Straipsniai

Interviu su trisdešimtmetį atšventusių švedų deatherių SORCERY vokalistu Ola Malmströmu

Grupę kalbino Niklas Webjörn, rocknytt.net

sorcery1986-aisiais susikūrusi švedų death metalo grupė SORCERY praėjusiais metais atšventė savo trisdešimtmetį. Tokios sukakties, ko gero, negalima pažymėti geriau nei nauju albumu – 2016-aisiais grupė išleido trečiąjį albumą „Garden of Bones“. Kaip ir neseniai Lietuvą aplankę CENTINEX, iš Sandvikeno (apie 200 km į šiaurę nuo Stokholmo) kilę SORCERY liko Švedijos sostinės milžinų ENTOMBED, DISMEMBER ir GRAVE šešėlyje, tačiau buvo ir vis dar tebėra svarbi šios šalies death metalo scenos dalis. Apie visa tai – tinklalapio rocknytt.net autoriaus Niklo Webjörno interviu su SORCERY vokalistu Ola Malmströmu.

Visų pirma, sveikiname 30-ojo jubiliejaus proga. Kaip jaučiatės tiek laiko būdami gyvybinga švedų death metalo scenos dalimi?

Ačiū, tiesiog smagu ir toliau ja būti ir tai, jog žmonės vis dar vertina tai, ką mes darome.

SORCERY yra iš Sandvikeno. Turbūt neturėjote tų pačių galimybių suburti bendraminčių ratą, kaip kad Stokholmo ar Geteborgo grupės? Ar iš viso būta kokios death metalo scenos Sandvikene ar netoliese esančioje Jevlėje?

Na, nelabai, mes juk buvome kiek nuošalėje. Žinoma, palaikėme ryšius su grupėmis kituose miestuose, tačiau tarpai tarp susitikimų būdavo ilgi, dažniausiai tesusitikdavome koncertuose ar panašiai. Scena Sandvikene buvo labai menka. Mes buvome pirmieji, pradėję virinti deathą, bet kiek vėliau atsirado dar keletas grupių. „Gryni“ deatho koncertai vykdavo labai retai, jei norėdavai, kad kas įvyktų, turėdavai susiorganizuoti pats.

Pirmąjį savo demo „The Arrival“ įrašėte dar 1987-aisiais, tuomet, kai death metalo žanras Švedijoje vis dar formavosi ir nebuvo toks įtakingas, kokiu tapo kiek vėliau. Taip pat girdėti gana didelis skirtumas tarp šio demo ir jūsų debiuto 1991-aisiais – albumo „Bloodchilling Tales“. Kokių grupių klausėtės jūs patys ir kokią įtaką tai turėjo jūsų perėjimui nuo thrasho prie deatho?

Iš pradžių didžiausią įtaką, žinoma, darė sunkiausiai grojančios grupės, kokias mes žinojome. Amerikos ir Vokietijos thrash metalo scena mums buvo labai svarbi, tačiau, be abejonės, daug klausėmės klasikinio heavy metalo, tai, ko gero, akivaizdu klausantis „The Arrival“. Tas mūsų pirmasis demo nėra labai sunkus, bet tai ištaisyti stengėmės jau antrajame (Ancient Creation“), gerokai pagreitindami tempą. Manau, kad būtent tada vokiškojo thrasho bei ankstyviausiųjų deatho grupių įtaka paėmė viršų. Galima sakyti, jog trečiajame demo („Unholy Crusade“) pagaliau radome savo skambesį, muzika čia nelabai skiriasi nuo to, kas vėliau skamba „Bloodchilling Tales“.

Spėju, jog įkvėpimo buvo galima pasisemti iš daugybės skirtingų pasaulio pusių, ypač kai išpopuliarėjo prekyba įrašais?

Taip, kaip reikiant išpopuliarėjus prekybai įrašais, tai tapo tikra paspirtimi. Kiekvienas stengėsi pažengti nors kiek toliau nei kiti, be to, visi norėjo rasti savąjį stilių. Dauguma grupių pradėjo skambėti gana panašiai, tačiau keletas išsiskyrė – šios grupės pelnė visus laurus ir rodė kelią kitiems.

12621_logoKaip vertini pasikeitimus, kurie įvyko Švedijos death metalo scenoje nuo aštuntojo dešimtmečio pabaigos?

Manau, jog dauguma atvejų šio žanro vystymasis buvo teigiamas. Scena dabar gyvybingesnė nei bet kada anksčiau. Grupės daug įvairesnės ir tai, ko gero, padėjo pritraukti ir sudominti daug platesnę publiką.

Ar yra kokia mažiau žinoma grupė, kurią galėtum parekomenduoti?

Esu iš tų, kurie vis dar klausosi to paties, ko klausėsi 1982-aisiais. Tiesą sakant, mažai žinau apie tai, kas vyksta pastaruoju metu, juk dabar grupių devynios galybės, tad užtikti ką nors tikrai gero sunku. Yra didelė rizika, jog šioje gausybėje geriausios naujos grupės prapuola. Tad galbūt būtų geriau, jei kas man parekomenduotų keletą „kietų“ grupių.

2016-aisiais surengėte keletą koncertų (be kita ko, festivalyje „Mörkaste Småland“). Kaip jauteisi stovėdamas ant scenos drauge su SORCERY 2016-aisiais?

Puikiai. Jei kas prieš trisdešimt metų būtų pasakęs, jog taip ilgai kelsime triukšmą, vargu, ar būtume patikėję. Pastebime, jog žmonės atpažįsta mus ir mūsų muziką. Tai, kad visi grupės nariai puikiai sutaria, taip pat prisideda prie to, jog mums smagu ir toliau kartu groti. Dabar viską darome daug labiau atsipalaidavę, nei anksčiau.

SORCERY istorijoje žymi narių kaita. Ar dabartinė grupės sudėtis galutinė?

Į šį klausimą esu atsakęs daugybę kartų ir kiekvienąkart klydau. Žinoma, jog ši sudėtis yra galutinė. Kaip jau minėjau, mums gera drauge, o tai ilgainiui tampa svarbiausiu kriterijumi. Kiekvienas narys prisideda prie kūrybinio proceso, nė vienas nėra svarbesnis už kitus. Tai puiku, tačiau niekada negali žinoti, kas nutiks ateityje. Su šiais vyrukais galėčiau be problemų „varyti“ dar trisdešimt metų.

Naujojo jūsų albumo „Garden of Bones“ neprodiusavo Tomas Skogsbergas. Kas tai nulėmė?

Iš pradžių planavome viską daryti kaip ir praeitą kartą – įrašyti viską patys, o tada palikti Skogsbergui sumiksuoti įrašą ir sudėlioti paskutinius taškus ant i. Tačiau greit supratome, jog daryti viską patiems užtruktų per ilgai. Pradėjome galvoti, kas mums galėtų padėti įrašyti albumą ir mūsų galvose toptelėjo Jonssono (Andreas „Jonsson“ Westholm) vardas. Įrašinėjome su juo savaitę, o paskui taip išėjo, jog jis ir sumiksavo, ir sumasterino „Garden of Bones“. Tikrai nebuvo taip, jog dėl kažkokių priežasčių nenorėjome dirbti su Skogsbergu, tiesiog šį kartą taip išėjo. Tomo vardas visuomet išlieka pirmosiose gretose, galvojant apie ateities įrašus.

SORCERY iširo 1997-aisiais ir iš naujo susibūrė 2009-aisiais. Tu taip pat buvai (esi?) doom metalo grupės OUTREMER, išleidusios vieną albumą ir vieną EP, narys. Kas dar nutiko per visus šiuos metus?

1997-aisiais pradėjome repetuoti vis rečiau ir rečiau, kol galiausiai visai nustojome. Gitaristas Paulis pradėjo groti grupėje IN AETERNUM, kuriai ėmė skirti vis daugiau laiko ir dėmesio. Aš pats visiškai apleidau muziką iki  pat OUTREMER įkūrimo po penkių metų. Dažnai kalbėdavome apie galimybę atkurti SORCERY, būta ir keleto daugiau ar mažiau rimtų bandymų tai padaryti, tačiau tik 2009-aisiais viskas stojo į savas vėžes. Iš pradžių Paulis juk irgi grojo OUTREMER, taip pat ir Mikaelis Janssonas, grojęs bosu albume „Bloodchilling Tales“. Bet vėliau nusprendėme, jog norime grupes laikyti atskirai, net jei ir 75 procentus OUTREMER sudarė SORCERY nariai. OUTREMER veikla sustojo jau prieš daug metų, panašiai kaip ir SORCERY 1997-aisiais. Tiesiog nustojome repetuoti.

 

Interviu švedų k. publikuotas tinklalapyje rocknytt.net (2016-10-03): http://www.rocknytt.net/intervjuer/37578-intervju-ola-malmstrom-30-arsjubilerande-sorcery

 

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus