Albumai

SHINING „X – Varg Utan Flock“: Švedijos antihumaniško meno vėliavnešiai – vis dar tendencingi

2018.10.03 21:40, suweln

shining-vargPastebėjau vieną tendenciją, kuri, pasirodžius jau dešimtam (per 18 metų visai nemažai, ar ne?) švedų SHINING albumui, tik dar labiau pasitvirtino, bet trumpai nuo pradžių.

Kai SHININGAI pradėjo savo kūrybinę veiklą, grupės vokalistui ir idėjiniam vedliui, o taip pat ir kompozitoriui (žmogus orkestras, ne kitaip!) Niklui Kvarforthui tebuvo 14 metų. Dar visai jaunas, tačiau jau pilnas neapykantos aplinkai, žmonijai, atvėręs savo krauju pasruvusias venas tūkstančiais pjūvių paaugliukas Niklas su savo chebra (kurios sąstatas galėtų pasigirti esantis turbūt bene labiausiai nepastovus – žmonės sako, kad dėl sunkios atmosferos grupėje, ką gali žinoti?) nusprendė, kad pati tamsiausia muzika yra juodmetalis. Pirmieji jų trys ar keturi albumai tą ir byloja – tamsus, kruvinas, neapykantos kupinas black metalas. Mizantropija ir savidestrukcinės idėjos liejasi į visas puses! Ir nors būta šiokių tokių melodingų atokvėpių bei lyrinių intarpų, muzika išliko tamsi ir niūri, kaip dabartinės rudeniškos naktys Lietuvoje. Tiesa, per tiek metų grupė sugebėjo išleisti ne vieną kompiliacinį įrašą ir kažkodėl kiekviename jų daugiausia yra kūrinių iš būtent trečiojo grupės albumo „Angst III – Sjalvdestruktivitetens Emissarie“, kuris daugelio juodmetalio puristų nuomone yra pats pačiausias.

Berods 2005 metais ryšys su grupe nutrūko ir visi galvojo, jog Kvarforthas pasitraukė iš gyvųjų pasaulio, tačiau galiausiai paaiškėjo, jog tai buvo tik dar viena genijaus užmačia. Sakyčiau, toks pakankamai originalus (bent tiems laikams) grupės koncepcijos restartas, kaip dabar būtų galima pasakyti, žiūrint istoriškai, nes sekantis grupės diskas „V – Halmstad“ prie black metalo žanro pripaišė dar ir bliuzo motyvus, kurie grupės muzikoje būdingi ir dažnai sutinkami iki šiol, o pats juodmetalis su kiekvienu nauju grupės įrašu užleidžia vietą „tiesiog metalo“ sampratai.

Ne tik mano, tačiau ir daugelio kitų grupės fanų nuomone, 2011-aisiais pasirodęs SHININGŲ albumas „VII – Född Förlorare“ buvo tamsiausias periodas ne tik už pinigus narkotikams atsiduodančiam Kvarforthui ir likusiai grupei, bet ir jų kūrybai. Albumas, žiūrint iš šios dienos perspektyvos, buvo tikrai neblogas, tačiau tuo metu, po „Halmstad“ ir „Klagopsalmer“, tai buvo žingsnis atgal.

Na, ir dabar jau galime sugrįžti į šios mano „paskaitos“ pradžią – apie tendencijas. Nuo jau minėto 7-ojo albumo SHININGAI, jau gerokai užkėlę savo kartelę ir žinomi turbūt didžiosios daugumos pasaulio bliakerių, nusprendžia, kad jiems reikia pasistengti tik… kas antrą kartą! 7 albumas buvo žingsnis atgal, 8 – labai stiprus ir įsimenantis, 9 – absoliutus marazmas, kuris padarytų gėdą bet kokiai grupei, saviparodija pačia blogiausia įmanoma forma, na, ir pagaliau – naujausias, 10-asis, kuris išėjo… pagal tendencijas visai neblogas! Tikiuosi, kad pagavot mano mintį.

Kas gi gero šiame albume, pasakojančiame apie vilką, kuris neturi bandos? Žinoma, po praeito albumo bet koks pirstelėjimas būtų pats geriausias, tačiau daugiau nei 10 kartų perklausius įrašą neapleidžia mintis, jog SHININGAI šį kartą tikrai pasistengė. Išlaikytas jau senas, dar „Halmstad“ laikus menantis garsas, išlikusios taip pat grupei būdingos kūrinių struktūros bei poza, bet, skirtingai nei praeitas įrašas, šis turi labai svarbią savybę – jis veža! Vietomis užgriežia tokie galingi ir įsimenantys rifai, epiškos melodijos ir visas laimės hormonus velniop naikinantis pyktis bei pagieža, kad netgi norisi atsikvėpti, padaryti pauzę ir trumpam visiškoje kapų tyloje apie tai gerai pagalvoti. O pagalvojus niekas nedraudžia sugrįžti į šią audio beprotybę ir mėgautis mizantropine poezija bei pjaustančiais rifais (labai svarbu su savimi turėti ir nosinaičių).

Ne vienoje albumo vietoje pagavau save mąstant, jog SHINING nemažai įkvėpimo sėmėsi iš kitos taip pat kultinės Švedijos grupės KATATONIA (ypač paskutiniame kūrinyje „Mot Aokigahara“). Tikrai, bliuzinių, akustinių intarpų metu muzikos tempas sulėtėja ir klausytojas yra priverčiamas panirti į tamsų rūką, iš kurio išnirs tik vėl prasidėjus nedraugiškam būgnų ir gitarų vanojimui. Taigi, tokie ir kūriniai. Nebėra tik bliuzinių arba tik metalinių gabalų (žinoma, išskyrus priešpaskutinį „Tolvtusenfyrtioett“, kuris, kaip visuomet, lėtas intarpas prieš finalinį šūvį). Pagal tą pačią formulę albumas metodiškai tiksliai, tarsi medicininiu skalpeliu, nugraibo nuo mūsų visą likusį apverktiną socialumą ir mes liekame vienui vieni su savimi.

Iš paminėtinų vietų negaliu nepaliaupsinti trečio kūrinio „Jag Är Din Fiende“ priedainio bei antrojo „Gyllene Portarnas Bro“ antros pusės, kuomet romantika drastiškai keičiasi į daužantį nepakantumą. Tuo tarpu kūrinys „Han Som Lurar Inom“ – turbūt mažiausiai įsimenantis albume.

Reziumuojant, šį kartą grupė jokio dviračio neišrado, o tiesiog eilinį kartą eina savo prieš 10 metų išrausta vaga. Tik reikia paminėti, jog tai daro tikrai kokybiškai, nenuobodžiai ir efektingai. Albumas yra įdomus ir jį norisi klausyti dar ir dar kartą. Iki „Redefinng Darkness“ jam toli, kaip man iki Mėnulio, tiek kūrinių struktūros, tiek pačios nuotaikos prasme, tačiau tai yra geras įrašas, puikiai tinkantis žmogui, nesusipažinusiam su senąja grupės kūryba ir eilinis puikus įrašas „Season of Mist“ leidykloje.

Pagal tendencijas kitas SHININGŲ albumas bus prastas, o sekantis po to – vėlgi įdomus ir efektingas, tad jo kantriai ir palaukim.

 

Vertinimas: 8,5/10

SHINING „X – Varg Utan Flock“

© „Season of Mist“, 2018

01 Svart Ostoppbar Eld

02 Gyllene Portarnas Bro

03 Jag Är Din Fiende

04 Han Som Lurar Inom

05 Tolvtusenfyrtioett

06 Mot Aokigahara

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
BritnyFox
2018.10.18 19:37

jo soodbleki pagal albumus skirsiu dabar :D mmmjo o vaiku darzelio lygio archyvu, kuriuose Wardruna (su visa pagarba) per kazkuri gaahl’a metalas, o kai kurie kolektyvai kaip M. Manson ir kiti, kur ryskiai pagrinde yra metalo – ne, tai stengiuosi vengti. Nerasys zmogus apie ka kalbesime? Cia gi ferrum, nu gal nereikes man postint is praeties temu, kur tiesiog is oro niftemu uzsisuko topicai? Dabar pavaidinkime nustebusius. Kas blogo kad zmogus pasitikslinti nori???

XIII
2018.10.18 16:10

nu jau tikrai nereik ivardint kurie. pagal albuma turi skirt ir viskas. metal archives paziurek, ten dachuja vienodais pavadinimais. Gi nerasys zmogus – sikart kalbesime apie prancuzus, sikart – apie lenkus, sikart… Ner reikalo.
O ir is virselio aisku, kad cia ne norvegai. Pamatai riesus ir prierasa SHINING tai jau turi but durns, kad galvotum ne apie kvarfothnnnnnna ta

suweln
2018.10.17 21:22

gerbiamieji, jau pavadinime parašyta “Švedijos”. Yra ir norvegų SHINING, bet apie tuos aš nieko nežinau, tik, kad džiazą groja.

BritnyFox
2018.10.17 21:13

viens, du, du su puse… tai jei zinomas faktas, jogi ne viens, tai gal tada ir reiketu ivardinti apie kuri kolektyva kalba eina… pries svaidantis skambiais kapslokintais titulais

XIII
2018.10.17 16:47

o tai kas cia sake kad viens?
Pas norvegu Shining tai Kvarfothz tai kaip ir nera triubu putes

BritnyFox
2018.10.11 22:18

ne vienas šiaining gi yra

XIII
2018.10.09 13:30

SHINING

suweln
2018.10.07 13:06

su altevents nieko bendra neturiu.

Alloy
2018.10.07 13:03

Palaida bala balutė daros.

Pedo of Filth
2018.10.07 12:34

kas per xuinia daros, visa ferruma uzvalde altevents fainuoliuku chebryte.

Lord Sauron
2018.10.05 17:53

Ne mano muzika. Nesugebėjau iškentėti iki albumo pabaigos. Jaučiasi, kad kokybiška sproduktas, bet visai nekabina

vyskupas666
2018.10.05 14:31

mižnių metalas galėtų taip vadintis jų stilius.

Hentai San
2018.10.05 12:54

Na taip – keista muzika. Ne DSBM, bet vistiek labai melancholiška. Ar tai blogai? Šainingai visada pasižymėjo keistenybėmis…

Šlykštniekšis
2018.10.05 09:22

Teenage angst produktas emo vartotojų segmentui pramogų kultūros sferoje.

bmaggot
2018.10.04 12:46

lengva muzikėlė, paauglėms patiks

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus