Straipsniai

SKYFORGER: „Sukūrėme albumą, kuris padės žmonėms susipažinti su bendros mūsų istorijos dalimi“

2015.05.21 11:52, Gedas (Seniukas)

SF-promo-2015SKYFORGER yra tarsi neatsiejama Lietuvos metalinės scenos dalis. Savi, pažįstami ir labai mėgstami daugiau kaip du dešimtmečius, latvių metalo vėliavnešiai „sukalė“ naują albumą „Senprūsija“, kurio pavadinimas vienareikšmiškai nusako, kad jis yra skirtas senovės Prūsijai. Radijo stoties „Start FM“ sunkiosios muzikos laida „Audronaša“ susisiekė su SKYFORGER gitaristu ir vokalistu Pēteriu ir pakalbino apie naująjį SKYFORGER opusą bei apie tai, ką grupė paruošė savo gerbėjams Lietuvoje.

Sveikas Pēteri! Jūsų naujasis albumas „Senprūsija“ yra apie senovės Prūsiją. Ar seniai puoselėjai idėją sukurti albumą šia tema?

Mintis sukurti albumą apie tai kilo labai seniai – kai išleidome albumą „Latviešu strēlnieki“, bet tam reikėjo laiko. Kiekvienam albumui pribręsti man reikia maždaug 5 metų (juokiasi, – red.). Apie „Kurbads“ albumą aš taip pat ilgai galvojau, kol galiausiai jis pasirodė. Visą tą laiką aš jam ruošiausi.

Albumui „Senprūsija“ jūs konsultavotės su istoriku Agriu Dzeniu. Prie kurių konkrečiai albumo detalių jis prisidėjo ir kodėl SKYFORGER yra taip svarbu istorinis tikslumas?

Istorinis tikslumas visada buvo svarbu. Visuose albumuose stengiuosi nenukrypti nuo istorijos faktų, kad niekas negalėtų apkaltinti, jog mes savo dainose pasakojame nesąmones arba pasakas (juokiasi, – red.). Taip buvo ir šį kartą. Gal net skyrėme tam daugiau dėmesio, nes rašytinių Prūsijos istorijos šaltinių išliko labai nedaug – tėra keletas kronikų, ir viskas. Aš pats nesu istorikas, man tai tėra hobis, todėl paprašiau tikro istoriko Agrio pagelbėti. Jo tiesiog paklausdavau, ar tai, ką parašiau, yra teisinga ir jis patikrindavo. Taip vyko mūsų bendradarbiavimas.

Prūsijos sukilimas ir jo lyderis Herkus Mantas yra gerai žinomas Lietuvoje, kartais jis net laikomas nacionaliniu Lietuvos didvyriu. Kiek plačiai latviai yra susipažinę su minėta prūsų tautos tragedija?

Latvijoje situacija šiuo atžvilgiu yra nekokia. Latvijoje turbūt terastum vos keletą žmonių, kurie žino, kas yra Herkus Mantas ir apskritai prūsai. Prūsijos senovė susiliejo su Lietuvos praeitimi, galbūt dėl to lietuviai daugiau žino apie prūsus, o latviai neturėjo su jais jokių ryšių. Panaši situacija yra ir su Lietuvos istorija. Praktiškai nėra knygų apie Lietuvos istoriją, gal tik dabar randasi jų po truputį. Metų metus latviai nieko nežinojo apie savo broliškos tautos istoriją.

Štai kodėl mes sukūrėme albumą „Senprūsija“, kuris padės žmonėms susipažinti su šia bendros mūsų istorijos dalimi.

skyforger-senprusijaVienas laidos klausytojas norėjo jums užduoti tokį klausimą: prūsai yra baltų tauta, todėl Baltijos šalyse jie yra žinomi, tuo tarpu likusioje Europoje dalyje žmonėms senovės Prūsija tėra nežymus brūkšnys Europos istorijoje. Kaip ketinate pristatyti Prūsiją europiečiams, kad jie gerai suprastų šią baltų istorijos dalį?

Prieš pradedant groti kiekvieną dainą, aš visuomet pristatau žmonėms, kokia yra dainos prasmė, kas joje yra apdainuojama. Be to, albumuose mes įdedame dainų žodžių vertimą į anglų kalbą. Beje, į „Senprūsija“ šį kartą nedėjome žodžių ir jų vertimo, bet aprašėme trumpai įvykius, apie kuriuos dainuojama kiekvienoje albumo dainoje.

Dainoje „Zem Lietuvas karogiem“ (liet. „Su Lietuvos vėliava“, – red.) galima girdėti kelių kviestinių svečių lietuvių balsus. Kas jie tokie? Kaip su jais susipažinai?

Jie yra mano seni draugai. Tarp jų yra Andrius Bitaitis – vienas iš festivalio „Kilkim žaibu“ įkūrėjų. Šiuo metu jis užsiima žiemgalių istorijos rekonstrukcija. Kiti yra jo draugai, kurie yra ir mūsų draugai. Šie žmonės nėra profesionalūs dainininkai.

„Zem Lietuvas karogiem“, kurioje dainuojama apie lietuvius, yra pati agresyviausia daina albume „Senprūsija“. Ar mes, lietuviai, tikrai sukeliame tiek daug agresijos? :)

O ne ne (juokiasi, – red.). Beje, ši daina nėra apie lietuvius, joje dainuojama apie latvius ir prūsus, kurie patraukė į Lietuvą kovoti prieš Teutonų ordiną. Lietuva tapo tarsi Didžioji motina, priglobusi savo vaikus iš užkariautų šalių. Taigi daina tikrai ne apie agresiją keliančius lietuvius (juokiasi, – red.).

SkyforgerKai jūs užgrojate soluotę, aš beveik prileidžiu į kelnes, kaip man tai patinka. Vis dėlto, soluotės nėra dažnas reiškinys SKYFORGER muzikoje. Kodėl taip nutiko, kodėl neleidžiate šiai magijai plūsti į mūsų garsiakalbius?

Mums soluotės nėra tiek svarbios, jos tampa dainų dalimi tik tada, kai jos tinka. Jei kuriame dainą ir jaučiame, kad soluotės nelimpa, jų ir neįtraukiame. Beje, albume „Senprūsija“, ko gero, gali išgirsti daugiausiai soluočių.

Ačiū jums nors už tai! SKYFORGER albumus tematikos atžvilgiu galima išskirti į dvi rūšis: albumus, skirtus istorinėms temoms (kaip kad yra albumuose „Latviešu strēlnieki“, „Senprūsija“ ir kt.), ir albumus, kuriuose apdainuojama latvių mitologija (kaip kad albume „Kurbads“). Kokius albumus yra sunkiau kurti?

Hmmm…. Turbūt sunkiausia buvo kurti „Senprūsiją“, kai yra išlikusių tiek mažai istorinių šaltinių ir paveldo. Teko paplušėti, kad galėčiau parašyti dešimt dainų. Sunku pasakyti… Turbūt santykis būtų 50/50. Jei galiu surasti medžiagos, kurti dainas nėra sunku.

SKYFORGER sugrįš į Lietuvą šį birželį festivalyje „Kilkim žaibu“. Teko matyti pranešimus, kad rengiate pasirodymą su lietuvių grupe SKYLĖ. Ar tai bus pakartojimas to, ką parodėte koncerto, skirto Vasario 16-ajai, metu?

SKYLĖ pakvietė mus sudalyvauti jų koncerte. Paskui mes pagalvojome, kad būtų šauni mintis visa tai pakartoti festivalyje „Kilkim žaibu“. Visi labai užsidegę šia idėja. Gal net pagrosime kelias papildomas dainas. Mintijam apie tai, kad padainuosime su jais lietuviškai, o paskui jie sugrįžta į sceną ir padainuoja su mumis latviškai (juokiasi, – red.).

Pēteri, ačiū tau labai už pokalbį. Pasimatysime „Kilkim žaibu“ festivalyje! Paldies!

 

Laidos „Audronaša“, kuriame buvo transliuotas šis interviu, įrašą galite rasti radijo stoties „Start FM“ garso archyve.

 

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Zlo
2015.05.22 21:10

Mano favoritas iš to kompakto – Lepnums un spīts. O dėl Žaibų – kiek bijau, kad tai nebūtų Skylės šou su Skyforger “backingu” (nors “Nebelauki manęs” mano ausiai net geriau už originalą skambėjo). Na, kraštutiniu atveju, pas braliukus per “kardo ir žagrės sąjungos” festą, tikiuosi, sugros normaliai savo programą. :)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus