Fantastika kaip kino ir literatūros žanras

Kinas, literatūra, teatras ir kitas dvasinis penas

Moderatorius: Moder

Mėgstamiausia fantastikos kryptis:

Mokslinė fantastika
22
35%
Fantasy (nuo Konano iki Dienos Sargybos)
16
26%
Horror (mistika, iš dalies gotika ir kt, kur veikia isgalvoti monstrai)
16
26%
Kiberpankas
3
5%
Kosminė opera (epai, tipo Žvaigždžių Karų)
5
8%
 
Viso balsų : 62

Fantastika kaip kino ir literatūros žanras

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.06 13:44

Čia gal jau daugiau mano arkliukas, tiesiog jau daug metų savo pramogai nebeskaitau nieko, išskyrus fantastiką. Taigi įdomu paliko ir ką broliai metalistai galvoja fantastiką tiek kine, tiek literatūroje. Yra baisiai daug žanrų ir požanrių, taigi mano skirstymas apklausoje yra gan grubus, bet jei diskusija vystysis tinkama linkme, tai bus galima padiskutuoti ir apie požanrius. Beje į mokslinės fantastikos žanrą reikėtų įtraukti ir alternatyvinę istoriją, kuri gyva literatūroje, bet labai mažai eksploatuojama kine
Paskutinį kartą redagavo Lord Sauron 2006.02.06 13:52. Iš viso redaguota 1 kartą.
Paskaitai Sauron'o reviews ir sužinai kiek daug tobulų metalo albumų išleidžiama šiais laikais - pats greičiausiai šio fenomeno net nepastebėtum...
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė Pradas » 2006.02.06 13:46

o kas tas kiberpankas ?
Pradas
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 877
Užsiregistravo: 2006.01.29 12:58
Miestas: Klaipėda

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.06 13:48

Jei matei "Džonį Mnemoniką" su Keanu Reevesu, tai ten buvo tipinis kūrinėlis ta tema. Žanrui būdinga daug aukštųjų technologijų ir tuo pat natūralistinis, nepagražintas, kai kur net pabrėžtinai grubus pasaulio vaizdavimas. Hi Tech - Low Life tiksliausias kiberpanko apibūdinimas.
Paskaitai Sauron'o reviews ir sužinai kiek daug tobulų metalo albumų išleidžiama šiais laikais - pats greičiausiai šio fenomeno net nepastebėtum...
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė Morandis » 2006.02.06 13:57

beabejo Moksline fantastika!
Fantasy patinka del atmosferos, grozio ir didingumo. Bet asmeniskai man patinka ziureti tik filmus, o ne skaityti.
Kiberpankas, na jo ne per daugiausiai maciau, bet patinka del savo noir tipo atmosferos ir piesiamu niuriu ateities vazdu. Skaitymui man ten kazkaip per daug sudetinga.
Horror, busiu neoriginalus ir pasakysiu, kad tik klasikinis ir tik retkarciais ;]. Skaiciau tik S. Kinga is sio zanro.
Kosmine opera - vaikystes grazus prisiminimai. Star Wars jau deja nebeveza, o kazkada taigi JOMAJO kaip buvo!.. ;]

O MF patinka del to, kad turi didziausia isliekamaja verte ir kai skaitai zinai, kad cia ne siaip is pirsto lauzta kazkokia pasaka ar issigalvojimas, o logika ir daugeliui atveju filosofiskai paremta perspektyva. turiu oemni tuos didziuosius fantastus kaip Azimovas, KLarkas ir tt ir tt
"Jo didenybė Morandis panorėjo, kad tarnai sugalvotų jo šviesybei parašą... Jūsų noras- mums įsakymas..." - CrvenaZvezda ;]
Morandis
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 1127
Užsiregistravo: 2004.02.06 19:18
Miestas: Utena

Standartinė Goblinas » 2006.02.06 13:59

Labiausiai turbut patinka fantasy (Toliken,Perumov...),kartais ir moksline pasakitau (Wyndham,Klark..).Kadangi esu pakankamai mazai susipazines su fantastika tai mano zinios apsiriboja tik keletu rasytoju...
Goblinas
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 1882
Užsiregistravo: 2005.04.21 19:02
Miestas: Vilnius

Standartinė julija » 2006.02.06 14:59

labiausiai tai fentazy, tik vat laikui begant isranki pasidariau, daznai nusiperku knygute, paskaitu iki puses ar net trecdali ir taip nudna pasidaro, net nesuprantu kokio velnio ant virselio raso best selling autor, ir leidzia jo raslaivas, tiksliau, kokie zmones istisai perka ju kepinelius... man patinka f mohikanai, tikslaiu mohikanes - a.norton ir ursula le guin, kazkaip maziausiai nusivylaiu. ko apie filmus pagal ju kurinius pasakyt negaliu, retai kada filmas perspjauna kurini
julija
Dalyvis
 
Pranešimai: 247
Užsiregistravo: 2005.08.06 18:12
Miestas: harogate

Standartinė Kabala Zajebala » 2006.02.06 15:03

Iki kokių 18 metų buvau labai pasinešęs ant fantastikos, ryjau visas PFAF knygas iš eilės, kartais po knygą per dieną. Ale paskui dašuto man, kad dauguma knygų šitoj serijoj yra tiesiog bulvarinis skaitalas laikui prastumti (aišku pasitaikydavo ir tikrų perliukų).

Pagrindinė problema fantastinėje literatūroje - idėjos nebuvimas, kuomet fantastika naudojama kaip paprasčiausias fonas primityvokam nuotykiniam romanui, detektyvui ar net meilės istorijai (fe!).

"Vintažinėje" sci-fi modernios technologijos, kelionės kosmosu, klonavimas ir pan. turi tam tikra poveikį, padeda žmogui susivokti, kas jis toks yra ir kur eina. Jeigu nėra filosofinės potekstės, fantastiką gelbėja gerai apgalvota pasaulio vizija. Tikrai nervina, kai vaizduojamos afigienos technologijos, visokie hiper-erdvės varikliai ir pan., o žmonės lieka visiškai tokie patys. Palei mane technologinis progresas turi daryti didžiulę įtaka žmonių socialiniams santykiams, politikai, ekonomikai ir pan.

Tarp kitko, kad jau užsivedžiau, gal kas galėtų parekomenduoti rimtos fantastinės literatūros (kad būtų galima nusipirkti Lietuvoj)? Būčiau didžiai dėkingas.
Krutink krūtinę, kretine!
Kabala Zajebala
Dalyvis
 
Pranešimai: 139
Užsiregistravo: 2005.11.07 18:25
Miestas: Bristol, UK

Fantastika kaip kino ir literatūros žanras

Standartinė Prozerpina » 2006.02.06 17:07

kuo galima butu pavadinti Velso laiko masina ir daktaro moro sala?
Visu nenugalesi
Prozerpina
Dalyvis
 
Pranešimai: 117
Užsiregistravo: 2005.08.11 18:01

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.06 17:19

Velsas - klasikinis SF.
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė taran » 2006.02.06 17:24

mazai esu susidures su fantastika ,tad dbr taisau savo klaidas , nes sis vaisius - dar nepaskanautas.

Lovecraftas , Po ir Tolkienas paliko stipru ispudi , o pastarasis mane , dar visa jauna literaturoje , priverte giliau bristi per ivairiu rasliavu vandenius..;]
taran
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 970
Užsiregistravo: 2003.06.20 19:13

Standartinė Adis » 2006.02.06 18:09

SF ir F daugmaž po lygiai. Iš fantazy mėgstamiausi ciklai - LotR, Black Company, Wiedzmyn. Iš SF - Barajaro ciklas, Piknikas šalikelėje, nemaža dalis Bredberio, Simak'o darbų. Dar labai užvežė savotiškas science fantasy/cyberpunk mišinys - Carl Sargent'o ir Marc Gascoigne'o "Nosferatu".

Dabar va neseniai labai smagiai susiskaitė Vasiljevo "Dezertyras - priskirta prie fantastikos, bet nelaikyčiau to fantastika.

"Ale paskui dašuto man, kad dauguma knygų šitoj serijoj yra tiesiog bulvarinis skaitalas"

Čia apie PFAF. Vienu metu išties vien visokios žiurkiados ir jų variacijos ėjo, ypač fantazy settinge. Pastaruoju metu Eridano PFAF mano akyse gerokai pakilo - Strugackių keletą išleido, postosvietinės fantastikos. Cool.

"Tarp kitko, kad jau užsivedžiau, gal kas galėtų parekomenduoti rimtos fantastinės literatūros (kad būtų galima nusipirkti Lietuvoj)?"

Va rekomenduočiau aukčiau minėtus rusus - Strugackius (yra išleidęs ir Eridanas, ir pas bukinistus "Zenito" serijos leidimų galima rasti - "Piknikas šalikelėje", "Gyvenama sala", "Vabalas skruzdėlyne"), Lukjanenko ("sargybų" ciklas, "Genomas" "Atspindžių labirintas", "Netikri veidrodžiai", Vasljevą ("Raganius iš Didžiojo Kijevo", rekomenduotina prieš tai būt skaičius (F) Sapkowskio "Wiedzmyn'ą"), Valentinovą ("Dezertyras"). Va dar vakar baigiau Margaret Atwood - "Oriksė ir Giežlys" (ne Eridano). Ten "rimta" fantastika, analizuojanti sociumo psichologiją ir problematiką, ir t.t., bet šiaip man nepaliko didelio įspūdžio. Anyway, gal tau patiks.

Čia viskas lietuvių kalba. Jei skaitia ir rusiškai - yra keleta sknygynų su tikrai neblogomis kolekcijomis.
Why do you necessarily have to be wrong just because a few million people think you are? ©Frank Zappa
Adis
Ferrum
 
Pranešimai: 5041
Užsiregistravo: 2003.05.19 02:26
Miestas: Vilnius

Standartinė jago » 2006.02.06 18:21

Fantastika pradėjau domėtis truputi prieš atsirandant pfaf'ui - kažkur 90 - 91 metais. Viskas prasidėjo nuo to, kad mama kartą atnešė kokią desietką "zenito" serijos tomų iš kažkokios likviduojamos bibliotekos. Visus greitai prarijau. Paskui atsirado pfaf'as, kurį skaičiau visą, iki kokios 80'os knygos, tačiau eridanas kuo toliau tuo labiau pradėjo orientuotis į kiekybę, o ne kokybę, taigi šią seriją užmečiau, nebent ką idomesnio išleidžia - vis dar nusiperku. Labiausiai mėgstu SF ir kiberpanką, bet neturiu nieko prieš gerą fentezi (Le Guin, Tolkinas). Iš sf mėgstamiausi rašytojai būtų broliai Strugackiai, Bredberis, Azimovas, kai kurie Saimeko darbai, Heinleinas, Lukjanenko, Šeklis. Itariu kad porą mėgstamesnių busiu pamiršęs, bet tiek jau to.
jago
Dalyvis
 
Pranešimai: 251
Užsiregistravo: 2003.07.05 16:31
Miestas: Vilnius

Standartinė banditaz » 2006.02.06 18:51

M-jo, seniau irgi mėgau kramtyti mokslinę fantastiką ir, dažniausiai, iš PFAF, ale kai šiek tiek "nusigaravus" serijai tėvas nebepirko knygų, nustojau sekti. Labiausiai tai veža Harry Harrisonas, Colin Wilson'o serija "Vorų pasaulis", nors tikri perliukai buvo pirmos trys dalys, ba nuo "Raganiaus" po truputį nuvarė į lankas ir toks jausmas, kad dabar tos knygos "gaminamos" konvejeriniu būdu, ale visvien skaitau, ba interesna :) O klasikas Velsas iš vis veža. :] Šiaip nelabai domiuosi atskirais rašytojais, kiek paskaitau atskiras sudominusias knygas.

Šiaip fantastika nelabai patinka.

Iš siaubo/mistikos tai aišku kad St. King'as, o daugiau nelabai ir žinau :]

Iš kosminių operų mane valdo tik "Star Wars" dėl visos bendros originalios atmosferos.

Tiesą pasakius anksčiau daug labiau mėgau tiek MF knygas, tiek filmus, ale kuriam laikui viso to pasisotinau, galbūt dėl to, kad ryjau nesirinkdamas.
banditaz
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 1493
Užsiregistravo: 2004.01.20 01:43

Standartinė alive » 2006.02.06 19:28

Balsavau uz fantasy zanra,nors jame man patinka toli grazhu ne viskas. Pvz. skaiciau visa trilogija apie tas Sargybas(Nakties,DIenos, Prieblandos),didelio ispudzhio nepaliko,antrakart neskaitychiau. Ash megstu istorine fantasy-toki nuotykiu,fantastikos ir istorijos mishini,kai pvz. shiuolaikinis zmogus patenka i praeiti,tarkim,i Viduramzhiu Europa. MOksline fantastika nedomina.. Dar patinka mistikos, siaubo kuriniai,bet saikingai. Stengiuosi neapsiriboti vienu zhanru skaitant.
alive
Aktyvus dalyvis
 
Pranešimai: 481
Užsiregistravo: 2005.11.08 19:12
Miestas: Vilnius

Standartinė Adis » 2006.02.06 21:13

"Pvz. skaiciau visa trilogija apie tas Sargybas(Nakties,DIenos, Prieblandos),didelio ispudzhio nepaliko,antrakart neskaitychiau."

Na sakykit ką norit, bet "sargybų" aš nelaikyčiau fentezi. Moderniąja fentezi - galbūt, gal net kiek "moksline fentezi" (visgi žaidžiama su alterantyviu istorijos aiškinimu), bet tik ne grynąja fentezi. Gal čia mano ribotumas - man fentezi yra Tolkienas, Sapkowskis (nors šitas tik pusė "fentezio", sakyčiau, kita pusė - deja, pakankamai švelnios satyros/parodijos, gerai ,adk nros niūrumo pakanka), Zelazny, Moorcock'as. O Lukjanenko - ne, nors tu ką. Aišku, gal aš pernelyg siaurai suprantu fentezi.

O dėl pačių sargybų - mano Lukjanenko vertinimo skalėje stovi šalia "atspindžių/veidrodžių" ciklo. per metus perskaitau nor spo kartą.
Why do you necessarily have to be wrong just because a few million people think you are? ©Frank Zappa
Adis
Ferrum
 
Pranešimai: 5041
Užsiregistravo: 2003.05.19 02:26
Miestas: Vilnius

Standartinė Kostra » 2006.02.06 22:03

O, pvz., filmas Dark City kokio zanro butu? Tokio tipo "siurealistine/gotikine" (cia mano terminas, nes nezinau kaip reiktu tiksliai ivardinti) fantastika visai sueina.
http://www.duzenos.lt/ tamsu.stipru.kreiva
Kostra
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 2162
Užsiregistravo: 2005.01.20 20:05

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.06 22:25

"Dark City" čia jau vos ne Inner Space kategorija, sakyčiau, nors kai ką tai net neverta skirstyti į kategorijas :]
Paskaitai Sauron'o reviews ir sužinai kiek daug tobulų metalo albumų išleidžiama šiais laikais - pats greičiausiai šio fenomeno net nepastebėtum...
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė Gintas » 2006.02.07 00:54

F ir MF po lygiai. Cyberpunk irgi žavi, tik nedaug su tuo yra tekę susidurt.:/ Žinoma, literatūra. Filmų vos keli verti dėmesio.

Gemmel, Tolkien, Lukjanenko, Bradbury, Sapkowski, Stephenson, King, Green, Gromov, Chalker, Heinlein, Gaiman, Pratchett, Asprin, Sheckley ir t.t. Daugybė rašytojų, vertų dėmesio, gerbiamų bei vertinamų...
Gintas
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 934
Užsiregistravo: 2005.04.14 12:21

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.07 07:20

Pasakyčiau aš kai ką apie kai kuriuos "gerbiamus" autorius... Pvz.: Stivenas Kingas - siaubą rašo perfect (nors Lietuvoje kitų autorių nelabai ir buvo, teko siaubą skaityti ir rusiškai), bet jo fantasy aš negaliu pakęst.
Paskaitai Sauron'o reviews ir sužinai kiek daug tobulų metalo albumų išleidžiama šiais laikais - pats greičiausiai šio fenomeno net nepastebėtum...
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė dambras » 2006.02.07 16:05

Labiausiai tai SF patinka, o pasiulit tai visai patiko (is atsimintu): Zenito "Galinguju bejegiskumas" (labai nebloga, tikrai patiko), "Miglu sezonas", "Menulio Vaivorykste". Eridano; "Tolimosios zemes dainos" (is ne tokiu zinomu patiko) ir grandai toliau, Sargybos visos, "Srauto ir Uzuoveju dvasios" ir "Raganius is ..." t.t.
dambras
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 835
Užsiregistravo: 2006.01.06 16:08
Miestas: Klaipeda

Standartinė vahk » 2006.02.07 18:14

Mokslinę fantastiką iš duotų krypčių man skaityt būdavo maloniausia; toliau – Fantasy. Su kitais žanrais nesu labai susipažinusi, filmais – taip pat(nebent užskaitot „žvaigždžių karus“:)). Vienas iš mėgstamų fantastikos rašytojų - Jack L. Chalker‘is, parašęs „Kvinarų maratoną“, “Griausmo piratus“, „Vidurnaktį prie sielų šulinio“ ir kt., toliau C. Wilson su „Vorų pasauliu(perskaičiau tik iki „Raganius“)“, Azimovas..
vahk
Dalyvis
 
Pranešimai: 106
Užsiregistravo: 2006.01.23 18:43

Standartinė Gintas » 2006.02.07 18:26

" Pasakyčiau aš kai ką apie kai kuriuos "gerbiamus" autorius... Pvz.: Stivenas Kingas - siaubą rašo perfect (nors Lietuvoje kitų autorių nelabai ir buvo, teko siaubą skaityti ir rusiškai), bet jo fantasy aš negaliu pakęst."

Turėjau galvoj man gerbiamus, o ne tai, kad apskritai visiems...:)

Na, aš King'o beveik visą kūrybą mėgstu.
Gintas
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 934
Užsiregistravo: 2005.04.14 12:21

Standartinė JV » 2006.02.07 18:42

kuo nuoširdžiausiai nekenčiu fantastikos.
JV
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 1044
Užsiregistravo: 2005.08.26 15:12
Miestas: laikinoji sostinė

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.07 18:42

Dėl Kingo - tai skaičiau aš tą jo, atsiprašant, fenezi - "Drakono Akys" ir raugėjau...
gerai, kad tauta paminėjo Čalkerį - vat jau kur neribotos fantazijos autorius! Panašiai rašo ir rusų autorių tandemas po H. L Oldi pseudonimu. Eridanas buvo porą išleidęs, bet originalo kalba skaityti daug maloniau.
Paskaitai Sauron'o reviews ir sužinai kiek daug tobulų metalo albumų išleidžiama šiais laikais - pats greičiausiai šio fenomeno net nepastebėtum...
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė Gintas » 2006.02.07 19:11

Et, kiekvienam savo, kaip sakoma...

Tikra tiesa, Chalker'is gerai rašo.. Ypač "Lilita", "Cerberis", "Charonas" ir "Medūza" mielai sulindo.
Gintas
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 934
Užsiregistravo: 2005.04.14 12:21

Standartinė Juoda Druska » 2006.02.08 00:11

Humanistine moksline fantasy.Bradbury valdo.
Juoda Druska
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 1020
Užsiregistravo: 2005.08.21 02:33

Standartinė Lord Sauron » 2006.02.08 07:05

Viena labiausiai paveikusių mano psichiką fantastinių knygų, buvo Dž. Orvelo "1984"
Lord Sauron
Ferrum
 
Pranešimai: 614
Užsiregistravo: 2003.05.19 18:39
Miestas: Vilnius

Standartinė jago » 2006.02.08 10:21

Kurtą Vonegutą pamiršom. Kultinis autorius, nors, kiek pamenu, saves fantastu nelaiko.
jago
Dalyvis
 
Pranešimai: 251
Užsiregistravo: 2003.07.05 16:31
Miestas: Vilnius

Standartinė Gintas » 2006.02.08 10:36

Vonnegut irgi jėga. Tik kad jis ne tik fantastu savęs nelaikė, bet, kiek teko domėtis, dar ir tyčiojosi iš visų fantazavimų [Geriausias skaitytas pvz. - "Titano sirenos"]...
Gintas
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 934
Užsiregistravo: 2005.04.14 12:21

Standartinė Morandis » 2006.02.08 10:59

Jo, Dž. Orvelo "1984-ieji" probably vienas is geriausiu MF romanu ever. Skaiciau ir aikciojau. ;]
"Jo didenybė Morandis panorėjo, kad tarnai sugalvotų jo šviesybei parašą... Jūsų noras- mums įsakymas..." - CrvenaZvezda ;]
Morandis
Forumo aktyvistas
 
Pranešimai: 1127
Užsiregistravo: 2004.02.06 19:18
Miestas: Utena

Grįžti į KITAS MENAS