Straipsniai

Festivalio „Kilkim žaibu“ istorija

Artėjant dešimtajam folk pagan black metalo „Kilkim žaibu“ festivaliui, perpublikuojame organizatorių parengtą išsamią festivalio istoriją.

Festivalio „Kilkim žaibu“ gimtadienis datuojamas 1999 m. balandžio 24 diena, praėjus dvejiems metams po visuomeninės pelno nesiekiančios organizacijos, roko klubo „Pikuolis“ įsikūrimo datos. 1998-ųjų metų gegužės 2 dieną vietiniai sunkiosios muzikos gerbėjai suorganizavo nedidelį PLENTO iš Pasvalio ir Vilniaus PEORTH grupių pasirodymą klubo pirmajam gimtadieniui pažymėti. Tai buvo šiokia tokia žvalgyba ar, kaip tai dabar būtų galima pavadinti, „Kilkim žaibu“ ištakos. Štai čia didysis ratas ir pajudėjo… Kitų metų pavasarį, vienbalsiai klubo kolektyvui nutarus, savotiškas „Pikuolio“ gimtadienio paminėjimas kartą ir visiems laikams buvo perkeltas iš Joniškio kultūros rūmų į „Sidabros“ poilsio zoną, tiesiai po atviru dangumi. Taip debiutinis „Kilkim žaibu“ projektas Joniškio miesto jaunimo balsavimu buvo išrinktas 1999 metų geriausiu renginiu. Šįkart renginyje grojo grupės AGMA, PASIENIO RUOŽAS, SOFT DRINK, PLENTAS, MERESSIN, ZPOAN VTENZ bei du Latvijos kolektyvai – MISERIA ir HEAVEN GREY. Renginį paįvairinti buvo pakviesti ir Joniškio kultūros rūmų folklorinis ansamblis bei Joniškio vaikų ir jaunimo teatras „Bendraamžiai“.

2000 metų gegužės 20 diena nebuvo tokia dėkinga nei organizatoriams nei žiūrovams. Vidinių nesutarimų plėšomas kolektyvas gerokai sumažėjo, o ir festivalis buvo performuojamas į roko festivalį su „bike show“ elementais. Tik paskutinėmis minutėmis buvo susitarta dėl sunkesnės muzikos atstovų – grupių UGNĖLAKIS, LIŪNUOSNA ir NAHASH dalyvavimo. Be jų dar scenoje pasirodė grupės VIRUS, D.A.R, SOFT DRINK, HEAD LINE, MOUNTAINSIDE ir PROFANE PROBITY. Baikerių susirinkimui kelią pastojo nuožmus lietus, nustojęs tik renginiui einant į pabaigą.

Po vienerių metų, dar kartą pasikeitus organizacijos vadovybei ir tik tuomet įgijus stabilią būseną bei tarpusavio sutarimą, birželio 9 dieną, nugriaudėjo trečiasis „Kilkim žaibu“ festivalis. Šįkart gausiai susirinkusiai publikai programą paįvairino Šiaulių “Aušros” muziejus bei senovės baltų kovų brolija VILKATLAKAI iš Vilniaus. Muzikinę renginio dalį sudarė DONIS, NOTANGA, UGNĖLAKIS, MERESSIN, OBTEST bei svečiai iš Latvijos SKYFORGER. Šiuo žingsniu klubas „Pikuolis“ pradėjo naują etapą.

Nors 2002-ieji buvo tušti metai (dėl finansų stygiaus), „Pikuolis“ nesėdėjo vietoje. Jo nariai aktyviai lankė panašaus pobūdžio renginius Lietuvoje bei Latvijoje, dalinosi patirtimi ir įspūdžiais ir taip pasiruošė klausytojus nustebinti dar kartą.

Festivalio „Kilkim žaibu“ istorija2003 birželio 7 dieną, po vienerių metų pertraukos, kaip niekad saulėtą dieną, griausmingai nudundėjo eilinis „Kilkim Žaibu“ festivalis. Kaip ir anksčiau, tradiciškai po atviru dangumi. Tiesa, jau kitoje vietoje. Iš niūroko stadiono „Sidabros“ poilsio zonoje festivalis perkeltas į puikią kavinės „Plūgo broliai“ teritoriją, įsikūrusią Ryga-Karaliaučius plento pašonėje, Vilkiaušio miško pakraštyje. Ar visam laikui, sunku kol kas pasakyti. Nauja buvo ir tai, kad šįkart renginys jau nebebuvo nemokamas. Norintiems patekti į festivalio sūkurį teko pirkti bilietus. Žinoma, už juokinga sumą, tačiau simbolinis mokestis išliks ir ateityje. Tai tikrai ne verslo planas. Visa tai daroma tam, kad renginys išliktų kokybiškas. Apskritai, festivalio „virtuvėje“ įvyko nemažai pakitimų, kuriuos spręsdami organizatoriai turėjo pademonstruoti savo virtuoziškumą bei užsispyrimą. Kalbant apie „Kilkim žaibu IV“ turinį, galima pasigirti, kad šiais metai festivalyje dalyvavo 3 Lietuvos, 3 Latvijos ir tiek pat Estijos kolektyvų. Gaila, bet DISSIMULATION nedalyvavo, kaip buvo žadėta. Ne dėl organizatorių kaltės. Konstatuoti galima dar ir tai, kad programos dalyvių sąraše, dėl tik pačioms grupėms žinomų priežasčių, nuolat kito dalyvių sudėtis. Vietoje vienų atsirasdavo kiti. Ir tai yra gerai, nes tai reiškia, kad Baltijos šalių metalinėje padangėje yra iš ko rinktis. Istorija tęsiasi…

Festivalio „Kilkim žaibu“ istorija2004 m. birželio 12 d. Žiemgalos lygumose, poilsiavietėje „Plūgo broliai“, nugriaudėjo triuškinantis karščiausio ir karingiausio festivalio jubiliejus. Organizatorių bei daugelio belaukiančių lūkesčiai pasitvirtino. Šis „Kilkim Žaibu“ tikrai buvo brandžiausias ir karingiausias, o ir gausiausias (virš 1000 žiūrovų) iš visų iki šiol buvusių. Jubiliejus buvo atidarytas neteatralizuotomis viduramžių kovomis, kurias demonstravo senovės baltų kovų brolija VILKATLAKAI. Kruopščiai atrinkti Pabaltijo kolektyvai – ANDAJA (Lt), MERESSIN (Lt), MEINARDUS (Ee), LOITS (Ee), NAHASH (Lt), SKYFORGER (Lv) bei vakaro vinis NOKTURNAL MORTUM (Ukr) – pateisino karingiausio festivalio pavadinimą. Renginio pranešėjams neteko tuščiažodžiauti – rūstybė buvo pademonstruota darbais, o ne žodžiais. Vis dėlto nesklandumų nepavyko išvengti. ASTROFAES (Ukr) neatvyko, vienam iš muzikantų negavus vizos. Jie buvo pakeisti Latvijos elitiniu folk kolektyvu VILKI. Anykštėnai DISSIMULATION nors Festivalio „Kilkim žaibu“ istorijair pasiekė sceną, atlikti programos nesugebėjo. Paminėtina ir tai, kad koncerto apsaugos darbuotojai nestigo darbo, o poilsiavietės „Plūgo broliai“ šeimininkai liko nepatenkinti dėl ryte „kamazais“ vežamų šiukšlių bei mažos finansinės apyvartos. Patirti organizavimo vargai, priekaištai, vidiniai nesutarimai užgožė organizatorių pasitenkinimą darbu.

2004 m. liepos 28 d. negausaus (4-ių asmenų) klubo „Pikuolis“ narių bendru noru įregistruotas istorinis klubas „Semigallia“. Kadangi „Pikuolio“ veikla apsiriboja vien festivalio „Kilkim žaibu“ organizavimu, tie patys asmenys nusprendė save realizuoti istoriniu savo krašto puoselėjimu. Padvigubėjus veiklos įvairovei buvo suabejota festivalio reikšme bei būtinybe jį tęsti. Galiausiai pusė „legiono“ ryžosi pratęsti tradiciją.

Nuo dvejonių ir sumaišties prasidėjęs festivalio „Kilkim Žaibu VI“ organizavimas sustiprėjo, į pagalbą organizuojant techninę renginio pusę pasikvietus senus bičiulius iš Latvijos „Gothic Festivalio „Kilkim žaibu“ istorijaProductions“. Taigi 2005 m. birželio 18 d. nugriaudėjo jau kultiniu tapęs festivalis „Kilkim Žaibu VI“. Šiam festivaliui išvengiant kartojimosi buvo pakviesti įvairesnių stilių kolektyvai: BALTUVA (Lt), VILKI (Lv), THUNDERTALE (Lt), UGLY OGRE (Ee), OSSASTORIUM (Lt), URSKUMUG (Lv), NAHASH (Lt) bei neabejotini vakaro headlineriai MOONSORROW (Suomija). Uteniškiai SAPLES ir estai MUST MISSA, nepranešę apie nedalyvavimą, festivalyje nepasirodė. Apskritai renginys praėjo kaip niekad sklandžiai ir jaukiai. Prie to pastebimai prisidėjo tvarkos sergėtojai – baikeriai „Vorai“ bei aukštesnės bilieto kainos atsijota publika.

Turbūt pats kebliausias organizaciniais sprendimais atšiaurusis 7-tasis „Žaibas“ su neplanuotai brutalios mėsmalės užtaisu nudundėjo 2006 birželio 3 d. Dalyvių sąrašas dėl įvairiausių priežasčių keitėsi iki pat paskutinės minutės. Nesuskaičiuojamos problemos (kviestų muzikantų traumos, nelaimės, planų kaita…) perpildė organizatorių fantazijos ribas. Paminėtina didžiausia šio festivalio netektis – viduramžių muzikos puoselėtojai iš Baltarusijos STARY OLSA, kuriems intensyviai bendradarbiaujant su „Pikuoliu“ per 3 mėnesius nebuvo išduotos vizos į Lietuvą. Likimo ironija, tačiau būtent su „Pikuolio“ pagalba grupei pavyko atvykti į Šiaulių miesto šventę ir Kernavės amatų dienas. Beje, į STARY OLSA programą „Žaibe“ buvo įtrauktas akrobatinis šou su ugnimi… Taigi likus 2 dienom iki koncerto teko juos pakeisti kauniečiais „heavystais“ THUNDERTALE ir rygiečiais „deatheriais“ PRETERNATURAL. Žiūrovus pasiekusi programa buvo: TREJASMENS (Lv, folk), SOUL BROTHERS (Lt, heavy metal), THUNDERTALE (Lt, heavy metal), URT (Est, pagan black metal), FLAYING (Lv, death metal), BESTIA (Est, black metal), PRETERNATURAL (Lv, death metal), ARGHARUS (Lt, black metal), URSKUMUG (Lv, black metal), SKYFORGER (Lv, folk metal). Žiūrovai neliko taip skaudžiai nusivylę pakeitimais kaip organizatoriai. 7-asis „atšiaurusis“ festivalis įrentė dar vieną pjūvį (tikrai ne silpniausią) į Žiemgalos „Žaibų“ istoriją. Įdėtas triūsas, patirtos skriaudos papildė organizatorių patirtį, užgrūdino kitiems žygiams…

2007 m. pavasaris. Akivaizdžiai išsiskyrus keliams, atsisveikinta su talkinančiais bičiuliais iš Rygos „Gothic Productions“.

Klubo „Pikuolis“ gyvavimo dešimtmečiui paminėti išleistas muzikinis rinkinys „Kilkim žaibu 1999 – 2007“ CD pavidalu. Rinkinyje įamžinti labiausiai festivalio dvasią bei ideologiją atspindinčių kolektyvų kūriniai.

Tą patį pavasarį į idėjinį „Žaibų“ gamyklos konvejerį įsitraukia rygiečiai „Evil Distribution“. Nauja jėga ir optimizmas papildo senkančias jėgas. Bendrai suregztas darbas pasiekia aukščiausią „Žaibų“ lygmenį.

Festivalio „Kilkim žaibu“ istorija„Baltišku“ tituluotas 8-asis „Kilkim žaibu“ viesulu įsiveržė Vilkiaušio miškan 2007 m. birželio 9 d. Tai neabejotinai sėkmingiausias ir sklandžiausias renginys iš visų buvusių iki šiol. Tiek idėjiškai, tiek fiziškai buvo išpildyta viskas, ko siekė organizatoriai. Jie liko patenkinti programa, tvarka, patriotiškumu. Rekordinis žiūrovų skaičius (virš 2 tūkst.) paglostė savimeilę net sunkiai pradžiuginamam „Plūgo brolių“ šeimininkui. Įtariama, kad rekordinis ir išgerto alaus ežero gylis… Neabejotinai tam visam pasitarnavo itin solidi ir brandi programa: SEAR BLISS (Vengrija, atmospheric black metal), ODROERIR (Vokietija, folk metal), METSATOLL (Estija, folk pagan metal), LOITS (Estija, flak’n’roll black metal), OBTEST (Lietuva, pagan metal), AULI (Latvija, folk instrumental music), ANDAJA (Lietuva, pagan black metal), ARGHARUS (Lietuva, nihilistic black metal), DARK DOMINATION (Latvija, black metal), VILKATLAKAI (Lietuva, historical warriors club). Paminėtina ir tai, kad renginio netemdė jokie incidentai. Renginį saugojantiems policininkams teko nuobodžiauti ant parko suoliukų. Saugumui užtikrinti, kaip visada, užteko jėgų Vilniaus baikeriams „Vorams“.

Sėkmingai susibendradarbiavus su Rygos bičiuliais „Evil Distribution“, pagaliau pasiekta tai, ko tikėtasi eilę metų. 2008 m. birželio 7 d. nužaibavęs 9-asis festivalis „Kilkim žaibu“ organizatoriams kaip baltiškos scenos gerbėjams pasirodė be priekaištų. Tiek renginio dalyviai, tiek pati renginio stilistika buvo tai, ką jie patys norėjo išvysti ir kuo liko visiškai patenkinti. Gal tik nebuvo maloni žinia, kad dėl biurokratinių kliūčių negalėjo atvykti ukrainiečiai NOKTURNAL MORTUM, bet jie buvo sėkmingai pakeisti lietuviais OBTEST, kurie pristatė ką tik išleistą albumą „Gyvybės medis“. Festivalio „Kilkim žaibu“ istorijaTad mainai buvo lygiaverčiai ir renginys nenukentėjo. Pagrindiniai koncerto headlineriai belgai ANCIENT RITES įspūdingai atliko savo programą. Pastarieji gal dėl per mažos informacijos Lietuvoje apie grupės veiklą ir nestandartinės muzikinės stilistikos sulaukė iš žiūrovų prieštaringų vertinimų. Bet KŽ organizatoriai įsitikinę, kad tai geriausia ir tinkamiausia grupė, kokia kada nors viešėjo festivalyje iki šiol. „Kilkim Žaibu IX“ taip pat dalyvavo: KOVARNIS (Lt, war club), VARINGIS (Lt, war club), VILKI (Lv, archaic folk), AULI (Lv, tradicional bagpipe and drum folk music), ŽALVARINIS (Lt, folk rock), ALTAJA (Lt, fire show), URSKUMUG (Lv, tribal black metal), THARAPHITA (Ee, pagan black metal), NAHASH (Lt, occult black metal).

Renginys praėjo sklandžiai, visos grupės pasirodė puikiai, visų gerbėjai liko patenkinti. Kadangi koncertą filmavo Lietuvos televizijos operatoriai, buvo nuspręsta įamžinti šį festivalį. Bvo išleistas festivalio „Kilkim žaibu IX“ DVD koncertinis filmas, kuris pasiekė ir prekybos centrus. Renginio video medžiagą turėjo galimybę išvysti tokie televizijos grandai, kaip Darius Užkuraitis ir Jonas Vilimas, kurie renginį įvertino kaip vieną netikėčiausių ir originaliausių Lietuvoje.

Sėkmingai praėjus šiam koncertui iškart pradėta ruoštis „Žaibų“ jubiliejui. Šįkart, norėdami patenkinti daugelio žiūrovų pageidavimus, organizatoriai nusprendė festivalį daryti dvi dienas ir praturtinti festivalio programą gausesniu dalyvių skaičiumi.

Dešimtasis jubiliejinis folk pagan black metalo festivalis „Kilkim Žaibu X“ nugriaudės jau birželio 12-13 dienomis. Pirma jo diena bus skirta vien tiktai black metalo puoselėtojams, antros dienos programa vyks pagal nusistovėjusias „Žaibo“ tradicijas: nuo viduramžių karybos ir archainio folkloro iki patriotinio pagan metalo. Veiksmas vyks įprastinėje poilsiavietės „Plūgo broliai“ teritorijoje, kuri specialiai festivaliui bus dar labiau praplėsta. Dešimtajame festivalyje klausytojai scenoje išvys įžymiuosius Švedijos vikingus AMON AMARTH, ekstremaliuosius suomius IMPALED NAZARENE, Čekijos metalo veteranus ROOT, ištikimus festivalio draugus SKYFORGER, LOITS, METSATOLL, eilę Lietuvos grupių.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Zombi
2009.06.08 03:03

…pirštu į šikną

Prometherion
2009.06.05 11:14

tai nevarik

vialetik
2009.06.05 02:19

O KUR AMRAZIEJUS SU SAVO CHEBRA!JEIGU NE BUS AMBRAZEJAUS-NEAPSIMOKA VARIT

DReifZ
2009.06.03 17:14

Geriausias festas Lietuvoj vien dėl to, kad ko gero vienintelis (na, dar gal MJR), kuris turi tvirtą, nesikeičiančią koncepcija ir nėra kažin kokios mišrainės.

TomaZz
2009.05.31 20:10

Su vokalu kažkas netaip.Gyvai taip jau baisiai neskambėjo.

bmaggot
2009.05.31 19:40

TL;DR

speigas
2009.05.31 18:38

Taip, Čadai, žemai lenkiu galvą organizatoriams.
O Ancient Rites paauglystės grupė, kuri diskuose skamba žymiai geriau nei live. Blaivas dar pažiūrėjau jų pasirodymą per dvd-apgailėtina.

Č.
2009.05.31 13:03

Geriausia ką turime! Pagarba!

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus