Straipsniai

FORTÍÐ lyderis Elduras: „FORTÍÐ šaknys glūdi Islandijoje ir visada bus siejamos su šia šalimi“

2015.04.10 13:56, Gedas (Seniukas)

FortidIslandija yra įdomi šalis ne tik savo įstabia gamta, bet ir nediduke, bet labai įdomia scena, kartas nuo karto sugebančia išspjauti tiesiog puikią grupę. Viena tokių – FORTÍÐ, užgimusi Islandijoje kaip Elduro solinis projektas, vėliau, šiam muzikantui persikėlus gyventi į Norvegiją, tapo pilna grupe. Nuo savo gyvavimo pradžios FORTÍÐ jau išleido penkis albumus, iš kurių paskutinysis pavadinimu „9“ pasirodė kovo 27 d. Radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laida „Audronaša“, šią grupę pristačiusi Lietuvos metalistams prieš gerus 7 metus, galų gale prisikasė iki Elduro ir pakalbino jį apie FORTÍÐ, naujausią albumą ir Elduro santykį su šiuolaikiniu pasauliu.

Sveikas, Eldurai. Ačiū, kad sutikai pasidalinti savo mintimis apie naujausią FORTÍÐ albumą „9“. Kokios buvo pirmosios mintys, kai galų gale užbaigėte albumą?

Aš niekada nebūnu visiškai patenkintas savo albumais ir tas jausmas yra nuolatinis. Aš visada jaučiu, kad vienas ar kitas dalykas galėtų būti geresnis ar kad buvo galima ties kai kuriomis vietomis praleisti daugiau laiko, bet apskritai paėmus albumu esu tikrai patenkintas. Su technologijomis visuomet išlieka rizika, kad muzika taps per daug išblizginta, todėl stengiuosi, kad įrašinėjimo procesu metu nepradingtų jame dalyvaujančių muzikantų jausmas. Labai lengva viską persūdyti, todėl reikia būti atsargiam. Manau, kad man pavyko viską padaryti tinkamai.

Pirmuosiuose trijuose albumuose „Völuspá“ poema tapo neatsiejama FORTÍÐ dalimi. Ketvirtasis albumas taip pat iš dalies yra susijęs su minėtu kūriniu. Apie ką dainuojama jūsų naujajame albume „9“?

Šis albumas yra apie Odiną, kuris ieško išminties ir žinojimo. Jam padeda visi pasaulio sutvėrimai, varnai jam suneša žinias iš viso pasaulio. Odinas tariasi su trimis likimo raganomis, kurios simbolizuoja praeitį, dabartį ir ateitį. Taigi „9“ yra koncepcinis albumas apie Odiną.

Fortid2Turint omeny albumo pavadinimą „9“ ir tai, kad jame yra 9 dainos, akivaizdu, kad tai nėra atsitiktinis sutapimas. Ką reiškia šis skaičius?

Šiaurės mitologijoje 9 yra nuolatos pasikartojantis magiškas skaičius. Pvz., Odinas pasikaria ant gyvybės medžio Igdrasilo, ant kurio iškaba 9 dienas ir 9 naktis. Pats Igdrasilas jungia 9 Šiaurės mitologijos pasaulius. Netgi titulinė albumo daina „9“ trunka 9 minutes ir 9 sekundes.

Albume „9“ pradėjai dar daugiau dainuoti švariu vokalu…

Viskas dėl atmosferos. Jei manau, kad tinka švarus vokalas, kad jo labiau reikia pradedant melodiją nei riksmo, aš jį panaudoju be jokių abejonių. Viskas priklauso nuo konkrečios dainos.

Viename interviu radau, kad tik įrašinėdamas trečiąjį albumą nusprendei tęsti FORTÍÐ veiklą. Kas privertė priimti tokį sprendimą?

Nežinau, kas ten buvo parašyta. Niekada neplanavau nutraukti FORTÍÐ veiklą. Gal įsivėlė kokia nors vertimo klaida? Kadangi niekada neplanavau baigti FORTÍÐ, tai niekada neplanavau ir atkurti ją.

Iš pradžių FORTÍÐ buvo tavo solinis projektas Islandijoje. Vėliau, tau persikėlus į Norvegiją, FORTÍÐ tapo grupe su pilna sudėtimi. Ar buvo sunku įsileisti kitus žmones į savo sukurtą FORTÍÐ pasaulį?

(Ilgokai pagalvojęs, – red.) Taip, tam tikrais atžvilgiais tai tikrai buvo sunku. Su manimi būti kartu ir dirbti tikrai gali būti sunku. Kaip ir sakai, pakviesti į grupę kitus žmones tikrai buvo iššūkis, bet džiaugiuosi, kad tai padariau. Dabar grupėje susiklostė labai glaudūs santykiai, tad tuo belieka tik džiaugtis. Be to, FORTÍÐ nėra vienintelė grupė, kurioje teko groti, todėl man yra tekę groti su daug žmonių.

Klausant albumo „9“, negalima sakyti, kad tai yra legendinių skandinavų grupių kopija, tačiau akivaizdu, kad jos padarė jums įtaką. Ar aš teisus?

ENSLAVED tikrai mus stipriai veikia, bet to nepasakyčiau apie BATHORY.

Štai kad ir tie patys ENSLAVED ar kitos grupės, anksčiau grojusios viking metalą, pastaruoju metu vis labiau suka į kitokius vandenis. Ką galvoji apie tai? Ar tau patinka ENSLAVED ir kt. grupių naujieji albumai?

O taip, man tinka didžioji dalis naujųjų albumų. Gerbiu grupių pasirinkimą nekartoti savęs, tobulėti, bandyti naujus dalykus. Juk tai ir yra muzikavimo esmė. Kurti vis tą patį albumą būtų lyg dirbti bedvasiame fabrike. Menininkas visuomet turi ieškoti būdų, kaip praplėsti savo viziją ir siekti naujų tikslų. Aš tai labai palaikau.

Fortid1„Fortíð“ reiškia „praeitis“. Pastebėjau, kad žmonės, garbinantys praeitį, sunkiai susigyvena su šiandieninio pasaulio tvarka, technologijomis, žmonių elgesiu. Ar pats manai, kad dabartinis pasaulis yra nemaloni vieta gyventi?

Žinoma, pasaulyje yra daugybė negerų dalykų. Aš susigyvenęs su technologijomis, esu jų entuziastas. Taip, tu teisus, kad yra dalykų, kurie nepatinka. Gal vieną dieną susikrausiu daiktus ir pasislėpsiu nuo visų, bet tam reikia pasiryžti, neužtenka vien tik pasakyti. Visuomenėje esi apraizgytas įvairiausių dalykų. Vis dėlto nemanau, kad mane supantys scenos žmonės ir muzikantai turi socialinių problemų.

FORTÍÐ vis dar daugeliui yra islandiška grupė. Ar tau tai svarbu? Ką apie tai galvoja kiti grupės nariai?

Mūsų būgnininkas (Danielis Theobaldas – red.) yra iš Anglijos, o bosistas (Rikardas Jonssonas – red.) yra iš Švedijos. Jiems tai nėra labai svarbu. Jie net nesupranta, apie ką dainuojama mūsų dainose islandų kalba. Jie patiki man kurti visus žodžius ir jiems grupė labiau siejasi su muzika, kurią grojame ir puoselėjame. Esame labai geri draugai, todėl nemanau, kad juos tai erzina. Manęs tai taip pat nenervina, nes, kaip ten bebūtų, FORTÍÐ šaknys glūdi Islandijoje ir visada bus siejamos su šia šalimi. Tiesą sakant, mes apie tai net nesame nė karto kalbėję.

Ar, išleidę savo naująjį albumą, ketinate leistis į kelią?

Deja, ne. Susiklostė tokia padėtis, kad turiu kuriam laikui grįžti į Islandiją. Turiu sutvarkyti kai kuriuos šeimyninius klausimus, todėl kitas mėnuo bus ramus. Gaila, bet turuoti negalėsime, nors kaip grupė turėtume tą padaryti. Labai vertinu ir esu dėkingas už tai, kad, nepaisant to, kad nekoncertuojame, žmonės nepamiršta mūsų. Visgi vėliau mes tikrai koncertuosime – tuo esu tikras.

Tai to ir palinkėsime tau ir tavo grupės draugams, kad susitvarkytumėte visus reikalus ir kelionių metu pasiekę Baltijos šalis, šį kartą užsuktumėte į Lietuvą!

 

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus