Straipsniai

ROTTING CHRIST: “Menas turi būti ekstremalus, jei juo siekiama paveikti pasaulį”

2005.08.11 00:00, Liuzeris

Niekam ne paslaptis, jog šių metų rugsėjo 4 dieną Vilniaus klubą “Mulen Ružas” siaubs graikų metalo pasididžiavimas – black metalistai ROTTING CHRIST. Kam tai paslaptis, siūlau užeiti į šio koncerto svetainę. Na, o aš tikrai negalėjau sau leisti tokios prabangos, kaip nepakamantinėti grupės lyderio, vokalisto ir gitaristo Sakio, apie svarbius dalykus mūsų visuomenei. Kadangi neleidau, tai kamantinėju…

Kamantinėjimas angliškai guli čia >>

Liuzeris: Sveikas, Saki! Turiu pasakyti, jog aš pats asmeniškai labai laukiu jūsų pasirodymo Vilniuje. Esu tikras, kad pakankamai nemaža dalis metalistų – taip pat. Taigi papasakok, kaip jums kilo idėja surengti turą po Baltijos šalis. Niekada nebuvote šiose šalyse ar ne? Kaip jaučiatės lankydamiesi naujose metalo žemėse?

ROTTING CHRIST: “Menas turi būti ekstremalus, jei juo siekiama paveikti pasaulį”Sakis: Mes taip pat džiaugiamės galimybe sugroti jūsų šalyje. Esame apkeliavę bemaž visą pasaulį, bet kažkaip dar nebuvome užsukę į Baltijos šalis. Taigi labai laukiame rugsėjo, kuomet čia susitiksime su panašiai mąstančiais žmonėmis.

Liuzeris: Ką gi, kitas klausimas yra tradicinis ir niekam neišvengiamas. Ką žinai apie Lietuvą? Ar esi girdėjęs ką nors apie mūsų šalį ir jos metalo sceną?

Sakis: Kadangi trinuosi “undergrounde” nuo aštuoniasdešimtųjų pabaigos, galiu pasakyti, kad esu gavęs keletą demo įrašų iš lietuviškų grupių devyniasdešimtųjų pradžioje. Gaila tik, jog dabar negalėčiau prisiminti tų grupių pavadinimų. Dar prisimenu, kai gaudavau laiškų iš jūsų šalies metalistų ir visada man kildavo klausimas: “Kas iš tiesų vyksta toje Lietuvoje?”. Ką gi, atėjo laikas tai sužinoti. Be abejo, čia taip pat tikiuosi išgirsti kuo daugiau jūsų grupių.

Liuzeris: Beje, praėjusiais metais sklandė gandai apie ROTTING CHRIST turą Baltijos šalyse. Gandams nepasitvirtinus fanams teko nusivilti. Kas atsitiko? Ar jūs apskritai turėjote ką nors bendra su šio turo planavimu?

Sakis: Baltijos šalys visuomet buvo mūsų turų planuose, tačiau negaliu paaiškinti, kodėl iki šiol nepavyko atvykti pas jus. Žinai, menkiausias popierizmas gali sutrukdyti bet kuriam pasirodymui. Tačiau dabar viskas einasi puikiai, kadangi dirbame su Sergėjumi (iš NEGLECTED FIELDS – liuz. past.), ir man garbė pasakyti, jog būtent Baltijos šalyse mes pradėsime pasaulinį turą, vyksiantį daugiau nei tris mėnesius.

Liuzeris: Galbūt tu gali pasidalinti su mumis pasirodymo Vilniuje dainų sąrašu? Ar jame bus daugiau medžiagos iš paskutinio albumo “Sanctus Diavolos”, ar grosite daugmaž gabalus iš visų periodų?

Sakis: Visuomet sunku paruošti teisingą dainų sąrašą… Sąrašą, kuris patenkintų dvi ROTTING CHRIST fanų kartas. Tačiau visada stengiamės groti kuo daugiau gabalų iš ankstesnių įrašų, be abejo, nepamiršdami ir paskutinių albumų.

Liuzeris: Gerai, manau, kol kas užteks į Lietuvą orientuotų klausimų. Pakalbėkime apie jūsų paskutinį albumą “Sanctus Diavolos”. Spėju, gauni nemažai klausimų apie jį. Komplimentų turbūt irgi. Visgi turiu paklausti – kaip pats vertini šį albumą? Kokią poziciją jis užima tarp kitų ROTTING CHRIST įrašų?

Sakis: “Sanctus Diavolos” buvo mūsų aštuntasis albumas, tačiau jį galima pavadinti grįžimu prie šaknų. Na, jis neskamba kaip “Thy Mighty Contract”, bet visa atmosfera grąžina į ankstyvuosius devyniasdešimtuosius. Aišku, jame visgi yra ROTTING CHRIST’ams būdingos melodijos, bet, kaip ką tik minėjau, albumas sukelia “oldschoolinius” jausmus. Mano nuomone, tai yra tamsiausias albumas, kokį esame sukūrę, tuo pačiu, tai yra smarkus grupės žingsnis pirmyn.

Liuzeris: Kas toliau? Kaip minėjai, daug koncertuosite šį rudenį, tačiau vis tiek vieną dieną turėsite grįžti į įrašų studiją. Ar įsivaizduoji naują ROTTING CHRIST albumą? Galbūt jūs jau kažkokiu būdu dirbate prie jo?

Sakis: Ką gi, užkabinai temą, dėl kurios kaip tik vakar diskutavau su vaikinais iš “rottingų” – kada mes lįsim atgal į studiją, kai šitiek daug pasirodymų ir nėra laiko kurti naujas dainas? Neslėpsiu, nesukūrėm nei vienos dainos po “Sanctus Diavolos” pasirodymo ir po jo vykusio turo, ir tas mus nervina. Be to, mes dabar leidybos bendrovės keitimo stadijoje, kadangi po šešių albumų baigėsi kontraktas su “Century Media” ir naujo albumo išleidimo klausimas mums sukelia šiokį tokį stresą. Tad kol kas koncentruojamės ties gyvais pasirodymais, kurie yra svarbiausias dalykas grupei – skleisti savas idėjas ir susitikti su kuo daugiau metalo gerbėjų visame pasaulyje. Taigi mintis apie naują įrašą kol kas atidedame į šalį. Galiu tik pasakyti, jog jis skambės “rottingchristiškai” ir bus agresyvesnis negu bet kada. Kaip minėjau, ROTTING CHRIST grįžta prie šaknų.

Liuzeris: O, prisiminiau, skaičiau kažkur, kad nemėgsti, kai prie ROTTING CHRIST įrašų dirba daug pašalinių asmenų. Be to, pats atlikai praktiškai visą darbą prie “Khronos” ir “Sanctus Diavolos”, ir, manau, bandysi išlaikyti šią tradiciją ateityje. Bet ar nemanai, jog pašaliniai žmonės gali padėti tau su šviežiomis idėjomis?

Sakis: Na, aš daugiau mažiau rūpinuosi viskuo, kas susiję su ROTTING CHRIST – rašau muziką, dainų tekstus, tariuosi dėl koncertų ir taip toliau. Anksčiau esu bandęs įtraukti kitus žmones į ROTTING CHRIST veiklą, tačiau suprasdavau, jog kiti nejaučia šios grupės taip, kaip aš. Tad visą grupės kontrolę pasilieku sau. Be abejo, kiti grupės nariai padeda man su naujomis idėjomis, bet kadangi jie turi kitus darbus, neskiria tiek daug dėmesio grupei. Taigi, galima sakyti, aš vienintelis esu atsakingas už ROTTING CHRIST!

Liuzeris: Esi pagrindinis ROTTING CHRIST dainų kūrėjas. Visgi gal gali nupasakoti visą naujų dainų kūrybos procesą grupėje? Tu ateini į repeticiją su nauju rifu ir…?

ROTTING CHRIST: “Menas turi būti ekstremalus, jei juo siekiama paveikti pasaulį”Sakis: Naujų dainų kūryba man yra kaip mistinis liturginis procesas. Jis užima labai daug laiko ir į jį žiūriu labai rimtai. Negaliu pagriebęs gitaros iškart sukalti keletą rifų, tada liepti kitam gitaristui sukurti kažką “ant viršaus”, truputį parepetuoti ir viskas. Man daina turi turėti aiškią pradžią, vidurį ir galą. Ji turi reprezentuoti mano vidinę, slaptą asmenybės pusę. Tad pradžioje keletą dienų galvoju apie pačio gabalo idėją. Tuomet pabandau įsivaizduoti, kaip visi instrumentai dalyvaus šiame gabale, ir tik tada pasiimu gitarą ir per porą dienų sukuriu rifą. Galiausiai aš parodau jį kitiems grupės nariams, kurie pasidalina savo mintimis ir mes turime naują gabalą.

Liuzeris: Kiek žinau, taip pat dirbi prodiuseriu savo tėvynėje Graikijoje. Ar tai profesionalus užsiėmimas ar tiesiog dirbi iš idėjos?

Sakis: Kai turiu laiko, dirbu prodiuseriu su jaunomis graikų grupėmis. Tai nėra profesionalus darbas, kadangi neturiu daug laiko tam, tačiau prodiusavimu labai norėčiau rimčiau užsiimti ateityje.

Liuzeris: Beje, kalbant apie ateitį, ar įsivaizduoji save baigusį muzikanto karjerą? O gal varysi kaip Ozzy?

Sakis: Kaip Ozzy?! Ne, bičiuli, tai nėra mano tikslas ir, be abejo, tai nėra įmanoma, kadangi esu black metalo scenos atstovas. Norėčiau baigti savo karjerą išdidžiai. Žodis “išdidumas” man labai daug reiškia ir jo aš siekiu su savo grupe. Ką veiksiu baigęs karjerą? Hmm, nieko ypatingo, manau. Galbūt gyvensiu normalų gyvenimą arba net šaunų gyvenimą toli nuo didelių miestų. Iš tiesų, nežinau. Žinau tik tiek, jog tuomet vis dar būsiu metalistas!

Liuzeris: Pašnekėkim apie Graikijos “undergroundą”. Jūs esate iš pietų Europos, kuri nėra labai garsi metalo grupėmis. SEPTIC FLESH (RIP), NECROMANTIA ir ROTTING CHRIST yra bene žinomiausios graikų metalo grupės, tačiau, esu tikras, jog jų ten yra daugiau. Kaip sugyvenate su kitomis grupėmis? Draugystė ar pavydas? Ar imate jaunesnes grupes iš Graikijos į turus, o gal padedate joms prasimušti kitais būdais?

Sakis: Mes užaugome šioje scenoje ir, be abejo, visuomet jaučiame pareigą padėti naujokams, kurių čia yra iš tiesų daug. RAVENCULT, NAER MARTARON, DIVA, NOCTUA, ENTROPIA yra tikrai perspektyvios grupės, į kurias verta atkreipti dėmesį.

Liuzeris: Ar ROTTING CHRIST Graikijoje yra žvaigždės? Ar grupės nariai atpažįstami gatvėse, o gal jūsų grupė yra visiškame pogrindyje?

Sakis: ROTTING CHRIST buvo pripažinti čia daug vėliau nei užsienyje. Dabar aš galiu pasakyti, jog grupė yra garsi Graikijoje (na, ne “mainstreaminiu” požiūriu, bet mes juk visuomet šnekam apie “undergroundą”) ir, taip, metalistai, kurių čia yra pakankamai daug, mus atpažįsta gatvėse.

Liuzeris: Beje, ką tu manai apie black metalo grupes, kurios tapo neįtikėtinai populiarios visame pasaulyje, įskaitant ir JAV? Aš kalbu apie DIMMU BORGIR ir CRADLE OF FILTH. Ar norėtum, kad ROTTING CHRIST būtų jų vietoje? O gal tai tau – gėdinga komercija?

Sakis: Nemanau, jog grupė, pasivadinusi ROTTING CHRIST, galėtų tapti tokia garsi, bet tai ir nėra mano tikslas, bičiuli. Black metalas – tai ekstremali muzika, ekstremalus judėjimas, protestas prieš bet kokį visuomeninį statusą, ir, jei mūsų grupė taptų populiari ir priimtina visam pasauliui, vadinasi, galimi du variantai – arba mes praradome savo tapatybę, arba pasaulis pasikeitė. Netikiu, jog pasaulis greitai pasikeis, tad greičiausiai būtų pirmasis variantas. O kalbant apie tavo minėtas grupes, galiu pasakyti, jog pažįstu jų narius, ir, manau, kad visas tas bumas įvyko be jų žinios, tai tiesiog įvyko.

Liuzeris: Kiek skaičiau, pradėjote muzikinę karjerą kaip death grinderiai, bet netrukus pakeitėte savo kryptį į black’ą. Kodėl pasirinkai black metalą?

Sakis: Galbūt tai buvo tamsus ir gerai užslėptas jausmas, kurį aš pirmąkart suvokiau išgirdęs HELLHAMMER ir BATHORY!

Liuzeris: Kaip tu vertini melodingiausius ROTTING CHRIST albumus – “A Dead Poem” ir “Sleep Of The Angels”? Nors po pastarojo jūs vėl grįžote į black metalo vėžes. Tad kaip ten buvo su tais dviem ir ką reiškė tas grupės logotipo pakeitimas?

Sakis: Kiekvienas muzikantas savo karjeroje turi teisę paeksperimentuoti, tą mes ir padarėme su “A Dead Poem” ir “Sleep Of The Angels”. Abu albumai išreiškia mūsų tuometinį muzikinį skonį, kuris buvo pakrypęs link heavy metalo, ir, kadangi jie neturėjo nieko bendro su mūsų ankstesniais albumais, pakeitėme ir grupės logotipą. Bet mes nesigėdijame tų dviejų albumų, kadangi jie vis tiek skamba kaip ROTTING CHRIST įrašai, o taip pat apibūdina mūsų asmenybes tuo metu.

Liuzeris: Nepameluosiu sakydamas, jog ROTTING CHRIST sukūrė savitą melodingojo black metalo stilių, bet visgi, ar yra grupės, kurios įtakoja (ar įtakojo) jūsų kūrybą?

Sakis: Gal ir yra, tačiau jas įvardinti gali tik klausytojai.

Liuzeris: Neabejotinai pasirinkote šokiruojantį grupės pavadinimą. Kaip kilo idėja pasivadinti “pūvančiu Kristumi“? Ar turėjote problemų dėl pavadinimo savo šalyje ar tose, kuriose koncertavote? Žinau, jog neturite nieko bendro su satanizmu, bet vis tiek jūsų dainų tekstai ir dar tas grupės pavadinimas…

Sakis: Be abejo, dėl pavadinimo beveik visur turime nemažai problemų. Kai kurie mūsų pasirodymai buvo atšaukti, kai kurie albumai nėra platinami, ir mes net matėme savo veidus per televiziją. Ir viskas dėl mūsų vardo! Bet kuriuo atveju, laikome black metalą iššūkiu prieš bet kokią konservatyvią idėją, smūgiu bet kuriai religinei, pseudomoralinei ideologijai, ir esame įsitikinę, jog visos religijos pasaulyje pūva. Menas turi būti ekstremalus, jei juo siekiama paveikti pasaulį.

Liuzeris: Ar galėtum išskirti patį įsimintiniausią pasirodymą savo karjeroje? Kaip manai, kurios šalies metalistai yra didžiausi ROTTING CHRIST fanai?

ROTTING CHRIST: “Menas turi būti ekstremalus, jei juo siekiama paveikti pasaulį”Sakis: Mes visuomet geriau priimami klausytojų, kuomet grojame pietuose, tačiau negaliu teigti, jog mūsų nepriima šiltai kitose šalyse. Bet pavyzdžiui, mūsų koncertai Pietų Amerikoje visuomet būna puikūs.

Liuzeris: Trumpas, bet sunkus klausimas. Kokia tavo mėgstamiausia ROTTING CHRIST daina?

Sakis: Taip, iš tiesų sunkus klausimas. Deja, negaliu jo atsakyti, kadangi žodis “mėgstamiausias” ar “geriausias” netinka man, pačiam ir kuriančiam šias dainas! Iš esmės, tai visuomet priklauso nuo to, ką nori klausyti tuo metu, kokioje nuotaikoje esi. Ir ROTTING CHRIST turi pakankamą gabalų įvairovę patenkinti klausytoją įvairiais atvejais.

Liuzeris: Kaip užtikrintas lietuvis alaus mėgėjas turiu tavęs paklausti stipraus klausimo – kokie tavo santykiai su alkoholiu?

Sakis: Iš tikrųjų, ne tokie ir geri. Dėl sveikatos problemų mečiau gerti alkoholį prieš keturis metus, bet tai jokiu būdu nereiškia, jog nepabandysiu vietinio lietuviško alaus!

Liuzeris: Pabaigai – paskutiniai žodžiai Lietuvos fanams?

Sakis: Labai laukiame koncerto Vilniuje, per kurį grąžinsime visą pagarbą, jūsų suteiktą mums nuo pat pradžių. \m/, broliai ir seserys!

Liuzeris: Dėkui už interviu. Laukiame ROTTING CHRIST šou Vilniuje. Laikykitės!

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
BlindGuardian
2005.08.14 18:31

Greiciau Rugsejo 4 paskutinis koncertukas ir prie mokslu …nes jau nusibodo atostogaut:)

Widowmaker
2005.08.12 14:53

Cadai, dėkui už linką. Kažką atmintis gaivina, kad lietuviško Dismemberių intervo viršuje buvo linkas į anglišką versiją (turbūt neišliko perėjus prie naujos sistemos).

Liko ~3 savauitės

Cadas
2005.08.12 14:23

Widowmaker:
Na tai jau ne pirmas kartas kaip yra idėtas interviu anglu kalba, pažiurėk čia – http://www.ferrum.lt/english/inters.php

smc
2005.08.12 13:56

Fainas interviu, ne koks dirbtinai baisus ir panasiai=)

Liuzeris
2005.08.12 13:45

Cadas: aha, dekui uz pastebejima, peistinau is originalo ir nesuziurejau :)

Widowmaker: manau, bus galima (nors reiks pacio Sakio klaust, jam atvarius :) Nors kadangi pats jis ant scenos megsta stovet kaip ibestas, tai daiveriai pagyvintu sou :) Tik nereiketu padauginti kaip per Entombed..

Cadas
2005.08.12 13:38

Liuzeris: Kaip tu vertini melodingiausius ROTTING CHRIST albumus – “A Dead Poem” and “Sleep Of The Angels”?

Čia vietoj “and” gal geriau būtų “ir”?
Interviu – Jėga.
Sakis – Jėga. Nors labiau aš norėčiau, kad jis vadintusi Necromayhem!!! Juk black’ą groji!!!
Man dar labiau pakilo noras pamatyti šiuos Graikijos demonus!!!
Ir tas posakis “visos religijos pasaulyje pūva” – manau tai tiesa. Vienu žodžiu: LAUKIAM!!!

Widowmaker
2005.08.12 13:35

Gera idėja skelbti intervą originaliai klausta kalba (gal buvo ir seniau, ale nepamenu).

Geras intervas, o rugsėjis jau arti m/

PS stage divingas bus leidžiamas ? =)

svalak
2005.08.12 09:25

oi laukiam laukiam m/

Liuzeris
2005.08.11 23:34

Oh… Man labai patinka vasara :))

odium
2005.08.11 23:31

rugsėjo 4, kolega, rugsėjo:)

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus