Straipsniai

Interviu su grupės FEN lyderiu Frank Allain

2011.01.05 00:00, odium ir Shviedrys

Kuo ypatingos yra pelkės ir raistai, kad daro jums tokią didelę įtaką? Net jūsų grupės pavadinimas taip pat susietas su šiais objektais…

Interviu su grupės FEN lyderiu Frank AllainViskas gana paprasta – tai vietos, kuriose aš užaugau. Manau, kad kraštovaizdis ir aplinka, kuri tave supa besiformuojant asmenybei, turi neabejotinai didelę reikšmę. Mane supantys niūrūs raistų vaizdai, atspindintys slogią nuotaiką, kartu simbolizuoja ir tai, ką aš, kaip vienišas paauglys beaugdamas šioje aplinkoje, jaučiau viduje. Dėl to šis kraštovaizdis tapo tobula metafora išreiškiant vidinį mano peizažą – išorinė aplinka, perteikianti vidų.

Grupės FEN muzikinis stilius dažnai apibūdinamas kaip post rock ir atmosferinio black metalo mišinys. Kur link pats priskirtum savo kuriamą muziką – ar tarp sunkesnio post rock grupių ar BM terpėje? Ar iš vis toks skirstymas yra bent kiek svarbus tau pačiam?

Aš manau, kad visų pirma ir svarbiausia – mes esame atmosferinio metalo grupė. Mes stipriai susiję su black metalu, kadangi šis stilius tradiciškai padeda perteikti didžiausią atmosferos kiekį muzikine išraiška, bet mums nėra labai svarbu būti priskirtiems prie tradicinio black metalo grupių gretų. Žanrų aprašymai ir klasifikavimas yra paprasčiausios priemonės, kurios tik padeda susiorientuoti į tai, kokiu taku viena ar kita grupė pasuka ir į ką panašiai skamba, tačiau aš per daug nesureikšminu šių etikečių. Manau, kad būtų šiek tiek naivu savo stilių įvardinti kaip kategorišką post roką. Šis žanras yra labai platus ir, nors mes neabejotinai esame paveikti šios stiliaus savybių, tačiau būtų kiek nesąžininga teigti, jog šis stilius yra vyraujantis mūsų muzikoje.

Pataisyk, jei aš klystu, tačiau viena iš pagrindinių temų, vyraujančių jūsų muzikos tekstuose, yra nostalgija. Juose paprastai skamba idėjos apie praeities dalykus, istoriją ir panašiai. Kodėl tai yra jums taip svarbu? Apskritai, manau, kad šiandieninis black metalas, ypač tokiose atšakose kaip DSMB, post rock/black metal, ar shoegaze/black metal yra taip pat labai paveiktas ir kurtas remiantis nostalgijos jausmu. Kokia yra tavo nuomonė šiuo klausimu?

Galbūt tai ne tiek nostalgija, kiek tam tikrų įvykių apsvarstymas. Nostalgijos jausmas daugiau telkiasi į ilgesį praeičiai, o savo tekstuose stengiamės koncentruotis į visa apimančius svarstymus apie save, savo buitį, egzistenciją ir tikrovės prigimtį. Istorija ir praeitis naudojami kaip pradinis šio atspindžio taškas, kaip dalis mūsų kilmės ir mūsų dabartinės egzistencijos, kur mes dabar esame.

Tiesą pasakius, labai sudėtinga atsakyti, į ką yra orientuoti mūsų tekstai. Kiekviena daina iš esmės yra parašyta, žvelgiant į būtį iš tam tikro kampo ar taikant asmeninį požiūrį. Tačiau šios istorijos yra perpasakotos remiantis kraštovaizdžio metaforomis, tam tikrais palyginimais su istoriniais įvykiais. Pavyzdžiui, daina iš būsimo albumo „Carrier of Echoes“ yra apie tai, kad praeityje nutikę įvykiai gali paveikti individo gyvenimą visam likusiam laikui, tačiau ši istorija perpasakota per senovės sielų prizmę: jos užstrigę tuštumoje tarp dviejų pasaulių (tikrovių) – praeities atspindžiai, išnykę ir nežinomos civilizacijos, kurių buvimas vis dar veikia dabartį. Nenorėdamas kalbėti per daug sudėtingai ir išsiplėtoti, galiu pasakyti tiek, kad mūsų tekstuose neabejotinai vyrauja daug dvilypumo.

O dabar šiek tiek asmeninis klausimas – kokios muzikos pats daugiausia klausai? Ar dažnai mėgaujiesi savo paties kūryba? Ar egzistuoja stiprus ryšys tarp tavo klausomos muzikos ir muzikos, kurią atlieka FEN?

Žinoma, aš klausau labai daug muzikos ir tai yra vienas svarbiausių dalykų gyvenime. Mano klausomos muzikos skonis gali kisti priklausomai nuo nuotaikos, metų laiko ir panašiai. Iš metalo srities aš klausau daug stilių – black/death, klasikinio metalo, thrash, doom, ir t. t. Taip pat mėgstu klasikinį roką, progresyvų roką, neofolką, post roką, ambient, elektroninę, klasikinę muziką ir panašiai. Dauguma klausomos muzikos nenuginčijamai turi įtakos tam, ką aš kuriu su FEN – jeigu ne tiesiogiai, tai bent jau paveikia per atmosferą.

Pastaruoju metu aš gan dažnai klausau THE FUTURE SOUND OF LONDON ir BLACK DOG. Šių grupių muzika yra persmelkta tamsos ir melancholijos sąskambių (reikia paminėti elektronikos sritį). Ši muzika būtų pats tinkamiausias garsas blausiam žiemiško miesto vaizdui ir neabejotinai turi stiprią įtaką atmosferai, kurią aš norėčiau kurti.

Interviu su grupės FEN lyderiu Frank AllainJūsų MySpace profilyje „top“ draugų tarpe galima pamatyti tokias grupes kaip ALCEST, AMESOEURS, NEGURA BUNGET, AGALLOCH. Kad ir kaip būtų keista (o gal atvirkščiai – visiškai nekeista) šios grupės dažnai yra gretinamos ir minimos viename sąraše su FEN. Kokia jūsų nuomonė apie šį jūsų priskyrimą šių grupių tarpui? Aš asmeniškai manau, kad ALCEST, kartu su FEN, buvo vienos pirmųjų grupių pabandžiusių maišyti post roko ir shoegaze stilius su black metalu. Ar šiame teiginyje yra bent kažkiek tiesos?

Man yra labai malonu būti paminėtam šitokių garsių vardų tarpe, be to visi šie atlikėjai tikrai nusipelnę mano pagarbos. Aš turėjau keletą progų sutikti šių grupių narius ir atrodo, kad muzikine ir emocine prasme mes visi gauname įkvėpimą iš panašių šaltinių, šia prasme panašumas tarp mūsų yra tikrai nenuginčijamas. Nepaisant to, aš manau kad visos šios grupės yra savaip savotiškos ir kiekviena įnešė savo dalį į sceną, susikūrę unikalų savo muzikos charakterį. Be abejo, šios grupės yra lyderiai savo srityje.

Kalbant apie tai, kad mes ir ALCEST buvome pirmieji pradėję maišyti shoegaze‘ą ir post roką su black metalu – tai gan keblu. Kai mes pradėjome groti 2006 metais, padarėme sąmoningą sprendimą įlieti šią atmosferą į black metalą, kadangi, kaip mums atrodė, tai buvo logiška žiūrint į emocinės muzikos pusės tobulinimą. Kita vertus, rodos, kad tokios grupės kaip VED BUENS ENDE, FLEURETY ar BEYOND DAWN tai pradėjo daryti apie dešimt metų anksčiau už mus. Nors jų stilius gal šiek tiek labiau linko link avangardo (tiksliau, jie taip ir buvo tituluojami), bet mano ausimis jų muzikoje yra ganėtinai daug shoegaze‘o ir post roko elementų, nors jie kūrė gerokai anksčiau už mus.

Kiek aš žinau, jūsų pasirodymas festivalyje „Trejos Šešerios“ bus pirmasis, įvyksiantis už Jungtinės Karalystės ribų, tiesa? Kaip jūs jaučiatės prieš pasirodymą? Ar jums nėra didelės svarbos, kad jūsų pirmas gyvas pasirodymas užsienyje bus atliktas ne tokiose didelėse metalinės muzikos rinkose, kaip Prancūzija, Vokietija, bet kažkokioje mažoje Rytų Europos šalyje?

Tiesą pasakius, mes jau turėjome kelis pasirodymus Europos šalyse ir anksčiau. Grojome su AGALLOCH Belgijoje 2008 metais ir turėjome dviejų savaičių turą 2010 metais, kurio metu aplankėme Olandiją, Belgiją ir Vokietiją su NEGURA BUNGET.

Nepaisant to, mes tikrai nekantraujame atvažiuoti į Lietuvą – aš niekada nesu buvęs Jūsų šalyje anksčiau, tad bus tikrai įdomu aplankyti visiškai naują vietą ir pasidalinti savo muzika su šviežia auditorija. Iš tiesų, keliauti į naujas šalis, kurių dar niekada nelankėme, yra neįtikėtinai smagu, taip pat susitikti su žmonėmis, kurie žino tavo muziką. Niekada nepraleidžiu progos gauti tokios patirties. Išties, mūsų tikslas yra 2011 metais surengti kiek įmanoma daugiau pasirodymų. Kadangi mes jau užtektinai koncertavome Anglijoje, labai norėtumėme aplankyti ir kitas Europos valstybes (aišku, ir visą likusį pasaulį). Rytų Europa, Italija, Ispanija ir Graikija, taip pat ir JAV yra mūsų prioritetai.

Lyg ir buvo daroma prielaida, kad FEN pradžioje turėjo būti tik studijinis projektas. Bet vėliau priimtas kitoks sprendimas. Kas būtent privertė FEN pradėti gyvus pasirodymus?

Mes tiesiog nusprendėme, kad tai yra tai, ką mes norime daryti. Trys FEN nariai pradininkai (aš, Grungyn ir Theutus) prieš tai grojome kitose grupėse ir jautėmės „persivalgę“ pogrindinės metalo scenos, kuri dažnai būdavo tiesiog klaustrofobiška ir nuvilianti. Mes pavargome groti tose pačiose senose vietose tiems patiems matytiems veidams ir greičiausiai praradome tikslą, dėl kurio buvome nusprendę pirmenybę teikti grojimui.

Todėl FEN susibūrė kaip priemonė išreikšti mūsų trijų idėjas, kartu pagroti, kurti ir išreikšti tai materialiu pavidalu, nepaisant viso pašalinio spaudimo, kaip pvz. rengimasis koncertams, publikos subūrimams, ir pan. Taip buvo prieš išleidžiant mūsų pirmąjį demo. O kai padalinome jį keletui artimų draugų, žmonės ėmė kalbėti apie mūsų gyvą pasirodymą. Kadangi muzika puikiai „suėjo“ repeticijose ir mes jautėmės ganėtinai pasitikintys savimi, pagalvojome „o kodėl ne?“. Taip viskas susiklostė, kad žmonės pradėjo domėtis mūsų muzika ir laukti koncertų, todėl mes nusprendėme kad tai natūrali paskata pradėti groti gyvai.

Grįžtant prie praeities temos – jei neklystu, Frankai, tau dabar yra apie trisdešimt metų, ir mes žinome, kad grupė FEN, kaip projektas dar yra labai jaunas – skaičiuoja vos kelerius metus. Pasidarė įdomu, ar buvo kažkokia tavo grojimo karjera prieš FEN? Galbūt grojai kitose grupėse ar projektuose? O gal tik sulaukęs dvidešimt penkerių metų išmokai groti gitara? :)

Interviu su grupės FEN lyderiu Frank AllainHah, jeigu būtų taip iš tikrųjų, tai bent turėčiau puikų pasiteisinimą dėl savo nerangumo grojant gitara! Aš kuriu muziką jau 15-16 metų ir tiesa yra tas faktas, kad FEN egzistuoja dar tik 4-5 metus. Kad ir kaip būtų, aš ir Grungyn grojame kartu nuo 1996 ir tikriausiai galima teigti, kad būtent tai ir buvo pati FEN užuomazga. Išties, mes ir pradėjome kažką daryt tik davę projektui pavadinimą. Nuo tada aš grojau (kai kuriais atvejais ir dabar groju) įvairiose grupėse. Visada turėjau nenumaldomą kūrybinį polėkį ir potraukis kurti yra pagrindinis siekis mano gyvenime. Pasaulyje yra tiek daug muzikos meno kūrimo aspektų, kuriuos aš norėčiau ištirti, tačiau bandymas padaryti tai viename projekte sukurtų tik chaosą, todėl, norint patenkinti šį poreikį, yra būtina dalyvauti įvairiuose projektuose, grupėse, ir pan. Daugiausiai šie projektai yra susiję su metaline muzika, tačiau pastaruoju metu užsiimu bandymais kurti akustinę/ambient, taip pat atmosferinę elektroniką.

Gal gali kažką pasakyti apie jūsų būsimą naują albumą „Epoch“? Ar jis labai skirsis nuo ankstesnės kūrybos ar Jūsų debiutinio albumo „The Malediction Fields“? Galiausiai, jūs prie jo dirbote beveik du metus. Galbūt jau bus galimybė jį įsigyti sausio 28 dieną, Jūsų pasirodymo festivalyje „Trejos Šešerios“ metu?

Asmeniškai man albumas „Epoch“ atspindi tikrą mano ir visos grupės kelionę. Mes tikrai sunkiai dirbome prie šio albumo – kūrybinis procesas, repeticijos, įrašai ir puikus atlikimas – ir aš asmeniškai manau, kad gauti rezultatai buvo verti įdėto darbo. Šis diskas yra be abejonės labiausiai išpildytas muzikos leidinys, kuriame aš dalyvavau. Jis visiškai pateisino mūsų lūkesčius, ko mes tikėjomės pasiekti šiame albume – muzika tamsesnė, daugiau įtraukianti, atmosferiškesnė.

Man yra labai svarbu, kad kiekvienas įrašas, kurį išleidžiame, turėtų savo individualų charakterį ir manau, kad paskutiniu įrašu šį tikslą pasiekėme. Albume „The Malediction Fields“ buvo neabejotinai tamsių intarpų, bet taip pat ir triumfo momentų, džiugesio bei stiprybės. Tuo tarpu „Epoch“ bus niūresnis ir muzikaliai tamsesnis, gilesnis.

Albumas „Epoch“ oficialiai prekyboje pasirodys tik vasario 11 dieną, todėl, deja, koncerto metu šio įrašo įsigyti dar neišeis.

Jūsų grupė kol kas gyvuoja dar tik penkerius metus, tačiau jūs jau spėjote dalintis sceną su tokiomis grupėmis kaip AGALLOCH, SKYFORGER, NEGURA BUNGET ir kitomis ganėtinai žinomomis grupėmis. Kokią įtaką jums turėjo grojimas ir susitikimas su šiais kolektyvais? Kokia jūsų bendra nuomonė apie gyvus pasirodymus? Ar jūs mėgaujatės grojimu prieš dideles minias?

Mums, be abejo, garbė dalintis sceną su gerbiamais atlikėjais. O kalbant apie gyvus pasirodymus, jie tikrai gali sukelti jaudulį ir stresą, varginti ir atnešti daug nuostolių, tačiau tik nedaugelis dalykų yra geriau nei stovėti ant scenos, grojant puikias dainas prieš supratingą publiką. Kaip ir bet kuri kita grupė, mes esame groję koncertuose, į kuriuos susirinko tikrai mažai žmonių arba mes patys nepagrojome puikiai. Kad ir kaip būtų, šie atvejai yra lyg blankūs prisiminimai palyginus su tais pasirodymais, kai atmosfera buvo tinkama. Du koncertai, kuriuos grojome su AGALLOCH buvo neįkainojama patirtis, taip pat ir koncertai, kuriuos grojome 2010 metais, buvo savotiška emocinė paskata. Mes nuoširdžiai tikimės, kad kažkas panašaus bus ir pasirodymuose naujais metais – pirštai sukryžiuoti, Lietuvoje laukiame vieno iš ypatingiausių šou!

Tipinis klausimas apie ateinantį Jūsų pasirodymą Vilniuje – koks yra pirmasis dalykas, šaunantis į galvą, kai išgirsti žodį „Lietuva“?

Šaltis! Prieš tai aš niekada nesu buvęs Lietuvoje, bet iš patikimų šaltinių žinau, kad sausio mėnesį ten bus tikriausiai vėsoka… O kalbant apie jūsų metalo sceną, tai mano žinios apie grupes yra menkos. Aš žinau leidybos kompaniją „Ledo Takas“ ir esu girdėjęs kelis grupės DISSIMULATION darbus, kurie man tikrai patiko. Be paminėtų dalykų daugiau nieko kaip ir nežinau, ir tikrai net neįsivaizduoju, ko turėčiau tikėtis. Bet viliuosi būti nustebintas!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
bmaggot
2011.01.28 10:24

democrat socialistic black metal

plant
2011.01.27 13:41

blet, rašytojai, tai gal DSBM, o ne DSMB… :(

HedgeHog³
2011.01.20 16:11

O man – ne. Labai protingai kalba vyriokas, mano galva.
Gerai susiskaitė. Tiesa, prajuokino:

Kiek aš žinau, jūsų pasirodymas festivalyje „Trejos Šešerios“ bus pirmasis, įvyksiantis už Jungtinės Karalystės ribų, tiesa? Kaip jūs jaučiatės prieš pasirodymą? Ar jums nėra didelės svarbos, kad jūsų pirmas gyvas pasirodymas užsienyje bus atliktas ne tokiose didelėse metalinės muzikos rinkose, kaip Prancūzija, Vokietija, bet kažkokioje mažoje Rytų Europos šalyje?

Tiesą pasakius, mes jau turėjome kelis pasirodymus Europos šalyse ir anksčiau.”
Lol :)

kraliku_genocidas
2011.01.17 22:59

nuobodžiai kažkaip..

karahbarah
2011.01.15 19:33

Skaitom, skaitom, viskas normaliai, dėkui :).

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus