Straipsniai

DARK RAVAGE: „Norime, kad žmonės, paklausę mūsų, galėtų pasakyti: „Tai YRA black metalas“

2013.03.05 00:00, Gedas (Seniukas)

Šiandien belikę vos ne vieninteliais ortodoksiško black metalo atstovais, DARK RAVAGE po 6 metų pertraukos grįžta su naujuoju albumu „Fall Of Inner Sanctum“. Disko pasirodymo proga grupės būgnininkas GarLoq ir vokalistas Necrontyr apsilankė radijo stoties „Start FM“ studijoje ir sunkiosios muzikos laidos „Audronaša“ klausytojams išsamiau papasakojo apie „Fall Of INner Sacntum“. Visą interviu versiją galite paklausyti radijo stoties „Start FM“ garso archyve. Žinoma, pokalbis prasidėjo nuo banalaus, bet labai natūralaus klausimo :).

DARK RAVAGE: „Norime, kad žmonės, paklausę mūsų, galėtų pasakyti: „Tai YRA black metalas“Kodėl jūsų antrojo studijinio albumo reikėjo laukti net 6 metus?

N: Viskas prasidėjo nuo gitaristų kaitos. Pradėjo keistis gitaristas ir dėl to viskas sustojo. Mes kaip ir kūrėm, kaip ir grojom, bet pastovios sudėties neturėjom.

G: Gitaristo pareigas teko perimti man pačiam ir kurį laiką grojome su programuotais būgnais, bet aš neturėjau pakankamai patirties, kad galėčiau įrašinėti albumą studijoje. Be to, daug laiko atėmė ir aštuonių albumo gabalų repetavimas, kad jau būtume pasirengę eiti į studiją.

N: Mes patys perėjome kelias stadijas: „ai, meskim jau“, „ai, dar grojam“, ir dėl to viskas išsitęsė. Po to vos ne kaip iš dangaus nukrito gitaristas Šiaurys ir pradėjome groti, repetuoti visa sudėtimi.

Kiek seniai jau buvo pradėtos kurti „Fall Of Inner Sanctum“ dainos?

G: Ganėtinai senokai. Pirmi du albumo gabalai buvo sukurti praėjus labai nedaug laiko po „Dawn Of A New World“.

N: Kūrybos mes nenutraukėm, visą laiką kažką kūrėme. „Fall Of Inner Sanctum“ albume yra sudėta viskas, ką sukūrėme po pirmojo disko.

Ar visas dainas jūs kūrėte dviese?

N: Aš kūriau visas gitarų ir būgnų partijas, vokalo – Necrontyr, boso gitaros partijas – Odium.

Kiek pasikeitė „Fall Of Inner Sanctum“ dainų muzika, lyginant pačią jų kūrybos pradžią su galutiniu rezultatu?

N: Galima sakyti, kad nepasikeitė. Žinoma, viskas buvo pašlifuota: perėjimai ir pan., bet esmė išliko ta pati.

DARK RAVAGE: „Norime, kad žmonės, paklausę mūsų, galėtų pasakyti: „Tai YRA black metalas“Kai grupė išleidžia nebe pirmą albumą, visada norisi jį lyginti su ankstesniais darbais. Stilistine prasme „Fall Of Inner Sanctum“ nelabai skiriasi nuo „Dawn Of A New World“, tad kokius pagrindinius šių dviejų albumų skirtumus galėtumėte išskirti?

N: Skambesys yra brandesnis, švaresnis. Patys gabalai tarpusavyje labiau susieti.

G: Vien jau ką reiškia 6 metai papildomos patirties. Ne paslaptis, kad groju kitoje grupėje INQUISITOR ir kitose, todėl per tuos 6 metus daug ko išmokau ir grojimo patirtis yra žymiai aukštesnė. Kai išgroji dainas, jos skamba geriau.

N: Dėl stilistikos – mes patys esame sau nusistatę užduotį nenukrypti nuo tradicinio black metalo. Neapsibrėžėme, kad grosime konkretų blacką, bet mes nenorime, kad tai būtų koks nors progressive blackas, norime, kad tai būtų tiesiog black metalas, kad žmonės, paklausę mūsų, galėtų pasakyti: „Tai YRA black metalas“.

G: Mums black metalas tinka. Mums patinka, kaip jis skamba, per jį mes gerai perteikiame savo mintis. Nėra prasmės keisti stilistiką.

„Fall Of Inner Sanctum“ garsas yra tikrai undergroundinis, nors ir jau nebe nervinantis kaip „Dawn Of A New World“ . Kas buvo pagrindinis „Fall Of Inner Sanctum“ garso autorius? Kokių pastangų reikėjo įdėti, kad DARK RAVAGE neskambėtų švariai ir moderniai, kaip kad skamba WATAIN ir panašios grupės?

G: Būgnus įrašinėjome „Muzikos laboratorijoje“, o visus kitus instrumentus ir vokalus – Kaune esančioje „Ophys“ studijoje. Mūsų supratimu, kaip skamba albumas, priklauso nuo dviejų dalykų: nuo pačios kūrybos ir nuo įrašo, suvedimo. Ieškojome to skambesio, kuris labiausiai tiktų DARK RAVAGE ir atitiktų nuotaiką.

N: Skambesį ilgokai rinkomės iš kelių variantų. Kai jau viską įrašėm, Vytas iš NAHASH atsiuntė keletą variantų. Kol visų skoniai sutapo, praėjo kažkiek laiko. Tikrai nesistengėme to skambesio išgauti ypač švaraus, kad girdėtųsi kiekviena nata. Turi būti masė, turi būti atmosfera. Ši muzika yra labiau skirta jos pajautimui, o ne tiksliam klausymui.

Albumo viršelį vėl kūrė Lord Sauron. Kuo jus sužavėjo šio žmogaus darbai, kuriuos pasirinkote albumo viršeliams? Ar „Fall Of Inner Sanctum“ piešinys buvo specialiai kurtas šio albumo viršeliui?

G: Lord Sauron yra geras mūsų draugas, be to, jis puikiai pažįsta, jaučia tą metalo stilių, kurį mes grojame. Nebuvo taip, kad mes jam nurodinėdavome smulkiausias detales. Mes pasakydavom, kaip viską įsivaizduojam ir toliau leisdavome jam interpretuoti. Kaip jis nupiešdavo, mes taip ir palikdavome su minimaliais spalvų paderinimais. Lord Sauron piešimas tušu mums labai tiko.

N: Visi piešiniai albume yra sukurti būtent jam.

G: Patį viršelį Lord Sauron piešė lygiai metus.

Lyginant su jūsų tempais, tai dar visai neilgai :). Pratęsiame pokalbį apie apipavidalinimą. Debiutiniame jūsų albume vyravo juoda ir balta spalvos, tuo tarpu vartant „Fall Of Inner Sanctum“ bukletą krinta į akis tai, kad viskas jame pilka. Kodėl?

G: Tai vienas iš nedaugelio DARK RAVAGE modernizmo aspektų. Norėjosi išeiti iš tos tradicijos „juoda-balta“, kuri jau atsibodo. Be to, ta purvina spalva tiko prie albumo koncepcijos. Norėjosi, kad nebūtų visiškai tas pats, kas buvo anksčiau. Kiekvienas DARK RAVAGE išleistas darbas mums yra didelis laiptas aukštyn. Norime, kad kiekvienas naujas albumas atneštų kažką naujo į DARK RAVAGE.

DARK RAVAGE: „Norime, kad žmonės, paklausę mūsų, galėtų pasakyti: „Tai YRA black metalas“Kodėl CD buklete nėra jūsų nuotraukos? Ar tai specialus sprendimas?

G: Visi labai baisūs, nėra ten ką rodyt (juokiasi). DARK RAVAGE svarbiausia yra muzika, o ne kas ją atlieka.

N: Ir taip buvo keblu sudėti paveiksliukus norima seka, kad jie atitiktų bendrą idėją, o dar nuotrauką įkišti išvis būtų buvęs vargas. Gerai, kad ir nenusprendėm jos dėti (juokiasi).

Kodėl nėra dainų tekstų? Ką reiškia CD bukleto kiekviename puslapyje įrašytos minčių nuotrupos?

N: Svarstėme idėją įdėti į albumą dainų tekstus, bet paskui sumąstėme geresnę mintį sudėti tik dainų žodžius, geriausiai iliustruojančius atitinkamą gabalą. Lord Sauron paveiksliukus ir piešė pagal tas citatas.

G: Kiekviename bukleto puslapyje yra kombinacija iš dainos žodžių citatos ir paveiksliuko, kuri geriausiai apibūdina gabalą.

Muzikine prasme DARK RAVAGE turbūt būtų galima laikyti tikriausiais skandinaviško black metalo ortodoksais. Bet kaip yra su idėjomis? Ar, jūsų nuomone, black metalas turi būti siejamas su tikrai ekstremalia Šiaurės blackerių veikla X deš. pradžioje?

N: Mums tai yra vidinės būsenos išraiška. Nesmerkčiau bažnyčių deginimo ir pan., bet man tai atrodo normalu, jei žmogus nori save taip išreikšti. Visgi mūsų atveju tai tėra emocinė išraiška, o realiame gyvenime… Na, neaišku, gal mums patiems protelis susimaišys ir mes patys pradėsim kažkokius veiksmus daryti, bet kol kas to neplanuojame (juokiasi).

Bet ar nėra viduje savigraužos, kad štai, mes metalistai tesame savaitgalių kariai? Ar tas dvilypumas netampa mūsų pačių karikatūra?

N: Galima spjauti į viską ir prasinešti per gyvenimą. Galbūt dėl to ir nesigailėsi, o gal ir gailėsies, bet bus jau vėlu. Čia kiekvieno pasirinkimas, kaip norima praleisti savo gyvenimą. Negalima smerkti žmogaus, kad jis yra „sekmadieninis metalistas“. Nesvarbu, kad kasdien eini į darbą, juk viduje vis tiek išlieka ta saviraiška, palaikai idėjas ir t. t. Aišku, kartais vidinis „aš“ norėtų prasinešti, bet čia turbūt kiekvienam kartais užeina toks noras. Metalo muzika ir yra išskirtinė tuo, kad joje garsiai sakoma tai, apie ką kiti tyli ir nedrįsta šnekėti. Geriausias to pavyzdys – CANNIBAL CORPSE ir jų albumų viršeliai.

G: Muzika yra išraiškos forma ir per ją mes atliekame „satanizmą“.

Satanizmas pastaruoju metu nyksta iš black metalo grupių muzikos ir net tekstų. Tai tampa netgi blogo tono ženklu ir tik tokios grupės kaip BEHEXEN atvirai ir nesimaivydamos tvirtina esančios Šėtoną garbinančiais dariniais. Kaip yra su DARK RAVAGE? Kiek jums svarbus yra satanizmas ir kiek jūs jį propaguojate savo muzikoje?

N: Black metalas atsirado iš satanizmo ir su juo yra siejamas. Aš pats manau, kad tikrasis black metalas yra satanistinis black metalas. DARK RAVAGE su satanizmu neturi nieko bendro, nes mes patys su tuo neturime nieko bendro. Satanizmas yra tikėjimo rūšis, o nė vienas iš mūsų su tikėjimais nelabai turi ką bendro, todėl mes negalime save sieti su satanizmu. Aš gal ir norėčiau kurti satanistinį blacką, bet mano įsitikinimai to neleidžia daryti, nes netikiu nei velniu, nei dievu. Būtent todėl mūsų black metalas yra ideologinis, emocinis, filosofinis.

G: Blackas natūraliai keitėsi, perėjo į tamsias emocijas, kas mums, kaip grupei, yra kur kas aktualiau. Vėliau į modernizmą, progresyvumą palinko. Viskas keičiasi. Galbūt todėl satanizmas nyksta, žmonėms tampa įdomesni kiti dalykai. Tuo pačiu keičiasi ir black metalas.

Jei pačioje pradžioje black metalas labiau linko į metafizinius dalykus, šiandien black metalas lenda į žmogaus vidų, į jo tamsiąsias puses.

N: Nesakyčiau, kad black metalas labiau lenda į žmogų. Galbūt mūsų muzikoje labiau nagrinėjamas žmogus, jo vidinė būsena. Kiekvienas išreiškia tai, kas atrodo aktualu. Gali stengtis atsiriboti nuo savęs, bet niekad 100 proc. to padaryti neišeis. Kas vyksta aplink, daro įtaką tavo būsenai ir tam, ką tu kursi.

Kiek svarbu black metalo grupei yra domėtis tamsiųjų žmogaus pusių tyrinėjimais? Kiek jūs esate susipažinę su teorine žmogaus šešėlio puse?

G: Mums labiau natūraliai viskas išeina. Mums įtaką daro tai, ką mes patys jaučiame, mąstome, išgyvename, kokia ateina nuotaika, atmosfera. Nė vienam iš DARK RAVAGE nėra poreikio remtis kažkokiu autoriumi ir pan. Savų emocijų taip daug, tad kam dar reikia kažkokios literatūros? Visas gyvenimas prikrautas šūdo ir mes į DARK RAVAGE norime jį sukišti. Ir taip visas net netelpa (juokiasi).

Grupės sudėtis. Papasakokite apie įvykusias permainas DARK RAVAGE sudėtyje. Kodėl išėjo iš grupės ilgametis jūsų boso gitaristas Odiumas? Kuo žadate užpildyti boso gitaristo vietą, kai grupę paliko Odiumas?

N: Pradėjo skirtis interesai, keičiasi asmeninis gyvenimas ir neleidžia įsitraukti į grupės veiklą tiek, kiek pats nori. Tai buvo draugiškas išsiskyrimas, jis tiesiog pranešė toliau nebegrosiąs ir mes tam pritarėme, bet ir toliau palaikome ryšį.

G: Boso gitara DARK RAVAGE turi ganėtinai didelę svarbą, nes mes teturime tik vieną gitarą. Turėjome 5-6 kandidatus, bet vienas žmogus jau yra, jam gabalai duoti. Nenorime dar kol kas nieko prišnekėti, nes tai – dar tik pradžia.

Ar žadate atnaujinti savo koncertinę veiklą? Po „Black Spring“ festivalio Kaune 2008-aisiais sulaukėte nemažai pozityvių atsiliepimų…

G: Labai norime atnaujinti koncertinę veiklą. Muzika mums labai patinka ir norisi ją pristatyti žmonėms, kuriems DARK RAVAGE muzika yra artima. Galų gale, norisi pakoncertuoti ir dėl savęs.

N: Koncertas yra saviraiškos forma, kai gali save išreikšti kitaip nei studijoje.

Ar jau turite naujos DARK RAVAGE kūrybos? Ar galima laukti per artimiausią dešimtmetį trečiojo DARK RAVAGE albumo?

G: Žadėti nieko nenorime, bet nauja kūryba jau pradėta ir ganėtinai sėkmingai. Tai bus nemažas laiptas aukštyn, lyginant su „Fall Of Inner Sanctum“. Galbūt bus daugiau eksperimentavimo, tikrai bus daugiau dinamikos, atmosferos. Stengsimės palaikyti balansą tarp eksperimentavimo ir primityvumo. Labai daug gerai žinomų pasaulinio lygio grupių yra primityvios ir tai nėra blogai.

N: Kartais primityvios grupės skamba žymiai geriau ir atmosferiškiau negu specialiai kažką bandančios išgauti.

Ir jūsų paskutiniai žodžiai klausytojams…

G: Linkime klausytojui atrasti DARK RAVAGE muzikoje kažką artimo sau!

N: Tikimės susitikti koncertuose!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
XIII
2013.03.06 09:08

whatever

vaplis
2013.03.05 15:09

Ir vistiek geriau negu tavo komentarai

XIII
2013.03.05 15:03

“Disko pasirodymo proga grupės GarLoq ir vokalistas…”
grupės kas? :)
suprantama, kad str. kątik įdėtas, bet dar klaidelių yra ir daugiau

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus