Albumai

1914 „Eschatology of War“: pamąstymai iš apkasų ir bunkerių

2017.06.16 11:52, odium

1914-eschatologyKarinė tematika nėra jokia naujiena metalinėje muzikoje. Ekstremalesnių žanrų atstovai nuo seno nagrinėjo karą kaip chaoso, pražūties ar armagedono simbolį. Tuo tarpu minkštesnių stilių atlikėjai labiau orientuojasi į žmogiškojo dramatizmo, skausmo, praradimo nuotaikas. Neretai vienos „subkultūros“ atstovai tokias grupes visomis išgalėmis bando pakišti po nazi-fašių skliautu, turbūt tyčia pamiršdami paprasto, eilinio žmogelio karinę kasdienybę bei to svarbą. Ir vis dėlto, black ar death metale karas dažniausiai simbolizuoja griaunančią jėgą. Prieš beveik dešimtmetį savotiška sensacija tapo suomių kolektyvas KYPCK, nagrinėjęs būtent emocinę šio reiškinio pusę. Vis tik kur kas daugiau dėmesio ir kontroversiškų nuomonių grupė sulaukė dėl tekstų bei dainavimo rusų kalba. Bet tai buvo įstabus antrojo pasaulinio karo tematikos bei lėto, tradicinio doom metalo mišinys. Ukrainiečiai 1914 taip pat seka panašia linkme, bet tuo pačiu yra visiškai kitokie nei minėtoji suomių ketveriukė.

Jau pats grupės pavadinimas sufleruoja, jog visą savo dėmesį 1914 skiria Pirmajam pasauliniam arba kitaip vadinamam Didžiajam karui. Viena pagrindinių to priežasčių – grupės vokalistas bei idėjinis vadas Dmytro Kumar yra archeologas, kasinėjantis Pirmojo pasaulinio karo laikų žemės klodus. Rastos begalės žmonių kaulų, nesprogusios granatos, buvusių apkasų ribos – visa tai smarkiai veikia kūrėją. Turbūt visai neatsitiktinai kolektyvas susikūrė praėjus lygiai šimtui metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pradžios. Net ir grupės narių sceniniuose pseudonimuose užšifruotas karininkų identitetas. Kaip ir įvaizdyje. Tuo tarpu muzikinėje plotmėje 1914 yra kur kas įvairesni nei KYPCK. Nors bendrąja prasme tai vis dar doom metalas, tačiau jau kur kas tamsesnis bei nuožmesnis. Nuo sludge potėpių iki niūrių death/doom rifų, vietomis pasirodantys juodžiausio ar mirties metalo motyvai taip pat palieka ryškų pėdsaką. Nors gitarinėse partijose galima surasti nemažai tipiškų doomo sprendimų, tačiau 1914 linksta į kur kas aršesnių stilių amplitudę. „Eschatology of War“ po pirmos perklausos gali pasirodyti tiek pat melancholiškas ir lėtas, kiek ir apygreitis bei black metalo kanonais grįstas albumas. Vokalas – išskirtinai piktas, dominuoja žemas growlas ar screamas, ir praktiškai jokio švaraus balso.

Kaip ir minėta, debiutiniame grupės diske nagrinėjama karo praradimų, baimės, skausmo temos. Nors tekstuose vengiama bet kokių politinių sąsajų ar nusistatymų, tačiau pagal vieną kūrinio eilutę galima suprasti, jog prieš lyrinį herojų – vokiškas priešas („Young German reaches out to me, I hit him in the throat“). Tačiau vėl leisiu priminti, jog kūrėjai gilinasi į paties žmogaus, šiuo atveju – kareivio – išgyvenimus ir emocijas. Nusivylimas, beprasmybė, kovos draugai, trapumas tarp gyvenimo ir mirties – visos šios emocijos bei išgyvenimai tinkamai dera su grupės pateikiamu skambesiu. Vis tik reikia pastebėti, jog nors 1914 muzika ir pasižymi įvairiapusiškumu, grupei akivaizdžiai pritrūksta įdomių ir gerų sprendimų, elementariai – aukštesnio kūrybinio lygio. Šiuo aspektu tie patys KYPCK – kur kas aukštesnio lygio (bent jau buvo su dviem pirmais diskais). Ukrainiečiai, tuo tarpu, yra savotiškas FRAILTY atitikmuo (beje, skambesio aspektu panašumų tikrai nemažai) – keli stiprūs kūriniai, bet visa likusi medžiaga – nuobodi.

Kita vertus, vertinant bendrą idėjų, tekstų ir muzikinį išpildymą, viskas atlikta pakankamai kokybiškai. Geras įrašas, aiškus grupės veidas ir konkretus tekstinis užtaisas. Kaip ir dera tokio tipo albumui, diske apstu karinių melodijų, kaip kad žymioji „It’s a Long Way to Tipperary“ ar man nežinoma, bet emociškai labai įtaigi prancūziška kompozicija dainos „Verdun“ pabaigoje. Jei klausytojas sugebės įsijausti į tekstus, grupės mintis ir muziką, efektas bus stiprus. O tam tikslui suteikiami visi reikalingi instrumentai, jei tik turi tam lakią vaizduotę ir gilų vidinį pajautimą: „Gasmask“, „Zeppelin Raids“, „Arditi“ – pavadinimai, bent kiek besidomintiems karais pasakantys daugiau nei reikia…

1914 nariai teigia, kad jų tikslas – stipri leidybos kompanija bei kiek įmanoma daugiau pasirodymų. Panašių norų turėjo ir KYPCK, bet turbūt būtent dėl savo pasirinkimų, net ir keturi studijiniai albumai proveržio nesuteikė, ir aš netikiu, kad jie šoks aukščiau nei yra dabar. Ukrainiečių atveju istorija dar priešakyje ir būtent grupės įvairumas, kokybė bei žinojimas, ko konkrečiai nori, gali jiems atnešti pasisekimą. Bet tik jei būsimoji kūryba bus kilstelėta bent porą levelių į priekį.

Beje, 1914 bus galima išvysti artėjančiame festivalyje „Kilkim žaibu“ – grupė pasirodys birželio 30 d. 21 val. Pikuolio scenoje.

Vertinimas: 7/10

1914 „Eschatology of War“

© „Archaic Sound“, 2015

1. War In

2. Gasmask

3. Frozen in Trenches (Christmas Truce)

4. Verdun

5. Caught in the Crossfire

6. Zeppelin Raids

7. Ottoman Rise

8. Arditi

9. Battlefield

10. War Out

Portale www.ferrum.lt paskelbtą informaciją naudoti, cituoti ar kitaip atgaminti kitose interneto svetainėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be redakcijos sutikimo draudžiama.

Komentarai

Portalo www.ferrum.lt redakcija neredaguoja komentarų ir už juos neatsako. Redakcija pasilieka teisę pašalinti įstatymus pažeidžiančius skaitytojų komentarus. Už komentarus atsakingi juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn už šmeižikiškus, viešųjų ar privačiųjų asmenų garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius teiginius, smurto kurstymą ir kitus neteisėtus veiksmus. Apie netinkamus komentarus prašome pranešti redaktoriams (info@ferrum.lt).
klubas PIKUOLIS
2017.07.10 09:20

Retas atvejis kai nesutikčiau su Odium. Vienas geriausių albumų praėjusiais metais. Duočiau 9/10.

shatan
2017.07.03 10:19

labai emociskai stiprus buvo ju pasirodymas

XIII
2017.06.16 16:15

good review

Tik prisiregistravę vartotojai gali rašyti komentarus