Reportažai

A.LT 2005 apdovanojimai – alternatyva gyva arba galvų „pjovimo“ ypatumai

2006.02.20 00:00, Birutė

Foto: Crazyte. Daugiau foto čia>>

Išgirdus terminą „apdovanojimai“, daug kam kyla asociacijų su įvairiomis pop scenos ceremonijomis, dangaus, radiocentrų, žvaigždžių kelių, realybės šou ir kitokių kičo apraiškų spindesiu ir skurdu. Tačiau nenustebkit, ši rašliava pataikė ten, kur reikia, mat apdovanoti galima ir kitką. O būtent alternatyvios muzikos stilių atstovus, produktus ir įvykius. Tai ne iššūkis pop kultūrai, tiesiog kaip esama paralelių pasaulių, taip egzistuoja ir kitokia muzika, jos daug ir ji net labai „gyva“. Taigi Valentino ir tautos švenčių tarpą šiemet užpildė šios scenos apdovanojimų pobūvis, po Lenkų kultūros namų stogu sutraukęs, ko gero, apie 700 visos krūvos skirtingų stilių išpažinėjų bei gerbėjų. Kaip ne keista, koncertuose praktiškai nesusitinkanti publika ir komisijos nariai tądien atrodė kaip didelė šeima, nesimatė rimtų konfliktų, nesigirdėjo „ne savų“ stilių atlikėjų nušvilpimo, galima buvo sutikti kelių kartų ir įvairios padėties žmogėnų. Net gėrimų ir užkandos pardavinėjimas pakliuvo į alternatyvaus klubo „Intro“ rankas. O buvo taip…

A.LT 2005 apdovanojimai – alternatyva gyva arba galvų „pjovimo“ ypatumaiBendromis pastangomis ir renginio pradžia vėlavo tik keliolika minučių. Taigi sėkmingai įveikusiems rimta čiuožykla virtusį ruožą iki pirmųjų durų, praėjusiems rūkorių „rezervatą“ iki antrųjų ir per didžiulę fojė erdvę prisikasusiems iki trečiųjų, jau 19.15 nuskambėjo alternatyvisto Rytelio žodis, skelbiantis renginio kodiniu A.LT pavadinimu startą. Pakliuvus ne tik į organizatorių, bet ir į vertintojų bei nominacijų teikėjų tarpą, galva persipildė ir užsiblokavo, taigi nebeišduoda apdovanojimų tvarkos. Tiek to, ji čia bus suminėta bet kaip. Tuo tarpu gyvosios alternatyvos šou pradėjo ARBATA. Pasiūlę keletą puodelių šio gaivaus gėrimo įsimintinų, „akordeonizuotų“ kompozicijų pavidalu, arbatinės savininkai iš karto užvedė publiką. Gerkite į sveikatą, o pasaulis (pop?) tegu eina po velnių. Smagi pradžia, o darbo – dar tik dešimtadalis.

Salėje, kuri talpina maždaug tiek žmonių, kiek jau alternatyvos (daugiausia metalinės) Meka virtęs „Mulen Ružas“, ėmė darytis karšta, mat žmonių pagrindinėje veiksmo vietoje pagausėjo. Pirmieji apdovanojimai, sakykim, „Metų proveržio“ ir „Metų Etno grupės“. Pretendentų visur po 5, taigi pristatymas, iliustruotas video projekcijomis, užtrunka. Gerai žinomas muzikas A. Klova gauna pora vokelių, spalva primenančių karamelę ir žalvarį. O juose slepiasi nugalėtojų vardai – FUSEDMARC ir ŽALVARINIS. Auditorijos reakcija įvairi – džiaugsmas, nusivylimas, nuostaba… ir jokio akivaizdaus nepasitenkinimo. Ar tik ne čia slypi alternatyvios scenos stiprybės, iriantis per pop muzikos vandenyną, paslaptis? Laukia dar daug kolektyvų ir net 14 nominantų pagerbimas, taigi greitas pasiruošimas, ir scenoje jau LIBERTE. Etno kapela, turinti stipraus, malonaus balso tembro vokalistę, fleitos melodiją ir švelniai ugningą muziką, gali sužavėti daugelį. Taigi nenuostabu, kad išsižioję klausėsi ir metalistai, ir pankai, hip-hoperiai, elektronikai ir kiti. Ne išimtis ir šių eilučių autorė. Ne vien dėl to, kad nedažnai tenka pakliūti į renginius, kur skamba panaši muzika.

A.LT 2005 apdovanojimai – alternatyva gyva arba galvų „pjovimo“ ypatumaiJei jau prakalbom apie renginius, keletas žodžių apie „Metų renginio“ ir „Metų Electronic atlikėjo“ nominacijas. Pirmojoje buvo nemažai sumaišties, mat į penketą pakliuvo įvairių pakraipų įvykiai, kuriems iš esmės nelabai pritaikomi vienodi kriterijai. Tada gal nugalėtoją lėmė tai, dėl ko buvo daugiausia „triukšmo“? Greičiausiai taip, mat laimėjęs „Mėnuo Juodaragis 2005“ tais metais apskritai vos nežlugo, taigi buvo ilgai ir daug apkalbamas, nors kokybe, mano visai nešventu įsitikinimu, buvo kur kas geresnių Juodaragių. Ir jau visai nekukliai prasitarsiu, kad, aišku, siekiau „Ferrum Frost 2005“ pergalės. Na, o J. Oškiniui teko įteikti dar ir antrąjį prizą – akmenin įspraustą diskinį pjūklą su graviruotu „Electronic“ užrašu. Kam? Tiems, kas patys galėjo jį išsigraviruoti (tiesa, baltai) – PIENO LAZERIAMS. Grojimo estafetę perėmė IR. Šių jaunų vaikinų sąjungai (nepagalvokit apie seksualines mažumas, jei ką) itin sekasi – geras startas nugalėjus “Naujam Kraujyje 2004“ nuvedė prie debiutinio albumo ir nemažai koncertų pernai, taipogi prie alternatyvos apdovanojimo (apie tai vėliau). Tuo tarpu gyvas pasirodymas eilinį kartą buvo toks smagus, dinamiškas ir šelmiškas, kad Germanui su co. pats laikas išplaukti į tarptautinius vandenis. To ir palinkėkime.

Tuo tarpu scenon, rodos, kviečiamas Nerius (SA-SA), įteiksiantis dar du įrankius pašalinių galvų „pjaustymui“. Ne tik savo jaunystės veiklos garbei, bet ir labiausiai pernai nusipelniusiam. „Metų Punk grupe“ daugeliui turbūt visai tikėtinai tapo BORA, kurios veiklumo visais frontais galėtų pavydėti daugelis. O „Už nuopelnus scenai“ gavęs pjūklą pats jo atsiimti iš kostiumuoto „senio“ rankų negalėjo. Tiesiog šio žmogaus jau daugiau nei metai nebėra tarp mūsų. Tai buvusi bohemos pažiba, „Baras“ Barysas, pjūklas atiteko jo atžalai, rimtai įnikusiam pratęsti tėvo veiklą. Grojimo epopėją pratęsė BITĖS, ir dabar jau gerai pamenu, kokia kategorija bus apdovanota po to. Kas dėl bičių, jų smagus funk stiliukas ir gana ekstravagantiškas įvaizdis nuteikė ir linksmai, ir uždegančiai. Iš karto prisiminiau į metų vaizdelį pretendavusį klipą „Kartais to nematai“ – kruviną, purviną, sumaniai sumontuotą. Ir visas pasirodymas suėjo labai patraukliai. Paklausit, kodėl gerai pamenu po to buvusią nominaciją? Ogi todėl, kad J. Miškiniui nereikėjo toli ieškoti jos laimėtojų – „Metų Funk grupe“ patapo tos pačios BITĖS (gal greičiau bitinai), dar nenuėję nuo scenos. Ko gero, nedaug trūko, kad ir minėtas klipas nuskintų laurus, deja, „Metų muzikinio vaizdo“ apdovanojimas atiteko SUOPIUI & RAMBYNUI RAMONAMS. Ir, sakyčiau, visai nepelnytai, išsidirbinėjimo ir meninio vaizdo santykis taip pat turi turėti ribas.

A.LT 2005 apdovanojimai – alternatyva gyva arba galvų „pjovimo“ ypatumaiO tada atėjo metalistų triumfo valanda. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad galime džiaugtis savotiška mūsų subkultūros pergale – net dvi metalinės grupės pakliuvo į A.LT grojikų tarpą. Pirmoji – MANDRAGORA, vardan šventės savo gerbėjams pasiėmusi į talką dabar jau buvusį gitaristą. Tiesa, grojimo tik 15 minučių, bet tikriems gerbėjams ir tiek gerai. O „The Trooper“ ritmas tapo draivo kulminacija. Ir salė beveik neištuštėjo, vadinasi, metalo skambesys ne toks jau sunkus „išbandymas“ ir kitokios muzikos mėgėjams. Nors garsas buvo ne koks, juk žinia, kad metalo grupes garsinti geriausia to žanro specialistui. Ta proga apšnekėsiu ir šio stiliaus apdovanojimą, kurį, be kita ko, dar pačiai teko įteikti. Rampos šviesų fone „drebančios“ rankos ištraukė tą popieriuką, o ten – OBTEST. „Metų Metal grupės“ vardo savininkai, pjūklu galėsiantys pjauti galvas savo apdainuojamiems priešams. Ir su savotišku patosu važiuoti į būsimus turus. O „Metų albumo“ titulas ir dar vienas pjūklelis (iš didžiojo Zarrazos rankų) vėl atiteko PIENO LAZERIAMS, už jų produktą „Voyage“. O jeigu taip „Iš kartos į kartą“…

„Prasiveržė“ elektronikos atlikėjai FUSEDMARC, įvarę į tam tikrą transą ir užgultomis ausimis privertę pagaliau nukulniuoti prie alaus prekyvietės. Ledinis gėrimėlis, kurio tądien buvo parduota, berods, 13 bačkų, atvėsino smegeninę, taigi galima grįžti į salę. Elektronika dar šiek tiek paterorizavo ausis, o galvon dabar veržiasi prisiminimai apie bene keisčiausią to vakaro situaciją – hip-hoperio Svaro „pareigą“ įteikti nominaciją ne tik saviškiams, bet ir… gotams! Štai kur alternatyvos vienybė… „Metų Hip-Hop“ atiteko MC duetui SHMEKLA & VAIPER, kurie tikrai nusiteikė tuo pjūklu „papjaustyti“ galvas, pvz. „Dangaus“ ar „Kelio į žvaigždes“ dalyviams. „Metų Gothic“ pelnė XESS. Čia prasitarsiu, kad šis stilius tik paskutiniu momentu tapo atskira kategorija, dėl ramybės, atjungtas nuo metalo. Grojimo maratone – SFERA, įdomus projektas, pasak pačių projektuotojų, grojantis eksperimentinį „intelektualųjį“ repą. Tokios muzikos irgi neišgirsi kasdien, taigi smalsumas sulaikė salėje visas 15 minučių. Ir kuo tik „nejuokauja velnias“, gal pradėsiu domėtis šiuo stiliumi?

Dar viena nominacija – „Metų specialusis“ prizas, dėl kurio, taip sakant, galėjo varžytis bet kas. O jei trumpai drūtai – jis iš Ugniaus rankų atiteko kūrėjams Ore grotuvo, kurio pagalba virtualioje erdvėje galima išgirsti įvairiausios muzikos, kruopščiai suklasifikuotos ir aprašytos. Sceną „nusiaubė“ ekstremalai TORO BRAVO, kurių piktoka, bet vežanti muzika vėl gerokai išjudino bepavargstančią liaudį. Iki valiai prisišokinėjus, šioji išgirdo dar pora „verdiktų“ – iš paties viso A.LT 2005 apdovanojimai – alternatyva gyva arba galvų „pjovimo“ ypatumairenginio sumanytojo D. Bluvšteino. Jis bylojo, kad „Metų Rock grupės“ titulą gavo IR, kurių lyderis pasirodė besąs ne mažiau „pasiutęs“ nei grodamas, mat tiesiai šviesiai pareiškė, kad jie to prizo nusipelnė. O geriausiais eksperimentatoriais, t.y. „Metų Experimental atlikėjais“ pripažinti I.V.T.K.Y.G.Y.G. Dar vienas in memoriam „Barui“, grupė juk gyva! Groti tuo metu jau stojo dar vieni metaliūgos, tiesa, „lengvesnio“ kalibro – SOUL BROTHERS. Garso perkrovos ir operatoriaus nekompetentingumas sugadino jų pasirodymą, kai kam net teko užsikimšti ausis, saugant jų būgnelius. Tačiau uždegė vaikinų pastangos eilinį kartą pateikti smagią porciją seno gero heavio. Ir pagarba už vis dar nemažos publikos dalies sulaikymą.

Ši užsilaikė dar ir dėl to, kad smalsu buvo išgirsti paskutinės nominacijos likimą, kurį nulėmė ji pati. „Tautos balsas“ reiškė, kad iš 50 grupių, už kurias galima buvo balsuoti pora šiuolaikinės technikos priemonių, tauta turi išrinkti vieną. O toji vienintelė pasirodė besanti GYVAI. Ir prizą gavo iš „gyvos“ ANTIES bei „Kablio“ legendos, nešiojančios Sniegiaus pseudonimą. Galiausiai nuskambėjo REQUIEM. Ne, tai ne Mocarto, kurio metai šiemet aktyviai minimi, kūrinys. Būtent skandalisto Psicho komanda, kurios egzistavimą daug kas buvo primiršęs. Pusvalandinį svečių šou stebėjo jau tik kokia šimtinė galvų, bet buvo labai gerai.

Ką gi, pirmieji A.LT apdovanojimai įvyko, ir panašu, kad netgi nusisekė. Kita vertus, parodė ir organizacinius trūkumus bei įvairius niuansus, į ką reikės atsižvelgti ateityje. Jūs supratot teisingai – alternatyvi muzika ir toliau gyvens, stiprės ir vis rimčiau „grasins“ radiocentrams bei kitiems, kurių garso ar vaizdo takeliuose bei renginiuose „kitokiems“ nėra vietos. Taigi A.LT 2 neabejotinai bus. Ir tam reikia ruoštis iš anksto, pradėti galima kad ir dabar…

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
virusas
2006.02.22 12:08

tai jo, savotiškai ten parašyta, labiau kažkokia autorefleksija ar pan. negu reportažas… nu, bet;-)

Birutė
2006.02.22 12:00

Mačiau aš tą apžvalgą. Gal kai kas ir teisingai išvedžiota, bet ir “briedo” ten netrūksta. Šiaip paskaitę aną rašinį renginyje nebuvę žmonės gali susidaryti labai kontraversišką nuomonę, manau.

virusas
2006.02.22 10:28

čia dar tokia renginio apžvalgėlė yra:
www.omni.lt/?i$9359_16017$z_339561

IMHO, čia neblogai pasakyta: “…Lietuva yra keista šalis. Joje normalūs reiškiniai tampa alternatyva, o tokie siauroms rinkoms skirti produktai – muzika pensininkams, tautinių mažumų stiliaus muzika, muzika pedofilams, muzika vaikams ir kaimynų stiliaus muzika tampa oficialiu „mainstreamu“. Taip yra ne tik muzikoje…”

grunge
2006.02.21 20:24

bet “Gyvai” baznytisnis rockas nugalejo feeeeee

Birutė
2006.02.21 14:07

Gavusi ataskaitą apie renginio rezultatus, dabar skubu pasitaisyti, akys akivaizdžiai “apgavo”: renginyje buvo apie 1200 žmonių. sakyčiau, labai gerai.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus