Reportažai

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencija

Foto: Pijus Krūminas

Įžanga

Bobų vasaros arba šildymo sezono pradžios belaukiant sukilo ilgai kirbėjusi, o po to užkalkėjusi mintis atsiliepti apie vasaros palydėtuvių apeigas Zaraso saloje, lig šiolei nesulaukusias veik jokio atgalinio ryšio šiame portale. Panaršius ferrumo forrume, Koncertų skiltyje terandame 0 atsakymų sulaukusį kvietimą kartu važiuoti į „Mėnuo Juodaragis XVI“ (MJR). Tuo tarpu pernai buvo 5 rimti „postai“ su organizuojamais autobusais ir kompiuterizuota apklausa. Klausimo „kodėl taip yra“ neatsakinėsiu, nes, nors festivalis nėra skirtas išimtinai sunkumams, jų kilnotojams ir šiemet buvo kur paganyti ausis.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencijaPapildomi žiūros taškai

Net jeigu būčiau dr. Manhetenas, vargu ar vienu metu galėčiau užsiiminėti tokia krūva dalykų ir būti tiekoje vietų, kiek siūlė šiųmetis MJR. Kadangi tokio plataus masto šventė vienam asmeniui esti neapžiojama, toliau išguldytame tekste sužinosime, kaip joje jautėsi ir ką patyrė kiti asmenys – Pijus Krūminas, Indrė, Solio ir Gaivilė, be kurių kontribucijų ši apžvalga taip ir nebūtų išvydusi blankios lietuviško rudens šviesos.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencijaFestivalio raida

Po 5 metų pertraukos aplankytas MJR pasitiko kiek netikėtu brandumu. Kas pasikeitė, lyginant su 2008-aisiais? Tąkart „visi važiavo“ dėl SPIRITUAL FRONT (kurių lig šiolei mielai paklausau), o „kiti“ važiavo dėl Didžiają sceną pritvindžiusio A. MAMONTOVO. Šiemet „visi važiavo“ dėl ROME. O metalistai – kaip visada, dėl tų pačių OBTEST, SKYFORGER ir galbūt GREEN NOVICE.

Bet pagrindiniai pokyčiai (be keleto toliau aptariamų akibrokštų muzikinėje programoje) matomi publikos tarpe – ogi visi susituokė ir susilaukė pirmųjų atžalų. Dėl apturėtos MJR pertraukos taip ir nepastebėjau, kaip užaugo, apsiženijo ir apsivaikavo „vidurinioji“ juodaragininkų karta. Tai ką, turime pirmąjį ir, ko gero, vienintelį Lietuvoje alternatyvų šeimos (ar alternatyvios šeimos?) festivalį?

Nenustebčiau, jei kitąmet toks apibūdinimas atsirastų renginio sinopsėje. Juoba lietuviškų festivalių tendencija plėstis juntama tiek po „Velnio akmens“ rokizavimo, tiek po „Roko naktų“ galapagizavimo. Tas pats juk natūraliai nutiko ir su MJR, kaip galime matyt iš toliau pateikiamų apibūdinimų raidos:
2000 m. Neofolkloro ir pagoniškų menų festivalis. Bilietas tuomet kainavo 10 Lt arba 14,44 Lt mūsų kainomis, įvertinus infliaciją.
2001–2003 m. Neofolk and darkwave festival. Pirmieji orientacijos šeimon daigai – atsiranda pigesni bilietai vaikams iki 12 metų. Tarp festivalio paslaugų – pusvalandis interneto už 3 litus :). Organizatorių patrigubėja iki 6.
2004 m. Baltic neofolk darkwave festival. Tarp festivalio „senų ir modernių garso krypčių“ pirmąkart paminimas rock/metal.
2005 m. Nepriklausomas neofolkloro ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis.
2007 m. jubiliejiniame 10-me festivalyje išsikristalizuoja iki šiol naudojamas konceptas „Nepriklausomas post-folkloro, alternatyvios muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis“. Išauga orientacija į visuomenės ląstelę: pirmąkart pritaikoma nuolaida šeimoms su vaikais iki 12 metų ir paskiriems vaikams iki 14 metų. 10 metų nesulaukę ąžuoliukai ir liepaitės įleidžiami nemokamai.
2008 m. rock/metal atskiriamas kableliu į savarankiškus žanrus, tad nuo šiol tiek rokeriai, tiek metalistai jaučiasi gavę daugiau dėmesio savo mylimai muzikai ir noriau atvyksta. O trip-hoperiai ir toliau liūdi, kad jų ir taip menkai atstovaujamas žanras jau daugiau nei 5 metai įvardijamas kaip „trio-hop“.

Per 18 metų festivalis pabrango daugiau nei 10 kartų, organizatorių kiekis išaugo 6 kartus, tačiau tiek pat, jei ne daugiau, MJR išsiplėtė tiek turinio, tiek jo besigviešiančio kontingento prasme. Išliko vienas dalykas – orientacija į kokybę, nuoširdus organizatorių darbas, ruošiant solidų renginį dabar jau solidiems žmonėms. Didesnę laiko dalį leidžiant prie didžiosios scenos, nepavyko sutikti nei pigesniais bilietais ar tarpais tvorose pasinaudojusių girtų „vietinių“ paauglių anšlago, nei panašių ne vietoje ir ne laiku atsidūrusių personų. O tai, kad festivalyje galima sąlyginai ramiai praleisti visą savaitgalį, neišgirdus nė vienos grupės nė vienoje iš 3 scenų, įrodo su kokio masto renginiu turime reikalą, mielieji alternatyvščikai.

Man antrina ir Pijus Krūminas: MJR visada būdavo kažkiek šeimos festivalis, bet šiemet tas pojūtis jau peraugo iš branduolinės šeimos į kokią tai branduolinę-išplėstinę šeimą su trečiąja karta, nes daugiau nei paprastai regėjosi vyr. amžiaus žmonių. Tas tikrai smagu ir maloniai neįprasta.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencijaMuzikinė dalis

Kas dėl sunkienų, ar jau visi užtektinai kartų girdėjo mūsiškius OBTEST ir latvius SKYFORGER, kad nebėra reikalo laukti jų pasirodymo tokiame festivalyje ar į jį apskritai važiuoti? Man visad smagu pamatyti šiuos du pažibingus Baltijos kolektyvus. Negaliu sakyti, kad šiais ar kuriais kitais metais jie mane kažkuo nustebino, tačiau visada smagu išgirsti dar kartą. Svečių GREEN NOVICE patirti nepavyko, bet tikiuosi, kad proga tam dar bus.

MJR smagu dar ir todėl, kad, 2010 m. užsidarius „Kunigunda Lunaria“ ir su ja tarsi oficialiai numirus Lietuvos gotikinei subkultūrai, tai yra bene geriausia proga pamatyti vienoje vietoje šitiek jos atstovų. Ir atstovių. Todėl maloniai klausiau SIELA, patiko PIEVŲ tamsa. Taip patiko, kad net puoliau prie scenos patirti jos iš arčiau. Nuo kalvelės viską ramiai stebėję bendraminčiai pašaipiai teigė, kad manasis siautėjimas susidėjo iš stovėjimo susidėjus rankas ir monotoniško kinkavimo, tačiau emociškai PIEVŲ muzika, atliekama gitaristės-armonikistės-vokalistės, buvo užtektinai paveiki, jog išjudintų vidujybėj skendinčius sekretus.

Galėjo būti dar kažko panašaus. Gal kokį FRANK THE BAPTIST ar tuos pačius SPIRITUAL FRONT kitąmet atvežt? Todėl jau dabar nekantru dėl 2014 m. vasaros palydėtuvių, užrezervuotų šiam tvirtam renginiui.

Muzikinis penktadienis

Pijus Krūminas: Penktadienio pradžioje spėjau į DZELZ VILKS, kur jaunoji karta, visą laiką įnirtingai taršiusi šieno kupetas, nutarė nušokdinti savo tėvus ir šiaip visus pagaliau išjudinti. Kaip festivalio pradžiai – labai gerai, o kai „geležiniai vilkai“ dar ir lietuviškai užtraukė – visai smagu visiems pasidarė ir brolybė kaip matant pasijuto.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencija

Kitas punktas – CHANGES Šiaurinėje scenoje. Lokacija parinkta idealiai, bet kažkaip pritrūko tų pačių changes, kurie į kompozicijas įneštų daugiau dinamikos. Niekad iki tol jų neklausęs, tik vėliau atsiminiau, kad vyrai yra groję su WERKRAUM, bet ir ten ne jų dainos buvo tos, kurios labiausiai žavėjo „Early Love Music“ albume. Tad nenuostabu, kad smarkiai neužkabino. Blogai nebuvo, bet kažko trūko. O dar mintis kilo, kad ramiai ir gražiai toje pačioje scenoje penktadienio vakare labai smagiai klausytųsi IN GOWAN RING. OTAVA YE (ar kaip jie ten transkribuojasi), klausiau viena ausim tai nelabai turiu, ką pasakyti.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencija

O pasakyti apie juos ir ne tik juos kai ką turi Solio: „Kas OTAVA YO ir FOLKNERY festivalin įleido – man visiška paslaptis. Neleiskit daugiau, prašau“.

Muzikinis šeštadienis

Pijus Krūminas: Šeštadienį išsiskyrė trys iš eilės atlikimai. FIRE+ICE, VILKDUJA ir ROME. Iki tol klausytis teko AULI, kurie smarkiai patiko 2008 m., bet dabar taip nebeapžavėjo. Iki CORVUS CORAX dar trūksta.

FIRE+ICE nebuvau negirdėjęs, bet už vakarykštes CHANGES balades klausėsi smagiau. O dar ateidamas nuo mėnulio virš miesto stebėjimo spėjau pagalvoti, kad scenoje su kostiumu ir skrybėle dūmuose stovi ne kas kitas, o patsai Leonardas Cohenas.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencija

Vėliau prasidėjo VILKDUJOS grojimas, kuris dar kartą leido suprasti, kodėl šita grupė lietuviškoje padangėje man taip labiausiai patinka. Gražu, intensyvu ir puiku. Nežinau, kokius dar būdvardžius pridėti. Ypač tvirtai atlikti „Orrrrrrrrrrrrrrreiviai“ (šitas žodis kažkaip su A. Tapino „Vilko valanda“ automatiškai siejasi) ir „Paukščiui“. Bendrai paėmus, šitų dainų paveiktas teigčiau, kad VILKDUJA – labiausiai patikęs viso festivalio pasirodymas.

O ROME irgi smagiai klausėsi. Gal trūko kai kurių senųjų dainų, bet kaip įvertinimas puikiai tinka žodis „solidus“.

Visų trijų pasirodymų kombinacija buvo idealiai išdėstyta: su ramia pradžia, intensyvia kulminacija vidury ir ramesne triptiką užbaigiančia atomazga.

Shvitripopiergaila: Apskritai Didžioji scena be A. MAMONTOVO ar BIX šeštadienį atrodė apleista, nemenkai daliai publikos sulėkus klausyti ROME į jaukesnę Pušyno sceną.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencija

Aš tuo tarpu likau priimti visiškai WTF ir niekada jokiame alternatyvios muzikos renginyje nepatirtos atmosferos – ukrainiečių FOLKNERY pasirodymo. Nežinau net ką ir sakyti. Buvo taip blogai, kad buvo gerai? Buvo taip gerai, kad net buvo bloga? Buvo tiesiog taip netikėta, kad neliko nieko kito kaip tik pasiduoti nuo scenos sklindančiai liaudiškų (mažne „Duokim garo“ ar net „Pūko“ pirmos programos prasme) ukrainiečių ritmų ir sodraus sodrių vokalisčių rypavimo su visais „uch ach uoi uoi – uju-juju uojojoi“ bakchanalijai. Vyko totalinis gyvenimo selebravimas.

Atmosfera

Pijus Krūminas: Kylantis mėnulis virš ežero ir miesto buvo stačiai puikus. Nors ne juodaragis, o raudonas tas mėnuo buvo, bet labai įspūdingas. Jei kas per klaidą nepamatė – turėtų gailėtis.

Bobų vasaros ir šildymo sezono belaukiant – eklektiška MJR XVI reminiscencijaIndrė: Mėnuo Juodaragis. Pirmiausia, tai vasaros pabaiga. Kai oras ima vėsti, atsiranda kitokie kvapai nei suuosti per visą vasarą, o naktinis laužas yra būtinybė. Tada yra žmonės. Labai skirtingi ir spalvoti. Gražūs. Gražių žmonių vaikai, kurių kasos kasmet vis ilgesnės. Yra laikas, kuris išsitempia iki „čia ir dabar“. Ypač šeštadienio rytą. Sėdi priešais didžiąją sceną, spoksai į mažyčius juodus vabalėlius zujančius aplink ją – vis neša, kala, dirba kažką. Tada atsiranda kiti vabalėliai – stovi scenos vidury ir dainuoja po posmą. Nes vakare jie dainuos Iš Tikrųjų. Va taip va sėdi, laikai rankose dėželę su šešiais tobulai apskrudintais koldūnais grietinės ir sviesto padaže ir jautiesi laimingas.

Shvitripopiergaila: Kadangi scenos vabaliukai aptarti, nuo žvaigždžių ir astronomijos pereisim prie sriubų ir gastronomijos.

Maistas

Bebro blynai – man, kaip nevilniečiui ir kurortuose sezono metu nesiautusiam, tai buvo didžiausias gomurinis atradimas. Dabar ir namie bandau tokių nesėkmingai pasigaminti.

Koldūnai su visokiais padažais ir įdarais taip pat maloniai šildė skilvį šaltuku pasižymėjusiais vakarais.

Maistas apskritai buvo kokybiškas, jo pasirinkimas – stebinančiai didelis ir šiaip viskas gerai.

Pijus Krūminas: Alus – geras. Buvo proga girto Humulupu ipa pagaliau paragauti ir ne tik.

A matai, a matai, kokie šičia amatai?

Alfreds ir Vladas buvo kultiniai šio festivalio simboliai ir talismanai, savo charizma ir pasakojimais apie ydingą laiko skaičiavimą „nuo žydo“ sutraukę minią smalsautojų. Galima tiesiog stovėti ir žiūrėti, kaip jie bendrauja. Kad tik būtų ir kitais metais!

Šaudymas iš lanko. Jau maniau pabandysiąs, bet geriau patyrę, ne tik horoskopiniai šauliai pateigė, kad iššovęs tas kelias strėles nieko nesuprasi. Mat, norint pagauti kampą (tiesiogine ir netiesiogine prasme), reikia ilgėliau pasitreniruoti, todėl nėra ko balon išmesti pinigo. Bet kadangi pasitreniruoti neprisiversiu, kitais metais noriu būtinai šaut iš lanko!

Solio taip pat gailisi šiais metais neįkišusi rankų į molį ir galvoja, ar nereikia užsirašyti į kokio molio būrelį.

Visi kiti kalviniai, papuošaliniai amatai mane domino mažiau, bet jų buvo užtektinai visiems – tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Maudynės ir personalinė higiena

Buvo šalta ir besipliuškenančiųjų gretos panašėjo į ruonių kiekį Baltijos jūroje ne suvažiavimo metu, tačiau lįsti ežeran tikrai vertėjo. Ant kranto akmenukų patogiai padėtas eko-šampūnas neteršė vandens, čia pat buvo opcija plauti indus ir visaip kitaip draugauti su gamta. Kitąmet galima ir kokią akva-paskaitą pravesti esat geresniam orui, su arbatos ar gaivos stiklinėmis mirkstant pripučiamo juodaragio kiaurymėje.

WC buvo neįtikėtinai švarūs ir turtingi tualetinio popieriaus, jei lyginsime su ankstesnėmis festivalinėmis patirtimis. Ir jų buvo pakankamai daug, įvertinant susirinkusiųjų kiekį, tad ne piko metu galėjai netgi mąsliai parymoti, kontempliuodamas tolumoje skambančios muzikos garsus, ąžuolų ošimą, vaikų klegesį…

Šia tema yra ir alternatyvių nuomonių. Solio teigia, jog šiukšlių (beveik) nebuvimas buvo gerai, bet biotualetai ir prausyklių (beveik) nebuvimas buvo blogai. Dar gailisi nesimaudžiusi, nes buvo šalta, ypač naktį, kada palapinėje teko miegoti po keliais „andarokų“ sluoksniais.

Tačiau bendrai renginys Solio pramušė. Jai labiausiai patiko:
1. Lėtai chillinti be jokio išankstinio „must see“ sąrašo ir niekur nebėgti,
2. Draugiški latviai (ypač Alfreds ir Vladas),
3. AUĻI kartu su SKYLE!

Gaivilės impresijos

Mažiau kalbesnių bendraautorių išjudinimui panaudota šiam tikslui ne itin tikusi banali anketa. Kadangi spalio 8 d. vardadienį šventusi Gaivilė atsakė lakoniškai, įspūdžius pateikiame kartu su klausimais.

1. Kas labiausiai patiko šiame MJR? Šunys.
2. Kas labiausiai nepatiko šiame MJR? Nežinau.
2. Kokių grupių labiausiai geidei ir kokį įspūdį jos paliko? Jokių negeidžiau.
3. Ko labiausiai gailiesi nepadarius(-ęs) šiame MJR? Nieko.
4. Kuo šis MJR skyrėsi nuo kitų kuriuose buvai? Niekuo.

Pabaiga

Noriu važiuot ir kitąmet.

Noriu geresnio oro, noriu vėl maudytis, noriu vėl Bebro blynų ir su savaitgalio nuovargiu sumišusio sekmadienio kreize skendėjančių, nerealius bajerius skaldančių jų kepėjų, noriu daugiau metalo ir gotikos, noriu, kad vėl atvažiuotų koks WTF kolektyvas (kad ir šitas) ir visus priverstų išsisiausti Didžiojoje scenoje like there’s no tomorrow.

O tu ko nori? Vyro savanorio?

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
artemis
2013.10.21 15:00

Labai gaila trio-hoperių…

Pedo of Filth
2013.10.14 14:58

gaila kad praejo tie laikai kai chebra prisigerusi pizdindavosi iki luzusiu kaulu ir tyskanciu krauju. Teksto autorius butu gaves malku atsakanciai.

Metalistas
2013.10.14 10:31

SWAG YOLO !!

Zlo
2013.10.12 01:58

“Tai ką, turime pirmąjį ir, ko gero, vienintelį Lietuvoje alternatyvų šeimos (ar alternatyvios šeimos?) festivalį?” – tai gal nereikia – pedikai praktiškai į visus šios vasaros festus reiškė pretenzijas su savo “alternatyviom šeimom”. Pamatęs, kad žydrai-raudoni “Rome” bus, jau mislyjau apie sportinį inventorių, bet Vorai apsaugoj buvo garantija, kad nesąmonių nebus.
O šiaip, pirmiems dviems komentarams būčiau linkęs pritarti :)

bmaggot
2013.10.11 15:12

Atsargiai, žmogeliuksiškumo kiekis šiame tekste sukelia onkologines ligas!

vaplis
2013.10.11 13:42

Kas įleido hipsterius?

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus