Reportažai

„Velnio akmuo 2014“ – pirmasis šešetas priimtas

2014.09.05 19:50, Birutė

Vytenio Jurevičiaus nuotr.

Shpy video

Pirmas šešetas – jau gerai, o trečias – dar geriau, ar ne? :) Taigi tas pirmasis šiemet papuošė vieną esminių mūsų vidurvasario open-airų – „Velnio akmenį“ (VA). Per tuos metus į skrynią atgulė religinės bendruomenės ir šiaip anykštėnų nepasitenkinimas „velniška“ fiesta. Kur ten – vidury Anykščių, bibliotekoje, surengta realistinė foto paroda „Tikri norvegiško metalo koncertai“, kuri ne tik ten užsiliko po festivalio, bet, sako, kitąmet turės tęsinį. Daugeliu požiūrių „užaugo ir sutvirtėjo“ renginio organizatoriai, ir jei ne tos eilės prie įėjimo… Tiesa, žadėjo pasitaisyti :).

VA 2014. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Taigi kaip ten ta pirmoji šeškė? Liepos 17-20 dienos, karštos ir truputį lietingos. Sako, tokio oro laukta visus tuos 6 metus. Ar ir keptuvės ramiajame kempinge? :) Kuris iš esmės buvo dar triukšmingesnis negu kiti. Mat čia pat buvo bendras parkingas, Rytų ir gama scenos, kinas… Maisto/gėrimų kokybė ir kainos – jaučiasi besiartinančių euro įvestuvių pasekmės. Kažkam buvo gaila gerokai patuštinti kišenes už abejotinos kokybės produkciją. Kažkam nuo jos apskritai sustreikavo organizmas. Rezultatas – apgultis Anykščių parduotuvėse.

Visos akcijos/atrakcijos, turbo vakarėliai ir neramios naktys – įdomu, nors dar yra kur tobulėti. Dar kartą sveikinimai „galvūzų“ nugalėtojams, bet kodėl registracija į protų kovas baigėsi kelios valandos iki jų pradžios? Kažkas nespėjo…

Nagi, laikas pakalbėti ir apie muziką – juk ne vien belekaip tūsavotis čia susirinkom. Nepasitenkinimas dėl to, kad net 3 žymios ir įdomios grupės buvo ketvirtadienį, nenuėjo į ausį nei dievui, nei velniui – organizatoriai žada taip daryti ir toliau. Iš tiesų verta iš anksto darbuose pasirūpinti 2 laisvadieniais, vasara gi…

Ketvirtadienis

EXTRAVAGANZA. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Liepos 17-ąją 5 veiksmai vyksta Rytuose ir vienas, esminis – Vakaruose. Čia apie scenas, jei ką. Lietuvių bliakeriai, oi ne – black rokeriai su „bangomis“, EXTRAVAGANZA asmeninio dėmesio sulaukia dėl to, kad pradeda. Pabodo slampinėti po teritoriją nieko nesiklausant. Nors jų stilius manosioms ausims nelimpa, pažiūriu, kaip jie atrodo scenoje. Ir truputį pasikraunu sunkios energijos, o jos (ne garso) perkrovas palieku Liuciferiui. Jo vardu pasivadinusi mūsų grupė pastaruoju metu tai kaitalioja sudėtį, tai stilių, bet kaip ir anksčiau mane itin „kabina“. Taigi su pašėlusiu malonumu suklausau ir sužiūriu visą jos pasirodymą – geras jausmas. Ir verta susirasti neseniai gimusį naują LUCIFER albumą – malonaus klausymo.

Trečias dublis, o iš tiesų pirmas pasirodymas publikai – scenos senbuvių, įvairius muzikinius skonius suvienijusių po MINOR MODESTY vėliava. Česlovas Gabalis, o ir kiti muzikantai, pasirodo rokeriškame, bliuziniame ir dar kituose neįprastuose amplua. Prieš juos pamatant scenoje, jau buvau perklausiusi CD, taigi didelės nuostabos nebuvo. Bet vis tik gera gyvos muzikos energetika suveikė žymiai stipriau nei bet kuris energetinis gėrimas. Tiesiog mėgavausi tiek naujos grupės narių technine patirtimi, tiek išties stipriu ir savotišku repertuaru. Kur aš juos dar mačiau? Aha, atgimusiose „Roko naktyse“…

Eilė užsienio svečiams. Pirmieji – jau vien iš poros girdėtų kūrinių itin patraukę švedų bliuzrokeriai/psichodelikai BLUES PILLS. Grojantys savo tėvų, o gal net ir senelių muziką, šie jauni muzikantai turi pavydėtiną ekspresiją, scenos pojūtį, įdomių skambesio idėjų ir t.t. Jų šou paliko tik geriausius prisiminimus. Tokius gerus, kad jau kurį laiką vis suku jų vienintelį CD, nešantį grupės vardą. Kaip toje pasakoje – einu, žiūriu – mergiotė dainuoja… Bet kaip dainuoja!

SHINING. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Švieski man vėl. Bet kalbėsime čia ne apie mūsų estradą, o apie norvegų avangardinio roko atlikėjus SHINING. Ne apie taip pat besivadinančius švedų juodulius. Nes būtent pirmieji pagerbė Dainuvos slėnį, šiaurietišką gamtą kuriam laikui iškeitę į šiek tiek pietesnę. Muzikos kreivumas jiems tinka. Saksofonas ir kiti pučiamieji – taip pat. Viskas čia skoninga ir neperdėta. Naktinis pobūvis „gavosi“ itin patrauklus, įtraukiantis, šiek tiek hipnotizuojantis – žodžiu, daugiau nei užskaitom. O kas nematė, ko nors nesuprato ar šiaip nori žinoti daugiau – čia >>.

Artėja pirmosios dienos kulminacija. Keliam savo sėdynes nuo žemės, sėdmaišių, suolų ir keliaujam link Vakarų scenos. Pakeliui galima pasimėgauti „Arbatos magija“, paragauti, ką gamina „Bebras“, pažiūrėti į pradinę „Masinės hipnozės“ išraišką ir… Pagaliau sulaukta ir Lietuvoje! Tiesa, belaukiant spėjo ir vokalistė pasikeisti, ir dešimtas diskas pasirodyti, bet vis tiek jie čia. Kas? Švedų melodingieji deferiai ARCH ENEMY.

Nors šiame stiliuje, ypač Skandinavijoje, nieko naujo nebeišrasi, ARCH ENEMY ilgainiui įgavo savo braižą. Jis nesukėlė tokio perversmo, kaip Brailio raštas, tačiau yra lengvai atpažįstamas tarpe ne vieno tuzino panašaus skambesio grupių. Iš ko? Antriausia – iš raudonplaukio gitaristo Michaelio Amotto rifų. O pirmiausia – iš vokalisčių. Dabar jau kalbame daugiskaita, nes šiemet, po 14 šioje komandoje prakrioktų metų, į šeimyninę ramybę pasinėrė ilgametė frontmenė Angela. Ją pakeitė ryškų metalkoro tembrą ir dar ryškesnę šukuoseną turinti Alissa. Galima įvairiai vertinti A-A pokytį. Man asmeniškai Angela, su kuria ARCH ENEMY teko ne kartą matyti užusienyje, čia pritiko labiau. Tačiau Alissos charizma ir aštrus vokalas ilgainiui gali įpūsti į grupės skambesį naujų vėjų. Bet kokiu atveju, ši komanda broko nedaro, kas ką besakytų. Kaip toje nuotaikingoje komedijoje „Šefas ant ratų“. Ir netoli 2 valandų trukęs pirmos VA dienos baigiamasis akcentas stipriai paveikė, kaip koks narkotikas. Gal suveikė senos, ir iki šiol neišblėsusios simpatijos šiems švedams. Gal dar kažkas. Su tokiais gerais įspūdžiais dar pasibasčiau po slėnio kelius ir klystkelius, o paskui – pelnyto poilsio.

Penktadienis

METAL MESSIAH. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Penktadienio muzikinis veiksmas – taip pat vakarop. Taigi laikas vizitui į minėtą parodą, pagaliau – į bažnyčios bokštą, ir į parduotuvę. Paskui – maistinis dopingas, reikia sukaupti jėgų naktinėjimui. Ir gėrimas – dopingo praskiedimui. O po to – vėl į muzikinę trasą.

Startuoja JUODVARNIO jaunikaičiai, kuriems šiemet ypač pasisekė – gavo pasirodyti konkurse „Wacken Metal Battle“ Vokietijoje. Tuomet dar nepatyrę mašinos rato keitimo traktoriaus pagalba ir kitų nuotykių pakeliui į vokiečių žemes, ir negroję tame dideliame festivalyje, prasisuka čia, Vakarų scenoje. Toli po slėnį skamba lietuviškas žodis ir alsuoja pagoniška dvasia. Nepatingim dar kartą pažiūrėti, kaip grupė atrodo scenoje, nors šiemet viską sudėjus ją teko matyti dažniau už kitas. Pabosti nespėjo, ir „Akmeny“ smagiai nuskambėjo.

Pagerbiam lietuvių sceną pasižiūrėję, kaip joje savo misiją atlieka ir trašystai METAL MESSIAH. Sakyčiau, kad jie geriau atrodo kokiame klubiniame koncerte, bet taigi prestižas. Tad peikti nereikia – gerai buvo ir čia.

OBSCURE SPHINX. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Lenkų sunkioji scena garsėja deferiais ar bliakeriais. O čia – še tau kad nori: kažkokie OBSCURE SPHINX, liežuvį gali nusilaužti kol ištarsi :), kažkoks sludge skonio post-metalas. Kelia įtarimą, bet reikia susipažinti. Taip iš tolo – prie scenos dar bus kas veikti vėliau. Ir ką gi – visai įdomūs tie kaimynai pasirodė. Šaižus balsas, pakankamas muzikos svoris, gera ausų mankštelė. Jei kam įdomu, čia visas jų albumas „Void Mother“.

Tokio pat „nuotolinio“ dėmesio sulaukė ir estų eksperimentiniai doomeriai TALBOT. Sėdmaišis, alaus bokalas, gera užkanda, keturkojis pašonėje… Pastarasis kartais ilgesingai pastūgauja į kokį ištęsta motyvą – taigi dar ir akompanimentas :). Užtat viena labiausiai lauktų to vakaro komandų – švedų heavy metalistai ir progresyvistai IN SOLITUDE – privertė nutraukti „posėdį“ ir keliauti į Vakarus. Galima sakyti, kad ši 12 metų gyvuojanti komanda kažkiek užgožta žymių šio stiliaus atstovių, ypač iš kitų šalių. Tačiau ne visada buvimas žanro elite yra koziris. Taip ir su šiais švedais – kuria jie patrauklų, stipriai su progresyvu sumišusį heavį, įamžina jį demo, EP, CD, video, ir scenoje atrodo puikiai. Dėl to ir jų šou – tikras balzamas. O jei kam buvo maža – kol kas paskutinė studijinė jų kūrybos išraiška.

Čia norisi paburnoti dėl to, kad kertasi grupių pasirodymo laikas abejose scenose. Jei to pavyktų išvengti ateityje, sakykim, pasirodymai vyktų vienas po kito, būtų labai gerai. Kodėl? Pavyzdys: festo egzotika – japonų doomeriai CHURCH OF MISERY – liko tik pusiau išgirsti. Nors šie kaip iš anksto pasiklausius suintrigavo, taip ir būdami scenoje maloniai nustebino. Šiai šaliai ne itin įprastas stilius dar pridėjo šarmo, taigi vakarėjant tamprus ir svajingas azijietiškas doomas buvo ir lopšinė, ir apetityvas. Tik apetitas kažkodėl nesugundė pamatyti PERGALĖS, kuriai, beje, baigus japonams, ne tiek daug ir beliko groti.

INQUISITION. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Aišku, viską aprėpti sunku, ypač kai koncertai baigiasi vėlai – tenka taupyti jėgas. O kur dar veiksmas Gama scenoje, visokie special pasirodymai, rokotekos ir pan. Taigi tuokart ramiai sėdint automobilių aikštelėje suklausomas svajingas ir ramus dar vienų švedų, PG. LOST instrumentalas. Įdomu, ar jų muzika davė papildomo peno masinei hipnozei? Laisvai galėjo – skambesys jų labai kabinantis…

Nusiteikę juodai nakčiai? Tada pirmyn – klausytis JAV bliakerių INQUISITION, nepainioti su kolumbiečiais ar dar kitais. Jie iki šiol groja beveik pirmykštį – aršų, bekompromisį, demoniškai greitą, inkvizitoriškai negailestingą – black metalą. Ir po senovei grimuojasi veidus. Ir – jie tik dviese! Pamatyti tokį dalyką daugiau nei verta – tikrai tikrai. Taigi užskaitom. Užtat dėmesio nuošalyje tuo tarpu lieka olandų psichodeliniai rokeriai BIRTH OF JOY. Žinau, kad kai kas prarasta, bet juk ne robotai esame. Štai >>.

HAVOK. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Sulaukiam penktadienio kulminacijos – JAV trešerių HAVOK. Ką galima pasakyti po jų pasirodymo? Tikrai aukštos prabos trešą „virina“ šis kvartetas, o scenoje vyrukai išvis patrakę. Puikiai praleistas laikas – tiesiog super. Kažkaip thrash metalistai ėmė dažnokai lankytis pas mus – ir tai šaunu. Beje, „Velnio akmenyje“, galima sakyti, HAVOK 10-metis atžymėtas. O čia gimtadienio torto gabaliukas – skanaus.

Šeštadienis

Šeštadienis pradedamas maudynėmis. Gerai, kad teka ten toji upė – atgaiva karštą dieną. Plaukioja ir žmonės, ir jų augintiniai. Kas toliau? Rungtynėse nedalyvaujam. „Galvūzų“ registracijos laiką pražiopsom. Užsuku pasimankštinti pas „FairTrade“ aktyvistus, kur po to visi „sportininkai“ gauna kavos su šokoladu. Paskui užkandam karštų „šuniukų“, dar kavos – šį kartą gilių, pagal protėvių receptą. Vaikštynės šen bei ten, įsigyjama atributikos. O tada jau ir pavakarys užklumpa…

Praleidžiam estų rokerius NEVESIS ir latvių „posterius“ TESA. Užtat maloniai pažiūrim jų tautiečių metalistų PRETERNATURAL sugrįžimą į Lietuvą – „kala“ jie vis dar taip pat stipriai, ir tiesiai į… Toliau eilė – su shoegaze žaidžiantiems mūsų black metaliūgoms DEVLSY. Nustebinę pirminiu savo albumo formatu ir jo pristatymo vieta, jie iškart patraukė mano dėmesį. Taigi tik šiek tiek nusimenu, kad jų laikas sutampa su olandų stoner rokerių COOGANS BLUFF. Na, ne planetariumas, bet vis tiek gerai „susiklauso“ jų muzika atvirame ore. Žvilgsnį užmetu į olandų metalistus VILLAINY (nepainioti su N. Zelandijos rokeriais tokiu pat vardu). Uch, gerai varo. Tik štai dar bėda – po 20 min. nuo jų šou pradžios kitoje scenoje numatyti doomeriai SUMA (ir vėl švedai…). Taigi tenka „aukoti“ dalį vienų, dalį kitų pasirodymo. SUMA taip pat „suėjo“ gerai, tik štai po jų migdančio skambesio, o dar vakare, pradeda bluostas leistis. Na, sakykim, tolesnę pažintį su vienais ir su kitais galima pratęsti virtualioje erdvėje…

TURBOWOLF. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Poilsis per lenkų avangardinio bliako atstovų MORD’A’STIGMATA ir danų post-pankų su dar kitų stilių miksu GET YOUR GUN pasirodymus. Užtat „piktieji“ belgų speed metalistai EVIL INVADERS kaip įsiveržia į Vakarų sceną, taip ir nurauna stogą. Štai čia ir prasideda visas paskutinės festivalio koncertinės dienos kaifas, pamanau. Šiais laikais speederiai nebesivaiko grojimo greičio rekordų ir iš dalies panašūs į heavy/power/thrash atlikėjus, tačiau vis tiek groja dinamiškai. O EVIL INVADERS dar ir atrodo kaip 80-aisiais. Žodžiu, šis pasirodymas – vienas iš trijų, tądien palikusių maksimalius įspūdžius. Kas kiti?

Pirmiausia britai TURBOWOLF. Jų vėlgi teko matyti tik dalį pasirodymo, ir tuokart pačiai kilo vėliau aptiktas pastebėjimas, kad vienas šios grupės narys panašus į Franką Zappą. Tačiau ir ta dalis patvirtino, kad ne veltui nemažai klausytojų tiesiog svaigsta dėl jų. Kažkas paslaptingo itin kabina jų muzikoje ir patraukia povyzose.

Na, tiesiog patys spręskite, kas.

VADER. Vytenio Jurevičiaus nuotr.Šeštadienio kulminacija ir paskutinis „akmuo“ – vėl Lietuvoje apsilankiusi lenkų death metalo pažiba VADER. Ką čia ir besakyti – kaip ir priklauso „mirtininkams“, jie tvoja iš peties per visų ausis ir smegenis. Na, dar efektingas apšvietimas priduoda gėrio. Taigi nors ir vėlyvas tas VADER benefisas, laukti ir išlaukti buvo verta su kaupu…

Šiek tiek apie abejų scenų pliusus ir minusus. Rytų scenai pagailėta šviesų. Neverta teisintis, kad dėl to, jog ten groja mažesnio kalibro grupės. Kai kurios kur kas solidesnės už Vakarų. Bet garsas kokybiškas ir nepertemptas. Vakarų scenoje, kas be ko, tikrai įspūdingas apšvietimas, ir net ne ARCH ENEMY šou jis buvo maksimaliai sudėliotas. Bet garsas buvo prastokas. Maža to, jis šokinėjo tiesiog vidury kai kurių grupių pasirodymo. Sako, įvyko pulto avarija. Užuojauta dėl to, bet įgudusių klausytojų ausys jautrios, jos klauso grupių gyvai, o techninės problemos – užkulisinė pusė. Tiek to, priimsim žadamas pastangas kitąmet bandyti numatyti visus akustinius netikėtumus. Juk septintas kartas!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Bloodredthrone
2014.09.09 00:18

Eilinis savigiros straipsnis :). O dėl Vader tai išviso kažkoks apsurdas buvo, dar neteko būt konce kai su šalia esančiu žmogumi scenos priekyje galiu laisvai susikalbėti. :).

XIII
2014.09.08 10:18

Diel maijsto tai reikia vietinei norfai leist kioska palapisha atsidaryt ir issprestos problemos. Dar va ir akcija kokia pasitaikys makaronams, batonams. O jei renkantis maxima, butu buves puikus intro promotionas puponautams 2.

Pasvarscius placiau, gal ir VA puponautai galejo atsirast – koks Attila, Niklas, Kommander L.

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus