Straipsniai

CRYPTS OF DESPAIR – vaikas, gimęs iš meilės death metalui

2018.02.20 18:59, Gedas (Seniukas)

Crypts-Of-DespairKauno death metalo grupė CRYPTS OF DESPAIR prieš kiek mažiau nei dešimtmetį patraukė mano dėmesį labai europietišku skambesiu. Nors tai buvo jauna, nenušlifuota, kiek primityvi muzika, joje buvo juntamas potencialas, kurį, atrodė, grupė buvo pasiruošusi labai greitai paversti realiais darbais. Deja, po sėkmingos pradžios, kai buvo netgi pakviesti sugroti „Kilkim žaibu“ festivalyje, CRYPTS OF DESPAIR ilgam laikui pranyko iš aktyvaus metalinės scenos gyvenimo ir nebeturėjau vilties, jog apie šį kolektyvą dar teks išgirsti. Džiaugiuosi klydęs. Dar praeitų metų gegužę vieno koncerto metu CRYPTS OF DESPAIR gitaristas D. priėjo prie manęs ir pasidalino savo planais, kad jau visai netrukus „kryptai“ grįš nauja sudėtimi, nauja muzika ir smogs iš peties. Teko kiek palaukti, bet štai 2017-ųjų vasarą savo kasetinį grotuvą turėjau garbę pamaitinti debiutiniu CRYPTS OF DESPAIR ilgagroju „The Stench Of The Earth“. Metų pabaigoje albumas mus pasiekė vinilo ir CD formatais, tad ta proga CRYPTS OF DESPAIR, prieš albumo pristatymo koncertus Vilniuje ir Kaune, užsuko į radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laidą „Audronaša“. Natūraliai pokalbis prasidėjo prisiminimais apie grupės pradžią.

„Prisijungiau prie CRYPTS OF DESPAIR jau po jos susikūrimo, – atminties kriptose pasiknaisiojo gitaristas ir vokalistas D. – Tai buvo 2010 m. pabaiga. Mokiausi Jonavoje, kuri yra vos pusvalandis kelio nuo Kauno. Skelbimuose radau, kad death metalo grupė ieško gitaristo, parašiau būgnininkui Smygolui ir nuvariau į repkę. Tokiu būdu ir prisijungiau prie grupės. Šiandien Smygolas yra vienintelis grupės narys, išlikęs nuo pat jos pradžios.“ Kaip jau minėjau, kuriam laikui požeminė „kryptų“ galia buvo nusilpusi. Kiek laiko tylėjo? 5 metus? Daugiau? D. patikslina, kad pauzė prasidėjo po LUCTUS gimtadienio „Fluxus ministerijoje“ ir ji truko nuo 2013 iki 2016 m. Paskui „kryptai“ grįžo iš esmės atsinaujinusia sudėtimi, kurioje greta Smygolo ir D. pečius surėmė visur suspėjantis Kommander L. iš LUCTUS ir B.J. „Ne tiek aš, kiek jie mane susirado, – šypsosi D. – Su Kommanderiu grojome FUCK OFF AND DIE!. Vieną vakarą pas mane tiesiog gėrėm, ir jis sako: „Kas atsitiko su „kryptais“? Kodėl niekas nebenyksta?“ Išdėsčiau jam tuometinę situaciją. Kai grįžau iš emigracijos, Jonas nebeturėjo jokio noro ką nors daryti, jo gyvenime buvo sudėlioti kiti prioritetai. Taip ir atsakiau Kommanderiui, kad nėra kas kartu grotų – juk death metalui reikalingi ir grojimo įgūdžiai. Kommanderis pats pasisiūlė pagroti, sudaužėm, išgėrėm. Kaip tik po poros dienų nuėjau į kažkokį koncertą „Lemmyje“ ir prie manęs priėjo Smygolas, kuris pareiškė, kad vėl nori groti. Visiškai atsitiktinai, niekaip nesusiję du žmonės paragino imtis to paties.“

COF+band„Naujuosiuose“ CRYPTS OF DESPAIR groja ir antrasis gitaristas B.J., kurį laiką gyvenęs D. Britanijoje, o dar prieš tai 3 metus virinęs defą su ANOMALY. „Iš pradžių buvo pasiūlymas dalyvauti įrašuose, kadangi nusprendus atkurti „kryptus“, buvo nuspręsta iš karto įrašyti albumą – prisimena B.J. – Mes pasiruošėm, aš atskridau į Lietuvą, įrašiau, o vėliau vis paprašydavo atskristi ir sugroti koncertuose. Taip ir išėjo, kad tapau nuolatiniu grupės nariu. Atsibodo man vis skraidyti, tai persikėliau gyventi į Lietuvą“.

Kodėl D. norėjo išsaugoti CRYPTS OF DESPAIR vardą, pats nebūdamas originalios sudėties muzikantu? „Atrodė, kad su šita grupe dar niekas nėra baigta. Lietuvoje labai daug grupių nutiko taip, kad jų veiklos pabaiga įvyko lyg iš niekur. Nesinorėjo, kad ir mums taip atsitiktų“. „Nors D. ir vėliau prisijungė prie CRYPTS OF DESPAIR, visos kūrybos variklis buvo būtent jis. Nors pavadinimą grupei sugalvojo ne D., CRYPTS OF DESPAIR yra jo vaikas, jo kūdikis“ – tvirtai pabrėžia B.J.

Vaikas, gimęs iš meilės death metalui. Piktam, šiurkščiam, bet kartu ir techniškam. Nors CRYPTS OF DESPAIR debiutiniame albume „The Stench Of The Earth“ vyrauja europietiška defo mokykla, jame labai ryškus elementas, už kurį kritikai tiesiog vainodavo JAV death metalo milžinus DEICIDE jų karjeros pradžioje. Kalba eina apie dvigubus vokalus. Žinoma, nuo DEICIDE kūrybinės aušros nutekėjo ketvirtis šimtmečio ir šiandien kritikai jau nebe tokie aršūs, kaip anuomet, tačiau dvigubi vokalai death metale yra vis dar nedažnai sutinkamas elementas. Ką jau kalbėti apie Lietuvą… „Man visada patikdavo grupės, kurios naudodavo dvigubus vokalus: EXHUMED ankstesniuose albumuose, DEICIDE… Kommander L. turi gerą balsą, kurį puikiai žinau, nes pats buvau ir esu LUCTUS fanas, todėl pasiūliau jam įgyvendinti manąją dvigubo vokalo viziją, jis sutiko, pabandėm ir visai neblogai išėjo.“

CoD5CRYPTS OF DESPAIR sukirto rankomis su nediduke įrašų leidykla „Testimony Records“, kuri išleido debiutinį kauniečių albumą „The Stench Of The Earth“. „Ieškojome leidyklos, o Dennis („Testimony Records“ įkūrėjas, – red.) socialiniuose tinkluose pakvietė mane į draugus – prisimena D. – Pamačiau, kad jis turi savo leidyklą, kuri specializuojasi būtent tokioje muzikoje, kokią mes grojame. Numečiau nuorodas kitiems grupės nariams, pamatėme, kad jų leidžiamos grupės yra neblogos, š…o ten nėra. Nusprendžiau jam parašyti.. Man patiko, kad Dennis iškart pasakė norintis paklausyti mūsų muzikos ne vieną kartą, įvertinti, ar jam tikrai patinka ir tik tada pažiūrės, ar nori išleisti. Leistis patiems vinilus ir diskus, lauktų labai didelės išlaidos, o grojant tokią muziką, kokią grojame mes, pinigai iš dangaus nebyra.“ Nors šiandien nemažai grupių atsisako fizinės laikmenos ir pirmenybę atiduoda skaitmeninei formai, CRYPTS OF DESPAIR atveju šis variantas net nebuvo svarstytas. „Patys esame muzikos mylėtojai, ji mums yra didžiausia aistra, todėl renkame vinilus, kompaktus, kasetes. Fizinis formatas yra kažkas TOKIO, kai jį laikai rankose, vartai, matai piešinius, užuodi spaudą – tada tu jauti ryšį su įrašu, gali įvertinti realų darbą. O skaitmena yra skaitmena…“ – svarsto „kryptų“ gerklės plėšytojas.

Kad fizinis albumas CRYPTS OF DESPAIR yra svarbi, iliustruoja ir faktas, kad albumo viršeliui sukurti kauniečiai pasikvietė italų dailininką Roberto Toderico. Šio menininko darbai puošia tokių death metalo grandų, kaip ASPHYX, SINISTER ar PESTILENCE leidinius. „Ieškojau, kas galėtų sukurti viršelį, naršiau po interneto puslapius, žiūrinėjau, kol pamačiau, kad jau senokai Facebooke senokai seku Roberto įrašus. Aš netgi jo vieną jo sukurtą maikoną – tai buvo ASPHYX turo, kurio metu jie grojo „Kilkim žaibu“, marškinėliai. Parašiau jam, o jis paprašė atsiųsti savo muziką, kad galėtų paklausyti, ar jam ji patiks. Robertui mūsų muzika patiko – taip ir sutarėm“ – paprastais žodžiais nupiešia nepaprastą bendradarbiavimą D. Įdomu tai, kad patiems CRYPTS OF DESPAIR muzikantams net nereikėjo keisti ar siūlyti savo idėjų, nes, anot B.J., R. Toderico viską sukūrė pats, vien tik paklausęs „The Stench Of The Earth“ dainų.

COF+band1CRYPTS OF DESPAIR debiutas skamba išties europietiškai. Purvinas death metalas – tuo visuomet labiau pasižymėdavo Senoji Motutė Europa. Kauniečiai atskleidė, kad jų debiutinis tvarinys gimė labai sunkiai. „Iš pradžių galvojome, kad viską įrašysime Kaune, „Lapės Records“ studijoje, o paskiau visą garsą sutvarkys garsusis Gints Lundbergas iš Latvijos. Teko girdėti apie jį daug liaupsių, teko ir pačiam pabendrauti, todėl atrodė, kad viskas bus gerai. Bet, kai pradėjo viską daryti, jis nesuprato, ko mes norim, o galiausiai išvis pareiškė, kad pats daug metų jau nebeklauso metalo. Mes galvojome: „WTF?“. Sprendėme, ką toliau daryti ir Kommander L. pasiūlė Marco iš DEMONOMANCY, kuris studijavo garso inžineriją. Jis pats tokią muziką groja, suvokia, kaip ji turi skambėti“ –įsijautęs porina D.

O štai „Lapės Records“, kurios šefas Laurynas yra geriau žinomas iš… khem… THUNDERTALE veiklos, vis giliau kiša raudoną uodegą į Lietuvos metalinę sceną. D. kuo šilčiausiai atsiliepia apie darbą su „Duokim garo!“ dalyvių vokalistu ir gitaristu: „Laurynas, nepaisant to, ką jisai groja, turi supratimą, įsijaučia į tos grupės, kurią įrašinėja, kūrybą, duoda daug gerų patarimų, sprendimų.“ „Ir šiaip jis yra afygienas bičas“ – nukerta B.J. Rekomendacijos bent jau Kauno scenai (o ir ne tik) tvirtos!

„The Stench Of The Earth“ bus pristatytas vasario 23 d. „nArauti“ klube Vilniuje ir vasario 24 d. „Lemmy“ klube Kaune su Anglijos undergrounde žinomomis grupėmis VACIVUS ir CRAVEN IDOL. Nors koncertų pagrindinė „vinis“ bus kauniečių debiutinis opusas, atrodo, kad CRYPTS OF DESPAIR žaižaruoja kūrybine potencija ir, lieka tikėtis, kad neilgai trukus galėsime į savo grotuvus įleisti dar vieną pragariškos sepijos dozę. „Tuo laikotarpiu, kai nusistovėjo pauzė, aš toliau kūriau. Galima sakyti, naujas albumas jau yra sukurtas. Mes dabar dirbame su dainomis, dėliojame paskutinius potėpius ir greičiausiai šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje jau įrašinėsime antrąjį diską.“

Tebus tai užrašyta, tebus tai padaryta.

 

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus