Straipsniai

ENSLAVED gitaristas: „Vienintelė muzika, kurią moku groti, yra ENSLAVED!“

2013.08.05 00:00, Gedas (Seniukas) ir Tomas

Foto: iš grupės archyvo; Aušros

Paprasti ir sudėtingi. Paprasti bendraudami, sudėtingi grodami. Ir vis dar užburiantys. Su kiekvienu albumu vis labiau. Tokie jau tie norvegai ENSLAVED, kuriems šiemet teko bene pagrindinės festivalio „Velnio akmuo“ grupės vaidmuo. Radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laida „Audronaša“ pakalbino vieną iš ENSLAVED įkūrėjų – gitaristą Ivarą Bjornssoną.

ENSLAVED gitaristas: „Vienintelė muzika, kurią moku groti, yra ENSLAVED!“Jau antras kartas, kai ENSLAVED lankosi Lietuvoje, tik tuomet buvo šaltas gruodis, o dabar – vasara. Ar ką nors prisimenate iš ano karto?

Taip, prisimenu. Prisimenu miestą ir visa kita. Tik smagu, kad dabar vasara ir nereikia šalti, nes anuomet buvo tikrai šalta.

Kokią paslaptį slepia albumo „RittiR“ pavadinimo simetrija?

Norėjome, kad albumo pavadinimas būtų suprantamas visame pasaulyje. Tai reiškia ritualą, apeigas. Šis žodis panašiai skamba visomis kalbomis. Kaip lietuviškai būtų?

Ritualas.

Na va. Šis žodis panašiai skamba visose kalbose. Galbūt dėl to, kad šis reiškinys yra toks senas? Norėjome, kad albumo pavadinimas nebūtų apribotas vienos kalbos, todėl parinkome jį tokį ritualistinį. Muzika taip pat yra labai simetriška, subalansuota. Tokį sukūrėme ir žodį pavadinimui.

Nuo albumo „Isa“ ENSLAVED nuosekliai judėjo link „RittiR“ muzikos. Koks, tavo nuomone, buvo esminis lūžis po2000-ųjų ENSLAVED muzikoje?

ENSLAVED gitaristas: „Vienintelė muzika, kurią moku groti, yra ENSLAVED!“Tas lūžis įvyko labai seniai. Buvo eksperimentų, melodingų vietų. Sakyčiau, kad „Below The Lights“ buvo muzikinis ENSLAVED lūžis, kuriuo mes pakeitėme savo muziką. O po „Below The Lights“ susiformavusi grupės sudėtis, kurioje Herbrandas dainavo švariu vokalu, buvo kitas lūžis. „Below The Lights“ buvo posūkis, o „Isa“ buvo pirmas darbas jau pasukus nauju keliu.

Nepaisant fakto, kad jūs nesate sukūrę nė vieno gabalo, kuris galėtų tapti radijo hitu, jūsų populiarumas nenustoja augęs. Kaip jūs sugebate toliau populiarėti su tokiais antihitais?

(juokiasi) Ačiū. Viskas paprasta: mes tiesiog esame atsidavę tai muzikai, kuri mums patinka. Patys klausomės įvairiausios muzikos: metalo ir nemetalo, senos ir naujos. Manau, kad lengva pajusti iš mūsų muzikos, kad mes ją mėgstame. Žmonėms, kurios ją klausosi, taip pat ji patinka ir nemanau, kad jiems trūksta tų radijo hitų. Galbūt įsikirsti į ENSLAVED muziką užima daugiau laiko, bet, atrodo, jei jau žmonės ją perpranta, ją mėgsta. Žmonės girdi iš savo garsiakalbių, kad mums muzika patinka.

Esate scenos veteranai. Esate labai įtakingi, bet negalėčiau įvardyti nė vienos grupės, kurią galėčiau pavadinti ENSLAVED kopija. Kaip galvojate, kodėl?

Geras klausimas. Galbūt įkvepiame kitas grupes atmosfera ir tuo, kaip mes sukonstruojame muziką. Kai aš su Grutle (G. Kjellsonas – grupės boso gitaristas ir vokalistas, – red.) pradėjome groti, mes nelabai dar tą mokėjome daryti. Išmokimo groti instrumentais procesas įvyko per ENSLAVED. Tai labai asmeniška. Kartais nueinu į kokį vakarėlį ir žmonės man tiesia gitarą ir paprašo pagroti ką nors ne ENSLAVED, ką nors, ką galėtų visi padainuoti. O aš nieko kito nemoku groti! Taip, aš gitaristas, bet vienintelė muzika, kurią moku groti, yra ENSLAVED! Taigi tai tiesiog gyvena mūsų pirštuose, todėl turbūt kitoms grupėms nėra lengva kopijuoti mūsų muziką.

ENSLAVED gitaristas: „Vienintelė muzika, kurią moku groti, yra ENSLAVED!“Nuo „Isa“ jūs tapote tokia grupe, kuri neturi to vizualaus įvaizdžio. Taip, jūs nevengiate interviu, bet, atrodo, viskas yra tik apie muziką, tarsi jūs net negalite atskirti savo asmenybių nuo muzikos. Ar tas slėpimasis po muzika vyksta specialiai?

Taip, specialiai. Nežinau, ar žodis „slėptis“ yra teisingas, bet mes norime, kad viskas suktųsi tik apie muziką ir jos koncepciją. Gerbiu šou verslo žmones, grupes, kurios turi stiprius įvaizdžius (esu didelis KISS gerbėjas), mėgstu kai kurias black metalo grupes, tačiau man asmeniškai patinka kone militaristinė muzikanto sąvoka. Mūsų užduotis yra būti grupės dalimi. Svarbu yra tik ENSLAVED. Jei žmonės išgirstų, ką tarpusavy kalbasi grupės nariai, jie būtų sukrėsti supratę, kiek daug skirtingų požiūrių plevena grupės viduje. Kokie mes esame žmonės kasdieniniame gyvenime yra visiškai nesvarbu.

Neseniai, duodamas interviu žurnalui „Zero Tolerance“, vardijai savo mėgstamus atlikėjus. Ar tu dar išvis klausai metalo?

Aišku, kad mėgstu! Kaip sakiau, grupėje visi tokie skirtingi. Štai Grutle – nemanau, kad jis klausosi ką nors, kas pasirodė po 1979-ųjų. Jis kolekcionuoja seną ir labai keistą muziką, jis ją labai mėgsta. Taip yra ne todėl, kad jam nepatinka naujesnė muzika, tiesiog jis labiau žavisi senąja. Kai eina kalba apie naujesnę muziką – tai mano užduotis grupėje, aš stengiuosi domėtis aktualijomis. Visgi po 22 metų grupėje kartais tai pamirštu daryti. Kaip ten bebūtų, 24 valandas per parą esu metalistas – toks jau aš esu. Kai klausinėja interviu apie mėgstamas grupes, kartais pamirštu metalo grupes, nes juk kiekvieną savaitę metalą groju ir jo aplink mane yra tiek daug! Kaip ten bebūtų, BATHORY, DARKTHRONE, MAYHEM yra vis dar tiek pat svarbios.

Daug jūsų kolegų iš Norvegijos – SHINING, HELHEIM, KEEP OF KALESSIN – buvo įsitraukę į kitus, nemetalinius projektus. ENSLAVED stovi nuo tokių projektų atokiau. Kodėl?

ENSLAVED gitaristas: „Vienintelė muzika, kurią moku groti, yra ENSLAVED!“Manau, kad tai dėl to, kiek mes savęs atiduodame grupei. Aišku, esame darę kitų projektų: TRINACRIA, DREAM OF AN OPIUM EATER, Ice Dale groja su AUDREY HORNE. Turime kitų projektų, bet paprastai su ENSLAVED turuojame 3-4 mėnesius, grojame festivaliuose, kas pora metų kuriame naują albumą, taigi nelieka kitkam laiko. O ir nėra prasmės. Prisipažinsiu, kad esu gavęs pasiūlymų groti kai kuriuose projektuose, į kuriuos įsitraukė įvairių grupių muzikantai, bet man tai neatrodo teisinga. Kad sukurtum tokį albumą, turi tik dvi savaites, tai labiau pasilinksminimo dalykas… Geriau jau su tais vaikinais nueisiu šiaip išgerti alaus, negu kad kartu su jais sukursiu albumą, kuris… nebus labai nuoširdus. Man muzika yra kur kas daugiau, nei prikurti begalę gabalų.

Gal tai ir iš gandų serijos, bet sklinda kalbos, kad, laukdamas ligoninės laukiamajame, kol gims tavo vaikas, sukūrei muziką. Ar tai teisybė?

Iš dalies taip. Mūsų ilgai neguldė į ligoninę, todėl turėjome daug laiko. Deja, mano žmona visą savaitę iki gimdymo jau jautė skausmus… Čia kaip kurti albumą – kuo ilgiau dirbi, tuo geresnis rezultatas išeina. Galiausiai skausmai pasidarė tokie nepakeliami ir ji pradėjo tiek daug šaukti, kad jos paklausiau, ar galiu kuo nors pagelbėti, nes į ligoninę turėjome važiuoti tik po 4 valandų. Kai ji atsakė neigiamai, pagalvojau, kad geriau eiti į studiją nei sėdėti ir jaustis nereikalingam. Taigi nuėjau į studiją ir sukūriau didžiąją dainos „Roots Of The Mountain“ dalį. O tada man paskambino ir pasakė, kad jau metas į ligoninę…

Ką gi. Ačiū labai už interviu! Tavo paskutiniai žodžiai gerbėjams Lietuvoje…

Ačiū labai, kad vėl pakvietėte mums groti Lietuvoje. Šio vakaro šou bus geras – tą jaučiu. Tikiuosi, kad ir vėl kada nors pas jus grosime. Mums čia patinka. Ir ačiū labai už palaikymą per visus tuos metus!

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

ENSLAVED 2013 m. festivalyje „Velnio akmuo“:

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus