Straipsniai

ENTHRONED: „Jei vis dar grotume garaže ir niekas nepirktų mūsų įrašų, vis tiek darytume tą patį, ką darome dabar“

2015.06.23 10:22, Klubo Pikuolis inf.

Enthroned_band-photoJūsų dėmesiui – pokalbis su vienais pagrindinių festivalio „Kilkim Žaibu XVI“ svečių – belgų juodojo metalo pažiba ENTHRONED. Į klausimus atsakė grupės vokalistas ir gitaristas Nornagest (Régis Lant).

Sveiki gyvi, ENTHRONED! Jūsų grupė žinoma kaip viena lojaliausių ir ištikimiausių black metal stiliaus vėliavnešių. Naujausias Jūsų albumas „Sovereigns“ šią skambesio tradiciją, regis, tęsia, tačiau taip pat išvengia per didelio kartojimosi. Papasakokite ką nors apie šio leidinio kūrimą ir koncepciją. Kokius tikslus sau iškėlėte, kurdami šį darbą?

Sveiki. „Sovereigns“ buvo sukurtas ir parašytas per labai trumpą laiką. Idėjos liejosi nekontroliuojamai, jos sekė tam tikra logika, tačiau plaukė natūralia srove. Kai parašiau dainų žodžius, nusiunčiau juos kartu su paaiškinimais bei pastabomis kitiems nariams, ir kiekvienas ėmė darbuotis ties muzika. Norėjau, kad ENTHRONED nariai per muziką išreikštų, ką šie žodžiai reiškia jiems patiems, kad jie sukurtų atmosferą, kuri perteiktų tai, apie ką kalba dainos. Prie albumo kūrimo prisidėjo visi. Ko gero, tai ir nulėmė jo daugiasluoksniškumą. Koncepcija vienu metu ir panaši, ir skirtinga nuo ankstesnių mūsų darbų. Kaip visuomet, nagrinėjome tai, kas mūsų grupei yra svarbiausia (okultizmas ir satanizmas savo gryniausioje formoje), tačiau šį kartą norėjome prie to priartėti iš kitos pusės. Vietoj to, kad kalbėtume apie savo patirtis ar išreikštume savo požiūras, „Sovereigns“ koncepcija atskleidžia tai, koks galėtų būti pačių metafizinių esybių požiūris į santykį ar kontaktą su mumis, ką šios esybės pasakytų pačios.

1463882_10152851499149308_813081563584269915_nAlbumo „Sovereigns“ įrašuose dalyvavo net trys gitaristai. Black metalo muzikoje tokia skambesio struktūra nėra įprasta. Kokias naujas galimybes įrašų metų tai atvėrė?

Viską nulėmė tai, kad aš dėl sausgyslių uždegimo nebegaliu groti gitara gyvai. Todėl koncertuose mums ėmė talkinti gitaristas ZarZax (tikras vardas Peter Noens – red. past.). Šis žmogus taip gerai įsitraukė į grupės veiklą, jos koncepciją, ir tiesiog pritapo kaip asmenybė, kad nutarėme priimti jį į grupę kaip nuolatinį narį. Aš vis dar kuriu ir įrašinėju gitaros partijas kiekviename albume. Šiaip ar taip, turėti tris gitaristus kuriant yra didelis privalumas, tai leidžia ištyrinėti naujas rifų dimensijas. Trečiasis karys į dainas įneša šviežio kraujo. Tačiau neturime tikslo lipti sau per galvas, kurdami tokias partijas, kurių nebūtų įmanoma sugroti gyvai.

ENTHRONED sudėtis keitėsi jau nemažai kartų. Pasitraukus Lord Sabathan, grupėje nebeliko nei vieno originalaus nario. Kokios įtakos Jūsų muzikai turėjo narių kaita? Kas apskritai palaiko grupės gyvastį ir idėjinį nuoseklumą?

Po visų šių metų galiu konstatuoti tik vieną dalyką: vienintelė priežastis, kodėl mes vis dar esame čia, yra mūsų sąžiningumas sau patiems. Mes darome tai, kas plaukia mums iš širdies ir sielos, kas rūpi mums, o ne kitiems. Niekada neišdavėme savo įsitikinimų, pasaulėžiūros ar muzikos stiliaus vien tam, kad patenkintume leidybines kompanijas, fanus ar pan. Jei tektų vis dar groti garaže, ir niekas nepirktų mūsų įrašų, mes vis tiek darytume tą patį, ką darome dabar. ENTHRONED visuomet buvo lyg gauja ar brolija, kuri veikia išvien 10530864_10152851591339308_7744574637124380945_nir kurią vienija požiūris, ideologija, tikslai… Ir tai nepakito iki dabar. Bėgant metams nariai ateina ir išeina, kadangi žmonės keičiasi, jų gyvenimuose atsiranda naujų prioritetų. Tačiau kiekvienas naujas narys tam tikru metu įnešė šviežio kraujo, visa tai veikė grupės evoliuciją.

Okultizmas ir satanizmas visuomet buvo pagrindinės temos ENTHRONED kūryboje. Kiek rimtai ir kiek asmeniškai Jūs priimate šias temas? Suvokiate jas kaip metaforas ar kaip metafizinę tikrovę?

Ar aš kada nors sutikau Šėtoną ir su juo kalbėjausi? Ne. Vienintelis „šėtonas“, kurį tikrai pažįstu, yra tas, kurį kiekvieną rytą matau veidrodyje. Tačiau tai nereiškia, kad netikiu kitomis, paralelinėmis būtybėmis, pranešesnės ar menkesnės jos būtų. Nesame tokie žmonės, kurie naiviai tiki dievais, dvasiomis ar monstrais. Mes rimtai gilinamės į okultizmą ir esame turėję su tuo susijusių patirčių, kurios nebuvo sukeltos narkotikų ar psichinių ligų. Tai yra realybė, kuri atvira tiems, kurie jai iš tiesų įsipareigoja. Tai metafizinis faktas, kurį mes nagrinėjame, siekdami patobulinti savo asmeninius gyvenimus. Norime to ar  ne, bet jis jau tapo mūsų dalimi. Asmeniškai aš nedvejodamas tai priimu tik su džiaugsmu.

Šiais laikais okultizmas tapo populiarus ne vien black metalo muzikoje. Pavyzdžiui, pastaruoju metu susikuria vis daugiau ir daugiau okultinio roko grupių. Kaip Jūs vertinate šią madą? Ar nemanote, kad tai nupigina pačią temą?

Be abejonės, tai nupigina temą, tačiau ne pačią realybę, kuria ji paremta. Grupės naudoja įvairias gudrybes, nes nori patraukti dėmesį. Aš tai priimu veikiau kaip senus siaubo ar fantastikos filmus, nei kaip kažką rimto. Nesakau, kad tarp jų nėra tokių, kurie tikrai praktikuoja tai, ką skelbia, tačiau neabejoju, kad 99 proc. jų prikrautų į kelnes, jei patirtų kažką tikro. Bet kuriuo atveju, visi atlikėjai yra laisvi daryti ką tik nori, net jei jie yra pigūs apsimetėliai, kurie nestovi už to, ką patys skelbia.

Kas Jums suteikia įkvėpimo kurti muziką?

Tai gali būti bet kas. Aš tik pasirūpinu, kad muzika visuomet atitiktų žodžius. Tai, kuo mes tikime, ką patiriame, pats mūsų gyvenimas ar net gamtos reiškiniai, tokie kaip Kalbuko ugnikalnio išsiveržimas Čilėje, gali tapti kibirkštimi kūrybiniam įkvėpimui. Kai kurios knygos bei paveikslai man taip pat turėjo didelės įtakos.

EAr Jūs dažnai kviečiami groti į pagoniško metalo festivalius, tokius kaip šis? Ką žinote apie „Kilkim Žaibu“ ir tradicijas, kuriomis šis festivalis paremtas?

Kiek man žinoma, „Kilkim Žaibu“ yra ne tik muzikinis festivalis, bet susibūrimas žmonių, kuriuos vienija bendra ideologija ir kultūrinė nuostata, paremta senomis tradicijomis, istorija, senuoju tikėjimu. Tai įdomi koncepcija, mane ji labai intriguoja. ENTHRONED jau yra tekę groti keliuose pagoniško metalo festivaliuose. Mes tikrai nesame apsiriboję dalyvauti vien tik antikrikščioniškuose ar Šėtono garbintojų renginiuose.

Seniau esate minėję, kad labiau vertinate koncertus uždarose patalpose nei festivalius po atviru dangumi. Kokie grojimo uždarose vietose privalumai?

Daugumoje festivalių būna labai prastas garsas. Nuo to ypač nukenčia greitesnės, agresyvesnės grupės. Tai viena iš priežasčių. Kita problema, jog kartais tenka groti dienos šviesoje. Black metalo grupei tai viską gadina – atrodo šūdinai, atmosfera neatitinka muzikos. Kita vertus, yra buvę atvejų, kai po atviru dangumi grojome naktį, ir garsas buvo nuostabus. Bendrai labiau mėgstame koncertus uždarose patalpose, kadangi nereikia sukti sau galvos dėl visų šių detalių, be to, atsiranda daugiau laisvės patiems susikurti pasirodymo atmosferą.

Kokie ENTHRONED ateities planai? Gal jau turite idėjų kitam albumui?

Prieš užversdami „Sovereigns“ skyrių, dar turime keletą koncertų ir festivalių. Reikalai juda pirmyn, mes jau dirbame su nauja medžiaga, tačiau, deja, kol kas galiu pasakyti tik tiek.

Dėkojame už interviu. Geriausi linkėjimai!

Ačiū Jums!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus