Straipsniai

BENEDICTION: „Svarbiausia yra ne muzika, bet jos pojūtis“

2011.08.14 00:00, Gedas (Seniukas) ir Tomas

Jie nesineria iš kailio, stengdamiesi išsiskirti originalumu. Jie tiesiog nenutolsta nuo savo muzikinių šaknų, dėl kurių jie atsidūrė scenoje, dėl kurių devintojo dešimtmečio pabaigoje jų vardas tapo grynai europietiško death metalo sinonimu. Kas jie? Iki kaulų smegenų anglai ir bedugnės alaus statinės BENEDICTION! Su šios ekstremaliosios muzikos legendos įkūrėju ir gitaristu Darrenu Brookesu ir vokalistu Dave Huntu festivalyje „Velnio akmuo“ labai smagiai pasikalbėjo radijo stoties „Start FM“ sunkiausios muzikos laidos „Audronaša“ vedėjai Gedas ir Tomas.

BENEDICTION: „Svarbiausia yra ne muzika, bet jos pojūtis“G: Kokie jūsų pirmieji įspūdžiai, atvykus į Dainuvos slėnyje vykstantį festivalį?

DB: Neįtikėtina. Viskas aplinkui taip gražu. Smagu apsilankyti tokioje vietoje. Visiškai nenumanėme, ko reikėtų tikėtis iš Lietuvos, nes niekad joje nesame buvę. Smagu yra apsilankyti tokioje vietoje, iš kurios nežinai, ko tikėtis, kur gali nutikti bet kas. Atvykstame pas jus – o aplink tiek daug medžių. Gražu! Žmonės labai entuziastingai nusiteikę, labai draugiški. Kaip Dave sakė viename interviu, susidaro įspūdis, kad pas jus nevyksta kasdien po koncertą, o jau kai jis įvyksta – žmonėms tai yra įvykis. Smagu tai regėti. Tikrai geri įspūdžiai.

G: BENEDICTION galima vadinti pagrindine šiemetinio „Velnio akmens“ grupe. Ar pakvietimas būti pagrindine grupe yra kuo nors ypatingas jums?

DB: Esame keletą kartų buvę pagrindinė grupė, bet kai kažkas iš Lietuvos, kurioje nesame buvę, paskambina ir pakviečia būti svarbiausiais, yra labai šaunu.

DH: Net ir po tiek metų, kai gauname pakvietimą iš už tūkstančio kilometrų, kuriame kažkas pareiškia norą, kad mes sugrotume, mums vis dar nueina šiurpuliai. Mums tai yra labai ypatingas įvykis. Tas jausmas niekur nedingsta, jis niekada nesensta, prie jo neįmanoma priprasti. Tai yra fantastiška!

T: Po tiek daug metų jūs vis dar grojate senosios mokyklos death metalą. Kas jus skatina tęsti savo veiklą nekeičiant krypties?

DB: Faktas yra tas, kad BENEDICTION yra BENEDICTION. Mes esame ypatinga grupė. Nėra daug grupių, kurios grotų BENEDICTION tipo muziką. Yra daugybė kolektyvų, mėgdžiojančių MORBID ANGEL, milijonai tokių. O BENEDICTION nemėgdžioja niekas. Mes turime savo klausytojų ratą, kurie nori girdėti tai, kas mums ir patiems patinka.

G: Ar jaučiatės kaip nors ypatingai, būdami vieni iš tokios muzikos formuotojų Europoje?

DB: Aišku, kad tuo didžiuojamės. Didžiuojamės, kad prieš 23 metus buvome death metalo scenos pradžios dalis. Visgi turbūt labiau didžiuojamės tuo, kad išlikome per tiek daug metų tuo, kas esame. Daug grupių iš tos death metalo pradžios buvo paveiktos pinigų ar šlovės troškimo, pradėjo daryti tam tikrus dalykus tik tam, kad galėtų parduoti daugiau albumų, ir neišliko ištikimos savo idėjoms. Todėl aš labiau didžiuojuosi ne tuo, kad stovėjau prie ištakų, bet tuo, kad išlikome savimi.

DH: Be to, mes niekada neišsiskirstėme. Aišku, viskas gerai su tais atsikūrimais, man tikrai smagu nueiti į koncertą vėl pamatyti AT THE GATES, bet faktas, kad mes niekada neišsibėgiojome, išlikome kartu po visų išbandymų, man malonus.

DB: Pastaruoju metu daugybė grupių vėl grįžta į metalo sceną, pradeda koncertuoti, bet man tai tik rodo, kad jiems visada svarbiau buvo ne metalas. Kai atsibodo, viską metė, užsiėmė kitais dalykais. O kai metalo scena vėl atsigavo, joje pradėjo suktis daugiau pinigų, jos sugrįžo. Tai yra nesąmonė. Negalėčiau taip elgtis.

BENEDICTION visada liko ištikima tam, ką daro. Man vis dar patinka tai, ką mes pradėjome daryti pačioje pradžioje.

G: Visuomet norėjau BENEDICTION, kaip vienos iš death metalo formuotojų, paklausti apie amerikietiško ir europietiško death metalo skirtumus. Galima sakyti, kad šios dvi kryptys viena nuo kitos skiriasi ganėtinai smarkiai. Kaip jūs į tai žiūrite? Iš kur, jūsų manymu, kyla šie skirtumai?

DB: Manau, kad amerikiečiai yra labiau linkę akcentuoti muzikalumą, įvaizdį, išvaizdą. Turi atrodyti įspūdingai, turi sugroti tris tūkstančius natų per minutę, turi būti labai techniškas. Ir nemanau, kad tai yra blogai. Jei tik žmonės nori taip daryti, aš ne prieš. Bet BENEDICTION yra ne apie tai. BENEDICTION yra jėga, agresija, nežabota energija. Man labiau patinka matyti šėlstančią publiką, negu kad priešais mane stovinčius žmones su atvipusiais žandikauliais.

DH: Europoje yra daugiau punk roko įtakos. Europoje muzika labiau kyla iš tavo širdies, o ne iš galvos. Per daug apie tai negalvojama. Viskas eina iš to, kad galia eina iš buvimo publikoje, o ne stovėjimo atokiau ir mėgavimosi muzika. Europoje yra mažiau Metalo iš didžiosios raidės. Ir visa tai dėl punk roko.

G: Na, Anglija, kaip bebūtų, yra punk roko lopšys.

DH: Mes esame pankai!

DB: Bet Birmingemas yra ir heavy metalo pasaulio centras. BENEDICTION nuskilo, nes mes susidūrėme tiek su punk roku, tiek su heavy metalu. Mūsų bosistas Frankas su gitaristu Rewy buvo labai įsigilinęs į punk roką, o aš buvau labiau linkęs į JUDAS PRIEST. Taigi mes sumaišėme heavy metalo muziką su punk maniera, ir taip išėjo BENEDICTION.

G: Būtent tai ir išskirtum kaip pagrindinį skirtumą?

DB: Na taip. Amerikiečiai yra techniškesni, jiems svarbiau, kokiu instrumentu groji ir kiek natų išgroji bei kokią aparatūra susistatęs ant scenos. BENEDICTION svarbiausia yra ne muzika, bet jos pojūtis. Geriau yra išlieti tiek energijos, kad nenorėtum kam nors duoti į snukį, negu stebėti ką nors grojantį ir galvoti, ar galėtum padaryti geriau.

BENEDICTION: „Svarbiausia yra ne muzika, bet jos pojūtis“T: Koks jūsų požiūris į modernųjį death metalą?

DB: Tai kad aš nesižvalgau aplink. Aš klausausi įvairiausios muzikos. Paklausau šokių muzikos, klausau PINK FLOYD, klausau heavy metalo, klausau death metalo. Man nelabai įdomu, ką daro kiti. Jei aš domėčiausi moderniuoju death metalu, galbūt BENEDICTION būtų pasikeitę, groję kitokią muziką. Turbūt tik dėl to, kad mes nekvaršiname galvos dėl kitų stilių, mes išlikome tokie patys. Aišku, man asmeniškai yra labai smagu matyti kylančias naujas grupes, kurios sako, kad mes joms padarėme įtaką. Pamenu, kažkada prieina prie manęs SLIPKNOT būgnininkas ir bosistas ir sako, kad mes esame jų herojai. Malonu žinoti, kad darai įtaką žmonių idėjoms. Ir jei ateina nauja death metalo karta, kuri neša tą pačią vėliavą, viskas yra gerai.

DH: Klausimas, ką tu vadini moderniuoju death metalu? Juk viskas yra išsiskaidę į tiek daug šakų. Juk yra DEVOURMENT ir panaši muzika, yra NECROPHAGIST, yra CHILDREN OF BODOM – visos jos yra pasukusios skirtingais keliais. Ir galbūt tik dėl tokio išsiskirstymo vis dar lieka pretekstas išlikti senosios mokyklos death metalui kažkur ten per vidurį. Būtent dėl to tokios grupės, kaip OBITUARY, ENTOMBED ar mes, yra vis dar reikalingos. Mes pasėjome sėklą, iš jos išaugo daug šakų, bet reikia žinoti, ir kur yra visa ko ištakos…

G: Pati šerdis.

DH: Taip, būtent! Ir ta šerdis vis dar gyva ir mes esame čia.

G: Kaip dainininkas, galėtum įvardyti, kas tau padarė didelę įtaką, neskaitant punk roko ir death metalo?

DH: Vajėzus…

DB: Gyvenimiška patirtis – tai didžiausia įtaka.

G: Bet juk turbūt kasdien neriaumoji gatvėje? :)

DB: Na taip… Štai atvykome į šį festivalį ir jis mus įkvepia. Nuvyksime į kitą vietą, kurioje nesame buvo – tai irgi paliks savo pėdsaką. Gyvenimas ir išgyvenimai įkvepia. Nebūtinai tik muzika ar konkretus jos žanras.

DH: Kas dėl kitų dainininkų… Yra daugybė kitų dainininkų, kurie man labai patinka ir kuriuos aš gerbiu, bet aš visiškai nenorėčiau kurį nors iš jų kopijuoti. Tai, ką mes darome su BENEDICTION, yra labiau intuityvu ir nėra taip, kad kažką išgirdęs, galvočiau, kad būtent taip turėčiau sudainuoti ir BENEDICTION. Robas Halfordas ar King Diamondas yra nuostabūs dainininkai, bet smagu ne iš jų mokytis, bet justi jų jėgą. Nenorėčiau juos kopijuoti.

G: „Subconscious Terror“ buvo albumas, kuris padarė BENEDICTION tokia grupe, kokią mes žinome ir šiandien. Kokį kitą BENEDICTION albumą galėtumėte išskirti kaip diską, žymintį tam tikrą lūžio tašką BENEDICTION istorijoje?

DB: „Grind Bastard“ buvo mums labai svarbus, na, ir „Killing Music“. Kai visi galvojo, kad visa metalo scena merdi, kai ir patys BENEDICTION jautė tam tikrą nuosmukį, išėjo „Killing Music“, kuris susilaukė palankių recenzijų, pozityvios reakcijos ir mus tai labai pakylėjo. Man asmeniškai „Killing Music“ yra pats svarbiausias mūsų diskas nuo „Subconscious Terror“.

DH: Man toks albumas turbūt būtų „Transcend The Rubicon“. Nesu originalios sudėties narys. „Transcend The Rubicon“ buvo pirmas mano išgirstas BENEDICTION albumas. Nuėjau į jų koncertą 1993 metais ir tada šis diskas buvo jų naujausias darbas, todėl jį nusipirkau ir paklausiau…

DB: Būtent dėl to mes į savo koncertuose grojamų dainų sąrašą įtraukiame „Unfound Mortality“.

DH: „Unfound Mortality“ buvo pirmoji mano išgirsta BENEDICTION daina, nes ji buvo pirma albume. Aš tada pamaniau, kad ji yra nuostabi. Ir dabar visada vyrams kalu į galvas, kad mes būtinai turime ją sugroti. Ir kol kas aš pasiekiu savo.

G: Kurie death metalo elementai jus, kaip death metalo muzikos kūrėjus, vis dar stebina ir daro jums death metalą įdomų, neatrastą?

DB: Man tai labiausiai patinka tai, kad atvyksti į tokį festivalį kaip šis, ir matai pirmus, antrus ar trečius metus tegrojančias grupes, kuriose pilna tos dvasios, kokia tvyrojo mums pradėjus groti. Smagu matyti, kad net ir po 25 metų vis dar yra grupių, kurios savęs netausodamos repetuoja prakaitu pradvisusiose patalpose, kad žmonės nusiperka gitarą, norėdami būti dar viena death metalo žvaigžde. Man tai labai patinka. Mes juk taip pat darėme. O dabar štai jau atėjo kita karta. Bet dvasia išliko tokia pati. Tai tikrai šaunu!

BENEDICTION: „Svarbiausia yra ne muzika, bet jos pojūtis“G: Kaip jau patys minėjote, „Killing Music“ buvo tarsi nauja pradžia BENEDICTION istorijoje, nes buvo tiek daug palankių atsiliepimų. Ką naujo rengiate naujam albumui? Gal jau turite naujos muzikos, kurią galbūt ruošiatės greitai išleisti?

DB: Mes jau esame sukūrę trylika ar keturiolika naujų dainų. Visos jos yra „Killing Music“ stiliaus. Tarsi būtų „Killing Music II“ (juokiasi). Visų pirma, mes turime susirasti būgnininką. Mes nuolat turime problemų su būgnininkais. Būtent dėl šios priežasties nesugebame sukurti naujų albumų. Kai Neilas Huttonas paliko grupę (o jis buvo geriausias būgnininkas pasaulyje!), sunku rasti, kas jį pakeistų. Koncertams pasinaudojame Nicko Barkerio paslaugomis, bet jis yra labai užsiėmęs su LOCK UP ir kitais dalykais. Bet kokiu atveju esame jau sukūrę naują albumą ir, jei jums patiko „Killing Music“, jums patiks ir „Killing Music II“ (juokiasi).

DH: Užknisa, nes, kai jau viskas baigta, jam (rodo į Darreną, – aut. past.) taip neatrodo, jis nežino, kada sustoti. Jis nuolat galvoja, ką dar galima būtų pakeisti dainose. Bet iš principo viskas yra sukurta ir aš labai džiaugčiausi, jei mes kitą mėnesį jau pradėtume darbą studijoje. Bet tai nėra taip paprasta, nors nėra ir neįmanoma. Reikia tik kad kai kurie dalykai susidėliotų reikiama tvarka.

DB: Viskas čia daugmaž aišku. Per ateinančius keletą mėnesių viską užbaigsime, metų pabaigoje įrašysime ir kitais metais grosime kiek įmanoma daugiau festivalių, kad galėtume pristatyti naują albumą. Tokie tat planai.

G: Ar jūs, kaip seni metalo scenos vilkai, įsivaizduojate klavišinius BENEDICTION muzikoje? Aš sunkiai įsivaizduoju klavišinius, ištisai skambančius per visą jūsų dainą…

DB: Na nėra tai neįmanoma. Mes juk panaudojome klavišinius albume „The Grand Leveller“, nes tuo metu manėme, kad to reikia. Kai išpopuliarėjo klavišiniai metale ir ant bangos užėjo black metalas, „Nuclear Blast“ mums nurodė įtraukti klavišinius ir moterišką vokalą, nes tada mes parduosime kur kas daugiau albumų. Bet jau kaip ir sakiau šiame interviu, mūsų nedomina pinigai ir šlovė. Jei grupės nori pačios panaudoti klavišinius, viskas yra gerai. Jei MORBID ANGEL nori į savo muziką įtraukti juokingų dalykų ar rap mėšlo, viskas priklauso tik nuo jų. Aš asmeniškai to nenoriu. Nenoriu nei klavišinių, nei moteriško vokalo, nes mes esame BENEDICTION. Bet jei kada man atrodys, kad labai tiktų klavišiniai ar moteriškas balsas, aš tai įtraukčiau.

DH: Jei toks noras kyla natūraliai, tada viskas gerai. Bet to nėra kol kas.

DB: NĖRA JOKIŲ MOTERIŠKŲ VOKALŲ! ATEIKIT, ĮSITIKINSIT (juokiasi)

G: Kuriam Birmingemo muzikantui norėtumėte nunešti gėlių gimtadienio proga? O galbūt padėti jų prie kapo?

DB: Aš įvardyčiau Glenną Tiptoną iš JUDAS PRIEST. Tai yra mano pati mėgstamiausia grupė. Jei BENEDICTION koncerte pamatote mane ir Rewy – mūsų kitą gitaristą – scenos priekyje stovinčius kartu ir vienodai besikratančius, žinokite, kad visa nusižiūrėjome nuo džiudų. Kai augau Birmingeme ir nueidavau į jų koncertus, žiūrėdavau ir galvodavau, kad irgi noriu taip pavaryti, kad aš irgi noriu groti JUDAS PRIEST. Žinoma, aš nepasiekiau tiek, kiek JUDAS PRIEST, bet savo srityje visai gerai pasirodžiau. Ir kai aš su Rewy ardomės scenoje, mes imame pavyzdį iš Glenno Tiptono ir K.K. Downingo.

G: O kaip tau, Dave‘ai?

DH: Man tai būtų Shaneas Embury iš NAPALM DEATH, nes jis niekada nesustoja. Jis visada visame kame, į ką buvo įsiraukęs, parodydavo neįtikėtiną entuziazmą. Jis buvo napalmuose nuo pat pradžių, jie pradėjo grindcore ir jis vis dar jį groja, niekada to neišsižadėjo. Jis kažką vis veikia tai su viena, tai su kita grupe. Shaneas visas pats yra pagamintas iš muzikos ir tai tęsiasi tiek daug metų. Ir Shaneas vis dar turi tiek pat aistros ir jėgų visam tam.

T: Ar žinote, kad nesate vienintelė grupė, kuri vadinasi BENEDICTION? Yra Anglijoje prieš maždaug 4 metus susikūrusi gothic roko grupė, kuri taip pat vadinasi? Ar žinotoje tai?

DB: Ne, net nenumanėme! Liepsiu savo advokatams susisiekti su jų advokatais, o tada aš jiems išspardysiu subines! (juokiasi)

G: Jūsų logotipe šmėžuoja dvi moteriškės: viena gera, o kita bloga. Ar čia yra kokios sąsajos su BLACK SABBATH albumu „Born Again“?

DB: Ne! Kai mes sugalvojome vienuolių idėją, buvo madinga kalbėti apie mirtį, apie black metalą, apverstus kryžius, blogą ir nepataisomą pasaulį. O mes tenorėjome pasakyti, kad visada yra dvi pusės: juoda ir balta, gera ir bloga. Taip ir su tomis vienuolėmis. Kiekvienai blogai vienuolei tenka po vieną gerą. Juk nėra taip, kad aplink tėra kraujas, perkūnas ir mirtis. Mes taip negalvojame.

DH: Arba štai kiti nusimeta visus savo rūbus ir apsilieja karvių krauju.

DB: Man tai atrodo kvaila. Pažiūrėk, koks ten mėšlas vyksta (rodo į užkulisiuose besitąsantį kruviną Kimą iš LIFELOVER, – aut. past.).

G: Ar jums senstant geroji vienuolė jūsų logotipe netaps didesnė?

DB: Oi, tikrai ne! Šios dvi vienuolės vienodai knis viena kitai smegenis per visą BENEDICTION istoriją (juokiasi)!

G: Tai ačiū labai už pokalbį. Kokie būtų jūsų paskutiniai žodžiai Lietuvos žmonėms? Su kai kuriais iš jau galbūt pabendravote dar prieš savo pasirodymą…

DB: Aš labai didžiuojuosi, kad čia lankausi. Po 23 metų, aš čia apsilankiau ir tuo labai džiaugiuosi.

DH: Aš noriu padėkoti, kad mus taip sutikote, kad darote šį renginį!

DB: Jei jūs panorėsite, mes sugrįšime!

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Ghetox
2011.08.23 19:32

“kas jus ikvepe? Pankrokas, metalas ir gyvenimas.”

y u so vague

judoshius
2011.08.17 17:50

Labai gera pastebejima mete Darren,kas liecia skirtumus tarp Amerikos ir Europos komandu.
Europietiskas metalas,o tiksliau jo “elitines” komandos nera is tu kurios pirmoje vietoje akcentuotu preciziskos technikos grojima,ar cosminius greicius.
Visai kas kita Jav atstovai.
p.s.Keista,kodel Kimo kruvinasis striptizas nepatiko Benediction nariams?Jie gi,kaip minejo pankai ;-D

BigBull
2011.08.17 14:14

Smagiai perskaiciau sita interva :)
“Pažiūrėk, koks ten mėšlas vyksta”
:D

Kirvis666
2011.08.14 13:28

Smagus ibterviu. Pagarba vyriokams. O pastebėjiami dėl Kim’o taiklūs :D

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus