Reportažai

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ Lietuvoje

2012.12.17 00:00, Lord Sauron, Adis

Foto: Crazyte. Daugiau foto: čia >>

Metų renginys, dievaž! Keturios supergrupės, „menkiausia“ iš kurių be vargo papuoštų vidutinio dydžio vietinį festivalį! Komandos, kurių audiokasetes (jaunesnė karta jau gali ir nebežinoti, kas tai yra) nuzulindavome iki skylių savo laikais! Ir, nors iš viso Mažojo Ketverto Lietuvoje nesilankė lygiai pusė kolektyvų, netgi nepaisant, kad koncertas buvo suplanuotas savaitės viduryje, „Forum Palace“ rūmai buvo, na, ne visai sausakimši, bet neišparduotų bilietų, manyčiau liko labai mažai. Pasirodymas prasidėjo minutės tikslumu, kas nespėjo į vidų, ne mūsų problemos, priešakyje šešių valandų maratonas…

FUELED BY FIRE: netikėta ugnis

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeAdis: Kas paprastai imami į apšildančias grupes? Taip, teisingai – jaunos grupės, kurios nori prasimušti, bet iš tiesų skirtos tam, kad pažymėtų koncerto pradžią, kada jau po truputį galima palikti scenos prieigas ar vietinį barą ir pamažu judėti link scenos. Neskubant. FUELED BY FIRE gal ir buvo priimti į „chebrą“ šiuo tikslu, bet tikslo visiškai neišpildė. Nes šitie neotrašystai tikrai nebuvo iš tų, per kuriuos norėtųsi plepėti su seniai matytais pažįstamais, rankose glamžant plastikinį alaus gėrimo bokalą. Keturių plaukuotų amerikiečių ištakos – akivaizdžios. Ankstyva METALLICA, kiek nekokybiški TESTAMENT, o dar ir soliakai, vietomis labiau primenantys vėlyvąjį heavy, nei tradicinį thrash. Bet vis tiek – buvo netikėtai gerai. Netgi labai gerai.

Lord Sauron: Skirtingai nuo kolegos, visai nesistengiau ANALizuoti pleškesio, sklindančio nuo scenos, tiesiog leidausi nešamas pasroviui. Daug pykčio. Daug energijos. Daug soliakų. Daug thrasho, galų gale! „Užkurtieji ugnimi“ visai neblogai pasispjaudė liepsnomis, užkūrė vidutinio dydžio „mošingą“ priešais sceną ir keliais laipsniais pakėlė temperatūrą salės viduje.
Visgi malonu, kad žanras nemiršta, kad vis atsiranda naujų (tie patys „Užkurtieji“, vokiečiai MANIA ir pan.), arba atsikuria seni (pvz. EXUMER, šiemet išleidę albumą) kolektyvai, kurie žavisi „oldskūlu“ ir neseka madų. Gaila, kad oras buvo per šaltas baltiems kedams…

NILE: atmosferos gali būti per daug

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeAdis: Pabūsiu asmeniškas – NILE buvo grupė, įtvirtinusi mano death metalo pomėgį. Techniška. Preciziška. Kurianti intriguojančia tematika ir bent jau pradžioje dariusi tai tikrai įtaigiai. Žiauriai atmosferiška. Mėgavausi kartu su šiais amerikiečiais, klaidžiodamas po Nephren-Ka katakombas, neerzino ir kai kieno nušvilptos juodosios keršto sėklos. Nes tai buvo Atmosfera – tereikdavo užsimerkti, ir visi egiptietiški įvaizdžiai savaime iškildavo prieš akis.

Bet, kad ir kaip keistai skambėtų, atmosfera ne visur ir ne visada tinka. Pirmasis NILE vizitas Lietuvoje buvo tikrai įsimintinas – jie buvo neabejotini headlineriai ir būtent jie dirigavo visai renginio koncepcijai, atmosferai ir tematikai. Dabar gi… taip, tai buvo techniška, tai buvo progresyvu – gal net avangardiška, bet gili ir tamsi atmosfera smarkiai iškrito iš bendro renginio konteksto, kuris galiausiai gavosi sunkus sunkus rokenrolas. NILE būtų daug geriau skambėję „nuosavame“ koncerte. Taip, tenka keistai pripažinti, kad NILE šiame koncerte pasirodė kaip savotiškai nykiausia grupė.

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeLord Sauron: Neeeee, atmosfera po tokio karšto apsišildymo buvo labai reikalingas dalykas! Pailsėt, atgaut kvapą, galų gale ramiai sau pastovėt kamputyje su alaus skonio gėrimu ir paklausyt daugiapakopių NILE akordų, klaidžiojant ne tik po Egipto katakombas, bet ir po gitarinių rifų labirintus. Bėda tik, kad panašiai nuo NILE pasirodymo vidurio pradėjo šlubuot garsas. Netvarka. Ai, ir dar Wade‘as nusiskuto plikę – nebematysim daugiau Pennywise‘o iš S. Kingo „Tai“ šukuosenos… Nors taip – anas grupės pasirodymas tikrai buvo įspūdingesnis.

MORBID ANGEL: amerikietiškas kvapelis

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeAdis: Koncerte lankėsi pažįstamas, nė kiek nesusijęs su geležine scena – ne tik neskiriantis stilių, bet ir nežinantis grupių. (Lord Sauron: Tai kokį velnią jis ten veikė?) Bet jis, vos tik ant scenos pradėjo kraipytis David Vincent, atspėjo iškart – „šitie tai amerikiečiai, ar ne?“

Taip, MORBID ANGEL, kuriuos gyvai mačiau pirmąkart, buvo itin charakteringi. Ir iliustratyvūs, kaip kartais terminas „pozeris“ gali turėti nebūtinai vien neigiamą reikšmę. Vaidyba, atidirbtos pozos, surepetuoti gestai ir net pagal išankstinį numatymą besiplaikstantys plaukai – bet visa tai buvo būtent tai, ko ir reikėjo. Sunkus, mėsingu draivu besidrabstantis deathas, užtikrinta Vincento stovėsena, aktoriniai Sandovalio triukai ir charakteringa Destrcuthoro išvaizda – viskas buvo labai vietoje ir labai laiku. Tik Azagthothas buvo ar pagiringas, ar neišsimiegojęs, ar dar dėl kažkokių priežasčių pernelyg jau santūrus.

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeLord Sauron: Dabar jau aš pabūsiu asmeniškas – MORBID ANGEL buvo Ta grupė, dėl kurios ir kėblinau į minėtąjį renginį, ir mokėjau tuos pinigus, kuriuos šiaip jau buvo galima ramiai pragerti. Ir nesigailiu. Gavau viską ir net daugiau nei buvo galima tikėtis. Pasirodymą pradėjo „Immortal Rites“ užbaigė (kokia staigmena!) „God Of Emptyness“, o besiklausant „Lord Of All Fevers And Plague“ man išmušė kamščius, perdegė saugikliai ir užtrumpino pusę sinapsių. Akustinis ir estetinis orgazmas! O jau kas priešais sceną dėjosi, tai jezustumarijasuvisaisangeliukais! Ne pirmus metus po koncertus vaikštau, bet tokios mėsmalės dar nebuvau matęs… Ir kaip ten „greitosios“ niekam neprireikė? Pasibaigus „Angelų“ pasirodymui temperatūra salėje pasiekė naujas aukštumas. Ir alus pasibaigė… Na, buvo dar pora dainų iš nesusipratimo „Illud Divinum Insanus“, bet parinktos buvo tos, kurios neiškrito iš bendro konteksto.

ENEMY OF GOD!!!

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeAdis: Vokiečių thrasho tėvus mačiau antrąjį kartą. Pirmąkart jie man spjaudėsi raudonais dūmais Lenkijoje, festivalyje „Mystic“ – ten buvo karšta, mineralinis vanduo kainavo 7 zlotus, o alaus nebuvo išvis. Tad pirmasis įspūdis apie KREATOR gyvai – neblogai, bet buvo toli (gal už šimto metrų nuo ten, kur ant stadiono cemento mūsų eskadronas bandėme neprikepti šiknų) ir buvo gerokai per karšta – teleponas įrodinėjo, kad +36° C šešėlyje. Žodžiu, pragaras, bet ne toks, kuriuo pernelyg mėgautumeisi…

Pirmojoje KREATOR invazijoje į Lietuvą nedalyvavau – bet pagal viską sprendžiant, gal net ir gerai. Nes visi pažįstami, kas buvo tąkart, dabar sutartinai maurojo, kad tuometinis vokiečių vizitas, palyginus su šituo, buvo nykuma.

Šiemetinį KREATOR pasirodymą pavadinti nykuma galėtų nebent pseudosofistikuotas post-metal-technical-jazz-intellectual-avantgarde fanas, seniai išbarstęs ne tik pleiskanas, bet ir visus gaurus su dantimis – arba žmogus, visiškai nerezonuojantis į thrash metalo skleidžiamas bangas. Tai buvo Energija. Tai buvo Pyktis. Tai buvo Draivas. Tai buvo Klasika. Nedaug fantazijos reikėjo, kad galėtum įsivaizduoti nuo scenos dvelkiantį sieros kvapą. (Lord Sauron: nežinau kaip ten su siera, bet kondicionieriai tikrai nesusitvarkė su darbu…).

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ LietuvojeLord Sauron: O štai šioje vietoje aš kiek susinervinau, ir jums ta proga nuotaiką sugadinsiu. Taip, buvo galinga ir įspūdinga, kalbos nėra – energija, technika, greitis, agresija – buvo viskas, ko reikia geram thrasherių pasirodymui. Ir plakatai per pusę scenos, šviesos instaliacijos bei kiti panašūs triukai – jie išties duoda puikų rezultatą! Galų gale ir tuos pačius AC/DC ar IRON MAIDEN visi nori pamatyt ne vien dėl jų atliekamos muzikos, bet ir dėl pasirodymą rėminančio šou su dekoracijomis, fejerverkais ir specialiaisiais efektais. Bet… ACDC niekad „neapšildys“ MOTORHEAD, o IRON MAIDEN – METALLICA. Nors konkrečiu šiuo atveju laimėjo vartotojas, t.y. žiūrovas, visgi toks scenos monopolijos suteikimas tik vieniems KREATOR, kai tuo tarpu kitos grupės nepasikabino net vėliavos su savo logotipu, atrodo truputį… netaktiškai gildijos kolegų atžvilgiu, ar ką….

Ir dar. Toks koncertinis konvejeris, kai pasirodymas veja pasirodymą ir viskas griežtai reglamentuota ir įsprausta į laiko rėmus, irgi truputį erzina. Metalistai ne ta liaudis, kuriai patiktų reglamentas ir kontrolė. Visgi norėtųsi paimprovizuot, iškviest grupę „bisui“, o dabar – muzikantai atgrojo, instrumentus susirinko, ir – viso gero. Žodžiu – pinigus „atidirbo“. Ne, aš puikiausiai suprantu, kad noriu per daug, ir pats renginys nusisekė dviem šimtais procentų ir, jei pasitaikytų analogiška proga, dumčiau į renginį kiek kojos neša. Tiesiog pamąstymai prie bokalo arbatos…

FUELED BY FIRE, NILE, MORBID ANGEL ir KREATOR: „The Small Four“ Lietuvoje

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
zimagoras
2012.12.24 00:52

kaip dailininkas, tikrai nevykes :)

Pacukas
2012.12.21 08:13

Austrų dailininkas :)

zimagoras
2012.12.20 18:11

“koncertinis konvejeris, kai pasirodymas veja pasirodymą ir viskas griežtai reglamentuota ir įsprausta į laiko rėmus, irgi truputį erzina”

…kaip sake vienas nevykes austru dailininkas: “Ordnung – Das ist ein halbes Lebens”… matant viso turo tvarkarasti ir geografija, be ordnung’o cia niekaip neissiversi, kad ir kaip tai erzintu

evilmoon
2012.12.20 13:00

Hmmm….Lenkuose mineralka kashtavo berods 15 zl. Chia shiaip, memuoryz.)

mantasm
2012.12.18 19:48

>>Gaila, kad oras buvo per šaltas baltiems kedams…

Nereikia lia lia, ėjau su kedais ir viskas zjbs buvo!

P.S. Gydausi bronchitą.

judoshius
2012.12.18 11:44

Teisingai Lukosati.
Pries rasant reportazo autoriams reiktu pradziai isstudijuoti grupes sudeti.
Timka Jaunasis ta vakara bugnijo.
Jei giliau pakapscius kyla klausimas ar Pete sugris i grupe.Kiek zinoma planuojamas Terrorizer turas.Todel tiketina,kad senasis bambacius liks ten.

Lukosatis
2012.12.17 22:35

Adi, Pete Sandoval negrojo šiame koncerte su Morbid Angel.

Miuleris
2012.12.17 18:58

“God Of Emptiness” buvo geriausias konco momentas

karahbarah
2012.12.17 18:58

Truputį gailiuosi, kad nebuvau, truputį pavydžiu vilniečiams – bet yra reportažai :), nuomonės autoritetingos, nuotraukos gražios, ačiū.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus