Reportažai

„Armageddon Descends III“: pogrindžio scenos elitas

2015.05.21 14:59, odium

Lúneth Vinonen nuotr. Daugiau nuotraukų – čia >>

Kovo 14-ąją (vos viena diena po penktadienio tryliktosios) buvome įstabaus koncerto liudininkai. Galbūt net geriausio line-upo uždarų metalo renginių pastaraisiais metais. Ir tai tikrai ne švedų SABATON pasirodymas… Tuoj jums paaiškinsiu kodėl.

Pamatyti tą patį vakarą vienoje scenoje TORTORUM, CULT OF FIRE ir DEAD CONGREGATION – jei kada ir svajojau, tai tikrai ne artimiausiu metu, ir jau tikrai ne Lietuvoje. Bet „Nekrokatarsio“ entuziastai pavaro jau ne pirmą kartą, tad sėkmės jiems ateityje, o savo padėkas aš perduosiu asmeniškai. Kalbame apie grupes, kurios yra vienos geriausių šiuo metu savo žanruose, galbūt netgi karjeros zenite. Tai kolektyvai, kurie žiba dabar ir darys tai ateityje, o ne papezę senukai, bandantys maudytis savo praeities šlovės šešėliuose…

profanal-ad15Italams PROFANAL teko iš anksto susitaikyti su apšildančiųjų etikete. Neslėpsiu – ir pačiam šis kolektyvas atrodė tik kaip prielipa, skirta užpildyti laikui ir erdvei prieš vakaro žvaigždes. Tačiau teisybės dėlei, tiek įrašuose, tiek ir koncerte šie italai skambėjo ne taip jau ir blogai. Švediško death metalo mokyklos skambesys pasirodė gan energingas – geri gitarų rifai, dinamiškas ritmas. Kažkodėl man jie labiausiai priminė DISMEMBER. Koją kišo tik įgarsinimas – dominavo beveik vien žemi dažniai, o ir pačios masės (garso) buvo mažoka, švelniai tariant. Taip, aš gal senas ir kiek nuglušęs, bet po perkūnais – metalas turi skambėti garsiai! O dar įsivaizduokite – grojate pirmi, pažastys ir taip pilnos prakaito, o nuo pirmų sekundžių ir mikrofonas neveikia. Sakyčiau, situacija ne iš smagiausių, tiek pačiai grupei, tiek ir prieš grupę. Pirštais į kaltininką nerodysim…

Nežinau, kas ir kodėl projektui FUCK OFF AND DIE! kabina kultinio etiketę. Man jis niekada toks nebuvo. Ir, deja, nebus. Nepaisant to, jog Simonas sugebėjo surinkti pilną sąstatą ir paleisti šį prototipą gyvai (dėl ko tik valio!), bet man jis ir toliau tebus vienu iš n-tųjų jo projektų… Tuo labiau, kad ir kūryba man asmeniškai visai nelimpa. Na taip, tiesmuka, purvina, in-your-face, taip sakant, bet manęs neįtikino. O garsas ir toliau šlubavo – pasirodyme dažniau galėjai identifikuoti košę, nei mėgautis kūrinių išskirtinumu ar subtilumu. Galbūt todėl, kad ant scenos buvo trys paties „Armageddon Descends III“ organizatoriai, neleido jiems atsiskleisti ar tinkamai perteikti tos užkoduotos FOAD! atmosferos ir žinutės. O gal aš jos tiesiog nesupratau. Tikiuosi, kam nors patiko labiau. Nieko asmeniško.

FOAD-ad15CULT OF FIRE yra šių dienų Čekijos black metalo scenos perlas ir turbūt labiausiai linksniuojamas vardas už šios šalies ribų. Man atrodo, kad jie jau perspjovė kitus savo kraštiečius, su kuriais iki šiol buvo siejamas čekų eksportas – INFERNO, STÍNY PLAMENŮ, MANIAC BUTCHER (cic!), TROLLECH ir kitus. Ir perspjovė per visus galus – įvaizdžio, mistiškumo, atmosferiškumo bei kitais rakursais. Grupė, nedalijanti interviu, viską koncentruojanti į muziką ir gyvus pasirodymus. Tad nieko keisto, kad lūkesčiai buvo dideli. Negaliu sakyti, kad jie nebuvo pateisinti. Atvirkščiai – CULT OF FIRE užburia savo paslaptingumo skraiste. Stebėtina, bet garsas buvo visai neblogas, jeigu tik vėl jo nebūtų per mažai. Čekų muzika – itin atmosferiška, gan melodinga ir paradoksalu, bet būtent to atmosferiškumo man buvo smarkiai per daug. Norėjosi daugiau piktumo, įniršio, tuo tarpu viskas buvo perteikta per begalinį šaltumą, erdvinį garsą. Galbūt tie per dideli lūkesčiai ir padarė meškos paslaugą – ugnies kultą įsivaizdavau žymiai mažiau atmosferišką. Dabar gi, rodės, visas čekų pasirodymas būtent tuo ir paremtas. Tačiau tai, žinoma, jokiu būdu nemenkina CULT OF FIRE fenomeno.

cut-of-fire-ad15

tortorum-ad15Nepaisant to, kad TORTORUM sudėtis – ištisas internacionalas, tačiau kolektyvas pristatomas kaip norvegų grupė. Šalyje, kur black metalo šaknys – itin gilios, o reikalavimai žanrui – itin aukšti, TORTORUM vis vien sugeba išsiskirti bei savo kūrybiniu potencialu ir muzikine išraiška stovi kur kas aukščiau nei daugelis fiordų šalies grupių. Sakau drąsiai – metai, keli ir šis kolektyvas šluostys nosis daugeliui pripažintų juodmetalio komandų. Muzika, pasižyminti kūrybiškumu, tamsia aura, alsuojanti pykčiu bei neapykanta. Puikūs gitarų rifai, temiškai pritinkantis vokalas. Deja, tokius TORTORUM galima išgirsti albumuose, bet ne tą kartą scenoje. Nors esu pakankamai gerai susipažinęs su norvegų kūriniais, tačiau dėl garso „subtilybių“ identifikavau vos keletą dainų iš viso norvegų vakaro repertuaro. Visiška garsinė košė, vienas kitą užgožiantys instrumentai, dėl ko nebuvo įmanoma atpažinti nei vieno iš jų. Stačiai siaubas. Teko nugirsti, kad ir patys muzikantai scenoje girdėjo panašų rezultatą. Tiesa bado akis…

deadcongregation-ad15Laimei, bent jau per DEAD CONGREGATION garsas buvo sąlygiškai geras, kitaip galėjo sekti dar vienas nusivylimas. Tai leido įsitikinti, jog šiuo metu graikų ketveriukė yra geriausia death metalo komanda, ir taškas. Įstabios gitarų partijos, nuostabiai priderintas vokalas, nežmoniška energija bei aukštas dainų kūrybiškumo lygis. Kai klausai DEAD CONGREGATION, tau nesinori tūsintis – tiesiog trokšti viską perleisti per save ir perimti tą negatyvumą ir mistiškumą, sklindantį iš šios kūrybos. Gal vietomis graikai man pasirodė kiek per daug melancholiški, tačiau tikrai negaliu prikišti jiems greičio ir energijos stokos. Negaliu sakyti, kad pasirodymas leido panirti į kokią nors euforiją ar nirvaną, bet būtent toks death metalas prikausto mano mintis ir emocijas. Nuožmus, galingas, paslaptingas, okultiškas ir šaltas – toks, kaip ir atsėlinanti mirtis.

Aš įsivaizduoju ir mintyse turiu susidėliojęs galimą „Armageddon Descends IV“ line-upą, bet ir šių metų sąstatas man buvo arti idealaus. Pasvajoti niekas nedraudžia, ar ne? Kita vertus, labai norėtųsi, jog tokių renginių negadintų toks niuansas, kaip garsas… Sakau kaip eilinis vartotojas ir koncerto lankytojas – man visiškai neįdomios aplinkybės, koks garso pultas buvo ar nebuvo, kaip ir į nieką nebadau pirštais – tokiam renginiui įgarsinimo reikia geresnio. Aišku, galima ginčytis, kas yra geras garsas, kokio jo lygio reikia, ir t. t., bet daugelis atsiliepimų po koncerto mano nuomonę tik patvirtina. Na, koks čia garsas, kai stovėdamas koncerto salėje gali su šalia esančiu draugu susikalbėti net nekeldamas balso…

Beje, dėl asmeninės nekompetencijos ir nesupratingumo nei žodžiu neužsiminiau apie nemetalinę „Armageddon Descends III“ sceną. Žinoma, ten garsų ir išraiškos specifika kita, bet ji puikiai papildė pagrindinį, metalinį renginio pjedestalą. Tikiu, jog šio ciklo renginiai išliks tais, kuriuose lankytis niekada nepritrūks noro.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus