Reportažai

“Harvest” festivalis Londone arba gaidžiai ir death metalas

2005.09.11 00:00, Kostra

Veikėjai: KILLING BONE, INCANTATION, BELPHEGOR, BEHEMOTH, PUNGENT STENCH, UNLEASHED, NILE.

Gailestis. Nesitikėjau, jog pajusiu šį jausmą Londone rugsėjo 8 d. įvykusiame ekstremalios muzikos supergrupių festivalyje. Ir gaila buvo ne Afrikos vaikų ar Naujojo Orleano valkatų, nespėjusių pabėgti iš miesto. Gaila buvo muzikantų ir savo ausų. Bet apie viską nuo pradžių. Tiesa, jums gali kilti klausimas – kodėl šio straipsnio antraštėje figūruoja lyg ir jokių ryšių su „death metal“ neturintis gyvūnas? Tuoj suprasit.

Pirmoji rimta „gaidystė“ – renginio laikas. Rengti rimtą koncertą vidury savaitės yra ganėtinai įprastas dalykas. Tačiau pradėti jį 3 valandą po pietų… Paaukoję savo darbo dieną (daugelis taip kilniai nepasielgė ir atėjo į koncertą grojant paskutiniosioms grupėms), 2 valandą mes jau stovime tvarkingoje eilutėje prie klubo itin brutaliu ir negaidišku pavadinimu – „Koko“. Ramiai gurkšnojat alų galima pasidairyti į metalistus iš Londono ir įvairiausių pasaulio kampelių. Publika ganėtinai rami ir žymiai įvairesnė nei Lietuvoje. Labai įdomiai ir neįprastai lietuviui atrodo vyresnio amžiaus metalistai, padabinę savo džinsines striukes ir liemenes gausybe įvairių grupių „našyvonų“. Šiaip įdomu, jog žmonės nėra nubrėžę aiškios ribos tarp skirtingų subkultūrų – metalistai vaikšto su pankų atributika, nemaža publikos dalis turi dredus, skiauteres, milijonus auskarų. Ir labai labai mažai „truuuu“ veikėjų :) . Taip pat ypatingai norėtųsi pagirti metalinius koncertus lankančius neįgalius žmones – tarp niekuo fiziškai neišsikiriančių metalistų vaikšto liliputas, invalido vėžimėlyje sukiojasi tatuiruotas vaikinas. Tokiems žmonėms tariu didžiulį didžiulį „respect“.

Eilei judant į priekį prie kasų ir alui vis labiau skaidrinant nuotaiką, pasirodo pirmasis vakaro gaidys – visiškai prisitvojęs ir žiauriai kietas lenkas mitalistas. Vaikinukas jaučiasi padėties šeimininku ir, ant visos gatvės rodydamas į eilėje stovinčius metalistus, aiškina savo sugėrovui kokie visi gaidžiai ir „ku..vos“. Kartais žmogus pagalvoji, kad trūksta britams metalistams to lietuviško linksmumo. Lietuvėlėje toks veikėjas greičiausiai eitų namo su pakoreguota nosies forma. Bet kam čia nervintis dėl smulkemų (bus dėl ko rimčiau pasinervinti).

Galiausiai papuolame į klubo vidų, kuriame kas antras (na, gerai, kas penktas) kalba… lenkiškai. Ir čia nieko nuostabaus – lenkų Londone ypatingai daug. O dar šį vakarą gros jų tėvynainiai. Apskritai, lenkai metalistai Londone yra kur kas organizuotesni nei lietuviai. Geras pavyzdys – iš keturių koncerto metu veikusių metalinės produkcijos kioskų net du buvo lenkų. Vienas – BEHEMOTH‘ų, kitas – šiaip lenkų :) . Taip pat pagirtina, kad vietiniai lenkai stengiasi pramušti Londone grupių iš savo gimtinės koncertus. Tiesa, einant į klubo vidų, apsauginiai praktiškai netikrina kuprinių. O fotoaparato mes neėmeme bijodami, kad su juo gali neįleisti į vidų. Gaidystė.

Ką gi, ką gi, visgi, visgi… Pagaliau prieiname prie svarbiausios šio straipsnio dalies – grupių pasirodymų. Iš karto pasakysiu, kad čia nebus aprašomi grupių gabalai ar grojimo technika – visos grojančios grupės (išskyrus pirmąją) turi kultinį statusą ekstremalaus metalo visuomenėje ir jų sugebėjimas koncertuose groti techniškai ir galingai yra akivaizdus. O jei mielas šių eilučių skaitytojas nėra girdėjęs vienos ar kitos straipsnio viršuje minėtos grupės, tegul nusiperka jos kompaktinį diską, įsideda į grotuvą ir nuvirsta iš nuostabos ant žemės, kaip mėgsta daryti kolegos hevimetalistai ;) . Taigi, koncertas.

Pirmieji scenoje – vieninteliai nekultiniai KILLING BONE. Ir jau nuo pirmųjų akordų galima drąsiai teigti, kad įgarsinimas yra absoliutus „gaidys“. Iš bendros ūžiančios košės galima išskirti tik vokalą ir bosinius būgnus. „Na ir gaidžiai“, – pagalvoju apie renginio garsistus, prisiminęs, kad Londone labai dažnai mėgstama mažiau žinomoms grupėms „nusukti“ garsą. Atseit, kad atrodytų, jog koncerto lyderiai skamba labai gerai. Per garso trukdžius suprantu, jog britai KILLING BONE groja technišką ir brutalų europietišką deathą su lengvomis thrasho priemaišomis, kurios muzikai tik prideda gyvumo. Šiaip, tikrai reiktų pagirti skustagalvius britus už neblogą ir nenuobodžią muziką bei už pastangas kovoje su blogu garsu.

Antrieji scenoje – legediniai amerikonai INCANTATION. Negali būti! Garsas beveik nepagerėjo. Tačiau suprantu, jog iš garsiakalbių sklinda amerikietiškas brutal deathas su lėtais gore metalo intarpais. Matosi, kad vyrai stengiasi, bet žmonės stovi nejudėdami (pabandykite įsivaizduoti panašų dalyką Lietuvoje). Daugiau, kaip ir rašiau, nesiplėsiu. Gaila INCANTATION…

Toliau – BELPHEGOR su savo satan/porno death/black ataka. Varo jie labai stipriai ir ekstremaliai. Gal jie skamba geriau, nes iš balkono (klubo patalpa pirmena sumažintą ir supaprastintą Vilniaus „operhauzo“ salę) nusileidau į pačią salę? BELPHEGOR taip pat gaila, nes publika vis dar nesugeba išsijudinti ir iš 500 – 600 salėje susirinkusių žiūrovų šių eilučių autorius yra vienas iš nedaugelio bandančių pakratyti savo spengiančią galvą. Atrodo, kad ROTTING CHRIST koncerto Vilniuje sindromas su galingu, bet nekokybišku garsu paslaptingu būdu atkeliavo į Londoną.

BEHEMOTH – be komentarų. Prie scenos užverda pragaras – lenkai moka palaikyti saviškius, kurie skamba ganėtinai padoriai. Pradedu įtarti, kad mano spėliojimai dėl garsistų simpatijų kai kurioms šio vakaro grupėms pildosi. Gaidžiai. Norėtųsi pagirti prie scenos budėjusius apsaugos darbuotojus. Apsauginiai rūpinosi ne tik tvarka, bet ir pačių žiūrovų saugumu, padėdami virš minios galvų iškilusiems metalistams saugiai nusileisti ant žemės.

Po lenkų į sceną užlipa mirę, vėl prisikėlę ir vis dar nepadoriai smirdantys PUNGENT STENCH. Neslėpsiu simpatijų šiai grupei. Net ir ekstremaliomis įgarsinimo sąlygomis trejetas muzikantų pateikia gerą dozę purvino, šlykštaus ir žudančio death‘n‘rollo. Jiems net pavyksta išjudinti britus :) .

Toliau – UNLEASHED iš legendinių švedų metalistų rato. Sąlyginai paprasta muzika ir didžiulės storulioko vokalisto pastangos priverčia publiką kartu dainuoti žymiausius grupės gabalus. Ech, būčiau juos pamatęs prieš kokius 6 – 7 metus, būčiau prileidęs į kelnęs.

Čia netikėtai kyla mintis įkalti alaus ir numalšinti visas blogas emocijas. Pamelavę apsauginiui, kad pirksime šilto maisto, bėgame iki artimiausios parduotuvėlės ir nusiperkame alaus (klubo viduje alus brangus net britams). Sugaišę apie pusvalandį, grįštame vidun, kur vis dar pasirodymui ruošiasi šio festivalio lyderių lyderiai NILE.

Aha, netikėtai profesionaliai pradeda dirbti apšvietėjai ir garsistai. Jei koncertą bučiau pradėjęs stebėti nuo šios akimirkos, negailėčiau komplimentų žiauriai galingai skambantiems amerikonams bei techniniams darbuotojams. Bet kai NILE sąskaita yra šūdinamos ne ką mažiau žinomos ir nusipelniusios undergroundui grupės, kyla klausimas, kurių velnių reikėjo kviesti BELPHEGOR, PUNGENT STENCH ar INCANTATION? Tam, kad jas užgožtų NILE?

Tiesa, nors garsas per NILE netikėtai pagerėjo kone dvigubai (per visą koncertą buvo naudojamas tas pats aparatas ir ta pati įgarsininmo technika ant scenos), skambesys vis tik buvo toli gražu ne tobulas. Tikriausiai, garsistams „padėjo“ ypatingai nepalanki tokiems koncertams salės akustika. NILE varė labai techniškai, labai tiksliai ir dar kaip visaip labai, bet truputį monotoniškai. Vieną kūrinį visiems trims vokaluojantiems NILE gitaristams suriaumoti padėjo begemotas Nergalas. Ausys per paskutines 6 valandas buvo stipriai išūžtos ir, nesulaukę šių egiptologų pasirodymo pabaigos, patraukėme namo.

Išvados:
Kapitalistinis požiūris į metalą (gero garso tik „headlineriams“ principas) – gaidys;
Klubo „Koko“ pavadinimas, akustika ir aplinka – gaidys. Vien ko vertas gal 3 metrų skersmens veidrodinis „disco“ stiliaus kamuolys palubėje;
Death metalas – ne gaidys :) ;
Lietuvos metalistai Londone, susiimkit, nes greitai viską užvaldys kolegos lenkai.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Birutė
2005.09.14 16:00

“Labai įdomiai ir neįprastai lietuviui atrodo vyresnio amžiaus metalistai, padabinę savo džinsines striukes ir liemenes gausybe įvairių grupių „našyvonų“.”

Taigi, kad pvz. Wackene tokių žmogėnų net koks dešimtadalis iš visų žiūrovų. Per tuos kelis metus, kiek ten lankausi, tokie vaizdai jau įgriso.

CyberSpawn
2005.09.13 13:01

Nu keista, kad per tokias grupes toks garsas sudinas, supraciau lietuvoj,bet…
O del ziurovu, tai ten nepasakyciau, kad metalistai ateina t.y ateina Linkin park gerbejai ir panasaus sudo klausytojai.

julija
2005.09.12 23:44

as taip apt pastebejau statika anglu metalistuose :/
aisku man iki londono toloka nukakt, bet i vietinius renginukus nusuoliuoju, tai as vis dar soke.
renginukai daugmaz tokie kokie panevezio ‘linely’ vykdavo (as cia apie ziurovu skaiciu) vat praeita savaite tikrai neblogos grupes pasirode (nesakau kad geriausios) o per visa rengini visi sedejo ratu ant laiptu susede (sales vidury igilinta ir vienam jos gale prie sienos prispausta grupe), ir po kiekvieno kurinuko tik paploja. o tie berniukai taip stengias visus atvilioti, anoks malonumas, sakyciau, groti tokiems klausytojams. siaip ne taip isviliojo…. net visus tris!
headbanginimas? none, net pasipoginimas kazkoks juokingas.
o stai po konco buvo diskoteka… nebislaike mano nervai, visi ‘metalistai’ isejo pasokti pagal ‘limpbizkitus ir kt. panasu suda. nuejau truputi olucio ant tos gorios paragaut ir sutikau vienos is grupiu bugnininka, tai ir paklausiau kaip ans jaucias, susirake kaip devynios petnycios ir burbtelejo ‘o mes tik tokia ja ir teturim’ ar kazka pan.
neilgai laike mano nervai, isejau namo…

Kostra
2005.09.12 17:09

“O gal Nile turėjo savo garsistą ? ;-)”

savus garsistus turejo, berdos, visi ta vakara. Cia gal dar nepaminejau vieno dalyko – visiems uzlipus ant scenos buvo duodama 5-10 min laidams susijungt ir pasicekint ant smugio. Nile’ai, tuo tarpu, cekinosi ant scenos minimum 30 min.
…Ir net ant renginio bilietu buvo parasyta ne “Harvest festival”, o tik “Nile”

Nu ir dar tada:) Nile sceninis ivaizdis – tragiskas. Ispudis, kad butu kokie vyriokai is kabakines grupes.

Beska
2005.09.12 13:06

“bet gal pramox pobiski?”
Kazko smarkiai abejoju. Lietuvaiciu grupems irgi reikia augintis savo garso operatorius, nes tie, kurie stovi uz pultu musu koncertuose, nelabai ka raukia sunkiosios (o ir ne tik) muzikos skambesy. Liudna.

demonas
2005.09.12 11:14

bet ta schema ziuriu labai panashi i lietuvishka…tik pas mum pradzioi negroja behemotai ir belfegorai (jie groja gale ir skamba pakankamai arba net labai gerai- dazniausiai todel kad turi savo garsistus) o LT grupes dazniausiai skamba ne kaip del tu paciu garsistu…bet gal pramox pobiski?

Widowmaker
2005.09.11 22:32

O gal Nile turėjo savo garsistą ? ;-)

Cadas
2005.09.11 21:53

Kekšės garsistai :)
m/

s2
2005.09.11 21:50

W/

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus