Straipsniai

J. McEntee iš INCANTATION: „Death metalas turi būti sunkus kaip velnias“

2016.09.03 08:01, Gedas (Seniukas)

885_photoBalandžio mėnuo Vilniaus ekstremalus buvo pažymėtas JAV death metalo veteranų, vienų iš šio žanro formuotojų INCANTATION koncertu. Jau daugiau kaip ketvirtį šimtmečio gyvuojantys amerikiečiai koncerte įrodė, kad nuoširdžiai sukurtas ir atliktas, pačių sukurtas death metalas nesensta. Radijo stoties „Start FM“ metalinės muzikos laidai „Audronaša“ teko laimė po koncerto pasikalbėti su INCANTATION lyderiu, gitaristu ir vokalistu Johnu McEntee.

„Audronaša“ kalbina Johną McEntee iš INCANTATION. Taigi, Johnai, ar kas nors išliko atmintyje iš 2007-ųjų, kai Lietuvoje lankėtės pirmą kartą?

Prisimenu, kad koncertas buvo labai geras ir kad po jo aš prisigėriau kiek labiau, nei man derėjo. Visas tas turas įsiminė, kadangi mums tai buvo pirmas kartas Baltijos šalyse. Apmaudu, kad užtrukome tiek ilgai, kad sugrįžtume į šituos kraštus. Žinoma, kad norėjome čia sugrįžti, bet kartais tai užtrunka ilgiau nei norėtum. Metai bėga labai greitai (šypsosi).

O INCANTATION vis dar gyvuoja ir jau atšventė 25 metų jubiliejų, kurio proga išleidote rinkinį „XXV“. Kiek žinau, ten yra ir nauja daina „Obelisk Reflection“.

Teisingai. Dar yra ir „Nefarious Warriors“, kurį galima rasti koncertiniame albume „Tribute to the Goat“, bet normalaus studijinio įrašo taip ir nebuvo. „Obelisk Reflection“ esame sukūrę anksčiau ir tai yra gera daina, kuri pademonstruoja viską, kas yra būdinga INCANTATION: joje yra greitų, vidutinio tempo ir lėtų partijų. Ši daina mums patiems labai patinka, todėl ją ir įtraukėme į rinkinį. Įtraukėme ir „Nefarious Warriors“, kurios niekada nedėjome į albumą, todėl jau ilgą laiką tai ketinome padaryti, nes tai viena pirmųjų dainų, sukurtų į grupę atėjus Kyle‘ui. Kitos dvi dainos – „Unholy Massacre“ ir „Profanation“ – mums labai svarbios. „Profanation“ buvo pirma daina, kurią aš sukūriau kartu su Paulu Ledney‘iumi, o „Unholy Massacre“ yra paskutinė daina, kurią parašiau savo ankstesnei grupei REVENANT. Būtent sukūręs „Unholy Massacre“ supratau, kad turiu savarankiškai pasukti norimu keliu. REVENANT buvo puiki grupė, bet ji grojo ne tą muziką, kurią aš norėjau groti.

Kai įkūrei INCANTATION, tuo metu niekas per daug nekalbėjo apie death metalą, kaip apie atskirą stilių. Ar prisimeni tą metą, kai pradėjai groti tokią muziką, kokią groji iki šiol?

Ši muzika jau kurį laiką brendo mano galvoje. Kai 1986-aisiais prisijungiau prie REVENANT, tikėjausi, kad jie gros šiurkštesnį death metalą, nes mes pradėjome groti vis techniškiau. Man norėjosi groti kažką pikčiau už įprastą thrashą, power ar heavy metalą. 1988 m. išvydau koncertuojančius MORBID ANGEL, kurie pakvietė REVENANT groti kartu. Panašiu metu pamačiau gyvai ir DEATH jų „Scream Bloody Gore“ turo metu. Būtent tada ir supratau, kad tai yra muzika, kuri man yra artima. Buvo nuostabu suprasti, kad būtent death metalu galiu išreikšti viską, kas mane žavėjo. Šiandien, deja, prisikūrė tiek daug požanrių. Man asmeniškai death metalas yra ribotas stilius, bet nejaučiu poreikio ant jo prikrauti kitos muzikos. Viskas gali sutilpti po death metalo vėliava, tik kai kurios grupės groja techniškiau ar greičiau už kitas. Tokia tat mano nuomonė.

Satanistiniai simboliai figūruoja kone visų jūsų albumų viršeliuose. Kaip, metams bėgant, keitėsi jūsų supratimas, ką reiškia ši tamsioji simbolika?

Mes nesame satanistinė grupė. Mes esame prieš dievą, prieš religiją nusiteikusi grupė, ir taip buvo nuo pat pradžių. Mums svarbi antireliginė simbolika, nes ji praplečia suvokimą, kas yra organizuota religija. Aš manau, kad kiekvienas žmogus yra laisvas pasirinkti kokią nori religiją, svarbu tik kad neprievartautų kitų žmonių tikėti tuo pačiu. Kai pradėjome grupę, mus dažnai užsipuldavo, nes grojome metalą, kas buvo laikoma nemoraliu užsiėmimu. Netikiu, kad tam, kad žmogus būtų geras, jis turi būti religingas. Tereikia būti geru žmogumi. Juk yra pilna ir šiknių ir silpnavalių, kurie sekmadieniais ar šeštadieniais vaikšto į bažnyčią neva atsiskaityti už savo nuodėmes.

Mano tėvai buvo katalikai, bet aš augau minimaliai katalikiškai auklėjamas. Nesupratau, kodėl kažkieno nurodymu turiu eiti pragaran vien dėl to kad esu niekšas. Man pakanka tiesiog tokiu nebūti (juokiasi).

O juk kartais žmonės, apsikarstę kryžiais arba islamiškais simboliais žudo kitus žmones…

Lunatikai, arba kitaip – fundamentalistai yra puikus pavyzdys, kai žmonės elgiasi visiškai priešingai tam, ką juos moko daryti jų religija. Žiauriai neteisinga galvoti, kad tam, kad būtum geras, reikia būti religingam, nes yra daug žmonių, kuriuos religija skatina elgtis ypač blogai. Tai apgailėtina! Žmonėms išplauna smegenis ir jie paskui elgiasi kaip bepročiai. Nėra taip, kad visi religingi žmonės yra tokie, bet yra ir tokių pavyzdžių. Negaliu suprasti, kaip dievas galėtų būti laimingas tuo, kad tu žudai kitus žmones vien tik dėl to, kad jie mąsto skirtingai. Tai apgailėtina (juokiasi).

INCANTATION pergyveno ne vieną permainą grupės sudėtyje. Kažkur skaičiau, kad esi labai patenkintas „Primordial Domination“, nes tai buvo pirmas albumas, kurį po ilgos pertraukos kūrė visa grupė. Ar tau, kaip pagrindiniam kompozitoriui, nebuvo sunku priimti kitų žmonių idėjas, kurie jas atsinešdavo į repeticijas?

incantation-vilniuje-svarbu-ne-kiekybe-o-kokybeSuprantu, ką nori pasakyti, bet sunku tikrai nebuvo. Manau, kad kartais žmonės ne visai supranta, koks žmogus esu. Aš noriu būti pilnavertėje grupėje. Nors tai aš sukūriau visą grupės viziją, man tikrai norisi dirbti su žmonėmis, kurie tiki tuo pačiu. Esu labai dėkingas visiems, su kuriais man teko dirbti, nes jie įnešė savąjį talentą: ar tai būtų indėlis į dainų kūrimą, ar kt. Deja, ilgus metus negalėjau rasti žmonių, su kuriais galėčiau nuolatos dirbti. „Vanquish In Vengeance“ gimė savaime: mes tiesiog ruošėmės koncertui, kai man pradėjo plūsti rifai, tarsi kibirkštys pažiro. Paprašiau, kad padarytume pertraukėlę, pristačiau gimusią idėją ir visi grupės nariai pradėjo siūlyti savąsias, visi pradėjome kurti kaip komanda. Man tai buvo tikrai palaima, nes visą laiką to norėjau.

Senieji albumai – „Onward To Golgotha“ arba „Mortal Throne of Nazarene“ – taip pat buvo bendras rezultatas, bet ne tokia apimtimi, nes „Mortal Throne“ didžiąją dalį sukūriau aš kartu su Craigu Pillardu, o „Onward To Golgotha“ buvo sukurta dar prieš tai, kai buvo surinkta šį albumą įrašiusi sudėtis: kai ką sukūrė Paulas Ledney‘us, kai ką – aš. Su Paulu dirbti buvo labai smagu, bet jis nusprendė pasukti black metalo link. Dar turėjome gitaristą Salą Seijo, kuris padėjo sukurti nuostabias dainas: „Blasphemous Cremation“, „Entrantment of Evil“, „Eternal Torture“. Deja, dėl tam tikrų aplinkybių Salas negalėjo likti grupėje. Gaila, kad šie žmonės nesulaukia deramo dėmesio už jų indėlį į INCANTATION. „Deliverance of Horrific Prophecies“, „Rotting Spiritual Embodiment“, „Golgotha“, „Immortal Cessation“ buvo sukurtos „Onward To Golgotha“ sudėties, nors dalis dainų buvo sukurtos, talkinant kitiems žmonėms. Tuo metu neminėdavome visų žmonių, kurie įnešė indėlį į dainas, bet „Diabolical Conquest“, „Blasphemy“ albumai buvo parašyta mano vieno. Na, „Decimate Christendom“ parašėme aš, Kyle‘as ir Joe Lombardas. „Diabolical Conquest“ per ilgą laiką sudėliojau aš su Kyle‘u, bet Danielis taip pat daug prisidėjo, ypač savo charizmatišku vokalu, kuris mums labai tiko, nes pridėjo mūsų vokalams daug dinamikos. Žinau, kad kalbu per daug, tikiuosi, labai neprieštarauji tam (šypsosi).

Ar yra dalykų, kurie niekaip negali būti suderinami su death metalu?

Kalbiesi su death metalo tradicionalistu…

Na, gerai. Pagelbėsiu šiek tiek: viena austrų black metalo grupė (ABIGOR, – red.) pareiškė, kad black metalas yra tik toks metalas, kuris šlovina šėtoną. Taigi kas tada yra death metalas?

Visų pirma, jie nėra teisūs, kad tik tai yra black metalas. Greičiau tai tik jų black metalo versija. Aš regėjau gimstantį black metalą ir kalbu aš ne apie 10-ąjį, o apie 9-ajį dešimtmetį. Black metalas nėra vien tik pragaras, šėtonas ir pan. Taip, jame vyrauja prieš dievą nukreipta tematika, panašiai kaip ir mūsų muzikoje, bet taip apriboti black metalo sampratą nėra teisinga.

Man nepatinka simfoninis blackas, negaliu jo pakęsti – būtent tai greičiausiai nėra black metalas. Black metalas neturi būti tik nuobodi muzika, dainuojanti apie šėtoną, tai yra kur kas daugiau.

Kalbant apie death metalą… Aš esu death metalo tradicionalistas, todėl jis man turi būti šiurkštus, brutalus, agresyvus, sunkus kaip velnias. Geriausiai death metalą apibūdina visiškas nesitaikstymas su niekuo. Su death metalu negali drauge būti maišomas hiphopas, repas, kantri ir panaši muzika. Žmonės gali turėti savąjį death metalo suvokimą, bet man jis yra gitaros, bosinė gitara, būgnai ir vokalas, kuris nebūtinai turi būti vien tik kriokiantis, bet privalo būti neapykantos sklidinas. Death metalas nėra toks jau ribotas, tiesiog man nėra jokio poreikio į death metalą įpinti kantri muzikos. Nesu ir repo gerbėjas, nors suprantu, kad daugumai ta bus visiška staigmena (kvatoja).

Pakalbėkime apie jūsų pasekėjus. GRAVE MIASMA, DEAD CONGREGATION – žymiausi jų. Ar turi susidaręs nuomonę apie šiuos INCANTATION tradicijos puoselėtojus?

Keista suprasti, kad pasiekėme tokį lygį, kai darai įtaką visam death metalo muzikos stiliui. Tai, kad daug grupių semiasi įkvėpimo iš mūsų, mums yra didžiulė garbė. Nors šiaip neklausau grupių, kurios skamba kaip mes, nes tai būtų ganėtinai keista. Aš net neklausau savosios muzikos, nes man tai nėra įdomu. Kai aš klausau muzikos, aš noriu, kad man būtų įdomu, kad galėčiau ką nors atrasti. Aš galiu groti savo kūrybą, bet klausytis jos man neįdomu, kadangi tai mano kelionė ir aš žinau, kaip ji užsibaigs, nebelieka jokios paslapties. Man tikrai keista girdėti tokias grupes, kaip FATHER BEFOULED arba DEAD CONGREGATION, kurios šiaip yra labai puikios grupės, ir man yra žiauriai malonu žinoti, kad mūsų muziką jie priima taip giliai, bet klausantis tokios muzikos man neišeina mėgautis.

Džiaugiuosi, kad yra grupių, kurioms mes darome įtaką, bet svarbu, kad jos sukurtų ir kažką savito, kad neprarastų savasties. Tegu panaudoja ką nors, ką mes sukūrėme, bet tik tam, kad parašytų kažką savo. Po 5-10 metų nuo susikūrimo supranti, kad žymiai smagiau yra būti sukūrusiam kažką savo, negu vien tik kopijuoti kitų grupių muziką. Nesuprantu, kas pastaruoju metu darosi, bet, kiek girdžiu naująsias death metalo grupes, jos tik kopijuoja senuosius vardus. Galiu suprasti, kad senosios grupės joms patinka, bet jos vis tiek turėtų stengtis labiau sukurti kažką savito. Man tikrai nereikia dar vienos grupės, kuri groja lygiai tą patį, ką girdžiu DEATH albume „Leprosy“. Gal kitiems žmonėms tai patinka, bet man tai atrodo kaip laiko švaistymas. Kaip žmogui, kuris matė gimstant DEATH ar MORBID ANGEL pirmuosius albumus, man nelabai įdomu girdėti, kad tą patį bando sugroti ir naujos death metalo grupės. Kad galima girdėti įtakas – gerai, bet kai grupė groja ir tau kyla klausimas, ar čia DEATH groja, tai nelabai smagu.

Tai ar galėtum įvardyti kurią nors grupę, kuri tave nustebino, kuri tau skamba įdomiai?

Man patiko grupė INVERLOCH. Tai muzikantai, groję DISEMBOWELMENT iš Australijos. Man jie tikrai patiko. Kas dar…

Na jau, na jau. Negi metalo scena tokia neįdomi?

Ne, nėra ji tokia bloga, tiesiog aš klausausi senosios muzikos. Man patinka tai, ką dabar kuria ASPHYX, labai patinka PENTACLE, patinka pirmieji ENTOMBED albumai – tai yra muzika, kurios man patinka klausytis. Dar man patinka… Kaip ten ta grupė vadinasi… Grupė, kurioje groja George‘as iš PARADISE LOST…

VALLENFYRE.

VALLENFYRE, teisingai! Mačiau juos grojančius „70 000 tons of metal“ kruize, kur jie paliko man didelį įspūdį. Buvo puikus pasirodymas. Nors jie ir jau pagyvenę vyrukai, bet grupė tai nauja.

Na, nėra taip, kad nekenčiu naujosios muzikos, tiesiog jos neklausau. Man nebeišeina mėgautis death metalu taip, kai buvau vaikas, kadangi tada aš išgirdau pirmąsias grupes ir taip jas pamėgau, paskui taip įnikau į muzikos kūrimą, kad beveik praradau gebėjimą mėgautis muzikos klausymu, nes pradedi girdėti klaidas. Tai nėra gerai.

O, yra grupė, kuri man labai patinka – FAITH EXTRACTOR. Nežinau, ar teko tau apie juos girdėti, bet jie yra nuostabi grupė iš Cincinačio, Ohajo. Tai yra viena mėgstamiausių mano naujųjų grupių.

Po Vilniaus turite groti keletą koncertų Rusijoje. Po pastarųjų įvykių su BELPHEGOR, ar esate pasiruošę motulės Rusijos iššūkiams?

(juokiasi) Tai, kas įvyko su BELPHEGOR, yra didelė gėda. Mačiau tą vaizdo įrašą – tai yra kvaila. Esame groję ir gastroliavę su BELPHEGOR – su jais visada mums buvo smagu bendrauti. Deja, kai kurie religiniai fanatikai juos pavertė atpirkimo ožiais dėl kažkokių savo politinių žaidimų. Liūdna. Mes esame menininkai, kuriantys tamsią muziką. Juk jei mes nepatinkame, tai nereikia eiti į mūsų koncertus. Juk negrotume Rusijoje, jei žmonės nenorėtų, kad mes ten grotume. Juk nėra taip, kad grupės atvyksta į šalį ir sugadina žmones. Žmonės jau yra sugadinti, jei jau nori mus matyti (juokiasi). JAV daug kalbama apie religinius dalykus, bet nėra cenzūros, draudžiančios grupėms groti vien dėl jų kūrybos. Tai nutikdavo 9-ajame dešimtmetyje, bet pas mus žmonės turi teisę laisvai pasirinkti religiją arba nebūti išvis religingi, ir ši teisė yra viršesnė už religinius lunatikus.

Esu ne kartą buvęs Rusijoje ir, net būdamas amerikietis, labai gerbiu šią šalį. Žmonės, kuriuos ten sutikau, buvo labai šaunūs, todėl labai gaila, kad politiniai prisitaikėliai sukelia mums rūpesčių. Tai, kad jie mumyse mato problemą neva dėl mūsų satanistinės pakraipos, yra labai neteisinga, nes mes, nors ir būdami antireliginė grupė, nesiekiame atversti į ką nors. Jei į mūsų koncertą ateina krikščionis, musulmonas ar žydas – man nėra skirtumo. Nerūpi man, kokios odos jų spalva, svarbiausia yra muzika, kuri juos visus vienija. Muzika žmones sujungia, o ne išskiria.

Liūdna, kad BELPHEGOR susidūrė su tais nemalonumais. Tikiuosi, mums taip nenutiks, bet jei vis dėlto nutiks, teks su tuo kažkaip susidoroti.

BELPHEGOR vieną koncertą net turėjo groti be vokalo. Ar INCANTATION grotų be vokalo?

Prieš porą dieną mūsų irgi prašė groti be vokalo. Tai protiškai atsilikusių žmonių mąstymas, nes jie vis tiek greičiausiai nesupranta, ką aš dainuoju (šypsosi). Tai apgailėtina. Jei jie nenori, kad mes grotume, tai visų pirma neturėtų mūsų ir kviesti. Kam reikia pasikviesti grupę į savo šalį ir tik tada pasakyti, kad nešdintųsi (juokiasi)?

Kiekvienais metais kelionėse praleidžiate labai daug laiko. Ar yra buvęs momentas, kai sau pasakei: „Jau gana. Aš pasitraukiu“?

Buvo metas, kai galvojau, kad grupė iširs. Ir ne dėl gastrolių, bet Kyle‘as dėl asmeninių problemų paliko grupę, o aš niekaip negalėjau surasti naujų grupės narių, su kuriais galėčiau dalintis bendromis muzikinėmis idėjomis. Tuo metu buvau išsikvėpęs ir net galvojau, kad visas įkvėpimas yra prapuolęs, kad jau metas išsiskirstyti. Niekada neleidžiame albumų vien tik tam, kad jie būtų išleisti, jie mums turi kažką reikšti. Tokia padėtis buvo po „Primordial Domination“, bet tada aš padariau tokį pusiau atsikūrimo koncertą su „Onward To Golgotha“ sudėtimi, manydamas, kad tai būtų visai tinkamas būdas baigti grupę. Vis tik mūsų tarpusavyje niekas nesiejo. Bet štai, kai pradėjome groti kartu su Alexu Bouksu ir Chucku Sherwoodu, idėjos vėl pradėjo gimti. Albume „Vanquish In Vengeance“ viskas susidėliojo savaime, nereikėjo nieko dirbtinai spausti, jis yra toks, kokio ir norėjome. Jeigu vieną dieną nebeturėsiu įkvėpimo ir nebegims nauji albumai… Svarbiausia, kad tie albumai turi turėti kažkokią prasmę mums visiems. Niekada nedarysiu albumo vien tik dėl to, kad aš tai turiu dėl kažkokių priežasčių padaryti, man į viską nusispjaut. Kiekvienas albumas yra tarsi mano vaikas ir jis turi man kažką reikšti.

Žinau, kad šio vakaro koncerto organizatoriai yra dideli INCANTATION gerbėjai. Ar šis faktas tau apskritai įdomus?

Smagu žinoti, kad jie yra mūsų gerbėjai. Greičiausiai mums tai yra net naudinga. Būna ir taip, kad koncertus organizuoja mūsų gerbėjai, kurie neturi reikalingos patirties ir tai mums sukelia daug problemų. Bet šiandien organizatoriai akivaizdžiai gerai padirbėjo, publika tikrai supranta mūsų muziką, todėl dar žinant, kad organizatoriai yra mūsų gerbėjai, po galais, gera žinoti!

Ką gi, Johnai, ačiū labai už interviu. Linkiu jums sėkmės ir linkiu jums toliau tęsti savo nuotykį, trunkantį daugiau kaip 25 metus. Tikiuosi jus vėl kada išvysti Lietuvoje!

Ačiū jums. Mes tai labai vertiname!

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus