Albumai

ETERNAL TEARS OF SORROW „Children Of The Dark Waters“ – nemirtingų sielų prisikėlimas

2009.12.07 00:00, _Aras_

Delikataus pavadinimo – „Amžinos liūdesio ašaros“ – savininkai šių metų gegužės 27 dieną klausytojams pateikė dar vieną siurprizą – simfoninį, emocionalų, epišką, tamsų ir melodingą albumą „Children Of The Dark Waters“.

ETERNAL TEARS OF SORROW „Children Of  The Dark Waters“ – nemirtingų sielų prisikėlimasNiūri, šalta aplinka: ežeras, iš rūko per vandenį einantys nemirtingos sielos vaiduokliai – vaikai, taip pavaizduotas naujo albumo viršelis. Tai jau šeštasis jų darbas, panašus į prieš tai išleistą „Before the Bleeding Sun“. Tęsinio gamyba gal ir sustiprėjusi, tačiau formulė yra išlikusi panaši: nemažai dramatiškų, pagrindinių simfoninių melodijų pagrąžinimo, mišraus choro, šiek tiek daugiau įvairesnės stilistikos balsų, kurie derinami su vis labiau klestinčiu melodic death metalo stiliumi.

Startas „Angel Ravenheart“ su dideliais simfoniniais sluoksniais, dominuoja griežtas, agresyvus lyg artėtų kažkokia milžiniška desperacija – vokalas. Growlas stiprus, retas ir ypatingas. Sakysim, gal trūksta vokalinių naujovių, tačiau skubėti su išvadom neverta – prie šabloniško growlo mūsų laukia dar keletas kviestinių dainininkų, padėjusių sukurti įvairesnį balsų paradą.

ETERNAL TEARS OF SORROW, kaip ir DARK TRANQUILLITY, visuomet išsiskyrė tarp melodic death metalo favoritų savo vizitine kortele – patrauklių klavišinių žaismu, kuriais, nepabijokim pripažinti, papiktnaudžiauja. Tiesa, dabar ETOS jau kelis metus keičia melodic deathą, hibridizuojanti jį su symphonic death ir gothic metalo stiliais. Pakitus stiliui jų kūryboje metalo idėjai „spąstus spendžia“ vietomis girdimi „fonetiniai blizgučiai“. Pavyzdžiui daina „Baptized By The Blood Of Angels“ prasideda klasikiniais klavišinių garsais, paberiama skanių gitaros elementų, sėkmingai stabilizuojančių grojamo stiliaus idėją, bet neilgai trukus su karžygiškais vyrų šūksniais pasigirsta minėti „blizgučiai“. Puošmena per didelė. Vienintelis didingas riaumojantis valdovas pagyvina ir suvaldo symphonic death metalo šturmą.

ETOS dainų tekstai niekuomet nepasižymėjo tokiu štrichu, kaip „suplėšyti žmonių viduriai“ ar „deginamos bažnyčios“. Jie kuria labiau meniškus dainų žodžius, kad sukeltų gilų emocinį išgyvenimą, kuris išgaunamas paminint gamtą, žmones ir kitus gyvenimo reiškinius. Dainų tekstuose būdingi skausmo, ašarų, šalčio ir baimės poetizavimas.

Pralaužiant monotoniją, pagrindinis „growlintojas“ Altti Veteläinen ne visą laiką rikiuojasi į pagrindinį vaidmenį. Į pagalbą atskuba dvi dainininkės: Mirian Renvag (RAM-ZET) ir Heidi Parviainen (AMBERIAN Dawn). Dainoje „Tears Of Autumn Rain“ visa balsų paradigma, įskaitant įdainuojantį Jarmo Kylmänen, sumodeliavo ypač meistrišką chorą, supančiojant jį su pagrindiniu didingai urzgiančiu velnišku pykčiu. Šios dainos pakylėtos klavišinių melodijos nukenksmina tą ryškią, tamsią metalo muzikos pusę, tačiau padaro tikrą dvasinį garso nuotykį sujungiant bei derinant simfoniją, chorą su kiek lengvesne metalinio sunkumo idėja. Kažkokia sakralinė ir neišblėstanti daina, patenkanti į ETOS geriausių kūrinių sąrašą per visą kūrybos istoriją.

Dar vienas apsisprendimas paįvairinti albumą – dainoje „Summon The Wild“ atsisakoma gitaros solo partijos, bet didelis dėmesys atitenka naujam būgnininkui – Juho Raappana (IMPISH, MYTHOS, CATAMENIA). Čia – įtampa su demoniškais būgnais ir kapotais gitarų rifais, įpusėjus – lengvas atodūsis, ir vėl įtampa.

Paradoksas, daina neturinti nei agresijos, nei pykčio, skoningai nupoliruota baladė „Sea Of Whispers“. Belieka paploti rankom. Paprastumas, nuoširdumas, išaukštintas, nors ir ramus, tačiau nenuobodus švarus vyriškas vokalas. Puikus, gracingas moters ir vyro susidainavimas sukelia teigiamų emocijų, tuo pačiu atmosferą nudažo tinkamu, pilku atspalviu, reiškiantį šaltį, baimę, santūrumą ir nuolankumą.

Baugi, sinchroniška „Midnight Bird“ pradžia, švininiai gitarų rifai su vyriška agresija vėl grąžina į symphonic death metalą. Albumui artėjant prie pabaigos darniai įsiskverbia ir heavy/power metalo stiliaus vyriškas vokalas. Tai – „Diary Of Demonic Dreams“. Energijos daug, tačiau įpusėjus gabalui transformuojamasi į ramų, melancholiją sukeliantį skambesį – ne originalų, bet kažką to, kas suvirpina ausis ir vaizduotę.

„When the Darkest Night Falls“. Pradžia graudi, gedulingo pobūdžio. Įsidėmiu trumpą liaudiško instrumento – fleitos – įsiterpimą, ji skamba trumpai, bet tai vienintelis dainoje daugiau dėmesio vertas fragmentas. Kaip tyčia daina tęsiasi vos pustrečios minutės. Albumas užbaigiamas su stipriu ir išvystytu choru, emocionalia jausmų virtine. Tai dar viena mėgstama daina – „Nocturn Tule“! Pačioje dainos pabaigoje pažeriamas fatališkas pokytis – greita gitaros solo partija su intensyviais būgnais, uždedantys pabaigos tašką.

Visas ETERNAL TEARS OF SORROW pagamintas kūrinys skamba švariai ir skaidriai, nepamirštant paslaptingų tamsos kerų. Negaliu teigti, kad albumas, išskyrus kelias dainas, man kelia kažkokį aukščiausio lygio patosą, tačiau visas muzikinis spektaklis yra tikrai nusipelnęs dėmesio. Labiausiai patinkančios ir rekomenduojamos dainos – „Tears Of Autumn Rain“, „Sea Of Whispers“, „Diary Of Demonic Dreams“ ir „Nocturn Tule“.

Vertinimas: 8,5/10

ETERNAL TEARS OF SORROW „Children of the Dark Waters“
© „Suomen Musiikki“, 2009

1. Angelheart, Ravenheart (Act II: Children of the Dark Waters)
2. Baptized By the Blood of Angels
3. Tears of Autumn Rain
4. Summon the Wild
5. Sea of Whispers
6. Midnight Bird
7. Diary of Demonic Dreams
8. When the Darkest Night Falls
9. Nocturne Thule

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Vindicator
2009.12.14 23:23

Žinoma turinio požiūriu prie recenzijos neprikibsi – kūl.

Vindicator
2009.12.14 23:14

Dvasinga recenzija… :D:D:D jo, tu sator tikrai genialiai čia surezgei… Gerąja prasme.

O kas dėl literatūriškumo tai reikėtų mažumėlę skirti pozą, kuri kyla iš dirbtinai ne vietoje naudojamų tarptautinų žodžių ir paviršutiniško estetinio seilėtumo, nuo elementarių loginių sąvokų samplaikų. Retorika vaizdinga tik tuomet, kada ji yra idėjinė (BŪTENT objektyviai paradigminė), ne atvirkščiai – formali.

Eraser
2009.12.11 13:17

nusibezdejusios asaros mano manymu jau :) the wirgin and a whore tai epinis o tolyn nieko gero bent mano skoniui

s2
2009.12.09 22:54

Blogai.

Stiksu žemyn
2009.12.09 22:09

Ir per daug nekapstau, kas ka rase 2-3 metai atgal….

Stiksu žemyn
2009.12.09 22:08

Nea. As tik siemet prisiregistravau. Internetas atsirado namuose. Poniska prabanga skant)

s2
2009.12.09 21:24

O ko anksčiau neklausdavai?

http://www.ferrum.lt/f/albumai/347

http://www.ferrum.lt/f/albumai/298

http://www.ferrum.lt/f/albumai/265

http://www.ferrum.lt/f/albumai/236

http://www.ferrum.lt/f/albumai/225

Dar nebuvai užsiregistravęs?

Stiksu žemyn
2009.12.09 21:04

Nepatiko sitas albumas. A ko tep velai recenzija isejo?

s2
2009.12.09 20:09

genocidai, siūlau ilgai nelaukus paklausyt albumo Chaotic Beauty. Bent jau pagazuoja be stabdžių:
http://www.youtube.com/watch?v=hydzwruCz2c :)

sator
2009.12.09 17:20

taip, su tarptautiniais zodziai reiktu atsargiau , stai sakiny -..”Dainoje „Tears Of Autumn Rain“ visa balsų paradigma, įskaitant įdainuojantį Jarmo Kylmänen, sumodeliavo ypač meistrišką chorą..” – terminas paradigma visai ne vietoj..

vyskupas666
2009.12.09 13:20

reikia skirti populizmą nuo debilzimo. “sviesto sviestuoto stilius, tarptautiniai žodžiai ne į temą ir… Tikrai nenuobodu skaityti šią pseudo intelektualinę recenziją. Valio. Paerdžiau.

_Aras_
2009.12.09 12:40

Parašyti recenziją tai ne tai ką paperdžiau tą ir užrašiau. Tie kas rašo turbūt tai žino. Aš neišklausiau lektorinės praktikos, mano rec. daug populizmo. Nemėgstu nuobodulio. Dėl tobulumo savaime suprantama, aš niekada nesipučiu.

Įdomu sužinoti albumo balo įvertinimą iš tų, kurie juos mėgsta.

Khaos
2009.12.08 16:34

Jei jau kalbam apie literatūrinę pusę… “Pažeriamas fatališkas pokytis” – kaip pokytis gali būti pažeriamas? Arba: “kelia kažkokį aukščiausio lygio patosą” – ar autorius žino žodžio “patosas” reikšmę? :) O užvis labiausiai patiko: “pagrindiniu didingai urzgiančiu velnišku pykčiu” (???). Originalumas, vaizdinga kalba yra gerai, bet reikia jausti saiką, elementarias žodžių derinimo taisykles. Tegu neįsižeidžia autorius, tiesiog tobulėti dar tikrai yra kur. Sėkmės.

kraliku_genocidas
2009.12.08 15:18

nu vien del tokios recenzijos, pabandysim paklausyt..

Gregas
2009.12.08 07:34

Vo cia tai muzikele, vot cia mano stilius, vot cia desimtukas su pliusu, ir dark tranquillity as irgi myliu.

speigas
2009.12.08 06:45

Autorius visada žavėjo savo iškalba ir kartu nelogiškais epitetais.
Albumą pravyniojau youtubėj, sorry, ne man tokie “šedevrai”.

sator
2009.12.07 23:42

“…juk turtuoliai irgi verkia”:)..o tu, chimeritai, nesaipyk , juk niekaip tokios dvasingos ir lieteraturiskos recenzijos nesusrasytum:)!

Chimeritas
2009.12.07 22:47

“nemirtingų sielų prisikėlimas”
ašarotos mergaitės apsiverkimas

Sorry, nesusilaikiau :))

sator
2009.12.07 22:40

negirdejau albumo, bet recenzija surasyta su literaturiniu polekiu, manau, net ir ETOS nariai butu patenkinti ja skaitydami, tad, autoriui siulyciau isverst ja i anglu kalba ir pamegint platint uzsienio metalo muzikos portaluose! juolab, kad ir balas – 8,5/10 yra sveiko proto ribose ir nekvepia fanatisku grupes garbinimu, ko ferrume pasitaiko..

s2
2009.12.07 21:58

O jie dar gyvi :) ir groja? Arba turėjo pasikeist, arba skambėt labai baisiai. Na, galbūt būgnininkas iš Catamenijos išnešė suomiško linskmumo :]

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus