuo metu tai buvo visiškai nemadingas reikalas, nes tada visi klausėsi tik stoner roko ir panašios muzikos. „Wolf‘s Return“ albumas buvo tokia muzika, kokią norėjome groti, juo mes pradėjome kelią, kuriuo einame iki šiol. Tiesą sakant, man nelabai rūpi, ką daro kitos grupės. Mes grojame savo muziką ir nesirengiame tapti kokios nors mados auka ar kokios nors madingo judėjimo dalimi. Visada buvome atskalūnai, norėčiau, kad tokie ir išliktume.

Ar minėti pokyčiai GRAND MAGUS muzikoje kaip nors siejosi su tavo pasitraukimu iš grupės SPIRITUAL BEGGARS?

Įdomu… Tiesą sakant, nebuvo taip, kad aš būčiau išėjęs iš SPIRITUAL BEGGARS. Mes įrašėme du albumus, surengėme keletą gastrolių, o paskui tiek aš, tiek kiti grupės nariai buvome užsiėmę kitais projektais ir kokius penkerius metus ši grupė nieko nenuveikė. Paskui Michaelis Amottas nusprendė sukurti naują SPIRITUAL BEGGARS albumą, tam laiko turėjo ir kiti grupės nariai. Tai įvyko 2010 m., kai GRAND MAGUS pasirašė sutartį su „Roadrunner Records“, kuri turėjo išleisti „Hammer Of The North“. Taigi aš neradau laiko spiritualams ir mes visi sutarėme, kad aš nedalyvauju.

Sakyčiau, kad mano veikla SPIRITUAL BEGGARS niekaip nesisieja su GRAND MAGUS. Muzikos pokytį „Wolf‘s Return“ lėmė labiau tai, kad aš pažvelgiau į savo vidų ir supratau, kad noriu groti greitesnę, agresyvesnę, labiau į heavy metalą linkusią muziką, su kuria aš pats užaugau.

Skaitydamas daugelį tavo duotų interviu, susidariau tokį įspūdį, kad heavy metalui esi paskyręs visą savo gyvenimą. Dėl ko labiausiai buvo verta pasišvęsti heavy metalo muzikai?

GM4Labiausiai džiugina, kai matai, kad žmonėms patinka tavo muzika, kai sutinki juos, o jie tau papasakoja, kad kažkokia tavo daina ar albumas labai patinka, kad jiems tai daug reiškia. Kai groji koncertuose ir matai, kad tu jiems suteiki daug laimės. Man tai didžiausias atlygis.

Atsižvelgiant į pasklidusius gandus, kad MANOWAR išsibėgios, ar esate pasirengę užimti heavy metalo karalių sostą?

Na, tikrai neprieštaraučiau (šypsosi). Mums tai būtų didelė garbė!

Įsivaizduokime, kad esi šešiolikmetis, kuris iš tavo praeities atkeliauja į dabartį ir ateina į GRAND MAGUS koncertą. Kaip manai, kokie jausmai tave užplūstų?

(juokiasi) Oho! Turbūt man tai patiktų, nes mano muzikinis skonis nuo anų laikų nelabai pasikeitė. Man vis dar patinka tos pačios grupės, todėl turbūt pagalvočiau, kad tai yra velniškai gera grupė (juokiasi).

Prisimenu savo pirmąjį MANOWAR koncertą 1994-aisiais, kai buvau jaunas vyrukas. Plėšiau su grupe visas dainas, nes mokėjau visų dainų žodžius! Ir tada pagalvojau „O, kad tik jie žinotų, kad dabar salėje yra TOKS didelis jų gerbėjas!“. Įtariu, kad tokį jausmą yra išgyvenęs kone kiekvienas heavy metalo gerbėjas, stebėdamas savo dievus ant scenos. O štai dabar pats būni toje KITOJE pusėje, kai tave stebi jaunuoliai ir pasišventę gerbėjai. Ar būdamas ant scenos kada nors pagalvoji būtent apie tą minėtą jausmą, apie tuos žmones, kurie į tave žvelgia su ugnimi akyse?

Tai labai geras klausimas. Turbūt apie tau jau užsiminiau per mūsų pokalbį, kai kalbėjau, kas mus apsaugo nuo virtimo pokštininkų grupe. Aš pats išgyvenau tokius jausmus ir puikiai žinau, kad žmonės, kurie dievina heavy metalą, žino, ką reiškia, kai grupė dainuoja apie ugnį, mirtį ir kitus dalykus. Tai sukelia ypatingus jausmus ir aš to tikrai nepamiršau. Heavy metalo gerbėjai žino, kad heavy metalas turi savyje galios, kuri yra neįkandama tiems, kurie nori paversti heavy metalą pajuokos objektu. Tai kyla iš jausmų, todėl aš to niekada nepamiršau ir nepamiršiu.

Ar jauti esantis atsakingas už ritualą, kurį sukuri kiekvieną vakarą būdamas ant scenos? Juk „Hammer Of The North“ priedainis tiek gerbėjams, tiek turbūt jums patiems yra tapęs ritualu.

Mano įsipareigojimas – viską atlikti tiek gerai, kiek tai įmanoma, ir užtikrinti, kad į mūsų koncertus atėję žmonės gautų tai, ko jie yra nusipelnę. Už tai jaučiuosi esantis atsakingas.

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

 

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus