Straipsniai

TESA: „Kartais sveika pažiūrėti į viską paprasčiau“

tesa2Latvijos post metalo grandai grupė TESA į Lietuvą užsuka kas metus ir dažniausiai ne vienam koncertui. Kaip prasidėjo šių vyrukų muzikinė kelionė ir ką jie turi pasakyti apie savo kuriamą muziką – radijo stoties „Start FM“ laidos „Hardkoro valandėlė“ pokalbis su grupės nariais Janiu (būgnai), Daviu (gitara) ir Karliu (bosas) po jų naujausio albumo „Ghost“ pristatymo koncerto Vilniuje 2015 metų sausio mėnesį.

Pradėjot naują turą ir tai buvo jūsų pirmasis koncertas. Kokį įspūdį jis jums paliko?

Janis: Buvo nuostabu. Visada yra smagu atvykti į Vilnių, į Lietuvą. Nepamenu, kad kada nors būtų buvę blogai. Visada, kai vykstam į Vilnių, žinom, ko tikėtis.

Karlis: Nuo pat grupės egzistavimo pradžios mums čia patikdavo, turime čia ir kelis senus draugus. Tai viena maloniausių vietų, kurioje mes grojam.

Kaip toli nuvažiuosite šio turo metu?

Janis: Keliausim iki Prancūzijos. Mes niekad nebuvom toliau nei Prancūzija.

Ar kažkurioje valstybėje lankysitės pirmąjį kartą?

Janis: Kroatijoje. Mums bus pirmas kartas, kai ten grosim. Mes niekada nesame groję ir Italijoj, bet Italijoje suorganizuoti koncerto nepavyko, todėl pasirinkom Kroatiją.

Ar buvo sunku suorganizuoti turą?

Janis: Na, tai priklauso nuo to, kaip nori organizuoti turą. Ar darai viską pats, ar turi kažką, kas tau padeda.

Karlis: Gali būti sunku, jeigu dažnai neturuoji, nes reikia nuolatos būti tam tikrų žmonių rate, kurie organizuoja koncertus ir pan.

Janis: Kuo daugiau turuoji, tuo lengviau surengti koncertus, nes gali kreiptis į žmones, kurie tau padėjo praėjusį kartą.

Tai jūs nesinaudojate jokiu bookingu?

Janis: Ne, nesinaudojam. Stengiamės padaryti kiek galima daugiau patys.

Ar bendradarbiaujate su kokia nors įrašų leidykla?

Janis: Ne. Iš tiesų yra Latvijoje viena leidykla, „Silence Kills You Recordings“, bet ji – ne visai tokia leidykla kaip dažniausiai žmonės įsivaizduoja leidyklas.

Karlis: Žmonės iš tos leidyklos yra geri mūsų draugai, mes juos seniai pažįstame ir jie mums tiesiog padeda išleisti įrašus.

Vieną kartą bandžiau suskaičiuoti, kokią grupę esu girdėjęs gyvai daugiausia kartų, ir tai nebuvo lietuvių grupė. Buvo keista, nes tai buvo TESA. Smagu, kad taip dažnai čia atvykstat, ypač anksčiau grodavot dažnai – bent 2-3 kartus per metus. Ar yra kita vieta, kur taip dažnai grojat?

Davis: Dažnai grojam Rusijoje. Stengiamės ten nuvykti bent kartą per metus, dažniausiai dviem-trims koncertams. Ten nesunku nuvykti, turime daug pažįstamų, kurie mums padeda. Tai būna panašu į koncertus Vilniuje, kur visada žinai ko tikėtis,

Ar pamenat savo pirmąjį koncertą Lietuvoje?

Davis: Tai buvo koncertas su grupe CHILDREN OF FALL 2005 metų žiemą, mes tada grojom viso labo savo antrąjį koncertą.

Janis: Aš aiškiai pamenu – buvom pradėję groti tik prieš kelis mėnesius. Buvo daug jaudulio, bet, manau, tai buvo ir geras postūmis mums, nes CHILDREN OF FALL buvo nuostabi grupė, taigi tas koncertas tikrai mums padarė didelę įtaką. Bendravimas su patyrusiais muzikantais visada duoda naudos.

Davis: Mes visi tuo metu klausėm CHILDREN OF FALL albumo „Ignition for Poor Hearts“. Pamename, Krilas (grupė BORA) paklausė, ar nenorėtumėme groti kartu su CHILDREN OF FALL ir mes buvome labai maloniai nustebinti, sulaukę tokio pasiūlymo. Dėkojame Krilui už tai.

tesa1TESA atsirado 2005 metais, o dabar jūs kartu jau dešimtmetį. Kokia jūsų grupės ilgaamžiškumo paslaptis?

Karlis: Mums tiesiog patinka kartu groti.

Davis: Taip pat svarbu, kad mes per daug rimtai apie tai nemąstome.

Janis: Mes tiesiog grojame ir tai padeda išvengti kitų trukdžių.

Karlis: Žmonės yra žmonės, visada yra daug skirtumų tarp jų, bet jei mes galime toliau koncentruotis į muziką, visi kiti dalykai nublanksta ir netrukdo.

Janis: Mums svarbu negalvoti per daug, ką norime pasiekti, svarbu gerai leisti laiką. Kartais sveika pažiūrėti į viską paprasčiau.

Ar įmanoma po dešimties metų kartu vis dar būti gerais draugais ir neerzinti vienas kito?

Janis: Žinoma įmanoma. Svarbu su kokiais žmonėmis groji. Mes nesame kažkokie labai sudėtingi žmonės, mums lengva būti kartu.

Karlis: Taip pat mes nesimatome kasdien, negrojame per dažnai, todėl mūsų santykiai yra sveiki. Kartais darome pertraukas tarp turavimo ir kūrybos.

Janis: Jei per daug stengtumeisi ir varytum taip kasdien, galėtum greitai perdegti ir nieko gero iš to nebūtų.

Prieš TESĄ du iš jūsų grojot hardcore grupėje IN.STORA, kuri man labai patiko. Man visada buvo įdomu, ar TESA kuria nors prasme galėtų būti laikoma IN.STOROS pratęsimu?

Davis: Ne, visai ne. Muzikine prasme mes negalime atsieti savęs nuo to, ką grojome prieš tai, bet mums niekad net nekilo tokia mintis, jog IN.STORA yra susijusi su TESA.

Janis: Nuo pat pirmosios repeticijos supratau, kad tai kažkas visai kita nei IN.STORA. Pirmojoje repeticijoje iš tiesų net neturėjome idėjos, ką mes grosim, mes tiesiog grojom ir sukūrėm dvi dainas. Viskas buvo labai paprasta ir lengva.

Karlis: Man niekad nešovė į galvą, kad tai – IN.STOROS pratęsimas, tai buvo kažkas visai visai kita. Visi jautėm, kad darom kažką nauja.

Kaip suprantu, post metalas nebuvo labai populiarus stilius Pabaltijy tuo metu, kai pradėjote groti. Kodėl pasirinkote groti būtent tokį stilių?

Janis: Kaip ir sakėme, mes neturėjom minties groti kažkokį vieną stilių, mes tiesiog grojom.

Karlis: Mes žinojom tokias grupes kaip NEUROSIS ir CULT OF LUNA.

Davis: Bet nebuvo taip, kad susirinkom ir nutarėm groti kaip viena ar kita grupė.

Kokių grupių klausėtės dažniausiai tuo metu?

Janis: Klausėm daug visko. Žinoma, ISIS, NEUROSIS, bet tai tik kelios iš jų.

Karlis: SHORA buvo viena iš didžiausią įtaką padariusių grupių tuo metu, kai pradėjom groti. Taip pat paminėčiau ir grupę BREACH.

Ar grupės pavadinimas turi kažkokią reikšmę? Kaip jį sugalvojot?

Karlis: Ne, nėra jokios reikšmės. Tuo metu atrodė, kad jis tiesiog tinka. Jeigu turėtume grupei sugalvoti pavadinimą dabar, sugalvotume visai kitokį.

Ar galit papasakoti, kaip kuriate muziką? Ar jūs susirenkate studijoj jau turėdami idėjų, ar tiesiog džiaminat?

Janis: Viskas prasideda, kai pasijungi instrumentus ir tada kažką groji 10 minučių. 10 minučių yra svarbiausios, tada žiūri, kas iš to išeina.

Karlis: Mes daug džiaminam, daug kas gimsta iš džiamų.

Davis: Kartais būna, kad kažkas ateina su idėja, kažkas atsineša rifą, bet kartais rifas pasikeičia taip, kad visai neprimena savo pirminės versijos.

„Ghost“ yra jūsų penktasis albumas. Kuo jis skiriasi nuo ankstesnių? Ar kūrėte jį kažkaip kitaip?

Davis: Nekūrėm jo kitaip, jis tiesiog išėjo intensyvesnis nei kiti. Prieš kurdami jį, padarėm ilgesnę pertrauką, nieko nedarėm.

Karlis: Prieš „Ghost“ mes buvom nustoję groti ir įvairios idėjos atėjo būtent tos pauzės metu.

Janis: Iš tiesų, jį sukūrėm ir įrašėm labai greit, net patys stebimės.

Karlis: Jis kitoks nei ankstesni darbai, tik nežinau kuo.

Janis: Kartais žmonės ateina į TESA koncertus tikėdamiesi išgirsti kažką, prie ko yra įpratę, o tu juos nustebini varydamas kietą, sunkią muziką visą valandą. Mums patinka išeiti iš komforto zonos, nustebinti klausytojus.

tesa3Ar kiekvienas iš jūsų turite savo mėgstamiausią TESA albumą?

Davis: Jie visi savaip mėgstamiausi.

Janis: Dažniausiai, kai užbaigi naują albumą, jis tau atrodo mėgstamiausias ir geriausias. Visi taip sako, bet tai yra natūralu, nes jeigu būtų kitaip, būtų tikrai kažkas negerai (juokiasi). Manau, kiekvienas iš mūsų gali surasti kažką mėgstamo visuose įrašuose. Be to, su kiekvienu albumu mes tampam labiau techniški, taip pat su kiekvienu albumu atsiranda ir didesnis emocinis prisirišimas.

Davis: Kartais būna išties įdomu groti senas dainas. Kai mes grojam jas gyvai koncertuose, grojam taip, kaip mums atrodo jos turėtų būti grojamos dabar, o ne taip, kaip buvo kažkada sukurtos.

Karlis: Mano žmona sako, kad TESA nebeturi to paslaptingumo, kuris buvo būdingas anksčiau, bet aš manau, kad mes tiesiog stengiamės daryti kažką naujo, patys save nustebinti. Mes senstam, tampam vis labiau ciniški, nesvaičiojam apie gyvenimą, suprantam, kad viskas sukasi apie darbą, pinigus ir kitus neįdomius dalykus, kurie palaiko tavo gyvybę, ir galbūt tai yra girdima ir mūsų muzikoje.

Jūs labai mažai dainuojat, bet man visad buvo įdomu sužinoti, ar jūsų albumai turi kokias nors idėjas, kuriomis yra paremti?

Karlis: Ne, nėra kažkokios vienijančios idėjos. Tai labiau idėjų rinkinys.

Janis: Kartais būna, kad žodžių turime per daug, tai tada paskirstom juos per kelias dainas (juokiasi).

Taigi albume „Ghost“ nėra jokios bendros temos?

Karlis: Ne. Jo pavadinimas susijęs tik su tuo, kad kažkuria prasme albumas skamba vaiduokliškai. Bet tai nėra kažkokia visą albumą vienijanti idėja. Tu turi kažkaip pavadinti albumą ir tiek. Tai nėra konceptualus albumas.

Janis: Mes stengiamės nebūti labai prisirišę prie vienos idėjos ar pavadinimų, stengiamės išvengti galvoti dainų pavadinimus. Mums tiesiog patinka įrašyti albumą ir štai jūs turit albumą, darykit su juo ką norit, klausykit jo kaip norit. Mūsų albumų pavadinimai visada buvo tik asociatyvūs.

Jūsų muzika dabar skamba labai kontroliuotai.

Janis: Taip, iš tiesų. Muzika dabar tiksli ir konkreti. Žmonės iš mūsų tikisi, kad grosim tą patį rifą penkias minutes, tarsi tarkuotume bulves tarkavimo mašina. O dabar mes ne tai, kad bandome groti labiau improvizuotai, bet tiesiog techniškiau, preciziškiau.

Karlis: Mes niekad nebuvome tokie techniški kaip dabar.

Janis: Visada bus žmonių, kuriems patiks tai, ką grojom seniau, bet bus ir tokių, kuriems labiau patiks tai, ką grojam dabar. Svarbu, kad būtų ir tokių, ir tokių klausytojų. Jeigu tu visą laiką darytum tą patį, tai labai greit atsibostų. Tu gali praleisti kelis metus grodamas to paties stiliaus rėmuose, bet viskas po to tampa labai vienoda. Yra užtektinai grupių, kurios taip ir groja – tą patį per tą patį. Mes nenorim būti viena iš tokių grupių.

Ar taip ilgai grodami kartu nesijaučiat labiau subrendę?

Janis: Mes tikrai jaučiamės labiau subrendę. Yra skirtumas, kaip dabar vertinam muzikos sunkumą. Tu supranti, kad groti sunkiai galima skirtingais būdais.

Karlis: Grodamas ilgai tu išmoksti kitaip pažvelgti į muziką. Branda leidžia tau geriau suprasti, ką sugebi, leidžia tau kontroliuoti save.

Janis: Žinai, kai pradedi groti, sieki maksimumo. Jei gali turėti kuo daugiau instrumentų ir efektų, tu nori juos turėti, nes tau atrodo, kad tai kažką duoda gero, bet po to supranti, kad nemoki jų „valgyti“ ir nieko iš to neišeina. O vėliau supranti, ko tau reikia, kad pasiektum tai, ką nori. Ypač, kai daug koncertuoji, groji skirtingose vietose ir vis tiek sugebi susiderinti viską taip, kad skambėtum kaip įprastai, tada supranti, kad išmokai valdyti savo instrumentus, savo skambesį.

Jeigu galėtumėt pasirinkti vieną grupę, su kuria galėtumėt kartu leistis į turą, kokia tai būtų grupė ir kodėl?

Davis: Nežinau. Arba tai būtų draugų grupė, arba tokia, kuri grotų įdomią muziką.

Janis: Kartais žmonės galvoja, kad mes mėgstame groti su panašiomis grupėmis į save, bet iš tiesų viskas atvirkščiai. Mes norėtume leistis į turą su visai kitokį stilių grojančia grupe. Mes klausom visokiausios muzikos ir grojam su įvairiomis grupėmis.

Ko jūs klausotės savo autobusiuke?

Karlis: O, mes klausom visko, reiktų paklausti mūsų vairuotojo, bet klausom nuo pop punko iki džiazo.

Žinau, kad tu, Karli, groji kitoje grupėje ANNA KIJEVA. Ar kiti iš jūsų irgi grojat kitose grupėse?

Janis: Aš grojau būgnais su tiek projektų, kad prieš kelis metus buvau pramintas muzikine kekše. Bet dabar negroju niekur kitur. Kartais būna, kad per metus atsiranda kažkoks naujas projektas, bet jis būna trumpalaikis.

Ar grojimas kitose grupėse padeda atsišviežinti, pasikrauti naujų idėjų, kurias bus galima panaudoti TESAI?

Davis: Ne, nepadeda.

Janis: Tu negali pabėgti nuo savęs. Net jeigu dalyvauji kitame projekte, tu į jį atsineši savo stilių, savo asmenybę, negali galvoti, kad nueisi į kitą grupę ir būsi ten visai kitoks.

Ar TESA turi konkrečių planų, tikslų, kuriuos norite pasiekti?

Karlis: Viskas susiveda į tai, kad mums tiesiog patinka groti.

Janis: Kartais būna, kad kažką pasiekiam, bet net nesuprantam to, ir tai yra šaunu, nes pasiekiam kažką savęs nestumdami, neversdami daryti to prievarta.

Karlis: Mes nekuriame jokių planų, tiesiog reaguojame į gyvenimą ir tai, ką jis duoda. Manau, klausimas apie dainų žodžius susiveda irgi į tai, kad mums svarbiausia yra groti, muzika yra svarbiausias akcentas, visa kita nėra taip svarbu.

Dėkoju už interviu ir linkiu sėkmės ture.

 

Laidos „Hardkoro valandėlė“ įrašą su interviu galima rasti čia.

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus