Straipsniai

FRAILTY: „Lietuvoje visuomet jaučiamės tarsi būtume namuose“

2011.02.24 00:00, Gedas (Seniukas)

Foto: Crazytes. Daugiau foto: čia >>

Doom metalo komanda iš Latvijos FRAILTY Lietuvos žemėje apsilanko gana dažnai ir visuomet susilaukia didelio lietuvaičių palaikymo. Pastarąjį kartą FRAILTY atvyko į sausio 28 d. Vilniuje vykusį festivalį „Trejos šešerios“, kurio metu latviai drebino „Mulen Ružo“ sienas sodriais senųjų, gerai pažįstamų, ir naujų, dar tik išvysiančių dienos šviesą kūrinių garsais. Pasibaigus šiam pasirodymui radijo stoties „Start FM“ (94,2 FM Vilniuje ir www.startfm.lt internetu) sunkiosios muzikos laidos „Audronaša“ vedėjas Gedas pakalbino FRAILTY gitaristą ir vokalistą Edmundą ir vadybininką Ianą.

FRAILTY: „Lietuvoje visuomet jaučiamės tarsi būtume namuose“Sveiki, FRAILTY! Atrodo, kad Lietuva jums tampa antrąja tėvyne. Kaip manote, kodėl jus taip gerai priima čia?

Edmunds: Labas vakaras! Tiesą sakant, nežinau, kodėl jūsų šalyje esame taip gerai priimami, bet faktas, kad Lietuvoje visuomet jaučiamės tarsi būtume namuose. Publika, žmonės yra nuostabūs…

Ian: Galiu pasakyti tik tiek, kad Lietuvoje žmonės yra pašėlę, garsas yra nepriekaištingas, o organizavimas puikus. Nesvarbu, kur beatvyktume – į Vilnių, Šiaulius ar Klaipėdą – grupei tai puikūs koncertai, kurie yra dukart geresni nei mūsų gimtajame mieste. Nežinau, kodėl, gal publika, kuri yra kitokia nei Rygoje? Tie jausmai, kuriuos atiduoda grupė nuo scenos, grįžta iš žmonių.

Tai tarsi grįžtamasis ryšys?

Ian: Taip taip.

Edmunds: Reakcija visada yra nuostabi.

Ian: Turbūt tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl mes taip mėgstame groti Lietuvoje.

Kartais man susidaro įspūdis, kad likote vos ne vienintelė grupė Baltijos šalyse, kuri groja doom-death metalo stiliumi. Kaip manote, kodėl susiklostė tokia situacija? Ar esate patenkinti tuo, jog esate vieni ir nepakartojami?

Edmunds: Mes visiškai patenkinti tokia padėtimi. Bandome iš savęs išspausti geriausia, kas tik įmanoma, kad išlaikytume tokią muziką gyvą. Tikrai nemanome, kad ji yra mirusi.

10-ojo dešimtmečio pradžioje Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje buvo daug grupių, grojusių doom-death metalą, įkvėptą kultinių britų grupių, bet jos visos dabar yra mirusios. O štai FRAILTY, atrodo, grąžina šią muziką mums. Kodėl?

Edmunds: Turbūt dėl tų pačių britų legendinių grupių (juokiasi, – aut. past). Jos man taip pat padarė didelę įtaką. Kai 10-ojo dešimtmečio pabaigoje dėl kelių narių mirties išsiskirstė Latvijos doom metalo grupė HEAVEN GREY, nusprendžiau pats išmokti groti gitara, nes man patiko ta liūdna, skausmo kupina, bet kartu ir sunki muzika. Pasižadėjau sau atgaivinti šį stilių, grąžinti jį žmonėms, grąžinti liūdesį, jausmus, tamsą, patį sunkiausią metalo stilių.

Kaip manai, ar jau tai pavyko padaryti, ar vis dar to siekiate?

Edmunds: Mes vis dar to siekiame. Manau, kad dar daug kelio liko priešaky. Norime įrašyti daugiau albumų, sugroti daugiau koncertų, tobulinti savo gebėjimus, sudominti publiką.

Dabar nemažai grupių tvirtina, kad brutalus vokalas doom metalo muzikoje arba išvis, kad pati brutali muzika, kaipo tokia, yra nebeįdomi. Metalo grupės ima ieškoti naujų galimybių post roke, post metale, kituose stiliuose ir t. t. O štai FRAILTY tarsi prieštarauja tokiai nuomonei, nes išsaugo klasikinio doom metalo šaknis. Gal kompiuteriais sukurta muzika yra muzikos ateitis?

Edmunds: Manau, kad taip nebus. Renesansas dar įvyks. Dar sugrįš senųjų laikų sunkioji muzika. Tai neišvengiama.

Ian: Kompiuteriu gali groti ir namuose…

Edmunds: Tai nėra tikras išgyvenimas. Kai pačiumpi gitarą ar atsisėdi už būgnų ir pradedi groti sunkiosios muzikos rifus, kai groji iš širdies… Mano galva, tai visiškai skirtingi jausmai palyginti su tais, ką jauti leisdamas kompiuterinę muziką.

Neseniai perklausiau jūsų promo CD „Silence Is Everything…“ ir pastebėjau, kad klavišiniai tampa gana svarbiu instrumentu FRAILTY muzikoje. Štai, pvz., „Lost Lifeless Lights“ albume jie tikrai nėra tokie ryškūs. Ar tai specialiai siektas rezultatas?

FRAILTY: „Lietuvoje visuomet jaučiamės tarsi būtume namuose“Edmunds: Nesakyčiau, kad to siekėme specialiai, mes tiesiog norėjome suteikti naujai muzikai atmosferinį pobūdį. Norime įrašyti ir gyvą chorą, kad atmosferą išgautume ne tiktai klavišiniais. Be to, „Silence Is Everything…“ yra tik vadinamasis EP, tai nėra oficialus FRAILTY įrašas, nes jis skirtas tik parodyti žmonėms, kas bus naujajame albume. Visos šios dainos bus naujajame diske, bet jos skambės kiek kitaip.

Kitas dalykas, kurį pastebėjau EP „Silence Is Everything…“ yra tai, kad jame nėra švarių vokalų. Edmundai, ar metei dainuoti?

Edmunds: Nenustojau dainuoti. Tiesiog kol kas visiškai nejaučiame, kad naujosioms dainoms reikėtų švarių vokalų. Kai kuriuos gabaluose, pvz., „Doomed Halls Of Damnation“, aš atlieku labiau black metalą primenančias rėkiančio vokalo partijas, taip kai ką pasiskolindamas iš suicidal black metalo arba pastarojo CELTIC FROST albumo „Monotheist“. Šie dalykai labai veikia mano „skrymingą“. Norime sukurti labai nesveiką ir tamsų albumą, kuriame nebus švarių vokalų.

Net ir tos pačios 10-ojo dešimtmečio kultinės grupės grįžta prie kriokiančių vokalų. Na, kad ir MY DYING BRIDE, MOONSPELL… Kaip galėtum tai pakomentuot?

Edmunds: Jos tikrai teisingai daro! (juokiasi, – aut past.)

Ian: Gali daryti eksperimentus su muzika, vokalu, pačiu požiūriu, bet kiek toli tu nueisi?

Edmunds: Štai ir PARADISE LOST: turi metalo, turi gotikos, turi net industrial, elektroninės muzikos albumų, bet su paskutiniu disku „Faith Divides Us – Death Unites Us“ jie grįžo prie tikro gothic-doom metalo su aršiu vokalu, sunkiomis gitaromis. Turbūt tai slypi viduje. Jei tu mėgsti metalą, jauti jam aistrą, to niekada neprarasi. Gali daryti eksperimentus, kartas net labai keistus, tu vis tiek sugrįši.

Gyvenimas sukasi ratu.

Edmunds: ANATHEMA yra vieninteliai, kurie dar to nepadarė (juokiasi, – aut. past.).

Savo informacinėje medžiagoje rašote, kad „Silence Is Everything…“ parodo, ko reikėtų tikėtis iš naujojo albumo. Ar galite išsamiau apibūdinti savo naująją muziką?

Ian: Ji bus žymiai sunkesnė, nesveikesnė, gal bus kiek labiau eksperimentinė.

Ką turi omeny, sakydamas „eksperimentinė“?

Ian: Bus šiek tiek post metalo, post roko elementų, bet nedaug.

Edmunds: Įrašysime gyvą chorą, kad suteiktume atmosferos, jausmų.

Ian: Jis bus sunkesnis.

Edmunds: Sunkesnis, labiau doom metališkesnis. „Lost Lifeless Lights“ taip pat yra doom metalas, tačiau jame yra labai žymi death metalo įtaka. Bevardis EP išvis yra labai greito ir brutalaus death metalo įrašas.

FRAILTY: „Lietuvoje visuomet jaučiamės tarsi būtume namuose“Ar jau turite konkrečių koncertinių planų?

Ian: Kol kas nelabai, tačiau dirbame šioje srityje. Žinau tik tiek, kad naujojo albumo pirmasis pristatymas įvyks Vilniuje, ne mūsų gimtojoje Rygoje.

Kodėl taip sumąstėte?

Edmunds: Dėl žmonių!

Ian: Mums patinka čia groti!

Paskutinis klausimas apie naują albumą: ar jau turite galutinį dainų sąrašą? Ar jau galite pasakyti, kad bus, pvz., 10, 5 ar 8 dainos ir pan.?

Edmunds: Dainų sąrašas yra jau žinomas. Prasidėjus pavasariui dar turime užbaigti kurti keturias dainas. Kovo pabaigoje turėtume lįsti į studiją ir padaryti parengiamąją medžiagą, o balandį studijoje jau įrašinėsime visą albumą. Diską sudarys devynios arba dešimt labai sunkių, labai tamsių, labai doomiškų dainų.

Ar įrašinėsite „Phoenix“ studijoje su Gints Lundbergs?

Edmunds: Taip, dirbsime su Gintu, nes juo labai pasitikime. Mes žinome, ko iš jo tikėtis, jis žino, ko tikėtis iš mūsų ir jis tikrai yra pats tinkamiausias žmogus šiam darbui.

Na, ir paskutiniai jūsų žodžiai doom apsėstoms sieloms.

Ian: Mes dar sugrįšime…

Edmunds: Mes sugrįšime ir doom metalu suknežinsime jums galvas! (juokiasi, – aut. past.)

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Ignaspc
2011.02.24 20:17

Interviu visai neblogai susiskaitė, tik man kažkaip kliūna frazė “…išsaugo klasikinio doom metal šaknis…”. Pirma mintis šovusi – tai Saint Vitus, Pentagram ir pan. (o ne death/doom stiliaus atstovai) atstovauja klasikinį Doom’o skambesį.

Giedrys
2011.02.24 17:46

Jeigu ir maniau, kad FEN interviu nuobodus, tai turbut tik todel, kad dar nebuvau skaites sito :)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus