Straipsniai

Darkart apie OBITUARY: egzekucija tęsiasi!

2011.03.31 00:00, Gedas (Seniukas)

Šiandien OBITUARY pavadinimas jau yra tapęs klasikinio death metalo sinonimu ir bet kuriam metalistui jau nebereikia aiškinti, kas yra šie penki veikėjai iš saulėtosios Floridos (JAV). Visgi priminti, iš kur dygsta kojos, verta.

Darkart apie OBITUARY: egzekucija tęsiasi!O kojos dygti pradėjo 1984 metais, kai 17-metis John Tardy su broliuku Donaldu Tampos miestelyje ėmėsi groti sunkiąją muziką. Pasivadino jie EXECUTIONER. Abu broliai šaunuoliai, kaip ir bene kiekvienas ano meto metalistas, tuo metu buvo stipriai paveikti legendinių thrash metalo grupių METALLICA ir SLAYER, todėl nenuostabu, kad 1985 metais pasirodęs pirmasis demo įrašas skambėjo kaip tradicinis pagreitintas heavy metalas ir tuo metu sunku nuspėti, kad šie ševeliūrininkai kada nors taps death metalo tėvais.

Pirmąjį įrašą EXECUTIONER sukūrė taip banaliai, kad net gėda rašyti. Vietoje to, kad pinigų prasimanytų iš naktimis įvykdytų Floridos vergvaldžių kapų ekshumacijų, savo demo įrašui jaunieji Tampos metalistai lėšas gavo… iš savo tėvų! Atrodytų, kas čia keista, bet prieš 30 metų metalas nebuvo viena iš jaunimo nusikalstamumo mažinimo priemonių. Anuomet metalas buvo blogis. Velnias. Raguotas. O čia broliukų Tardžių tėvai ėmė ir atseikėjo keletą žalių, kad šie su savo kompanija įsirašytų šešių dainų demo įrašą tuo metu niekam nežinomoje „Morrisound“ studijoje. Taip 1985 metais gimė pirmasis būsimų metalo klasikų leidinys – septyncolė plokštelė su ypač Darkart apie OBITUARY: egzekucija tęsiasi!„originaliu“ pavadinimu „Metal up Your Ass“. Po metų pasirodė antrasis demo įrašas, ant kurio puikuojasi atnaujintas grupės pavadinimas XECUTIONER. Ir šis darbas parodė visiškai kitokią XECUTIONER pusę: tamsią, piktą, sunkią. Grupės būgnininkas D. Tardy prisimena, kad šis muzikos kardinalus pokytis įvyko, galima sakyti, per vieną naktį, kai J. Tardy suprato, kad jis gali ir ne dainuoti, o riaumoti.

Štai čia reikia stabtelti, nes XECUTIONER dienos priėjo liepto galą. Pastebėję glūdintį didžiulį potencialą, Tampos garažuose įrašų kompanijos „Roadrunner Records“ atstovai susirado mūsų herojus ir pasirašė su jais sutartį dėl įrašų leidybos. Atsižvelgdami į tai, kad Bostone jau buvo grupė EXECUTIONER, „Roadrunner“ pasiūlė pakeisti pavadinimą. Taip gimė OBITUARY.

OBITUARY šlovė prasidėjo 1989 metais, kai pasirodė debiutinis albumas „Slowly We Rot“. Tai buvo auksiniai laikai ekstremalios muzikos grupėms, ne viena iš jų būtent panašiu metu užsitarnavo sau tarptautinę šlovę. „Slowly We Rot“ – diskas, kuriame jau buvo visi OBITUARY privalomi atributai: sunkios, kartais death metalui neįprastai lėtos gitarų partijos, unikalus J. Tardy vokalas. Tarsi CELTIC FROST būtų buvę pagrobti į pragarą ir ten gerai perauklėti.

1990 metais pasirodo antrasis OBITUARY diskas „Cause Of Death“. Šis darbas buvo visuotinai pripažintas tiek kritikų, tiek gerbėjų, diskas pristatytas ilguose turuose su SACRED REICH, NAPALM DEATH, SEPULTURA, SICK OF IT ALL. OBITUARY tapo death metalo etalonu, grupe, geidžiama didžiausiuose festivaliuose ir mažesnėse salėse. OBITUARY vardas nuskambėjo visame pasaulyje, ir 1992-aisiais išleistas „The End Complete“ diskas jau lauktas daugiatūkstantinės gerbėjų armijos. Kompanijos „Roadrunner Records“ lūkesčiai taip pat buvo pateisinti su kaupu, kadangi „The End Complete“ tapo perkamiausiu OBITUARY albumu ir tokiu išlieka iki šiol.

1994 metų „World Demise“ parodo visiškai naują OBITUARY pusę. Susirūpinę ne yrančiais lavonais, o dūstančia mūsų planeta, Tampos ekstremalai įneša šiek tiek naujų vėjų ir savo muzikoje. Atsiranda tuo metu užgimstanti groove įtaka, albumo garsas yra ypač švarus ir skaidrus. OBITUARY išlindo iš rūsio… Kad į jį sugrįžtų. Po trijų metų įrašytas „Back From The Dead“ įtvirtina viską, ką OBITUARY „patentavo“ klausytojų ausyse kaip savo firminę muziką, atpažįstamą iš pirmųjų gitaros akordų arba (beausiams klausytojams) bent jau iš pirmųjų J. Tardy išmaurotų garsų. „Back From The Dead“ albume OBITUARY žengė gana drąsų žingsnį, dainą „Bullituary“ įrašydami su reperiais BULLET BOYS. Toli gražu ne visi šį eksperimentą priėmė palankiai, buvo daug burbėjimų, tačiau koncertuose Tampos kvintetas grodavo savo klasikinį death metalą, taip užčiaupdami kritikus dėl „paklydimų“. Tai buvo 1997-ieji ir niekas net neįtarė, kad po metų OBITAURY nugrims į gilų miegą.

1998 metais „Roadrunner Records“ išleido koncertinį OBITUARY albumą „Dead“, kuriame sudėti visi geriausi šmotai iš visų albumų, ir po to sekė net 7 metus trukusi tyla. OBITUARY tiesiog nutarė pasiilsėti, atsidėti savo neseniai sukurtoms šeimoms. J. Tardy ir šiandien yra įsitikinęs, kad šis sprendimas buvo teisingas ir priimtas laiku. Vis tik ilgai trunkantys turai, kurie atplėšia nuo artimųjų kelioms savaitėms, išvargina, ir kažkada ateina laikas prisėsti ramiai ir pagalvoti, ką gi norėtųsi daryti toliau. OBITUARY mirė.

2005 metais legenda atgaivinama. „OBITUARY sugrįžo!” – visur mirgėjo antraštės. OBITUARY išleido naują studijinį albumą „Frozen In Time“, kuris gal kiek simboliškai perteikia grupės muziką, nes albumo muzikoje galima išgirsti viską, dėl ko tiek metų OBITUARY taip ir nedingo iš gerbėjų galvų, o naujų įtakų, taip gąsdinusių užkietėjusius 10-ojo dešimtmečio fanatikus, neliko nė kvapo. Viskas atlikta gryno death metalo stiliumi ir jokių nukrypimų. Broliai Tardžiai ir kompanija vėl pajuto malonumą groti ir… pirmą kartą suprato, kokią įtaką šiuolaikinei metalinei muzikai jie yra padarę. „Sutikome vyrukus iš SLIPKNOT bei DOWN ir jie yra dideli OBITUARY gerbėjai. Tik dabar, kai sugrįžome, pamatėme, ką mes esame padarę, nes daugybė žmonių prieina ir sako: „Džiaugiamės, kad sugrįžote“. Tai buvo pirmas kartas, kai man akyse nušvito, kokiai daugybei žmonių padarė įtaką mūsų muzika“, – stebėjosi OBITUARY vokalistas J. Tardy. Miegančioji gražuolė ne tik pabudo, bet pamatė, kad ji dar ir verta grieko!

Darkart apie OBITUARY: egzekucija tęsiasi!2007 metais OBITUARY atidavė duoklę savo gūdžiai praeičiai, paleidę pasauliui albumą „Xecutioner‘s Return“. Nors iš „egzekutorių“ laikų grupėje telikę tik broliukai, kiti muzikantai tam neprieštaravo ir pritarė, kad faktą verta paminėti. Verta paminėti ir tai, kad „Xecutioner‘s Return“ albume pirmą kartą keletą solo partijų įrašė užkietėjęs ritmo gitaros maniakas Trevor Peres. Žilė galvon, velnias uodegon. Galbūt T. Peresui buvo lengviau pasiryžti, kai jam kompaniją palaikė ne ilgametis kolega A. Westas, prieš pat albumo įrašymą ilgam sėdęs už grotų už visuomenėje ne itin toleruotiną veiklą, bet sunkiosios scenos barbė devyndarbė Ralph Santola, kuris savo soluotėmis net DEICIDE albumams sugebėjo užlipdyti etiketę „melodinga“. Iš tiesų, kiek labiau nei įprasta „obituariams“, melodingas yra ir „Xecutioner‘s Return“. Visgi nurašyti OBITUARY nedrįsta net didžiausi brutalumo kietakakčiai, nes R. Santollos soluotės tėra tik dar viena puošmena ant niūraus OBITUARY kenotafo. Šį puikų metalo lydinį OBITUARY pristatė ir lietuvaičiams karštą 2008 metų liepos 25 dieną. Tą vakarą ne vienas „Forum Palace“ salę paliko su atvipusiu žandikauliu.

Šį kartą OBITUARY grįžta į Lietuvą pristatyti savo 2009 metais pasirodžiusio disko „Darkest Day“. „Atrodo, kad šiuo albumu žengėme dar vieną didelį žingsnį, – sako J. Tardy. – Juo pasiekėme viską, ką norėjome. Šis diskas tiesiog yra didelį malonumą teikiantis įrašas.“

Kad OBITUARY muzika teikia ne tik didelį malonumą, bet ir pripumpuoja matematiniams simboliams neįkandamu kiekiu energijos, bus galima įsitikinti balandžio 9 dieną Vilniuje, „Propaganda“ klube (V. Mykolaičio-Putino g. 5, Vilnius). Kartu su JAV death metalo meistrais atvyksta ne ką mažiau svarus palaikymas: švedų death metalo veteranai GRAVE ir jaunosios JAV brutalūzų kartos atstovai PATHOLOGY. OBITUARY muzikos jėgą patvirtins kiekvienas, pabuvojęs 2008-ųjų metų fiestoje!

Koncertas prasidės 19 val. Durys atidaromos 18 val. Bilieto kaina – 50 Lt. Bilietus į šį koncertą galima įsigyti visose „Bilietai LT“ kasose ir internete www.bilietai.lt. Renginio dieną bilietus bus galima įsigyti prie įėjimo. Daugiau informacijos „Propaganda“ klubo facebook profilyje.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
ghoul
2011.04.07 23:38

Užsukau į Ferrum po velniažin kiek metų, ir pamačius antraštę „Obituary egzekucija tęsiasi“ kažkodėl pagalvojau nu visai ne apie deather’ius iš JAV… :D

rebel-
2011.04.06 12:46

per mano brolio gimtadienį m/

Plix
2011.04.02 16:52

“Darkest Day” silpniausias OBITUARY albumas. Jei kam patinka senieji, mesingieji OBITUARY, pagooglinkit naują Alan West projekta SOUTHWICKED. Kol kas yra tik 3 rehersaliniai gabalai, bet jie sumaitoja visą “DArkest Day” albumą. Bet kocas kals i klyna vis tiek.

CyborgJesus
2011.04.01 22:47

Bet Donaldas tai įmitęs.

brotheris
2011.03.31 20:44

Palyginkit ūsus tada ir dabar m/

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus