Straipsniai

ENSLAVED: „atėjo laikas ir Nornos išpranašavo, kad nieko nėra amžino…“

2008.11.30 00:00, Birutė

Pradžioje nebuvo nieko… Taip dažnai sakoma apie laikmetį iki menamo Didžiojo sprogimo, kuomet įvyko lemtingi pokyčiai, vėliau atsirado gyvybė. Muzikos aruoduose viskas klostosi kiek kitaip – iki kiekvienos naujos grupės atsiradimo jau būna kažkas, kuo jos įkūrėjai susidomi. Retais atvejais (ypač pastaruosius du dešimtmečius) tą kažką jie atsineša patys…

ENSLAVED: „atėjo laikas ir Nornos išpranašavo, kad nieko nėra amžino…“Štai atšiaurioje Norvegijoje – šalyje, kurios vardas neatsiejamas nuo vikingų legendų, gamtos grožio ir šalčio kaustomų tyrų, – kadaise pasisėjo „juodoji“ sėkla, iš kurios išaugo medis juodais metaliniais lapais. Daug skanesnių ar bjauresnių vaisių jis subrandino nuo to laiko. Čia kalbėsime apie vieną iš geriausių, per daugiau nei penkiolika metų keitusį ir spalvą, ir skonį, bet vis dar sultingą ir anaiptol nesupuvusį. Vardas jo ENSLAVED…

Vikingai mėgo būti pavergėjai. Štai ir ši jų palikuonių komanda išdidžiai pasivadino su šiuo veiksmu susijusiu vardu. Nors pradžioje buvo kas kita. Tolimais 1991-aisiais vakarinėje norvegų žemės pakrantėje dabartinės grupės branduolys (tada vos 13 ir 17 metų) vadinosi PHOBIA ir grojo… teisingai, death metalą. Netrukus kažko tikrai „išsigandę“, o iš tiesų pasiilgę progreso, vaikinai susirado naujus kolegas, pasivadino šiandien gerai žinomu vardu ir nėrė tiesiai į „tamsiuosius“ vandenis. Kitaip tariant, tapo juodmetalio scenos, kuri Norvegijoje yra viena svarbiausių, dalimi.

Pradžioje nedidele. Tačiau nuo pat pradžių ENSLAVED ėmė mėginti dar neištirtas šio stiliaus erdves, savo muzikos skambesyje įpindami neįprastų gijų. Įkvėpimo ir ekspresyvumo jie sėmėsi iš senovės skandinavų mitologijos, iš esmės čia nieko itin naujo nėra. Tačiau net pirmykščiame, agresyviame, drastiškame ir negailestingai smogiančiame blacko skambesyje vyručiai sugebėjo sukurti tokių ypatingų nuotaikų ir suteikti kompozicijoms tokių atspalvių, kad gana greitai išsiskyrė iš daugelio tarpo. Išsiskyrė jie ir tuo, kad ankstyvuosiuose albumuose galime girdėti kūrinius dabartine ir senąja norvegų, o taip pat islandų kalbomis.

ENSLAVED: „atėjo laikas ir Nornos išpranašavo, kad nieko nėra amžino…“Žvelgiant į ENSLAVED diskografiją, kuri ne tik gausi, bet ir itin įvairiaspalvė ir galinti įtikti įvairiems metalgalvių skoniams, galima išskirti kelis grupės kūrybinius periodus. Pirmasis, ankstyvasis, geriau žinomas labiausiai patyrusiems grupės gerbėjams. Tai demo „Nema” (1991) bei „Yggdrasill” (1992) laikai. Bet jau tada grupė iš dalies suformavo savo veidą ir pasuko daug žadančios ateities link. Jungtinis EP, taip vadinamas splitas su garsiaisiais tėvynainiais EMPEROR „Hordanes Land” (1993) jau „iššovė“ kur kas stipriau, be to, buvo pažymėtas „Candlelight Records“ ženklu. Yra nemažai manančių, jog būtent šis leidinys tapo pirmuoju ENSLAVED laipteliu į kūrybines aukštumas. Juolab kad iki šiol koncertuose tebegrojami jo kūriniai. Prie ankstyvojo periodo priskirtinas ir pirmasis albumas „Vikingligr Veldi” (1994), dvelkiantis ir juodu nuožmumu, ir vikingų karinga dvasia.

Toliau prasidėjo pilnametražių albumų laikmetis. Ir ilgametis bendradarbiavimas su „Osmose“ leidėjais. „Frost” (1994), „Eld” (1997) ir „Blodhemn” (1998) galima priskirti antrajam ENSLAVED kūrybos periodui, kuomet jų skambesyje dar vyravo blackeriškas atšiaurumas ir ištisinė skambesio dinamika. Nors kūriniai pakankamai ilgi, įvairūs, nenuobodūs. „Šaltyje“ galima iškirti kompoziciją „Yggdrassil“, kurios vardu po metų pasirodė splitas su SATYRICON. Be to, manoma, kad sulig šiuo tvariniu ekstremalaus skandinaviško metalo scenoje įsitvirtino viking metalo stilius. O pradedant „Eld“, grupė ėmė sukti link progresyvaus metalo, kurio vėliau girdėsime vis daugiau. Jame yra tikras perliukas – šešiolikos minučių „793 (Slaget om Lindisfarne)“, kuris net laikomas viena iš ENSLAVED kūrybos viršūnių. Rekomenduotina pasiklausyti.

Trečiasis periodas, kurio metu grupė toliau brendo, tobulėjo ir tapo įtakinga sunkiosios scenos atstove, apimtų trijų albumų pasirodymą. Tai ir skirtingi, ir epiškai besisiejantys diskai – „Mardraum – Beyond the Within” (2000), „Monumension” (2001) ir „Below the Lights” (2003). Tai laikotarpis, kai ENSLAVED pradėjo daugiau kurti anglų kalba. Šie trys albumai stilistiškai artimi, tačiau žiūrint chronologiškai, juntamas vis stiprėjantis progresyvumas. „Mardraum…“ diske yra keletas daugialypių epinių kūrinių („Større enn tid – Tyngre enn natt“, „Entrance–Escape“). Išskirtinas ir titulinis. „Monumension“ dvelkia kažkokiu monumentalumu, yra labai brandus, išbaigtas, tikrai geras darbas. O „šviesų“ albume žiba „As Fire Swept Clean the Earth“, kuriame skamba metalo muzikoje retai sutinkamas melotronas. Tai progresyvaus roko atributas.

ENSLAVED: „atėjo laikas ir Nornos išpranašavo, kad nieko nėra amžino…“Tobulėjimui ribų nėra. ENSLAVED kūrybinis kelias tą puikiai iliustruoja. Žengimas pirmyn ir net stiliaus keitimas anaiptol nereiškia regreso. Jau greičiau atvirkščiai. Ir štai prasidėjo keleto metų periodas, kuomet grupė perlaužė black metalo kanonus (išskyrus vis dar tipišką Kjellsono vokalą) ir pasuko… net sunku vienareikšmiškai įvardinti, kurlink.

Pasiklausius „Isa“ (iš to paties pavadinimo 2004 m. albumo) ar čia esančio ilgojo „Neogenesis“, vieni gali likti išsižioję, užkietėję blackeriai – nepatenkinti, kiti – sužavėti. Pastariesiems turėtų skambėte skambėti tiesiog nuginkluojantis Grutle balsas, išrėkiantis: „Isa: Still–Standing–Empowered; Isa: Watching you die, with tears of ice; Isa: Detached–Silent–Ecstasy; Isa: We are the dead…“. Šis diskas pradėjo grupės kūrybinius posūkius ir viražus, kurie tebesitęsia iki šiol. Ir kaip bevertintume tokius kardinalius pokyčius, reikės pripažinti, kad nestovėdama vietoje ši norvegų komanda nepralošė. Na, galbūt neteko kai kurių senųjų gerbėjų. Kita vertus, stagnacija pastarųjų skoniuose nieko gero neduoda…

„Ruun“ (2006) galima laikyti savotišku ENSLAVED šedevru. Kodėl? Ogi kurį kūrinį bepaimtume, jis skamba savitai, nepriekaištingai, nors dvelkia šiaurietišku atšiaurumu. Tas tokiam stiliui kaip tik tinka. Ypač patraukia „Path to Vanir“, „Fusion of Sense and Earth“, „Ruun“, „Heir to the Cosmic Seed“. „Ruun“ byloja: „Doors open wide, step into the light. No turning back, embrace the night, breathe eternities. We are not alone, never to return, merge with the unknown…“ Visos disko kompozicijos trumpesnės, bet jos tarsi susilieja į vieną versmę, užpilančią klausytojų ausis. Ji nesulaikoma, veržli, įtaigi. Šiuos du albumus taip pat sieja kažkokia nematoma skambesio gija, o taip pat ir nauja įrašų kompanija („Tabu Recordings/Tuba Records“).

ENSLAVED: „atėjo laikas ir Nornos išpranašavo, kad nieko nėra amžino…“Atėjo 2008-ieji ir grupė pateikė naują „akibrokštą“. Jis vadinasi „Vertebrae“, išleistas nedidelėje „Indie“ kompanijoje. Panašu, jog naujajame diske telpa visko po truputį iš ankstesnės ENSLAVED kūrybos. Tai ir pirminio blackeriško aršumo liekanos, ir epiškumo apraiškos, ir progresyvo rifai, ir minėtas monumentalumas, ir… Žinoma, klausytojai įvairiai įvertins šį grupės žingsnį, tačiau progresas gimsta eksperimentuose. Ir muzikiniai ieškojimai čia ne išimtis…

Tuo galima būtų ir baigti, jei ne nenumaldomai artėjanti gruodžio 11-oji. Ne paslaptis, kad tą dieną visi norintys ENSLAVED galės pamatyti ir išgirsti ne fiordų ir kalnų prieglobstyje, o čia pat, ant kalvos tebestovinčiuose rūmuose Vilniuje. Ta, kuri nuoširdžiai domėjosi aibe su grupe susijusios medžiagos, n kartų perklausė sukauptą jos diskografiją, galiausiai turėjo garbės tris kartus išvysti vaikinus scenoje, palieka čia kvietimą į renginį. Nepraleiskite progos paspausti dešinę penketui vikingų palikuonių!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
possessed
2008.12.06 22:01

Teisingas straipsnis m/. O komentatoriai kažkur į debatus apie kuršius nusigrybavo :)
Jei nepatinka Verterbrae vistiek manau nebejotinai verta ateit į koncertą – šio turo koncertų setlistuose iš Verterbrae 5 gabalai iš 12 arba 13. Taigi mažiau nei puse :)
Ir šiaip Enslaved yra viena iš geriausiai gyvai grojančių grupių kiek teko matyti. Beja ir man pačiam, nors namie daugiausiai klausau paskutinius diskus (“Below…”, “Isa”, “Ruun”), gyvai visgi labiausiai pramuša senieji gabalai iš splito su Emperor ar “Vikingligr..”, kuriais Enslaved įspūdingai užbaigia .

Tironass
2008.12.04 09:35

kuo masiskesnis, tuo labiau praranda reiksme. Hm…

wakccina
2008.12.03 14:02

Jau dienas skaiciuojame iki Enslaved.

Mesa
2008.12.02 13:10

Tada klausyciau geju metal

Vindicator
2008.12.02 10:27

Akivaizdu…

Marijuxe
2008.12.02 09:49

Kuo masiskesnis reiskinys-tuo labiau praranda reiksme ir skoni.

K.I.N.G. Satyricon
2008.12.02 09:43

Norvegijoje BM sudaro 80 proc. muzikos eksporto. Blemba, nerealiai, kai pagalvoji. Galetu ir pas mus taip but. Galetu!
Kazkaip neitiketina gyvent tokioj saly, kur kievienas zino, kas yra BM, kur gali apie tokia ir panasia muzika paskaityt laikrasciuose, paziuret per TV… fuck…

K.I.N.G. Satyricon
2008.12.02 09:39

na nenoriu pasirodyt visai sustabarejusiu, tad nesakysiu, kad patinka tik pirmieji ju albumai (nors jau taip kazkur sakiau), ne tokie blogi ir kit. Isskyrus Vertebrae. Na klausiau klausiau, bet kaip nepatinka, taip nepatinka. Ir jauciu, kad naturaliai daugiausiai gabalu gros is jo, tad koncertas man nebetinka…
Eksperimentai yra gerai, bet nereikia visai i pievas nusivaiksciot. Tegul eksperimentuoja kaip SHINING, o ne lenda i ta sumauta progresyva. (Cia tik man sumautas ir nieko pries tokios muzikos klausytojus neturiu)

Mesa
2008.12.01 21:31

Ble kazkokia istorijos pamoka.ne apie grupe kalba,o apie tai kas buvo seniai,arba isvis nebuvo

Baals
2008.12.01 15:52

Speigui
1. Tu pacitavai Birutę ir pasakei, kad gaudavo jie į kaulus axujienai t.y. vikingai gaudavo. Vis tik vikingu nemini?
3. Be abejo Kuršiai juos lankė jau po krikščionybės priėmimo. Tiesiog tai nebelabai tinka kaip priešpastatymas “pavergėjams vikingams”.
4. Kentėjo ne švedai, o danai, nes jie juk valdė visą dabartinės Švedijos pietinę dalį. Juk apie “dabatinę Švediją” ir rašau.

Vindicator

Aš apie istorija bendrąja prasme. Lietuvos istorijoje kuršių dalis buvo, vėliau jie buvo asimiliuoti.

Truputi susimaišiau dėl tų kolonistų. Čia apie Haroldą III ne apie Vilijamą Užkariautoją.

Juk apie dabrtinės Švedijos teritoriją rašau, o ne apie švedus.

O dėl krikšto tai ar aš prieštaravau? :) čia viena pagrindinių priežasčių. Bet jų buvo ne viena. O data tai tik galutinėm ribom apibrėžt, dėl kuršių ir vikingų sąlyčio taškų.

Mindaugas.
2008.12.01 14:08

Puikus straipsnis.

Vindicator
2008.12.01 13:54

Juolab, kad pačių skandinavų istoriografijoje dažnai vikingų epochos pabaiga minima šalies krikšto pavidalu. Taigi, tie 1066 m., kaip ir pats Baals sakei, viso labo sąlyginė.

Vindicator
2008.12.01 13:50

Kuršių reikalas – Lietuvos proistorė, ne istorija. Istorija tiria Lietuvos praeitį teritoriniu atžvilgiu. Taigi, kuršių istorija yra Lietuvos proistorė, bet ne lietuvių istorija.

“Tik gal kai aiškinamės ar vikingų dar buvo, kai Kuršiai ėmė pirtataut reikėtų atkreipt dėmesį kada tie vikingai baigė savo žygius? pagal klasikinę teoriją be abejo, 1066 m., žymį pabaigą, bet realiai tai juk Norvegijos kolonistų paskutinis pasispardymas.”

Ne jokios Norvegijos, o danų palikuonių (Rolono “klano”) Normandijoje

Paskutinis speigo punktas, mano nuožiūra, teisingas ir taiklus, mat kuršiai buvo itin aktyvus, kad ir tam pačiame X a. kovoje su švedais. Tavo laikotarpis – kova su danais. minėta saga viską pasako. Kova su švedais pažymi Brėmeniečio (tiksliai neatsimenu jo pavadinimo :D) kronika. Kiek paplėšdavo švedus, dalį karo grobio acquire’intos iš kontinentinės Švedijos parduodavo tiems patiems švedams Višbiu, Gotlande.

speigas
2008.12.01 13:18

Ekspertas atsakys trumpai:
1. Niekur nerasiau zodzio vikingai, kazkas mato daugiau nei is tikro yra. Uz Birutes zodzius neatsakau.
2. Niekas nesako, kad kursiai lietuviai,bet jie buvo baltai, tad ka cia ir besigincyti.
3. “Dieve apsaugok mus nuo kursiu”-aisku,cia is pirsto lauzta. As tik norejau pasakyti, kad skandinavams priemus krikscionybe juos intensyviai “lanke” kursiai. Laikotarpis daugmaz atitinka.
4. Baals pasiskaityk Heimskringlos saga ir pamatysi,kad XI a. nuo kursiu nuolatos kentejo ne svedai, bet danai.

Parazitas666
2008.12.01 10:28

Keturiu ekspertizes bakalauru savininkas tuoj duos nuoroda y lietuvosryta, kur bus parashyta, kad Baals klysta

Baals
2008.12.01 10:21

Na tokiu atveju ir Apuolė svetima istorija, kur Apuolėj kas matė lietuvių? O dėl svetimos istorijos, vos ne trečdalį dabartinės žemaitijos užima istorinės kuršių žemės, tai jas irgi laikyt ne Lietuvos istorija, o asimiliuotus kuršius – latviais ? Jei to imamės tada visas ne žemaičių ir ne aukštaičių žemes reikia laikyt ne Lietuvos istorija: Kaipėdos kraštą, dabartnę šiaurinę žemaitiją, užnemunę. Ir istoriją tada reikėtų pakeist iš Lietuvos istorijos į Lietuvos ir okupuotų kraštų istoriją ar ne ?

O dėl lenkimo apie vikingus tai dar reikia pasižiūrėt, kuris čia lenkė. Tik gal kai aiškinamės ar vikingų dar buvo, kai Kuršiai ėmė pirtataut reikėtų atkreipt dėmesį kada tie vikingai baigė savo žygius? pagal klasikinę teoriją be abejo, 1066 m., žymį pabaigą, bet realiai tai juk Norvegijos kolonistų paskutinis pasispardymas. Šiuo atveju mums aktualesnė dabartinė Švedija, kurią kuršiai ir puldinėjo. Paskutinis jų pasispardymas tai be abejo Ingvaro avantiūra su mintim apkeliaut puse pasaulio ir apiplėšt tuos, kurie mūsų dar nematė. O kada Kuršiai suaktyvėjo? XI a. pirmoj pusėj. Taigi turim 20 – 30 m. laikotarpį, kai kuršiai galėjo vikingus sutikt. Tik klausimas ar tas, kuris kažkada plaukiojo ir plėšė, o dabar sėdi namie ir ūkininkauja irgi vikingas? Nes plaukt jau nebelabai buvo kur…

Vindicator
2008.12.01 07:14

KLausimas, kiek ji yra sava. Kuršiai – tai ne lietuviai. Baltų tautų grupėje, jie – vakarų baltai, kas juos padaro dar mažiau panašius į lietuvius bet kuriais atvejais. Kalbiniu požiūriu panašesni į prūsus ar jotvingius. O jeigu, jau juos laikom “sava istorija”, vadinasi, ir latvių istorija yra “mūsų istorija”… Baals, ki plėšė, buvo tie vikingai (~IX a. – pradėjo).

Baals
2008.12.01 02:03

Graži pasaka apie vikingus, dar gražesnė apie kuršius ;) tik kad pasakos abi. Vikingai tokie pat pavergėjai kaip vengrai ar antros bangos arabai, kurie tuo pat metu siautė. O Kuršiai plėšė skandinavus tuo metu, kai vikingų jau nebebuvo. Na nebent puikūs istorijos žinovai vikingais laiko tiesiog skandinavus, tada aš komentarų nebeturiu :)

Aišku reikia didžiuotis savo istorija, bet gal nesididžiuokim ja tuo stiliumi kaip kolegos iš Rusijos, ją keisdami.

karahbarah
2008.11.30 23:33

“ir gaudavo į skudurus nuo kuršių axujenai” … :))), kad kalba apie muzikos mena, gerai cia Birute viska surase.

Vindicator
2008.11.30 23:17

“ir gaudavo į skudurus nuo kuršių axujenai,kur ne vienas šaltinis mini tai. Gaudavo taip, kad pamiršdavo kelią į baltų kraštus, o kai paskubom priėmė krikščionybe, tai melsdavo: ‘dieve apsaugok mus nuo kuršių”.”

Baltiška propaganda…

speigas
2008.11.30 20:40

“Vikingai mėgo būti pavergėjai.”
ir gaudavo į skudurus nuo kuršių axujenai,kur ne vienas šaltinis mini tai. Gaudavo taip, kad pamiršdavo kelią į baltų kraštus, o kai paskubom priėmė krikščionybe, tai melsdavo: ‘dieve apsaugok mus nuo kuršių”.

Headless
2008.11.30 18:23

Neik, niekas nevaro.”

Jo nevaro bet tada saugokis kad apie tave birute kokio kompromato nepaviesintu..megsta ji tokius pokstus krest.

norejau nueit paveizet bet kazkaip nebetraukia.

Birutė
2008.11.30 18:18

“Vikingligr Veldi nera EP”

Sakykim, kad taip.

“Nafik neisiu”.

Neik, niekas nevaro.

Mesa
2008.11.30 11:01

Nafik neisiu

Kathaaras
2008.11.30 10:24

Vikingligr Veldi nera EP.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus